Ασθένειες Παπαγαλάκι δεν πίνει νερό εδώ και μια βδομάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Καλησπερα παιδια, σημερα απο το μεσημερη παρατιρο τη μικρη μου να εχει ασταθεια, ν μην ειναι ζωηρη να πεφτει απο το κλαδι, να κηματε αρκετα, εχει δοιαροι, αν κ ειχαμε κανει μι θεραπεια δεν αποφερε τπτ, σημερα ο γιατρος στο τηλ μου ειπε δεν μπορουμε να κανουμε κατι αλλο, αλλα εγω πιστευω πως ειναι κρυομενη,τι να κανω για ν μην χασω το πουλακι μου;
 
Καταρχήν βάλτη σε ένα ζεστό(30 βαθμούς) και ήσυχο μέρος μέσα στο σπίτι. Δώστης είτε ζαχαρόνερο είτε ηλεκτρολύτες για να δυναμώσει μέχρι να την πας στο γιατρό... Οι κουτσουλιές της πως είναι; Μήπως την μπαινόβγαλες μέσα-έξω; Άλλαξες κάτι στην διατροφή της; ΑΠό σήμερα το μεσημέρι είναι έτσι ή έχει μέρες;

Πάντως εγώ αν είχε αυτά τα συμπτώματα θα την πήγαινα στον κτηνίατρο..
 
Ειναι μερες με δοιαρια, την πηγα σε γιατρο μου εδοσε ενα υγρο σε συριγγα αλλα δεν καναμε τπτ,τον πηρα τηλ σημερα κ μου ειπε οτι δεν μπορει να κανει τπτ. Το μονο μεροσ με ζεστη ειναι το σαλονι αλλα δεν εινι υσηχο. Επειδι ελειπα 4μερες η μανα μου ειπε οτι ετσι ειναι, ηλεκτρολυτες που θα βρω;
 
Πάρε ένα πορτατίφ και βάλτην να την ζεσταίνει συνέχεια όμως, να μην το κλείνεις καθόλου και να την πάρεις μπροστά από την πόρτα που ανοιγοκλείνει. Δώσε και ρυζόνερο και ψάξε για ένα κανονικό γιατρό όχι αυτούς που πήγες ήδη.
 
Δεν εχει εδω πτηνιατρους Μαρια τι να κανω, δεν εχω πορτατιφ που θα βρω μια αλλη λαμπα;δεν την εχω μπροστα στην πορτα την εχω παρει μια βδομαδα. Πως θα κανω το ριζονερο;
 
Πρέπει με κάποιο τρόπο να της δημιουργήσεις πολύ ζεστό περιβάλλον. Χρησιμοποίησε όποιον διαθέσιμο τρόπο έχεις στο σπίτι σου και κάλυψε το κλουβί από τις τρεις πλευρές πλην της μπροστινής.
Θα βράσεις ένα φλυτζανάκι ρύζι σε νερό και θα βάλεις το νερό στην ποτίστρα όταν κρυώσει.
Όμως το πουλί αυτό χρειάζεται φάρμακο και δεν μπορώ εγώ να σου προτείνω κάτι έτσι επιπόλαια.
Όλα αυτά που είχαμε πει για σκορδόνερα και ρίγανη τα έκανες τις προηγούμενες μέρες;
 
AlmoraPackshot.jpg

Εγώ αυτό δίνω στα άρρωστα.. Στα φαρμακεία θα ζητήσεις ηλεκτρολύτες... Σε ένα μεγάλο ποτήρι θα αδειάσεις ένα φακελάκι, θα το ανακατέψεις και θα το βάλεις στην ποτίστρα...
 
Μαρια εδοσα τσαι απο ριγανη σκορδονερο δεν της εδοσα δεν προλαβα, να της φτιαξω κ ρυζονερο, κ αλμορα να δοσω;
 
Το almora είναι για διάροια και για να δυναμώσει το πουλάκι.. Το ρυζόνερο δε ξέρω για τι είναι...
 
Αν προλάβεις απόψε να βρεις ηλεκτρολύτες, δώσε αυτούς.
 
Εφτιαξα ρυζονερο αλλα ειναι πολη πυχτο, εχουμε θεμα;να προπαθισο να της δοσω με συριγγα μιποσ την βοηθησο λιγο;
 
Μόνο το υγρό θα δώσεις για να το πιει αντί για νερό. Θα το σουρώσεις το ρύζι. Αραίωσέ το στην ανάγκη. Πως είναι το πουλάκι; Το έβαλες στα ζεστά; Αυτά που κάνουμε τώρα είναι γιατροσόφια της κακιάς ώρας.
 
Το εχο βαλει στο σαλονι ψηλ πουεχουμε τη σομπα. Την εχο σκεπασει κιολας να υσιχαση
 
Όταν λες διάρροια, μπορείς να κάνεις μια περιγραφή; Έβγαλες καμιά φωτογραφία; Περιέγραψέ μας και την γενικότερη συμπεριφορά του πουλιού με λεπτομέρειες.
 
Εχει κουτσουλιες στο ποπο, κ υγρες στεκετε φουσκομενο στο κλαδι του κιματε συνεχεια σχεδον, ειναι αδυναμη με το ζορι καθετε στο κλαδι, πεφτη κιολας να φανταστησ, κ τορα δαγκονι τα παντα σαν να ξυνη το ραμφος του. Αλλα την ειδα να τρωι κανονικα
 
Δυστυχώς δεν είναι αισιόδοξα τα πράγματα. Να είσαι έτοιμος για το χειρότερο. Λυπάμαι πολύ ειλικρινά.
 
Θοδωρή μου, δυστυχώς συμβαίνουν και αυτά. Δεν ξέρω αν μπορούσε να γίνει κάτι πιο πριν που δεν έγινε, έχουμε πει πολλά, όμως τώρα το πουλάκι είναι πολύ βαριά. Αν ζει το πρωί, πρέπει να μαζέψεις κουτσουλιές και να το πας σκεπασμένο σε γιατρό επειγόντως.
 
Το almora είναι για διάροια και για να δυναμώσει το πουλάκι.. Το ρυζόνερο δε ξέρω για τι είναι...
To almora δεν είναι για τη διάρροια... Είναι για να αναπληρώνει τους ηλεκτρολύτες και τα υγρά που χάνονται στο καταβεβλημένο πουλάκι προσφέροντας ενέργεια λόγω της δεξτρόζης που περιέχει.
Το ρυζόνερο βοηθάει στη σταθεροποίηση του εντέρου. Είναι καταπραυντικό και μαλακτικό , αλλά δε θεραπεύει παθογενή διάρροια που προέρχεται από κάποια ασθένεια.
 
Ρε γαμοτο τα εκανα ολα οπβς μου τα ελεγες σκορδονερο εβαζα τσαι εβαλα το νερο καθε μερα λλαζα σφραγισμενη τροφη πηρα την αγαπουσα δεν την ειχα σαν καναρινη απλα ενα απλο πουλακι, οταν μετακομισα αφησα πραγματα πισο για να την πρω μαζι μου, γιατι θεε μου;
 
Back
Top