Φροντίδα Ποτίστρες για πουλιά, αυτόματες ή απλές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγώ χειμώνα καλοκαίρι επειδή πάντα βρίσκεται κάποιος στο σπίτι το νερό το αλλάζω το πρωί και το απόγευμα δηλαδή δυο φορές.
Και εγώ αυτό κάνω.
Αυτό δεν είναι πάντα σωστό για τα καναρινια μας. Μέτρων άριστον έχουμε πει. Ούτε το κάθε βδομάδα είναι σωστό ούτε 3 φορές την ημέρα. Γιατί το νερό περιέχει χλώριο το οποίο με την ώρα εξατμιζεται. Αν αλλάζετε το νερό τόσες πολλές φορές κάθε μέρα παίρνουν παραπάνω χλώριο απ ότι πρέπει και τελικά αντί για καλο τους κάνουμε κακό. Απλά σκεφτείτε το!
 
Αλίκη τα πουλιά με το που θα ξυπνήσουνε μετά από λίγο θα πιούνε νερό. Όταν αυτά ξυπνάνε εγώ κοιμάμαι οπότε το πρωί πίνουνε αυτό που υπάρχει από το απόγευμα της προηγούμενης. Γιαυτό και βάζω καθαρό το απόγευμα για να έχουνε φρέσκο το πρωί. Όταν ξυπνήσω εγώ αργότερα ναι βάζω καθαρό για να έχουνε μέχρι το απόγευμα.Αν και το απόγευμα με το που το αλλάξω τις περισσότερες φορές πάντα θα πιούνε.
 
Έχω δοκιμάσει όλων των ειδών ποτίστρες.

Όταν πρωτοβγηκαν με μπίλια τις αλλαξα όλες, τις κλασσικές.
Τώρα τις ξανά αλλαξα πάλι με τις καινούργιες τις λεγόμενες υποπίεσης!
Πιστεύω ότι είναι καλύτερες για την υγεία των πουλιών και το νερό είναι πάντα πολύ καθαρό.
Το καθαρό νερό είναι πολύ σημαντικός παράγοντας για εμένα στην εκτροφή μου!
Όπως είχε πει και ο κύριος Μακης σε σεμινάριο του, το καθαρό νερό είναι ολόκληρο κεφάλαιο.

Κάτι τελευταίο μην φοβηθειτε ότι δεν θα πάνε να πιουν τα πουλιά!
Τις έχω βάλει κατευθείαν σε πουλιά που είχαν μάθει σε κλασσικές, τα πουλιά μόλις χρειάστηκε να πιουν βρήκαν την άκρη αμέσως!

Ένα βουρτσακι χρειάζεται γιά καθάρισμα που είναι για πιπιλες μωρού που θα το προμηθευτειται οικονομικα από το γνωστό μεγάλο παιχνιδαδικο.
 
Αλίκη τα πουλιά με το που θα ξυπνήσουνε μετά από λίγο θα πιούνε νερό. Όταν αυτά ξυπνάνε εγώ κοιμάμαι οπότε το πρωί πίνουνε αυτό που υπάρχει από το απόγευμα της προηγούμενης. Γιαυτό και βάζω καθαρό το απόγευμα για να έχουνε φρέσκο το πρωί. Όταν ξυπνήσω εγώ αργότερα ναι βάζω καθαρό για να έχουνε μέχρι το απόγευμα.Αν και το απόγευμα με το που το αλλάξω τις περισσότερες φορές πάντα θα πιούνε.
Και πάλι Λάμπρο, θεωρώ πως 2 φορές την ημέρα είναι υπερβολή... 1 φορά είναι καλά. Εγώ αλλάζω μια φορά την ημέρα και προσπαθώ να είναι απόγευμα ώστε την άλλη μέρα να πιουν νερό με όσο δυνατόν λιγότερο χλώριο.

Τώρα τις ξανά αλλαξα πάλι με τις καινούργιες τις λεγόμενες υποπίεσης!
Θα μπορούσες να μας ανεβάσεις κάποια φώτο; :)
 
Αυτές είναι Αλικη.Βγαίνουν σε διάφορα μεγέθη.

full
 
Δεν τίθεται θέμα να θεωρηθεί διαφήμιση και να απορριφθεί με κάποιον τροπο. Μπορεις άνετα να αναφέρεις ή να παραπεμπεις σε brands εταιρείες, sites εμπορικά και ο,τι άλλο πιστεύεις οτι θα δώσει πληροφορίες ή βήμα στην κουβέντα
 
Αυτες τι διαφορα εχουν απο εκεινες με τη μπιλια;😳
Δεν έχουν καθόλου μπίλιες Μιράντα...
Το νερό δεν τρέχει λόγω υποπίεσης του ερμητικά κλειστού δοχείου.

Απλά ήθελα να ρωτήσω όποιον τις χρησιμοποίησε πως συμπεριφέρονται οι ποτίστρες αυτές όταν έχει μείνει λίγο νερό.
 
Δεν έχουν καθόλου μπίλιες Μιράντα...
Το νερό δεν τρέχει λόγω υποπίεσης του ερμητικά κλειστού δοχείου.
Ευχαριστω για τη διευκρινηση!

Παρολα αυτα δε μπορω να πω οτι μου ειναι ξεκαθαρο το πως λειτουργουν, οποτε μαλλον θα το ψαξω λιγο και θα φρεσκαρω και τη Φυσικη που εκανα σχολειο. 😳
 
Για να βγει μια σταγόνα προς τα έξω Μιράντα (μετά την αρχική ισορροπία νερού αέρα) θα πρέπει να περάσει μέσα στο δοχείο η αντίστοιχη "ποσότητα" αέρα.
Πίνουν λοιπόν τρεις σταγόνες τα πουλιά νερό... αμέσως περνάει ο αντίστοιχος αέρας μέσα και συμπληρώνεται το κενό.
Δεν ξέρω αν το έγραψα και καλά... αλλά αυτό μου βγήκε πρόχειρα.

Το μήκος και η διάμετρος του φυσιγγίου είναι τέτοια που δεν επιτρέπει την ταυτόχρονη δίοδο νερού και αέρα.
Ή το ένα θα περάσει ή το άλλο.
Αν φύγει λίγο νερό τότε περνάει αντίστοιχα και λίγος αέρας για να ισορροπήσει εκ νέου.
 
καλημέρα. Πολύτιμες πληροφορίες.. Θα δοκιμάσω τις νέες ποτίστρες γιατί όσες φορές και αν αλλάζω το νερό στην κλούβα μου ειδικά πάντα το βρίσκω λερωμένο. Να βάλω για αρχή μία κλασική ποτίστρα και μία με μπίλια. Αγχώνομαι μήπως δεν πιούνε.
 
Δεν ξέρω αν το έγραψα και καλά... αλλά αυτό μου βγήκε πρόχειρα.

Πολύ καλά τα έγραψες. Στα υγρά υπάρχει το φαινόμενο της επιφανειακής τάσης.
Τα μόρια στην επιφάνεια των υγρών έλκονται μεταξύ τους και προς το εσωτερικό του υγρού από δυνάμεις συνοχής. Συνέπεια αυτού είναι να δημιουργείται μια συνισταμένη δύναμη, που ονομάζεται επιφανειακή τάση.

Παραδείγματα της επιφανειακής τάσης είναι οι σταγόνες της βροχής (+ δυνάμεις βαρύτητας) αλλά και κάποια έντομα που περπατούν πάνω στο νερό.

Το ίδιο φαινόμενο συμβαίνει στις ποτίστρες με σωληνάκι χωρίς μπίλια αλλά και στις κλασικές. Αν αυξήσουμε την διάμετρο στο σωληνάκι πάνω από κάποιο όριο τότε το νερό θα φύγει όλο με την βοήθεια της βαρύτητας (όπως σε ένα μπουκάλι νερό αν το γυρίσουμε ανάποδα). Αν μικρύνουμε την διάμετρο κάτω από κάποιο όριο τότε δεν θα βγαίνει καθόλου νερό.
 
Με πείσατε και μένα να δοκιμάσω τις ποτίστρες υποπίεσης! 😛
Πρώτα να τις δοκιμάσεις και να μας πεις πως συμπεριφέρονται όταν είναι μισοάδειες...
Υποπτεύομαι (φυσικό φαινόμενο) πως από και και μετά θα υπάρχει σοβαρή διαρροή...
 
Γιάννη, γιατι να υπαρχει διαρροή αν έχουν τη μισή ποσότητα νερού ας πούμε; Ίσα Ίσα θα ασκείται μικρότερο βάρος στη σταγόνα που ειναι να πέσει. ( φαντάζομαι )
 
Πρώτα να τις δοκιμάσεις και να μας πεις πως συμπεριφέρονται όταν είναι μισοάδειες...
Υποπτεύομαι (φυσικό φαινόμενο) πως από και και μετά θα υπάρχει σοβαρή διαρροή...

Δεν υπάρχει πρόβλημα, το ίδιο λειτουργούν γεμάτες ή μισογεματες ή και με λίγο νερό η λειτουργία είναι ίδια σε όλες τις στάθμες νερού!
 
Ίσα Ίσα θα ασκείται μικρότερο βάρος στη σταγόνα που ειναι να πέσει. ( φαντάζομαι )
Με μπερδεύει ο μεγαλύτερος όγκος αέρα που θα έχει...
Αυτό υποψιάζομαι πως δημιουργεί μια πλαστικότητα κάπως μεγαλύτερη από την αρχική.
Αλλά αφού ο @stefanos88 που τις έχει (υποθέτω) δοκιμάσει μας διαβεβαιώνει για το αντίθετο
Δεν υπάρχει πρόβλημα, το ίδιο λειτουργούν γεμάτες ή μισογεματες ή και με λίγο νερό η λειτουργία είναι ίδια σε όλες τις στάθμες νερού!
θα μείνω σ' αυτό.
 
Back
Top