Φροντίδα Ποτίστρες για πουλιά, αυτόματες ή απλές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
πιο μεγάλο λάθος θεωρώ την ακαταλληλότητα του νερού σε πολλές περιοχές της χώρας.. Κι όμως το προσφέρουμε..όσοι το προσφέρουμε!
Συμφωνώ απόλυτα με τον προβληματισμό σου.
Μπράβο που το έθιξες...
''πιθανό λάθος'' αυτή που σου επιτρέπει και να φύγεις για κάποιες μέρες από το σπίτι σου..χωρίς να φοβάσαι μήπως ''κολλήσει'' και γυρίσεις και βρεις τα πουλιά σου..''ανάποδα'' ;
Αν θες τη γνώμη μου Δημήτρη (το κάνω κάποιες φορές κι εγώ) είναι να αφήνουμε τα πουλιά χωρίς καμία επίβλεψη για περισσότερες από 24 ώρες.
 
..άρα το σωστό είναι οι ποτήστρες με μπίλια και.. Τα κεφάλια ψηλά!😵

..''πιθανό λάθος'' η άποψη χρήσης της κλασσικής ποτήστρας;
''πιθανό λάθος'' αυτή που σου επιτρέπει και να φύγεις για κάποιες μέρες από το σπίτι σου..χωρίς να φοβάσαι μήπως ''κολλήσει'' και γυρίσεις και βρεις τα πουλιά σου..''ανάποδα'' ;

πιο μεγάλο λάθος θεωρώ την ακαταλληλότητα του νερού σε πολλές περιοχές της χώρας.. Κι όμως το προσφέρουμε..όσοι το προσφέρουμε!

1) Οχι απλά πιθανό -Σιγουράκι :).
2) Το απόλυτο ΛΑΘΟΣ. 😉 Διότι όταν φύγεις απο το σπίτι, ΟΣΕΣ ανοικτού τύπου ποτίστρες κι' αν αφήσεις σε λίγες ώρες θα είναι "πακτωμένες" απο το τσόφλι και τις ακαθαρσίες. Ετσι όση ποσότητα νερού και εαν υπάρχει μέσα είναι ΑΧΡΗΣΤΗ. Με ΔΥΟ 500άρες με μπίλια καλύπτεις άνετα 5 πουλιά για μια εβδομάδα με ΚΑΘΑΡΟ ΝΕΡΟ και εξαφανίζεις τις όποιες φοβίες σου για κολλήματα (γιατί δεν είναι τίποτε άλλο απο φοβία την οποία είχαμε ΟΛΟΙ στην αρχή της χρήσης τους).
 
δεν είναι τίποτε άλλο απο φοβία την οποία είχαμε ΟΛΟΙ στην αρχή της χρήσης τους
.. Οκ, να το δεχτούμε αυτό! φοβία υπάρχει για όλα αυτά που ακούμε ή διαβάζουμε κατά καιρούς, άρα.. Ελαφρώς δικαιολογημένη.
Εσείς, ποιας εταιρίας ποτήστρα με μπίλια χρησιμοποιείτε, κε Μάκη;
Εσείς κε Μισαλούρη;
αν είναι να κάνει κάποιος το.. Επόμενο βήμα, ας το κάνει τουλάχιστον έχοντας κάποιο..
Σιγουράκι :)
, μήπως και καμφθούν γρηγορότερα οι όποιες τυχόν φοβίες. 😉:D
 
Πρόσφατα δοκίμασα αυτές χωρίς μπίλια.
Είχα ενστάσεις γι αυτές λίγες βδομάδες πριν και πολλες φοβίες.
Πλέον τις θεωρώ μοναδικές και ας μην ξέρω καν ποια εταιρεία τις εισάγει.
 
.. Ενημερώθηκα πως πριν λίγο έφτασε και η δική μου παραγγελία αυτών των ποτηστρών, χωρίς μπίλια.

full


..άντε να δούμε... Θα πετύχει το πειραμα ή θα τις δώσω στην κόρη μου να ''ποτίζει'' τα δικά της digibirds;:D
αρχείο λήψης.jpg
.. Θα ενημερώσω σχετικά..
 
Πρόσφατα δοκίμασα αυτές χωρίς μπίλια.
Είχα ενστάσεις γι αυτές λίγες βδομάδες πριν και πολλες φοβίες.
Πλέον τις θεωρώ μοναδικές και ας μην ξέρω καν ποια εταιρεία τις εισάγει.
Έλα Γιάννη ήρθαν τα δύσκολα! 🙂
Εξήγησέ μας πως λειτουργούν γιατί με την αναφορά "είναι με κενό αέρος" απο το πέτ σόπ δεν κατάλαβα τίποτα.
 
Το μήκος και η διάμετρος τρύπας εξόδου του νερού της ποτίστρας είναι μελετημένα για να εξισορροπούν τη ροή με την εσωτερική πίεση του αποθηκευμένου νερού.
Για κάθε σταγόνα νερού που θα πιει το πουλί... Θα πρέπει να εισέλθει αντίστοιχη μάζα αέρα και να καλύψει το κενό.
Αν δεν εισέλθει αέρας δεν υπάρχει καμία απολύτως ροή... Πανέξυπνη εφαρμογή.
Στην πραγματικότητα είναι πιο απλή η λειτουργία της από την περιγραφή της.
 
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ροής ανάλογα με την στάθμη του νερού στην ποτίστρα;
Καμιά απολύτως και τις θεωρώ πως πλεονεκτούν από αυτές με τις μπίλιες γιατί μπορούν να καθαριστούν άμεσα και σωστά με ένα σετ από βουρτσάκια.

Κι εδώ το σχετικό video με τη λειτουργία τους
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Την συγκεκριμένη ποτίστρα την χρησιμοποιώ πολύ καιρό.
Έχω τις απλές ποτίστρες σιλικόνης εκτός από ένα κλουβί που το αρσενικό λερώνει το νερό,ρίχνοντας μέσα σπόρους.
Είναι πολύ εύκολη στον καθαρισμό, δεν μπούκωσε ποτέ.
 
Είμαι σίγουρος ότι θα μείνεις ευχαριστημένος απόλυτα και δεν θα ξαναβάλεις άλλες ποτίστρες.
.. Και το πείραμα πέτυχε, φίλε Κώστα!
από το πρωί έχουν όλα τους ποτήστρες κενού αέρος !
οφείλω να ομολογήσω πως τις επισκέφθηκαν αμέσως..
παρ'ολ'αυτά τα παρατηρούσα για μία ώρα περίπου, μη τυχόν και.. Ξέρετε!
όλα καλά λοιπόν και.. Το νερό πιο καθαρό!👍
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
να καταθέσω και την δική μου εμπειρία..ήμουν δύσπιστος για την ποτίστρα με την μπίλια φοβούμενος, έτσι άφησα ένα μήνα μέσα στην κλούβα μου μία κανονική και μία με μπίλια.. Πρίν 4 μέρες απόσυρα την κανονική..όλα τα πουλάκια πίνουν από την μπίλια χωρίς κανένα πρόβλημα και είμαι ήσυχος ότι πίνουν καθαρό νερό. Θα το εφαρμόσω και στα κλουβιά μου.η ποτίστρα είναι μία απλή με το ελασματάκι για το κρέμασμα. απλά θα βάλω και μία δεύτερη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τελείως.
 
η ποτίστρα είναι μία απλή με το ελασματάκι για το κρέμασμα. απλά θα βάλω και μία δεύτερη για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο τελείως.
Μια και θα κάνεις τώρα τις αγορές δοκίμασε την ποτίστρα χωρίς μπίλια...
Τη θεωρώ πολύ καλύτερη από αυτή με την μπίλια γιατί καθαρίζεται πολύ πιο εύκολα.
 
είναι σίγουρη Γιάννη; Εξακολουθώ από ότι καταλαβαίνεις να είμαι δύσπιστος..
 
Λοιπόν παιδιά οκ με τα λεγόμενα σας" με έχετε πείσει! Θα πάω και εγώ να πάρω τέτοιες ποτίστρες, αλλά χωρίς μπίλια! Τόσο καιρό το σκεφτόμουν να πάρω να μην πάρω;! Αλλά τελικά είπα να δοκιμάσω και εγώ! Περιμένετε νέα! 🙂
 
Back
Top