Ασθένειες Πρόβλημα με κοιλιά καναρινιού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης eva vrs
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Πολύ χαίρομαι που έμεινες ικανοποιημένη απ τον κτηνίατρο! Και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους να κάνεις και στα 2 μικρά σου την ίδια θεραπεία! Και εύχομαι και εγώ περαστικά τους!

Σχετικά με την διατροφή του τώρα τι να κάνω; Πρέπει να τρώει μόνο σπόρια; Γιατί εκεί που ρώτησα μου είπαν δεν υπάρχει πρόβλημα...
Σε αυτή την απορία σου, να ξέρεις πως όταν βάζουμε το οτιδήποτε θέλουμε να πιουν τα πουλάκια μας στο νερό τους δεν δίνουμε λαχανικά ή φρούτα και αυγό ή αυγοτροφή. Δίνουμε μόνο σπόρους για να πιουν την ημερήσια ποσότητα νερού που χρειάζονται και έτσι να πιουν και το φάρμακο ή την βιταμίνη ή την χρωστική που τους έχουμε βάλει στο νεράκι τους. Αυτά!
 
Πολύ χαίρομαι που έμεινες ικανοποιημένη απ τον κτηνίατρο! Και εγώ συμφωνώ με τους υπόλοιπους να κάνεις και στα 2 μικρά σου την ίδια θεραπεία! Και εύχομαι και εγώ περαστικά τους!


Σε αυτή την απορία σου, να ξέρεις πως όταν βάζουμε το οτιδήποτε θέλουμε να πιουν τα πουλάκια μας στο νερό τους δεν δίνουμε λαχανικά ή φρούτα και αυγό ή αυγοτροφή. Δίνουμε μόνο σπόρους για να πιουν την ημερήσια ποσότητα νερού που χρειάζονται και έτσι να πιουν και το φάρμακο ή την βιταμίνη ή την χρωστική που τους έχουμε βάλει στο νεράκι τους. Αυτά!
Βρε βρε Καλώς την σ'ευχαριστώ Αλίκη μου. Καλά η θεραπεία τελειώνει σε λίγες ημέρες... Όλα πάνε καλά.. Να είσαι καλά.
 
Καλό θα ήτανε να ξαναδούνε τις κουτσουλιές. Δεν είναι και ότι καλύτερο να πάρει αντικοκκιδιακό κάποιο πουλί όταν δεν έχει κάτι. Και για να πρόσεξες κάτι τέτοιο είμαι σίγουρος σχεδόν ότι τα μπέρδεψε. Τσάμπα φάρμακο με ότι αυτό συνεπάγεται.
Δεν μπορώ να σου πω με σιγουριά εάν μπέρδεψαν ή όχι τις κουτσουλιές, αλλά θα μπορούσες να κάνεις την ίδια θεραπεία και στον Νούνη σε μικρότερη κλίμακα όμως.
Δεν υπάρχει αυτό.Αν δώσεις φάρμακο θα το δώσεις σύμφωνα με τις οδηγίες. Δεν γίνεται μικρότερη κλίμακα.
Τώρα αφού το ξεκίνησες και στα δυο συνέχισέ το.
 
Δεν είναι και ότι καλύτερο να πάρει αντικοκκιδιακό κάποιο πουλί όταν δεν έχει κάτι.
Δεν είναι και αντιβίωση όμως βρε Λάμπρο μου. Πολλοί εκτροφείς κάνουν προληπτικές θεραπείες με αντικοκκιδιακό. Σίγουρα επιβαρύνει το συκώτι του, αλλά και λίγες μέρες να πάρει για να είναι σίγουρη η Εύα, δε θα το σκοτώσει κιόλας το πουλάκι.
 
Καλό θα ήτανε να ξαναδούνε τις κουτσουλιές. Δεν είναι και ότι καλύτερο να πάρει αντικοκκιδιακό κάποιο πουλί όταν δεν έχει κάτι. Και για να πρόσεξες κάτι τέτοιο είμαι σίγουρος σχεδόν ότι τα μπέρδεψε. Τσάμπα φάρμακο με ότι αυτό συνεπάγεται.

Δεν υπάρχει αυτό.Αν δώσεις φάρμακο θα το δώσεις σύμφωνα με τις οδηγίες. Δεν γίνεται μικρότερη κλίμακα.
Τώρα αφού το ξεκίνησες και στα δυο συνέχισέ το.
Την Τρίτη την επόμενη έχω ραντεβού,θα τα δούνε και τα δυο... Πάντως η κοιλιά του πουκη δεν έχει τίποτα πια...
 
Δεν είναι και αντιβίωση όμως βρε Λάμπρο μου. Πολλοί εκτροφείς κάνουν προληπτικές θεραπείες με αντικοκκιδιακό.
Μη βλέπουμε τις λάθος προληπτικές θεραπείες που κάνουν οι άλλοι. Όχι αντιβίωση δεν είναι Αλίκη αλλά είναι φάρμακο.
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Ειπες ειχε χτυπησει το ποδαρακι του;τι ακριβως ειχε παθει και τι του εκανεσ για να περασει; Εχουμε παθει κι εμεις κατι σχετικο!
 
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ! Ειπες ειχε χτυπησει το ποδαρακι του;τι ακριβως ειχε παθει και τι του εκανεσ για να περασει; Εχουμε παθει κι εμεις κατι σχετικο!
Απλα επειδη καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη μπορεις να ανοιξεις ενα θεμα με το προβλημα του μικρου σου ή να συμβουλευτεις κτηνιατρο.
Μπορει η Ευα να εδωσε καποιο φαρμακο που στην δικια σου περιπτωση να κανει κακο παρα καλο.
Φιλικα παντα :)

*τωρα ειδα οτι εχεις ανοιξει ηδη θεμα πριν 10 λεπτα!
 
Καλημέρα παιδιά...
Πήγα για την επανεξέταση και στα δυο... Ο πουκης πεντακαθαρος και ο νουνης έχει ακόμα κοκκιδια ενα 6%... Θα του δώσω 4μερες ξανά το φάρμακο και μετα 3μέρες ένα βιταμινουχο...Αυτά τα νέα μας.
 
Εύα, το φαρμακο που σου έδωσαν ποιο ειναι; Το sulfa που είχες αναφέρει;
Ειναι κοκκιδοκτόνο ή κοκκιδοστατικό; Προκαλεί εκρίζωση των κοκκιδίων ή έλεγχο του πληθυσμού τους; Αν ναι στην εκρίζωση, αυτο ισχύει για όλα τα όργανα που μπορεί να ειναι προσβεβλημένα απο τα κοκκίδια ή για έντερο, συκώτι, ...
 
Νομίζω πως τα κοκκίδια υπάρχουν σε κάθε οργανισμό πτηνού και που μόνο όταν υπεραυξηθεί ο πληθυσμός τους γίνονται επικίνδυνα.
Τα σκοτώνει εντελώς Γιάννη!
Μήπως αυτό "τα σκοτώνει όλα".. είναι τελικά κακό?
 
Back
Top