Γενικά Παράνομο πετ σοπ

Φοίβος

PB Supporter
Εγγραφή
12 Φεβ 2008
Μηνύματα
16.352
Πόλη
Βικτώρια
Περασα χτες απο ενα αθλιο συνοικιακο πετ σοπ. Και θα καταλαβετε γιατι το λεω αθλιο... 😡

Εκτος του οτι ολα τα κλουβια και τα πραγματα στη βιτρινα ειχανε 3 δαχτυλα σκονη πανω τους και δεν φαινοτανε τι ητανε τα αντικειμενα στο ενα δωματιο ειδα κατι σκοτεινα κλουβια! Ηταν σκοτεινα διοτι ηταν κατασκευασμενα απο μια παλια ντουλαπα απλως με μια προσοψη σιτα μπροστα. Στα κλουβια αυτα ο συνωστισμος ηταν τεραστιος. Αρχικα δεν μπορουσα να καταλαβω τι πουλια ειχε αυτος μεσα διοτι δεν μπηκα. Κολλησα το προσωπο μου στο τζαμι και ειδα γυρω στα 50-70 (υπολογιζω περιπου) αγρια μωρα καρδερινακια (χωρις κοκκινο στο προσωπο) και φλωρακια και δεν ξερω αν ειχε και τιποτε αλλα μεσα που δεν αναγνωρισα... Και χτυπουσανε πανω στα καγγελα και τα δαγκωνανε σαν τρελα! 😡 Δεν πιστευω να ηταν εκτροφης διοτι απο οσο ειδα δαχτυλιδια πουθενα! Δεν ηταν υποχρεωμενος να εχει πουλια με δαχτυλιδια; Σας ρωταω επειδη δεν θα το αφησω ετσι το θεμα διοτι ειναι και γενικοτερα απατεωνας με τις τιμες κτλ απο οτι ακουσα απο αλλους που τους ειπα το περιστατικο. Και το πιο κραυγαλεο ολων ειναι οι 4 καρδερινες σε ενα κλουβι που ειναι μικρο για ενα πουλι μονο του(χωρις δαχτυλιδι ολες εννοειται) που εχει για μοστρα στο πεζοδρομιο. 😡
και 2 τετραγωνα πιο διπλα το αστυνομικο τμημα...
 
τα καημενα τα πουλακια... Που ηταν αυτο το πετ σοπ?
 
ελεος δηλαδη και λιγο πιο περα ειναι η αστυνομια... Πηγαινε ανεστη και αν μπορεσεις υποχρεωσε τον να τα αφησει αφου ειναια αγρια.. Ειναι κριμα να ψοφησουν εκει. Γιατι δεν θα γινει και τιποτα αλλο...
 
Ανέστη μην κάθεσαι καθόλου πάρε τα μέτρα σου και μην τον αφήνεις τον πετσοπα να σηκώσει κεφάλι. Πάντως θα συμφωνήσω με τον Φώτη οτι είναι θρασύτατος και η αστυνόμευση ανύπαρκτη.
 
Φιλε Ανεστη ολλα τα πετ σοπ ειναι υποχρεομενα να εχουυν πουλια με δαχτυλιδι και χαρτια εκτρωφεα και πιστοποιητικα γιατρου αυτο ομως δεν γυνετε σε κανενα πετ σοπ τους λογους τους καταλαβενετε,τωρα οσων αφορα τα αγρια οταν ειχε βγει στην φορα η γριπη τον πτηνον ψιφιστικε νομος και δοσανε εντολη στην αστινομια οπου να μπενει σε ολλα τα πετ σοπ ακομα και σε εισαγωγης και βιοτεχνεις κλουβιον και να κατασχετοι καπατζεδες διχτια και οτι αλλο χρισιμοποιουτανε για την εχμαλοσεια πουλιων και αμα βρησκανε πουλια χορης δαχτυλιδι τα καταχσετανε και αναλογα με τον αριθμο του κοβανε προστιμο! Αυτο εισχει ακομα αμα του κανεις καταγκελεια θα πληρωσει χοντρα
 
Φίλοι μου δεν θα κόλονα διόλου να καταγγείλο τον όποιονδήποτε πετ σοπα για ένα τόσο άθλιο μαγαζί. Η αστηνομία και απέναντι να είναι, αν δεν υπάρξη καταγγελεία, δεν θα κάνει τίποτα. Μην τους αφήνεται αυτούς να κάνουν τα όργιά τους.

Λάρυς ο καταγγέλων😡
 
Πολύ εκνευρίστηκα με αυτά που διάβασα. Παρόλο που το φαινόμενο είναι σύνηθες, εξακολουθώ να μη μπορώ να το χωνέψω..
Ανέστη ενημέρωσέ μας για οποιαδήποτε εξέλιξη.
 
Ανεστη, απο οτι καταλαβα εισαι μονος σου εκει απεναντι στα συμφεροντα του ιδιοκτητη!Γιατι δεν πας πρωτα στο αστυνομικο τμημα να μιλησεις με τον διοικητη και να κρινεις τι θα κανεις παρακατω . Μην απογοητευτεις και μην βαρεθεις να αισθανεσαι ετσι! Να σκεφτεσαι οτι καθε βασανισμενη ψυχουλα θα μπορουσε ναταν το δικο σου φτερωτο φιλαρακι!
 
Λοιπον σημερα πηρα τηλεφωλο στην κτηνιατρικη υπηρεσια που ανηκει στη Νομαρχια στο τμημα προστασιας ζωων με σκοπο να καταγγειλω το περιστατικο και το μαγαζατορα βεβαια. Γνωριζω πως οι ελεγχοι της Νομαρχιας ειναι πολυ αυστηυροι και δεν χαριζουνε τιποτα και κανεναν. Η κοπελα που απαντησε το τηλ μου ειπε πως ο αρμοδιος κυριος ειναι σε αδεια και δεν ηξερε που να με κατευθυνει. Αποφασισα λοιπον και πηγα απο εκει. Μιλησα με καποιον αλλο κυριο κτηνιατρο, ο οποιος πορωθηκε ασχημα με τον εν λογω μαγαζατορα και μου εξηγησε πως τα αγρια πουλια ειναι θεμα του δασαρχειο και μου ειπε να απευθυνθω εκει. Μου ειπε επισης πως γνωριζει τους ανθρωπους εκει και πως δεν χαριζουνε κατι τετοια. Οτι εχουνε τις λιστες με τα προστατευομενα και τα απαγορευμενα ειδη και οτι μπορουνε να παραπεμψουνε απευθειας στον εισαγγελεα και κατασχουν επιτοπου ολα τα ζωα. Αυριο το πρωι λοιπον θα παω εκει και ο καθενας οπως εστρωσε ας κοιμηθει τωρα!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
Και εδώ στην Κομοτηνή υπάρχει ένα άθλιο κατάστημα με πουλιά και διάφορα ζώα αλλά είναι πολύ βρώμικο και τα ζώα είναι ανακατεμένα όλα μαζί, πουλιά νυφίτσες άσε που από την σκόνη δεν φαίνετε. Τέλος πάντων αφού οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν κάνουν κάτι εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην αγοράζουμε ποτέ τίποτα από αυτά τα καταστήματα και να ειδοποιούμε και όποιον φίλο μας έχει σκοπό να αγοράσει από εκεί nono
 
Μια χαρα! Ανεστη!Εισαι αστραπη και κεραυνος! Σιγα μην λυπηθω τον ασυνειδητο στον πονο και τον βασανισμο αθωων πλασματων που τα εκμεταλευεται χωρις ιχνος ανθρωπιας!Γιατι ανθρωπος αυτο σημαινει.. μπορω και σκεφτομαι.. Εχω συνειδηση των πραξεων μου και δυναμη για να βοηθησω οπως μπορω!
 
Και εδώ στην Κομοτηνή υπάρχει ένα άθλιο κατάστημα με πουλιά και διάφορα ζώα αλλά είναι πολύ βρώμικο και τα ζώα είναι ανακατεμένα όλα μαζί, πουλιά νυφίτσες άσε που από την σκόνη δεν φαίνετε. Τέλος πάντων αφού οι αρμόδιες υπηρεσίες δεν κάνουν κάτι εμείς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να μην αγοράζουμε ποτέ τίποτα από αυτά τα καταστήματα και να ειδοποιούμε και όποιον φίλο μας έχει σκοπό να αγοράσει από εκεί nono
Δεν αρκει φιλε μου να λεμε οτι παντα φταινε οι αρμοδιες υπηρεσιες.. Αν δεν υπαρξει καταγγελια δεν μπορουν να κανουν τιποτα αλλα αν παραδειγματιστεις απο τις ενεργειες του Ανεστη...σκεψου τι μπορεις να καταφερεις! Χωρια πως θα αισθανεσαι οταν δεις οτι μπορεις να αλλαξεις την μοιρα της δυστυχιας που περιγραφεις! 🙄Μακαρι να το σκεφτεις
 
Τηλεφωνησα σε μια φιλοζωικη και τους ενημερωσα, τους ζητησα μαλιστα να κανουν οτι περναει απο το χερι τους αλλα μαλλον δεν ενδιαφερθηκε κανεις η τουλαχιστον οσο χρειαζοταν...
 
πριν κανα μηνα που περασα ειχε πολλες καρδερινες και αλλα αγρια... Και ενα κουνελι πιο μεγαλο και απο γατα που ξαπλωνε στα καγκελα... Βλεπετε υα κλουβια ειναι αυτοσχεδια...
 
Back
Top