Φροντίδα Ποτίστρες για πουλιά, αυτόματες ή απλές;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Με μπερδεύει ο μεγαλύτερος όγκος αέρα που θα έχει...
Αυτό υποψιάζομαι πως δημιουργεί μια πλαστικότητα κάπως μεγαλύτερη από την αρχική.
Αλλά αφού ο @stefanos88 που τις έχει (υποθέτω) δοκιμάσει μας διαβεβαιώνει για το αντίθετο

θα μείνω σ' αυτό.

Γιαννη τις χρησιμοποιώ από όταν βγήκαν, περίπου ένα χρόνο, μέχρι τότε είχα όλες με μπίλια και θεωρησα ότι ή μετάβαση στις υποπίεσης θα ήταν ευκολότερη!
Δοκίμασε μία, και πες μας εντυπώσεις.
Με μπίλια έχεις δουλέψει;
Σε αυτές με μπίλια πρέπει πάντα να κάνεις τέστ πριν την βάλεις.
Καμμιά φορά κολλάει ή πάνω μπίλια (έχει δύο μεσα) και μπορεί να μην τρέχει!
Το έχω πάθει! Ευτυχώς δεν έχασα πουλάκι
Με τις υποπίεσης ξενοιαζεις με το θέμα να κολλήσει ή μπίλια
 
Με μπίλια έχεις δουλέψει;
Σε αυτές με μπίλια πρέπει πάντα να κάνεις τέστ πριν την βάλεις.
Καμμιά φορά κολλάει ή πάνω μπίλια (έχει δύο μεσα) και μπορεί να μην τρέχει!
Αυτές έχω στις κλούβες μου... αυτές με τη διπλή μπίλια.
Το πρόβλημα με τον αέρα... αρχικά γίνεται με την αντανακλαστική πίεση της μπίλιας πριν την τοποθέτηση και κυρίως με δεύτερη ποτίστρα...
Θα τις δοκιμάσω...
Απλά έγραψα ποιος ήταν ο φόβος μου.
 
Θα τις δοκιμάσω...
Απλά έγραψα ποιος ήταν ο φόβος μου.

Να σημειώσω ότι μια φορά την εβδομάδα καθαρίζω τον σωλήνα με μια μπατονέτα. Τις δουλεύω 2 χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα.
 
Οι λόγοι Στέφανε;

1. Δεν εμπιστεύομαι τον μηχανισμό, ο οποίος θεωρώ ότι μπορεί να στομώσει ανά πάσα ώρα και στιγμή.
2. Θεωρώ πιο εύκολη στον καθαρισμό την απλή ποτίστρα.
3. Είναι πιο ακριβή(χωρίς να είναι ο κύριος λόγος).
4. Πολλές φορές τα πουλιά όταν νιώσουν την ανάγκη πλένονται(υποτυπωδώς) από την κλασική ποτίστρα, ενώ από την άλλη δεν έχουν αυτή την δυνατότητα.
5. Ανανεώνω ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ το νερό τους.
6. Δεν διαθέτω κλούβες με σμήνος πουλιών ώστε να μολύνεται εύκολα το νερό.

Με λίγα λόγια πιστεύω πως με το να αντικαταστήσω τις κλασικές ποτίστρες με αυτόματες πιο πολύ άγχος θα μου δημιουργήσει παρά διευκόλυνση. Από την στιγμή που τηρούνται οι κανόνες υγιεινής και ανανεώνεται το νερό ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ, οι κλασσικές ποτίστρες προσφέρουν μεγαλύτερη άνεση τόσο στο πουλί όσο και στον εκτροφέα.
 
Δέχομαι απόλυτα το νέο, το επόμενο βήμα, την εξέλιξη αλλά.. όσο θα κυκλοφορούν αυτές:

alt.webp
Εγώ αυτές θα παίρνω, γιατί:
  1. 1)δεν με ενοχλεί να τις καθαρίζω.
  2. 2) αλλάζω το νερό τους καθημερινά!
  3. 3) παίρνουν και το μπανάκι όταν και όποτε αυτά κρίνουν πως το χρειάζονται
  4. 4) μ'αρέσει να τα βλέπω να σκύβουν να πιουν νερό..όπως η φύση ορίζει και..όχι με το κεφάλι ψηλά σαν γλάροι :D, άποψη στην οποία παλαιότερα συνηγορούσαν τόσο o Stauros όσο και η Georgina.
 
πιστεύω ότι αφού οι αυτόματες πρέπει να τοποθετηθούν ψηλά ούτως ώστε να μπορεί το πουλί να βάζει το ράμφος του στη μπίλια και να πίνει με το κεφάλι σχεδόν ψηλά, βρίσκονται πιο μακριά από τη "φύση του" δεδομένου ότι φυσιολογικά πίνει το νερό του από χαμηλά και σηκώνεται όταν τελειώσει. Επίσης με τις απλές, πολλές φορές το πουλί ειδικά τους θερμούς μήνες, κάνει ένα "μίνι μπάνιο" ακριβώς τη στιγμή που το χρειάζεται και αυτό το θεωρώ πλεονέκτημα, αρκεί βέβαια να αλλάζουμε το νερό καθημερινά και να καθαρίζουμε την ποτίστρα.
.. Μα ακριβώς εδώ..στην αρχή του θέματος! 🙂👍
 
μα ακριβώς εδώ..στην αρχή του θέματος
Μετά από εννιά χρόνια, σήμερα δεν έχω ακριβώς την ίδια άποψη. Θεωρώ ότι προέχει η υγεία των πουλιών παρά η πιθανή προτίμηση τους στο εκτεθειμένο στο χώρο νερό.
 
Συγκρίνοντας τις ποτίστρες τις κλασικές με αυτές με τη μπίλια και τις νεότερες χωρίς μπίλια, τις παραλληλίζω με το να υποχρεωνόμαστε εμείς να επιλέξουμε να πιούμε από κουβά τη στιγμή που μπορούμε να επιλέξουμε να πιούμε από το ατομικό μπουκάλι.
Δεν υπάρχειι για μένα κανένα πλεονέκτημα που να μπορεί να συγκριθεί με την καθαρότητα του πόσιμου νερού.
Είναι βασική προϋπόθεση ευζωίας.
 
Δεν υπάρχει πλεονέκτημα που να μπορεί να συγκριθεί με την καθαρότητα του πόσιμου νερού. Είναι βασική προϋπόθεση ευζωίας.
..σωστή και βάσιμη άποψη,Γιάννη. Αρα, να υποθέσουμε 😵 πως και συ χρησιμοποιείς ποτίστρες με μπίλια ή με το μεταλλικό έλασμα; φωτό παρακαλώ!
 
Σε όλες τις κλούβες πτήσης υπάρχουν ποτίστρες με μπίλιες.
Αρα, να υποθέσουμε 😵 πως και συ χρησιμοποιείς ποτίστρες με μπίλια ή με το μεταλλικό έλασμα;
Δυστυχώς μεγάλο τμήμα του εξοπλισμού στα ατομικά κλουβιά είναι σαν αυτές τις ποτίστρες που τις θεωρώ λιγότερο κατάλληλες μια και η αρχική αγορά έγινε αρκετά νωρίς.
Στη συνέχεια η μεγάλη οικονομική επιβάρυνση - κόστος αλλαγής για ερασιτεχνική εκτροφή χωρίς έσοδα, με αποτρέπουν από τη μαζική αλλαγή ολόκληρου του εξοπλισμού.
Σταδιακά όμως αλλάζεται και θα αλλαχτεί εξ ολοκλήρου μια ναι σε κάθε αντικατάσταση έρχονται οι κατάλληλες. Άλλωστε δεν είναι τα μόνα "μη κατάλληλα" στην εκτροφή μου, ούτε τα τελευταία που πλήρωσα και τα άλλαξα μια και "κρίθηκαν" ακατάλληλα στην πορεία.
Όμως οφείλουμε να μιλάμε για το σωστό και όχι για το τι εφαρμόζουμε... υποστηρίζοντας το πιθανά λάθος μας.
 
οφείλουμε να μιλάμε για το σωστό και όχι για το τι εφαρμόζουμε..
..άρα το σωστό είναι οι ποτήστρες με μπίλια και.. Τα κεφάλια ψηλά!😵
υποστηρίζοντας το πιθανά λάθος μας.
..''πιθανό λάθος'' η άποψη χρήσης της κλασσικής ποτήστρας;
''πιθανό λάθος'' αυτή που σου επιτρέπει και να φύγεις για κάποιες μέρες από το σπίτι σου..χωρίς να φοβάσαι μήπως ''κολλήσει'' και γυρίσεις και βρεις τα πουλιά σου..''ανάποδα'' ;

πιο μεγάλο λάθος θεωρώ την ακαταλληλότητα του νερού σε πολλές περιοχές της χώρας.. Κι όμως το προσφέρουμε..όσοι το προσφέρουμε!
 
πιο μεγάλο λάθος θεωρώ την ακαταλληλότητα του νερού σε πολλές περιοχές της χώρας.. Κι όμως το προσφέρουμε!
Αυτό το θέμα που θίγεις είναι τεράστιο και είναι απορίας άξιο που δεν μας έχει απασχολήσει.
Όσοι έχουν ενυδρεία γνωρίζουν πόσο σημαντικό είναι, καθώς και τις μεγάλες διαφορές του νερού από περιοχή σε περιοχή και τσεκάρουν τις κατά τόπους μετρήσεις των εταιρειών ύδρευσης, ώστε να έχουν ακριβή γνώση.
 
Back
Top