Αναπαραγωγή Ποτέ να βγάλω το τυφλό χώρισμα και να αφήσω το κάγκελο;

Καλημέρα ξεκίνησε πάλι την ωοτοκία.Αφαιρεσα το πρώτο αυγό και έβαλα πλαστικό. Το αυγό το βάζω μέσα σε σποράκια σε θερμοκρασία δωματίου σωστά? Καλά το έχω στη φωτογραφία?
 

Συνημμένα

  • dee.webp
    dee.webp
    50 KB · Προβολές: 5
Καλό θα είναι να το έχεις σε χώρο με θερμοκρασία χαμηλότερη των 18 βαθμών κελσίου. Επίσης, να γυρίζεις τα αυγά κάθε μέρα.

Δύο σχετικές συζητήσεις:
 
@Stavros Τελικά χώρισα μόνιμα τον αρσενικό και έβαλα πίσω το αυγουλάκι στην κανάρα για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.Αυτή τη φορά είδα αρκετά βατέματα ελπίζω να είναι ένσπορα..
 
Σήμερα το καναρινακι είναι 9 ημερών και έχει ανοίξει σχεδόν πλήρως τα ματάκια του. Το αδελφάκι του πέθανε, το ένα από τα δύο αυγά που απέμεναν δεν κατάφερε να εκκολαφθει πλήρως και πέθανε κολλημένο στο τσοφλι και το άλλο πέθανε σε εμβρυικο στάδιο. Κατά τα άλλα το δεύτερο ζευγάρι έστρωσε φωλιά πριν μια βδομάδα και σημερα είναι η δεύτερη μέρα ωοτοκίας.
 

Συνημμένα

  • llery3d.webp
    llery3d.webp
    58,5 KB · Προβολές: 10
Σήμερα δυστυχώς και αυτό πεθανε. Δείχνει να έχει σαν εσωτερικη αιμορραγία..
[automerge]1619759240[/automerge]
Τώρα προχωράω σε δεύτερη γέννα αφήνοντας αυτή τη φωλιά ή δίνω νήμα για να φτιάξει άλλη?
 

Συνημμένα

  • y3d.webp
    y3d.webp
    23,8 KB · Προβολές: 4
  • y4d.webp
    y4d.webp
    32,2 KB · Προβολές: 4
  • y5d.webp
    y5d.webp
    37,5 KB · Προβολές: 4
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
Τώρα προχωράω σε δεύτερη γέννα αφήνοντας αυτή τη φωλιά ή δίνω νήμα για να φτιάξει άλλη?
Eχεις πρόβλημα με τους γεννήτορες.Δεν έχει νόημα να πάς σε δεύτερη γέννα. Θα έχεις τα ίδια. Αυτά τα πουλάκια έπρεπε να πάνε για νεκροψία ώστε να δείς το γιατί και αν υπάρχει τρόπος αντιμετώπισης.
 
Back
Top