Ασθένειες Παπαγαλάκι δεν πίνει νερό εδώ και μια βδομάδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης karalos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εντάξει Θοδωρή, φρόντισέ το τώρα σωστά και μην στεναχωριέσαι.
ε και να μας ακούς που και που :)
 
Παιδια να ρωτισο κατι;η Baytril που πηρα το κουτακι λει οτι ειναι για κοτες κ τετοια εκανα καλα που την πηρα;
 
αφού στο έδωσε η γιατρός, πολλά φάρμακα είναι και για χρήση άλλων ζώων ή και ανθρώπινα. Θα έχει προσαρμόσει την δοσολογία στο δικό σου πουλάκι. Δεν ξεκίνησες σήμερα την θεραπεία;
 
Ναι το μεσημερι τησ εδοσα 2 σταγονες μιας κ ελειπα κ δεν ειξερα αν εχει πιει αλλα το πουλακι μουδιασε παλικ σαν να μοθ φαινετε οτι θα εχω τα ιδια θεματα. Πηρα τη γιατρο κ δεν απαντουσε
 
δώσε βάση σε μία λεπτομέρεια, σταγόνες αδιάλυτες ή από το διάλυμα; έχει μεγάλη σημασία καθώς καταλαβαίνεις.
 
Διαλυμενες. Το πρωι που ξυπνησα γεμισα την ποτιστρα νερο εβαλα 10σταγονες απο το Baytril την εβαλα στο κλουβι κ εφυγα για δουλεια, επειδι δεν ειμουνα σιγουρος αν ιπιε νερο της εδωσα 2 σταγονες εγω. Να πο οτι εχει κουτσουλιες στην αμαρα της. Ειμαι σιγουρος ομως οτι δεν ιπιε νερο γιατι οταν γυρισα το πουλακι ηταν ποιο ζωηρο.
 
Μαλλον πριν λιγο που την ειδα στεκαιτε το κεφαλι της μπροστα
 
ε είναι αργά τώρα πρέπει να κοιμάται μην την ενοχλείς
 
Δεννκοιματε. Εχει κολισει κουτσουλιες στην αμαρα της κ προσπαθη να καθαριζει την αμαρα της. Μιλαμε σαν εχει φραξη κατω καμια κουτσουλια δεν εχει. Κ δεν εχει φαι κιολας απο το της 5 που της αλλαξα τοθς σπορους
 
αν ταλαιπωρείται, καθάρισέ την εσύ με ένα πανάκι βρεγμένο με χλιαρό νερό και καλά στημένο και μετά σκούπισέ την και με κάτι στεγνό μην κρυώσει.
 
Προσπαθησα πριν αλλα δεν με αφινει. Ειναι ομβς καταξερα. Δεν ειναι υγρα
 
Παιδια να σας ενημερωσο, η κοπελια κανει τουμπες πινει νερο τρωι κανει το χαρακτιριστικο περα δοθε στην πατιθρα. Οταν της μιλαο γυριζει το κεφαλικ με βλεπει. Πλεον καρφαλονει απο το ενα κλαδι δτο αλλο με δυναμη δεν εχει κουτσουλιες στην αμαρα της. Ειναι πολυ ζωηρη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Μπράβο, μπράβο, χαλάλι η αγωνία σου και τα τρεξίματα!
Ολοκλήρωσε την θεραπεία, δώσε και τις βιταμίνες που σου είπε η γιατρός και μακριά από ρεύματα :)
 
Καλησπερα. Σημερα το απογευμα πηγα κ αγορασα μια ζευαροστρα, σκοπευο να αηορασο κ αρσενικο, βασικα πηγα κ ειδα αρσενικα αλλα ο τυπος ειχέ 20 πουλακια τα 10 ειχαν ακαρεα, κ μαλιστα καποια ειχαν φταση μεχρι τα ματια. Ειδα ενα φανταστικο αρσενικο με φοβερα χρωματα αλλα κ αυτος με ακαρεα, τα εδινε κ 20 ευρο. Κ θελω να ρωτισο οσο προχωρημενα κ αν ειναι τα ακαρεα φτιαχνοντε; Κ αν τον εχει πειραξη η αρωστια τη ζημια μπορει να του εχει κανει;ηταν κ φουσκομενος τον λυπηθηκα, αλλα τον γουσταρα πολυ. Τι λετε να παο να τον παρω
 
Καλημέρα!
Θοδωρή η σωστή απάντηση είναι να μην το πάρεις. Να πάρεις ένα πουλάκι που φαίνεται (γιατί ποτέ δεν ξέρεις) υγιές.
Όχι πως δεν το έχω κάνει κι εγώ, να πάρω ένα πουλάκι επειδή το λυπήθηκα, γνωρίζοντας όμως ότι αυτό δεν είναι σωστό, γιατί έτσι διαιωνίζεται μια λανθασμένη κατάσταση στην αγορά.
Από την άλλη, δεν γνωρίζεις αν έχει μόνο ακάρεα.
Τι είδες και λες ακάρεα; Σημάδια στην μύτη και τα πόδια; Εκτός του πουλιού που το έχει και ακριβά, θα πρέπει να πάρεις Pulmosan που έχει γύρω στα 12 ευρώ και epithol που δεν θυμάμαι πόσο κάνει.
Τα αποτελέσματα εξαρτώνται από τον βαθμό προσβολής.

Έπειτα εσύ έχεις ένα πουλάκι που ακόμα δεν έχει θεραπευτεί.
Γιατί να βάλεις και τα δύο σε πιθανή μετάδοση ασθενειών;
Για ζευγάρωμα αυτή την σαιζόν ούτε κατά διάνοια, να διευκρινίσουμε.
Το θηλυκό σου είναι πολύ ευάλωτο για να περάσει τέτοια δοκιμασία.

Αν τελικά αγοράσεις κάποιο πουλάκι που θα σου φανεί υγιές και θα σου αρέσει θα πρέπει για 40 τουλάχιστον μέρες ή και παραπάνω αν το θηλυκό σου δεν είναι σε άριστη κατάσταση να κρατήσεις καραντίνα Καραντίνα στα πουλιά, μία αναγκαία ενέργεια πρόληψης .
 
Καλημερα.Φυσικα δεν θα ρισκαρα τη υγεια της κοπελιας μου. Μαρια θα τον πηγενα καρφι για εξετασεις κ για φαρμακα. Ακριβο η φθηνο το πουλακι ειναι φοβέρο. Τοειδα να πεται κ τετοια πραγματα. Απλα θελει τρεξιμο ριχε τρομερα χρωματα. Κ τν κοπελια 20 ευρω την αγορασα. Ειχε τα χαραχτηριστικα σιμάδιά στη μυτη κ στά ποδια.φαντάντασου. Μαρια το ενα πουλάκι ειχε μεχρι στα ματια θεμά
 
Παιδια μα καμω μια ερωτηση ακομα; Γιατη δεν πεται το πουλακι κ παι απο τακαγκελακ εξω που την εβγαλα σημεα δεν πεταξε ανεβηκε απο τα καγκελα στο κλουβι της
 
Το πουλάκι είναι αποδυναμωμένο με πάνω από ένα μήνα αντιβίωση. Δώσε τώρα τις βιταμίνες, φρόντισε την διατροφή του και περίμενε για την εκπαίδευση.
 
Back
Top