Φροντίδα Ποτίστρες για πουλιά, αυτόματες ή απλές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με μπίλια και να μπορώ αν την στερεώσω σε κλουβί με μεγάλο κενό που βρίσκεται; Γιατί οτι βρίσκω δεν μπορώ να το στερεωσω χωρίς πατέντες.
Οι μεγάλες ποτίστρες έχουν και δαχτυλίδι που συγκρατεί το δοχείο. Πιθανολογώ πως μπορεί να σε βολέψουν.
 
Οι μεγάλες ποτίστρες έχουν και δαχτυλίδι που συγκρατεί το δοχείο. Πιθανολογώ πως μπορεί να σε βολέψουν.
+στανταρ αυτες για τρωκτικα εχουν συρμα για να γατζωνει.
 
αυτες με την μπιλια που βρίσκω ειναι στενότερες και δεν μπορώ να συνδιάσω το δαχτυλίδι από μια άλλη. Ούτε έχω βρει με μπιλια και δαχτυλίδι. Εχω πάει σε αρκετά petshop έχουν ενα κλασσικό μπλε με μπίλια δεν φτάνει να στερεωθεί σε τόσο μεγάλο κενό.
 
αυτες με την μπιλια που βρίσκω ειναι στενότερες και δεν μπορώ να συνδιάσω το δαχτυλίδι από μια άλλη. Ούτε έχω βρει με μπιλια και δαχτυλίδι. Εχω πάει σε αρκετά petshop έχουν ενα κλασσικό μπλε με μπίλια δεν φτάνει να στερεωθεί σε τόσο μεγάλο κενό.
Εχεις σκεφτει οτι μπορεις απλα να το πιασεις με ενα κορδελακι;
 
Ευχαριστώ, ακριβώς αυτή έχουν όλοι και δεν έχει τρόπο να πιαστεί. Το πλαστικό για να στερωθεί είναι το ίδιο με την μικρότερη δεν κάνει για μεγάλο κενό. Έχει 3 μεγέθη αλλά ίδιο πλαστικό στήριξης χωρίς δαχτυλιδι, το κουμπώνεις στα σύρματα αλλα σε κλουβί για καναρίνια μόνο. Το πλαστικό δαχτυλίδι που φαίνεται έχει ενα στήριγμα επίσης μικρό σε μήκος.
 
Ευχαριστώ, ακριβώς αυτή έχουν όλοι και δεν έχει τρόπο να πιαστεί. Το πλαστικό για να στερωθεί είναι το ίδιο με την μικρότερη δεν κάνει για μεγάλο κενό. Έχει 3 μεγέθη αλλά ίδιο πλαστικό στήριξης χωρίς δαχτυλιδι, το κουμπώνεις στα σύρματα αλλα σε κλουβί για καναρίνια μόνο. Το πλαστικό δαχτυλίδι που φαίνεται έχει ενα στήριγμα επίσης μικρό σε μήκος.

Με ένα κομμάτι σύρμα στερεώνεις οποιαδήποτε ποτίστρα οπουδήποτε!
 
Με μπίλια και να μπορώ αν την στερεώσω σε κλουβί με μεγάλο κενό που βρίσκεται; Γιατί οτι βρίσκω δεν μπορώ να το στερεωσω χωρίς πατέντες.

εγώ πάλι ειχα το αντιθετο προβλημα. Δηλαδη ειχα παρει ποτιστρες "σιφόνι" (χωρις μπίλια δλδ) και ηταν αρκετα μεγάλες για το κλουβι και βρήκα σε πετσοπ μια πράγμα σαν στήριγμα ειδικό για να εφαρμόσει η ποτιστρα πανω στο κλουβι. Αν το κλουβί σου λοιπον εχει μεγάλο κενό δοκίμασε ποτίστρες χωρις μπίλια γιατι κατασκευαστικά μου φαίνεται οτι απευθυνονται σε κλουβιά με μεγάλα κενα.. (τουλάχιστον αυτες που έχω εγω)
 
Θέλω να βρω με μπίλια. Βρήκα μια άλλη περιεργη που μου την δώσαν δεν την αγόρασα που μοιάζει να είναι για τρωκτικό αλλά καταφέρνει και πίνει και του αρέσει περισσότερο του κοκατιλ απο την απλή ποτίστρα. Προεξέχει ένα μεταλλικό που πρέπει να το σπρώψνεις να βγεί νερό. Έχω και με μπίλια που πρέπει να κάνω πατέντα να στερεωθεί και πάλι μπορεί και πίνει όμως άνετα. Δεν έχουν πολλές επιλογές τα petshop, εξωτερικό βρίσκω αρκετά πράγματα.
 
αυτό ξανα πες το, σε ολόκληρο Ηράκλειο, ΕΝΑ petsop εχω βρεί να φέρνει ποτίστρες με μπίλια και σιφονάτες (χωρίς). Τραγικό...
 
Καλησπερα ομαδα... Λογω καλοκαιριου και λογω μεγαλης απουσιας, σκεφτηκα κατι τετοιο...
AutoTopOff.jpg

Ειναι βεβαια εικονα απο ενυδριο, αλλα σκεφτηκα μηπως το κατασκευασω με τετοιο τροπο ετσι ωστε να εξυπηρετει τις ποτιστρες... Τι λετε;
 
Ειναι βεβαια εικονα απο ενυδριο, αλλα σκεφτηκα μηπως το κατασκευασω με τετοιο τροπο ετσι ωστε να εξυπηρετει τις ποτιστρες...
Τι ακριβώς θέλεις να κάνεις;
Μιλάς για αυτόματο πότισμα;
Ή για κάτι άλλο;
 
Φιλτραρισμα και κινηση του νερου ωστε να παραμενει λιγο δροσερο;
Αυυο απαοτει εξοπλισμο και συστημα υδρευσης σε ολα τα κλουβια νομιζω.
 
Πιο πολυ σαν συνεχης και αυτοματη ανανεωση του νερου... Χωρις ομως ιδιαιτερο εξοπλισμο... Μονο μια μικρη δεξαμενη νερου συνδεδεμενη με ολες τις ποτιστρες...
 
Με την κίνηση αυτή δεν θα χαθεί ποσότητα από το οξυγόνο που έχει το νερό?
Την απορία θα μας τη λύσουν όσοι έχουν ενυδρεία... και γνωρίζουν για να μας ενημερώσουν.
 
Φιλτραρισμα και κινηση του νερου ωστε να παραμενει λιγο δροσερο;
Αυυο απαοτει εξοπλισμο και συστημα υδρευσης σε ολα τα κλουβια νομιζω.
Το πρώτο είναι απαραίτητο, χρειάζεται αεραντλία και αερόπετρα να κρατάει το νερό σε κίνηση, διαφορετικά κινδυνεύεις από ανάπτυξη μυκήτων.
Ακόμα πρέπει να πεις πόσα κλουβιά θέλεις να εξυπηρετήσεις και πως θα γίνει η διοχέτευση σε όλα.
Για πόσο χρονικό διάστημα μιλάμε; Τα πουλιά πέρα από την αναπλήρωση νερού και τροφής (με τις ταΐστρες τι σκοπεύεις να κάνεις), έχουν ανάγκη και από άλλη φροντίδα, καθαριότητα, παρατήρηση.
Αν έχεις ένα-δύο κλουβιά, το κάλλιστο να τα πάρεις μαζί σου. Αν έχεις περισσότερα, χρειάζεσαι συνοδοιπόρο στο χόμπι σου, να σε βοηθάει όταν είναι ανάγκη.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
Αν πρόκειται για ένα κλουβί για λίγες μέρες και υπάρχει αυτόματο πότισμα για φυτά δεν θα μπορούσε ενα σωληνάκι να πάει σε μια ποτίστρα και κάθε μέρα να ανανεώνεται με το επιλέον νερό; Βέβαα έτσι θα πρέπει ο πάτος να έχει άνοιγμα να φεύγουν νερά + ότι θα λερώσει η όλη ιστορία αλλά θα έχει νερό φρέσκο.
 
Είμαι υπέρ της κλασσικής ποτίστρας για δυο λόγους. Πρώτον κάπου το έχω γράψει δεν θυμάμαι το θέμα γιατί τα πουλιά στη φύση πίνουμε με τον κλασσικό τρόπο από κάτω προς τα πάνω με την κλασσική κίνηση. Τώρα να βάζουμε τα πουλιά να πιπιλίσουνε μια μπίλια για να πιούνε νερό δεν ξέρω δεν μου αρέσει. Για αυτούς που έχουνε πολλά πουλιά μάλλον θα βολεύει εμένα δεν μου αρέσει σαν ιδέα. Δεύτερον θα είσαι με το άνγχος μη τυχών και βουλώσει η μπίλια. Σπάνιο μεν συμβαίνει δε.
 
Λάμπρο σε διαβεβαιώνω οτι τα πουλιά δεν έχουν κανένα πρόβλημα να πιούν και απο σημεία νερού που είναι πιο ψηλά απο το κεφάλι τους. Μα κανένα! Οπως το κάνουν τα πρωινά όταν παίρνουν τις σταγόνες δροσιάς απο τα φύλλα των δένδρων. Δεν πιπιλάνε καμιά μπίλια. Απλά την σπρώχνουν λίγο και παίρνουν τις σταγόνες που σχηματίζονται διαδοχικά στην άκρη της. Να βουλώσει η μπίλια αποκλείεται. Εκείνο που μπορεί να συμβεί είναι να υπάρξει ένα ποσό αέρα ανάμεσα στην μπίλια και το νερό που να δημιουργήσει πρόβλημα στην ροή. Αυτό αντιμετωπίζεται, για τους έχοντες, σχεδόν μηχανικά πλέον με μιά ελαφρά πίεση της μπίλιας με τον αντίχειρα κάθε φορά πριν μπεί στο κάγκελο η ποτίστρα. Ακόμα και αυτός που έχει ελάχιστα πουλάκια και είναι απολύτως προσεκτικός στην καθαριότητα(και δεν είναι όλοι) δεν μπορεί να προσφέρει στα πουλιά του την ασφάλεια που προσφέρει η μπίλια απο την πιθανότητα μεταφοράς μικροβίων μέσα απο το νερό. Μετά απο 5-6 χρόνια χρήσης σε μια εκτροφή με μέσον όρο 150 πουλάκια κατ' έτος, προσωπικά είμαι απόλυτα σίγουρος οτι κάνω το σωστό.
 
Ίσως τις δοκιμάσω κ. Μάκη θα δούμε. Πάντως γνώμη μου αν και πολλοί θα διαφωνήσουνε όταν το πουλί λερωθεί στο ράμφος ή στο ρουθούνι και θέλει να βουτήξει το κεφάλι του στην ποτίστρα για μένα καλύτερα να το κάνει παρά να τρίβει για ώρα το κεφάλι του στην πατήθρα και τελικά να μην το καταφέρνει να το διώξει. Θα πει κάποιος γιαυτό βάζουμε μπανιέρα. Σωστό αλλά δεν λερώνεται πάντα πριν το μπάνιο το πουλί. Εγώ χειμώνα καλοκαίρι επειδή πάντα βρίσκεται κάποιος στο σπίτι το νερό το αλλάζω το πρωί και το απόγευμα δηλαδή δυο φορές.
 
Back
Top