Ασθένειες Παπαγαλάκι δεν πίνει νερό εδώ και μια βδομάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Θοδωρή δεν ξέρουμε τι έχει το πουλάκι. Υποθέσεις κάνουμε. Του έχεις δώσει ένα φάρμακο που δεν ξέρουμε τι είναι. Εφόσον έχει διάρροια θα συνεχίσεις τους ηλεκτρολύτες για να μην εξαντληθεί και θα την ταϊζεις έστω και στο στόμα. Θα την κρατάς ζεστά και εφόσον δεν μπορείς να την πας σε γιατρό θα της δώσεις το γενικό αντιβιωτικό σύμφωνα με τις οδηγίες αλλά στο στόμα αφού δεν πίνει νερό. Βάλε φωτογραφία καθαρή από τις κουτσουλιές να τις δούμε.
Από πότε παρουσίασε την καλυτέρευση; Τι της είχες δώσει πιο πριν; Βέβαια υπάρχει μεγάλο ενδεχόμενο να σου έχει κρυώσει με τα μέσα έξω και που την είχες μπροστά στην πόρτα που ανοιγόκλεινε.
 
Παιδια δεν μπορω να ανεβασω φοτο γιατι λει οτι εινι μεγαλα τα αρχεια, δεν της ςεδοσα κατι παραπανο απο αυταπου ειπα μαρια αλλα τη βλεπο οτι ειναι καλυτερα, καταρχην χθες το πρωι κ προχθες επεφτε απο μονοι της απο τηνπατιθρα,
budgie thodoris_n.webp budgie thodoris2.webpΜαρια σε ευχαριστω
 
Είναι φουσκωμένο βέβαια και έχει διάρροια όχι τόση όσο περιέγραφες. Έφαγε σήμερα;
 
Δεν την ειδα αλλα επιδη το πρωι καθαρσα της ταιστρες ειδα μεσ σπασμενους σπορους,τορα της εδωσα παλι ηλεκτρρολιτες κ ασβεστιο. Μαρια ποιο επανω σου γρφω οτι δεν ειναι πολυ υγρες η κυτσουλιες, ειναι λιγο καλυτερα, εστο κ μισο βαθμο αλλα ειναι καλυτερα η κοπλια μου
 
χθες το πρωι κ προχθες επεφτε απο μονοι της απο τηνπατιθρα,
27583

...όταν τα πουλιά είναι τόσο άρρωστα, οι πατήθρες θα πρέπει να αλλάζουν θέση και να τοποθετούνται σε χαμηλά σημεία ώστε να αποφεύγονται (και) οι πτώσεις από ύψος.
 
Της δινω 3 φορες την ημερα αντιβιοση, μι φορα την ημερα ασβεστιο για παιδακια μιας κ δεν βρικα για πουλακι, κ τς δινω κ υλεκτρολιτες 2 φορες την ημερα. Κ απο δευτερα θα προ ζβαρνα το ναυπλιο για γιατρο. Αυριο λεω να της δοσω παλι αυγο με ηλεκτρολιτες, πιστευο πως δεν θεραπεια τελεια να γινη καλα τελειος.Απλα προτες βοηθειες να μην τη χασο,θ ψαξο γιατρο σκεφτομε να φτασω κ Αθήνα σε κατι κλινικες ςξιδικευμενες
 
Ασβέστιο αν είχε δυστοκία, έπρεπε να της δώσεις με το σύστημα που περιγράφει το άρθρο που σου έδωσα. Θα έλεγα ή να ακολουθήσεις το σύστημα ή να μην της δίνεις ταυτόχρονα με το φάρμακο. Την δοσολογία του φαρμάκου την γράφει στις οδηγίες; Τι ποσότητα αντιβίωσης της δίνεις;
 
Το κουτακι γραφει οδηγιες κ λει 3-4 στογονες κατευθιαν στο στομα αν δεν πινει νερο.Αν πινει νερο 5-7 σταγονες στην ποτιστρα, Αλλα λει οταν τελειοσει η θεραπεια πρεπι ν α δοσουμε μια αλλη αντιβιοση δεν θυμαμε το ονομα της,Μαρια δεν εχει κατω την ουρα πλεον τη να κάνω;
 
Θοδωρή λέει 3-4 σταγόνες κατ ευθείαν στο στόμα Χ τρεις φορές την ημέρα;
 
Εντάξει, το διάβασα μόνη μου. Άρχισες το πρωί να δίνεις και παρουσίασε αμέσως καλλιτέρευση; Για πέντε μέρες πρέπει να συνεχίσεις.
 
Δεν ξερω αν ειναι η αντιβιοση, η ηλεκτρολυτες η το το αυγο με τους ηλεκτρολυτες που φτιαξαμε, αλλα την βλεπο κλυτερα αν το σ/κ ειναι καλυτερα θα την τελιοσο την ντιβιοση, ετσι κιαλλος θα ψαξω για γιατρο.
 
Αν κατάλαβα καλά το φάρμακο(η αντιβίωση) που δίνεις δεν είναι για παιδιά; Άρα η δοσολογία δεν πρέπει να είναι πολύ μικρότερη για ένα παπαγαλάκι που ζυγίζει γραμμάρια;

Εγώ θα της έβαζα στην ποτίστρα την αντιβίωση να πιει όποτε θελήσει γιατί όπως κάνει μπορεί να πάθει αφυδάτωση.. Και θα της έδινα με σύριγγα ηλεκτρολύτες ή ασβέστιο..

Όσο καθυστερείς να την πας στο γιατρό τόσο θα χειροτερεύει.. Αυτός ο τρόπος θεραπείας είναι πολύ μπακαλίστικος και παιδεύεις το πουλάκι με αντιβιώσεις και πέφτει και το ανοσοποιητικό του. Πήγαινε το στο γιατρό όσο πιο νωρίς γίνεται.. Η δικιά μου γνώμη...
 
Μην την μεταφέρεις από τα ζεστά ούτε μετά την ολοκλήρωση της θεραπείας.
Αφού άρχισες να ολοκληρώσεις την αντιβίωση.
Οι κουτσουλιές πως είναι;
 
Το ιδιο οπος στης φοτο,υην εχο παντα σε ζεστο μερος. Παιδια να σας ευχαριστο πολυ για ολα το πρωι δουλευο ομως. Καληνυχτα. Το πουλακι κοιματε το εχω σκεπσει ελπιζω να ανακτισειμτηςνδυναμης της

Αλικη το ασβεστιο ειναι για παιδακια οχι η αντιβιοση, η αντιβιοση ειναι για πουλακια. Της δινω κ ηλεκτρολιτες με συριγγα. Δεν πινει νερακι ομως μονη της γιαυτο της δινω απο το στομα Αλικη.
 
Γιανα μην παραξιγηθο το πουλακι το ειχα παι σε γιατρο κ μαλιστα σε 2 μου δοσανε φαρμακα να βαζω στην ποτιστρα, κ 2 γιατροι ειναι κτηνιατροι,.η το φαρμακο δεν ενεργισε σωστα, η το πουλακι δεν επινε νερο,το πουλακι το ειδα να πινη νερο,την τεταρτη πηρα κ τους 2 γιατρους ο ενας μου ειπε οτι δεν μπορουμε να κανουμε κατι γιατι ειναι σε μεγαλο σταδιο η δοιαρια κ μλλον την χανουμε, ο αλλος μου ειπε η ελα απο δω να σου δοσω ποιο δυνατο φαρμακο η την πας Αθήνα,Σας ρωταο σε ποιον απο τους 2 θα δειχνατε ξανα εμπιστοσυνη; Κ το ξανα λεω την δευτερα θα προσπαθησο να βρω γιατρο στο ναυπλιο, εδω στο αργος που ζω σε οσους πηρα βλεπουν σκυλια γατια κ κοτες καταλαβενετε;ειμεις που εχουμε πουλακια η θα ψοφανε οταν αροστενουν ξ θα αγοραζουμε αλλα η θα γινουμε πτηνιατροι μονοι μας, δυστηχως ςδω ειναι επαρχια, ουτε γιατροι για ανθρωπους δεν εχουμε, πο προσωπικη εμπιρια σας λεω, καποτε πηγα με πρισμενο συκοτι κ θα μου κανανε ενχιριση για σκουλικοιδιτη, ουτε εξετασεις ουρων δεν κανουν, οποιςμπορει ν μου συστησει ενα γιατρο εστω κ τηλεφονικα να μιλησουμε να μου δωσει οδηγιες,θα ειμαι υποχρεος θα σοθη το πουλακι, τωρα αν ειναι λαθος δικο μου που αροστισε δεν το εκανα με κακια απο αγαπη το εκανα ενοω που τξν αφινα στην πορτα γιατι της ρεσε κ επεζε κ φοναζε.
 
Θοδωρή με συγχωρείς απλά νόμιζα ότι δεν το είχες πάει σε γιατρούς!

Ορίστε εδώ: https://community.petbirds.gr/threads/Πτηνίατροι-Ειδικευμένοι-στα-Πτηνά-Κτηνίατροι.1091/ η λίστα κτηνιάτρων για πτηνά! Πάρε κάνα τηλ! Εγώ μια φορά που χρειάστηκε να πάρω έναν από τη λίστα ήταν πολύ φιλικός και ήθελε πραγματικά να βοηθήσει! Ένας άλλος τρόπος είναι μέσω mail που μπορείς να στείλεις και φωτο της κοιλιάς και της κουτσουλιάς! Πες του ότι θα μπορούσες να του βάλεις και λεφτά σε κάποιο λογαριασμό! 😉 Απλά μεταφέροντας το πουλάκι στην Αθήνα μπορεί να του κάνεις περισσότερο κακό και στρες...

Δυστυχώς το θέμα των κτηνιάτρων στην Ελλάδα και ιδιαίτερα στην επαρχία είναι τραγικό! Τα πετ σοπ πουλάνε πάρα πολλά πουλιά και καναρίνια και κάθε είδους παπαγάλο αλλά δεν υπάρχουν γιατροί για να μπορέσουμε να τα θεραπεύσουμε και να τα φροντίσουμε με τον καλύτερο τρόπο! Όσο κι αν το θέλουμε...

Εύχομαι να βοήθησα! Περαστικά μέσα από την καρδιά μου!
 
Back
Top