Ασθένειες Πληγή στο εσωτερικό του ποδιού του monk

Σήμερα το πρωί μου χε κάνει χάλια την καινουρια πληγη. Έλυσα το ποδι να το δεσω και είδα ότι η παλια ήταν σε καλυτερη κατάσταση... Του δωσα το φάρμακο του, του βαλα την κρέμα του στο λαιμό και έφυγα για 3 ώρες από το σπίτι.
Τώρα που γυρισα είχε ξεματωσει όλα τα φτερά κάτω στο λαιμο και είχε γδαρει το πανω που ήταν έτοιμο να συνέλθει, τον βρήκα ματωμένο.
Νομίζω ότι ξεκινήσαμε ένα Φαυλο κυκλο και δε θα τελειώσει ποτε...
 
@Nikolina κάνε λίγο υπομονή. Είναι λογικό που απελπίζεσαι γιατί είστε κ οι δύο ταλαιπωρημένοι. Υπάρχει κάποιος δικός σου να τον προσέχει ή να τον κρατά απασχολημένο όσο λείπεις;
 
@MARY58 μπορουσα και μαζί μου να τον παρω στο μικρό κλουβί,αλλά δε θέλω να τον στρεσαρω με το πηγαινε-ελα και να τον ταλαιπωρω, γι αυτό τον αφησα στο σπιτι.
Να τον ξαναστειλω πανω; και παλι, θα μου τον κρατήσει 3 μερες, μετά τι γίνεται;
Της στειλα μήπως τελικά πρεπει να του βάλω το κολάρο,
 
Θέλει μόνιμη επίβλεψη το πουλάκι και για αρκετό καιρό μάλιστα γιατί και να κλείσει η πληγή σίγουρα θα προσπαθήσει να "καθαρισει" την κρούστα που θα πιάσει.
 
@Tony Forpus ναι αλλά αν τον έχω συνέχεια μαζί μου, όλη μέρα , και συνηθίσει έτσι, μετά πως θα τον μάθω να μένει μόνος του;
Και βασικά αυριο σίγουρα θα τον παρω στη δουλειά, να τον παρω στο μικρό κλουβι να μην έχει ευχέρεια κινήσεων η στο μεγάλο για να νοιώθει άνετα;
 
@Nikolina
Δεν γνωρίζω αν το επιτρέπει η πληγή στο λαιμό του, νομίζω όμως ότι το κολάρο πρέπει να μπει.
Είναι φυσιολογικό να ασχολείται με τις πληγές του και να τις κάνει χειρότερα.
Η κυρία Δουκάκη δεν θέλησε να το βάλει για να μην στρεσαριστει.
Νομίζω ότι είναι καλύτερα να στρεσαριστει παρά να συνεχιστεί αυτό που γίνεται.
Επικοινώνησε μαζί της και πες τους προβληματισμούς σου σ'αυτό το θέμα.
 
Το σημαντικό στην περίπτωσή σου είναι να κλείσουν οι πληγές και όχι το αν θα συνηθίσει σε ένα άλλο ρυθμό.
Μία πληγή που δεν κλείνει θα απειλήσει και την ζωή του κάποια στιγμή.
 
Mετα απο 1 30 ώρα βάλε, βγάλε και πατεντες, να μην έχει χώρο το κολάρο, να μην τραβάει τα συραπτικα, να μην τραβάει το βαμβάκι, το φτιάξαμε... Τώρα του φτιαξα άλλο, σταμάτησε το αίμα.
Ευχηθείτε μας Καλη επιτυχία!
 

Συνημμένα

  • IMG_20220711_010719.webp
    IMG_20220711_010719.webp
    60,8 KB · Προβολές: 28
@Tony Forpus ευχαριστώ πολυ. Και δεν εβαλα και το πως τον βρήκα, δεν ήθελα,
Πραγματικά σε 2 εβδομαδες από μια μικρή πληγη στο ποδι που είχε και ξεραθεί φτάσαμε εδώ,
Νομίζω ότι με το κολαρο τώρα, τουλάχιστον θα κλείσουν οι 2 πληγες στο ποδι και θα θεραπευτεί και ο λαιμός.
Μετά το ψυχολογικό του με το μαδημα θα δω πως θα το δουλέψω.
Τουλάχιστον να κλείσουν οι πληγες να μην κινδυνευουμε από αλλά,
Σας ευχαριστώ όλους! 🙏
 
@ckdodis γεια σας! Δεν έχει καταφέρει να πειραξει τίποτα με το κολάρο! Ειναι ήσυχος, αλλά όχι να φαίνεται άρρωστος όπως άλλες μέρες. Τρώει πεπόνι, Μίλετ,πινει και νερό και τώρα κάναμε την αλλαγή στις γάζες!
Η πληγη του είναι σε πολυ καλη κατάσταση! Η παλια η μεγάλη, κρεατωσε!
Έστειλα τώρα στη γιατρό να μου δωσει οδηγίες για το ένα φάρμακο γιατί είχαμε πει 4 μέρες μόνο και αν μπορώ να τον ψεκαζω έτσι όπως είναι τώρα με το κολάρο,
Νομίζω ότι τώρα μπαίνουν όλα σε μια σειρά!
 
Back
Top