Ασθένειες Παπαγαλάκι έχει βγάλει 5-6 αγκαθωτά φτερά

dimitramell

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2022
Μηνύματα
37
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπερα σας! για οσους ξερουν εχω ενα παπαγαλακι περιπου 3ων μηνων σχεδον ημερο , καθεται στο χερι μου για να φαει εντος κλουβιου κ ολα καλα. Το εχω 1 με 2 βδομαδες περιπου. Το παπαγαλακι ειναι δραστηριο και ειχα κανει μια ακομα συζητηση επειδη καμια φορα οταν νυσταζει κανει ενα σιγανο τσιριγμα σαν το δυνατο οταν κανουν για να φωναξουν αλλα φουλλ σιγανα και σαν νυσταγμενο. Τρωει κανονικα, νερο πιστευω πως πινει τουλαχιστον παλια επινε τρ δν το βλεπω τοσο , οι κουτσουλιες του εχουν γινει λιγο πιο στερεες απο οτι πριν αλλα γενικως φαινεται πολυ καλα. Οταν καμια φορα θελει να βγει απο το κλουβι πηγαινει στον πατο και δαγκωνει κατω τη σχαρα δλδ αυτο που εχουν τα κλουβια πανω απο το σιρταρακι (εμενα ειναι πλαστικο) και το δαγκωνει κανοντας μια κολοτουμπα καπως σαν ρολο καταλαβατε λες και θελει να το τραβηξει και εκει ακουμπαει ανασκελα το κεφαλι κ το σωμα του. Εχει περιπου 5 6 αγκαθωτα μαυρα φτερακια σαν να εχουν κοπει και καμια φορα ξυνει καπως το ραμφος του στην πατηθρα μαζι κ το κεφαλι του ( πειτε μ αν ειναι φυσιολογικο). Αν ρωτησετε για τις κουτσουλιες ειναι : ασπρες, γυρω γυρω πρασινο η λιγο πιο σκουρο πρασινο καμια φορα ομως πλεον δεν βγαζουν τοσο το νερακι δν ειναι τοσο υγρες
[automerge]1658573985[/automerge]
οι κουτσουλιες του ειναι:
Δεν εχει λερωμενη αμαρα ειναι γενικως πολυ καλα καθαριζεταο μονο του και ολα τελεια , λετε απλα να χτυπαει κ να κοβονται τα φτερακια οταν πιεζεταο το κεφαλι του η απλα βγαζει καινουρια σαν μωρο; Δεν γνωριζω
IMG_20220723_135650_(1024_x_768_πίξελ).webpIMG_20220723_135633_(1024_x_768_πίξελ).webpIMG_20220723_135620_(1024_x_768_πίξελ).webp
 
Τελευταία επεξεργασία:
@dimitramell Τα καρφακια αυτα ειναι φτερά που σε λίγο καιρό θα ανοίξουν και θα γίνουν πουπουλια ειναι απολυτως φυσιολογικά.
Να κανω και μια αλλη ερωτηση; Το οτι ξυνεται στο ραμφος δλδ τπ ξυνει παμω στο κλαδακι σημαινει οτι εχει ακαρεα μηπως βλεπετε κατι;
 
@Ledagcc αν εχετε καποια γνωμη πανω σε αυτο δειτε κ τις προηγουμενες φωτο για να μου πειτεIMG_20220723_141151_(1024_x_768_πίξελ).webp
[automerge]1658574809[/automerge]
Ο χαλινος και το ράμφος του δείχνουν απολυτως υγιή. Δεν χρειάζεται να ανυσηχεις δεν εχει τιποτα.
ευχαριστω πολυυ<3
 
Καλημέρα. Οι πατήθρες του έχουν γωνίες; Αν ναι, θεωρώ ότι δεν είναι κατάλληλες. Υπάρχουν άλλες, ξύλινες σε οβάλ ή στρογγυλό (κυλινδρικό) σχήμα που ακριβώς επειδή δεν έχουν γωνίες, το πουλί δεν θα κινδυνεύει με καταπόνηση ή ερεθισμούς των πελμάτων του.
 
Back
Top