Διατροφή Ποια είναι η κατάλληλη αυγοτροφή για τα καναρίνια μου;

Υπάρχουν στο εμπόριο πολλές καλές αυγοτροφες. Πχ orlux , versele-laga , cede , easyyem και άλλες πολλές. Όλες είναι καλές αρκεί να είναι συσκευασμενες και επώνυμες και ΌΧΙ χυμα.

Εγώ προσωπικά θεωρώ πως για την αναπαραγωγή 2 είναι οι καλύτερες μάρκες λόγω υψηλού ποσοστού πρωτεΐνης. Η Cede morbido (υγρή αυγοτροφη που απλά την βάζεις στο κλουβί και την καταναλώνουν) και η ξηρή αυγοτροφή της easyyem (σαν ξηρή αυγοτροφή χρειάζεται να ανακατευτει και με νερό πριν καταναλωθει από τα καναρινια μας). Αν μιλάμε για καναρινια χρώματος που χρειάζονται και χρωστικη την περίοδο της πτεροροια τότε καλύτερα να προτιμήσεις ξηρή αυγοτροφή. :)
 
Τα δικα μου τι χρειαζονται;(για την καναρα)
Αν όντως είναι αχατης κόκκινο μωσαϊκό (που εγώ προσωπικά έχω τις αμφιβολίες μου 😛 ) τότε μπορείς να πάρεις την easyyem την ουδέτερη ξηρη αυγοτροφη και στην πτεροροια να βάζεις και χρωστικη. :)
 
Και πολλές άλλες επιλογές! Εγώ πχ χρησιμοποιώ Beaphar Intensief Red . Αλλά του χρόνου θα δοκιμάσω άλλη μάρκα. Γενικά στο θέμα της χρωστικης ξεκινάς και αναλόγως αλλάζεις ή δοκιμάζεις άλλη μάρκα.

Πάντως αν όντως έχεις αχατη κόκκινο μωσαϊκό τότε θα βάζεις χρωστικη μόνο κατά την πτεροροια (το καλοκαίρι δλδ) και φυσικά θα ακολουθείς αυστηρά τις οδηγίες δοσολογίας. Δεν παίζουμε με τέτοια πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Πια ειναι η καταληλη αυγοτροφη για τα καναρινια μου;
.. Αυτή που την τρώνε μέχρι.. Να φανεί το σκεύος! Να μη μένει ούτε ψίχουλο!
δηλ. κάνουμε δοκιμές με διάφορες τυποποιημένες ή ''αυτοσχέδιες'' αυγοτροφές(συνταγές πολλές εντός του φόρουμ) και.. Από την αποδοχή που έχει η καθεμία.. Κρίνεις & αποφασίζεις!👍
 
.. Αυτή που την τρώνε μέχρι.. Να φανεί το σκεύος! Να μη μένει ούτε ψίχουλο!
Πολύ σωστά ως προς το πρακτικό μέρος...
Απλά θα πρέπει να προστεθεί και το "κατάλληλη". Γιατί τα πουλιά μπορούν να κάνουν αποδεκτά και κάποια διατροφικά "σκουπίδια"...
 
Απλά θα πρέπει να προστεθεί και το "κατάλληλη"...
Και το κατάλληλη ανά περίοδο φυσικά! Άνοιξη στην αναπαραγωγή και καλοκαίρι στην πτερόροια μόνο το αυγό ή οι σπιτικές αυγοτροφές δεν αρκούν! Πρέπει να τους δίνουμε και έτοιμες αυγοτροφές με ποσοστό πρωτείνης 22% περίπου. Τις άλλες περίοδοι της ζωής τους και μόνο το αυγό τα καλύπτει μια χαρά. :)
 
Προτείνω την raggio di sole σε υγρή μορφή. Παρόλο που την δοκιμάζω για πρώτη φορά έμεινα έκπληκτος που την αποδέχτηκαν τα πουλιά τόσο γρήγορα...
 
Προτείνω την raggio di sole σε υγρή μορφή. Παρόλο που την δοκιμάζω για πρώτη φορά έμεινα έκπληκτος που την αποδέχτηκαν τα πουλιά τόσο γρήγορα...


μπορεις να βαλεις φωτο να την δουμε;
 
lipo-300x300.jpg


Μαλακή λευκή αυγοτροφή χωρίς χρωστικές, με προσθήκη πρωτεινών, λιπαρών οξέων Ω3, Ω6, βιταμινών, υδατανθράκων, ιχνοστοιχείων και μετάλλων για την σωστή ανάπτυξη του οργανισμού και του πτερώματος.
Περιλαμβάνει επίσης πλήθος σπόρων όπως περίλλα, νίζερ, λινάρι, λευκό millet.
Προτείνω την συσκ.4kg
raggio lipo soft.webp
.. Αυτή είναι!
 
Η πρωτεΐνη της παραπάνω ειναι όμως κάπως χαμηλή, έτσι δεν ειναι;
 
..όχι Στέφανε.
υπάρχουν 2 είδη αυγοτροφής.. η ξηρή και η patte' (υγρή & μαλακή)

Εννοεις υγρή την patte ... Οκ προς στιγμή νόμισα ότι μιλάμε για κάτι καινούριο!
Ευχαριστώ
 
Η πρωτεΐνη της παραπάνω ειναι όμως κάπως χαμηλή, έτσι δεν ειναι;

Αν σκεφτείς όμως πως μαζί με αυτήν την αυγοτροφή δίνεις και φρέσκο αυγό τότε η πρωτείνη δεν εκτινάσσεται στα ύψη;

Εννοεις υγρή την patte

Ναι την patτe εννοούσα. Πολύ γλυκιά γεύση, που κολάζει ακόμη και άνθρωπο... Έγώ μέχρι στιγμής χρησιμοποιούσα μόνο βραστά αυγά, αλλά φέτος είπα να πειραματιστώ με μια καλής ποιότητας μαλακή αυγοτροφή. Την ανέμιξα με φρέσκο αυγό και δεν έμεινε τ ί π ο τ α!
 
Και αφού μιλάμε για πρωτείνη:

Orlux Gold patee canaries

Analytical constituents

Crude protein 17,0 %
Crude oil 16,0 %
Moisture 10,0 %
Crude ash 5,0 %
Crude fibre 1,6 %
Calcium (Ca) 1,5 %
Phosphorus (P) 0,5 %
Vitamin A 25.000 IU/kg
Vitamin D3 2.250 IU/kg
Vitamin E 45 mg/kg
Vitamin K 1,36 mg/kg
Vitamin B1 1,8 mg/kg
Vitamin B2 7,2 mg/kg
Vitamin B3 (Panthotenic acid) 10 mg/kg
Vitamin B6 2,7 mg/kg
Vitamin B12 0,03 mg/kg
Vitamin C 54 mg/kg
Vitamin PP 36 mg/kg
Choline chloride 500 mg/kg
Folic acid 0,68 mg/kg
Vitamin H (Biotin) 0,06 mg/kg
L-lysine 0,87 %
Threonine 0,64 %
DL-methionine 0,34 %
Tryptophane 0,20 %
Cystine 0,29 %
Copper(II)sulphate pentahydrate - copper 15 mg/kg

CeDe Morbido Moist Egg Food Patee

ANALYTICAL COMPONENTS
16% Raw protein
9.8% Raw fat
3% Raw cellulose
4.6% Raw ash
0.9% Calcium
0.4% Phosphorus
0.5% Natrium
0.01% Magnesium
NUTRITIONAL ADDITIVES/KG
19.500 I.E Vitamin A
2.000 I.E. Vitamin D3
50 mg Vitamin E
2 mg Vitamin K
12 mg Vitamin B1
38 mg Vitamin B2
55 mg Vitamin B5 (Pantothenic acid)
210 mg Choline Chloryde
100 mg Vitamin PP (Niacin)
1.75 mg Vitamin B6
0.1 mg Vitamin B12
0.38 mg Vitamin H (Biotin)
7 mg Folium acid
4 mg Vitamin C
80 mg Manganese(II)sulphate (monohydrate) manganese
58 mg Zinc sulphate (monohydrate), zinc
5 mg Copper(II)sulphate (pentahydrate), copper
1.2 mg Calcium iodate (anhydrate)-iodine
250 mg Dl-Methionine
1300 mg L-Lysine

Προσωπικά έχω δοκιμάσει την 1η θέλω να δοκιμάσω και την 2η τώρα που τελειώνει η πρώτη, αλλά και αυτή που γράφει ο Στέφανος... Λόγω του παραπάνω ποσοστού πρωτείνης αλλά και του ότι είναι λευκή/ουδέτερη, έχω πράσινα τιμπραντάκια και κίτρινους αχάτηδες...
 
Back
Top