Ασθένειες Παπαγαλάκι δεν πίνει νερό εδώ και μια βδομάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θοδωρή μου φαίνεται ότι την αγαπάς πολύ! Αυτή η συμπεριφορά έγινε έτσι ξαφνικά; Μέσα σε λίγες ώρες;

Βράσε αυγό για 15 λεπτά και μαζί με λίγο νερό κάντο σαν κρέμα να τσιμπήσει να φάει μπας και δυναμώσει! Είσαι σίγουρος πως έφαγε; Τα σποράκια τα έσπασε με το ράμφος;
 
Το ρυζόνερο βοηθάει στη σταθεροποίηση του εντέρου. Είναι καταπραυντικό και μαλακτικό , αλλά δε θεραπεύει παθογενή διάρροια που προέρχεται από κάποια ασθένεια.
Δεν του το πρότεινα για θεραπευτικό απλά για να μειωθεί κάπως η διάρροια και να μην εξαντληθεί εντελώς το πουλάκι.
 
Το ξέρω Μαρία. Απλά το διευκρινίζω μη μπερδευτεί κάποιος και νομίσει ότι με ρυζόνερο θεραπεύει.
 
Οχι δεν εφινε ετσι για λιγες ορες, ειναι μερες πλα τησ εδωσ φαρμκο γιατι δοιαρια, δεν κλυτερεψε ομος απλα ηταν ποιο δραστηρια τορα ειναι εντελοσ εξσαντιμενηναιτην ειδα με το ρμφος τ εσπασε τα σπορια
 
Το ότι έσπασε σποράκια είναι καλό... Ό,τι και να βάλεις στο νερό της θα ήταν καλύτερα να της το δώσεις στο ράμφος ώστε να είσαι σίγουρος ότι το ήπιε.. Ας πούμε οι ηλεκτρολύτες θα την δυναμώσουν! Όπως και το βραστό αυγό! Επίσης καθάρισε της την αμάρα από τις κουτσουλιές.. Αύριο πρωί πρωί αν ακόμη παλεύει προσπάθησε να τη σώσεις με αυτά... Εύχομαι να τα καταφέρει!

Τώρα κοιμάται δίπλα στο πορτατίφ; Έχει αρκετή ζέστη;
 
Τορα ειναι ψηλα εχο αναμενη σομπ δεν ειναι τοσο φουσκομενηνοπος πριν. Αλλα κανει ενα θοριβο σαν να τριζει τα δοντια
 
Μάλλον έχει ακάρεα. Ακάρεα της τραχείας
όμως τα ακάρεα δεν κάνουν και διάρροια. Προφανώς έχει και κάτι άλλο, ή την πείραξαν τα φάρμακα που της έδωσες.
 
Αυτα τα ακαρε σημερα τα εμφνισε, μλλον τορα τα ειδα,

Δεν ξερω γιατα φαρμακα αν της εκανα κακο απκα οσο επερνε τα φαρμακα ητανε ετσι αλλα οχι σε τοσο αθλια κατασταση μετα που τανστματισαμε ειχε κεφια, τορ ειναι πολυ χαλια
 
Θοδωρή, διάβασε το άρθρο που σου έδωσα. Όχι δεν εμφανίζονται ξαφνικά. Απλά όταν υπάρχουν συνθήκες υγρασίας (που σου έλεγα να μην το έχεις στην κουζίνα), εκτοξεύονται.

Αν τα φάρμακα ήταν κατάλληλα για την ασθένειά της, τώρα θα ήταν υγιής, δεν θα είχε καταρεύσει.
 
Το ότι δεν είναι τόσο φουσκωμένο είναι καλό! Το ότι τρίζει το ράμφος δεν σημαίνει μόνο ακάρεα.. Αλλά και κρύωμα και άσθμα.. Έχουν κοινά συμπτώματα... Αν το είχες στο μέσα έξω το πιθανότερο είναι να κρύωσε το παπαγαλάκι σου... Κατά τη δικιά μου γνώμη...
Καναρινι με ασθμα ή ακαρεα;
Νέα κανάρα με δυσκολία στην αναπνοή, άσθμα ή ακάρεα;
Ακάρεα ή τελικά άσθμα;

*Θοδωρή αν μπορείς να γράφεις λίγο καλύτερα.. Ξέρω είσαι ταραγμένος και στεναχωρημένος αλλά δυσκολεύομαι να καταλάβω τι θες να πεις...
 
Σιγουρα μαρια

Φιλε μου γραφο απο ταμπλετ κ δεν με ακουι.σε ευχαριστο που με καταλαβενεις. Μαρια της αρεσε εκει κ δεν ειθελα να την στεναχορο κ το ξερεις ισος να ητανε το λαθος μου αυτο.
 
Βρηκα την αντινιοσι αλλα οχι ασβεστιο

Βρηκα αντιβιοση Μαρια
 
Ποια αντιβιωση; Ποιος σε συμβουλευσε να του δωσεις αντιβιωση;

*Θοδωρη ειμαι κοπελα.. Αλικη!
 
Aviomicyn πηρα Αλικη κ συγνωμη για το φιλε, ηΜαρια με συμβουλεψε ειναι αντιβιοση ευρεος φασματος κανει για πολλες περιπτοσεις
 
Καλημέρα, τι έγινε τελικά εχθές και πως είναι το πουλάκι σήμερα; Η διάρροια συνεχίζει και η συνολική κατάπτωση;
 
Καλυτερα ειναι, αν κ δεν ειναι πολη καλα αλλα οχι οπος προχθες, βεβεα σημερα το προι της 8 της εδβσα αντιβιοση μια τωρα μολις γυρισα ειναι καλητερα αρκετα καλητερα, χθες τηςεδωσα ασβεστιο στεροτζυλ για παιδακια, αφου δεν βρικα για πουλακια, μια σταγονα την ημερα μου ειμαι η φαρμακοποιος,τουλαχιστον τωρα δεν πεφτη απο την πατιθρα, ειναι ποιο σταθερει, η διαροια παραμενη αλλα ξ κουτσουλιες δεν ειναι σαν προχθες πολη υγρες, πιστευο το σ/κ να δω καλα αποτελεσματα
 
Αν φοβόμαστε δυστοκία, δίνουμε το ασβέστιο σύμφωνα με τις οδηγίες που σου έδωσα για να βγει το αυγό. Την σταγόνα την έδωσες κατ' ευθείαν στο στόμα;
Το αντιβιωτικό το έδωσες στο στόμα ή στο νερό;
Μπορείς να μας βάλεις μια φωτογραφία σημερινή του πουλιού και των κουτσουλιών;
Μην το απομακρύνεις από την ζέστη
 
Ναι στο στομα κατευθιαν κ το ασβεστι κ την αντιβιοση,το πουλακι δεν πινει νερο, το πρωι εφτιαξα παλι ηλεκτρολυτες κ του εβαλα κ στις ποτιστρες αλλα του εδισα 2 σταγονες μς σιριγγα. Η φαρμοκοποιος μου ειπε να μην της δωσο πολυ για να μην χαλασουν τα νεφρα της, φοτο απο το πουλακι σε λιγο, ειμαι πολυ κιυρασμενος θα μου επιτρεψετε να της βαλο μετα;κομα κ τη νυχτα η σομπα ειναι αναμενη δεν απομακρυνο το πουλακι
 
Θελω να μου πειτε τη αλλο μπορο να της δωσο να τη βοηθισο να επανελθη πληρος,Η κατι βοηθιτικο οπως το μου ειπατε για το αλμορα
 
Back
Top