Ασθένειες Προβλημα γυρω απο το ματι καναρινιου

Μάνος Ίτσιος

PB New Member
Εγγραφή
30 Ιουλ 2014
Μηνύματα
215
Πόλη
Χανιά
Καλησπερα σας..σε ενα καναρινι μου του εχει φυγει γυρω απο το ματι τπ μαλι που ειχε... Τι μπορω να του κανω;να το βγαλω απο τα αλλα; Μπορει να το μεταδωσει και στα υπολοιπα πουλια;

προβλημα_ματι_καναρινιου.webp
 
Μέχρι να σου απαντήσει κάποιος περισσότερο σχετικός
1.Απομακρύνεις το καναρίνι σε ατομικό και πεντακάθαρο κλουβί
2. Καθαρίζεις καλά το παλιό του κλουβί, ειδικά τις πατήθρες και τις ταΐστρες.
3. Μπορείς να του βάλεις αλοιφή tobrex στην παθούσα περιοχή, γύρω από το μάτι.
4. Βάλε μια κοντινή φωτό.
5. Το άλλο του μάτι πως είναι;
6. Τα πουλιά δεν έχουν μαλλιά αλλά πούπουλα και φτερά :)

@misalouris @alicedros που είστε; :)
 
@misalouris @alicedros που είστε; :)
Ωχ... μας πιάσανε.
σε ενα καναρινι μου του εχει φυγει γυρω απο το ματι τπ μαλι που ειχε... Τι μπορω να του κανω;να το βγαλω απο τα αλλα; Μπορει να το μεταδωσει και στα υπολοιπα πουλια;
Όπως σωστά σε συμβούλεψε κι ο @YannisK πρέπει να απομακρυνθεί το πουλί από τα υπόλοιπα όπως πρέπει να κάνουμε σε κάθε υποψία ασθένειας.
Δυστυχώς αυτή η εποχή βοηθά στην ανάπτυξη κάθε μορφής ασθενειών και παθήσεων...
Η αλοιφή tobrex (θα τη βρεις στα φαρμακεία) θα βοηθήσει ειδικά αν αυτό που βλέπουμε προέρχεται από κάποια μόλυνση. Και με αφορμή το παραπάνω θα προτείνω στην παρέα μας... ειδικά γι' αυτό το διάστημα... εβδομαδιαία αλλαγή στις πατήθρες τους. Έτσι θα έχουμε το χρόνο να καθαρίσουμε και απολυμάνουμε τις βρώμικες. Και είναι αυτό απαραίτητο γιατί κάθε άρρωστο πουλί τρίβει την παθούσα περιοχή (στη συγκεκριμένη περίπτωση το μάτι) πάνω σ' αυτές διασπείροντας τα μικρόβια και στο υπόλοιπο κοπάδι.
Για το συγκεκριμένο πουλί αυτό που βλέπω δεν είναι φυσιολογικό να υπάρχει αλλά δεν είναι κι αυτό που θα με έβαζε να κάνω περισσότερες ενέργειες από αυτές που σωστά προτείνει κι ο Γιάννης.
Απλά δεν θα πρέπει να εφησυχάσεις, αλλά να βρίσκεσαι σε επαγρύπνηση ειδικά αν η εικόνα χειροτερεύει.
 
Αρα εγω πλενω ταιστρες και πατηθρες.. Αλλαζω το πουλακξ κλουβι καξ του βαζω κρεμα;

Αμα τωρα αυτο τκ δω και σε αλλα πουλια τι να κανω;
 
Οπως παρατηρω τωρα τα καναρινια μου βλεπω σα να εχει και αλλο πουλακι το ιδιο προβλημα!
 
Οπως παρατηρω τωρα τα καναρινια μου βλεπω σα να εχει και αλλο πουλακι το ιδιο προβλημα!
Να ακολουθήσεις τις ίδιες συμβουλές και για το δεύτερο... καλή καθαριότητα στις πατήθρες για τα υπόλοιπα.
 
Και να τα βγαλω απο το μεγαλο κλουβι οπου το παρατηρω αυτο πανω σε πουλακι;

1.Απομακρύνεις το καναρίνι σε ατομικό και πεντακάθαρο κλουβί

πρέπει να απομακρυνθεί το πουλί από τα υπόλοιπα όπως πρέπει να κάνουμε σε κάθε υποψία ασθένειας.

Να ακολουθήσεις τις ίδιες συμβουλές και για το δεύτερο.
 
Όποιο βλέπεις με "'ύποπτα" συμπτώματα το απομακρύνεις σε δικό του κλουβάκι. Με tobrex 1-2 φορές την ημέρα, με σχολαστική και καθημερινή καθαριότητα πατηθρών πιστεύω πως σε 5 μέρες θα δεις διαφορά. Με τα "άρρωστα" πουλάκια να ασχολείσαι πάντα τελευταία, να τα πιάνεις με γάντια και πρώτα να βάζεις φάρμακο στο υγιές μάτι και μετά σε αυτό που έχει το πρόβλημα. Εύχομαι περαστικά και να μας ενημερώσεις με καλύτερες φώτο!
 
Οταν αρχισα το θεμα αυτο ειχα παρατηρησει ενα πουλακι με αυτο στο ματι.. Το επιασα και το εβγαλα απο την κλουβα με τα υπολοιπα και του εβαλα κρεμα, Μετα απο 3-4 μερες παρατηρησα στην κλουβα οτι ειχαν 2-3 πουλακια ακομα! Επιασα καθαρησα πατιθρες και οπου πατανε τα πουλακια και εβαλα σε ολα κρεμα μια φορα... Να τους ξαναβαλω;αμα δω οτι συνεχιζω να εχω αυτο το προβλημα τι να κανω;
 
αμα δω οτι συνεχιζω να εχω αυτο το προβλημα τι να κανω;
Πολύ πιθανό να συνεχίσεις να το έχεις αν δεν βρεις τι στην ευχή είναι και με τι τρόπο να το αντιμετωπίσεις.
Φυσικά οι φωτογραφίες είναι βασικές για μας... όπως και η αναλυτική περιγραφή της παθούσας περιοχής, της διατροφής και των συνθηκών που ζουν.
Τι κρέμα είναι αυτή που έβαλες;
 
Βλέποντας την φωτογραφία πιστεύω πως η έλλειψη σχάρας στον πάτο της κλούβας και ως εκ τούτου η άμεση επαφή με τις ακαθαρσίες επιτείνουν το πρόβλημα.
 
Βαζω tobrex καθε μερα σε καποια που εχουν το πολυ προβλημα! Τι μου προτεινεται να κάνω;απο τι μπορει να εγινε αυτο;
 
Βαζω tobrex καθε μερα
Από τότε που έκανες το θέμα μέχρι σήμερα;
Βαζω tobrex καθε μερα σε καποια που εχουν το πολυ προβλημα...
Δηλαδή εξαπλώνεται σε όλο το κοπάδι το πρόβλημα αυτό?
Τα πουλιά που νοσούν τα έχεις μόνα τους και σε άλλο χώρο ή στον ίδιο;
απο τι μπορει να εγινε αυτο;
Στα Χανιά υπάρχει ανεπτυγμένη εκτροφή καναρινιών... από αξιόλογους ανθρώπους.
Ρώτησες κάποιον από το σύλλογό σου;
Τα είδε κάποιος από κοντά κι αν ναι... Τι σου είπε;
 
Λοιπον... Ειχα καποια απο τα πουλακια μου σε μια κλουβα και παρουσιαστηκε το προβλημα.. Μολι; Παρουσιαστηκε απολυμανα το πουλακι αυτο με το προβλημα και του εβαλα κρεμα.. Μετα απο λιγες μερες το ειδα και σε αλλο πουλι και μετα απο εκει και περα καθε μερα ειχα περισσοτερα πουλια με αυτο το προβλημα...
τωρα ειναι αρκετα πουλακια που εχουν το προβλημα αυτο στην συγκεκριμενη κλουβα και προσπαθω να δω τι ειναι για δω τι θεραπεια μπορω να τους κανω για να τα θεραπευσω! τα πουλια ειναι στον ιδιο χωρο με τα υπολοιπα!
 
Να απομονώσεις οπωσδήποτε όλα τα πουλιά που δείχνουν τα συμπτώματα της ασθένειας σε μια κλούβα και τα υπόλοιπα στην κλούβα που βρίσκονται.
Όλα μαζί τα απομακρύνεις από το κοπάδι σου σε χώρο ανεξάρτητο και κάθε μέρα αλλάζεις με καθαρό όλο το βοηθητικό εξοπλισμό των κλωβών.
Θα χρειαστεί τα πουλιά να βρεθούν σε περιβάλλον με έμμεσο φυσικό φωτισμό (ήλιος από διάχυση) για καμιά 20 μέρες.
Επίσης θα πρέπει να απευθυνθείς σε κάποιον ειδικό (γιατρό) πριν είναι αργά για το κοπάδι σου. Μπορεί αυτό να είναι από την πιο απλή μέχρι την πιο σύνθετη και επικίνδυνη ασθένεια... και δεν είναι εποχές για πειράματα.
Υπάρχουν κοντά ή κυκλοφορούν άγρια πουλιά κοντά στην εκτροφή σου;
Θεωρείς πως είναι εφικτή η μετάδοση ασθενειών από αυτά στα πουλιά σου ή πιστεύεις πως υπάρχει ασφάλεια;
 
Λοιπον... Τα πουλακια μου ειναι σε κλειστο χωρο, μπορει να πετραει που και που κανενα πουλακι απο εξω αλλα οχι σε κοντινη αποσταση! Να βαλω σε αλλη κλοβα τα πουλια που εχουν το προβλημα;και να αφησω δηλαδη τα πουλια που δεν εχουν προβλημα στην κλουβα που ειναι τωρα;
 
! Να βαλω σε αλλη κλοβα τα πουλια που εχουν το προβλημα;και να αφησω δηλαδη τα πουλια που δεν εχουν προβλημα στην κλουβα που ειναι τωρα;
Σωστά... αλλά θα τα μεταφέρεις σε άλλο χώρο.
 
Back
Top