Αναπαραγωγή Προετοιμασία αναπαραγωγής για Gouldian

Parrotsmile

PB Member
Εγγραφή
25 Σεπ 2007
Μηνύματα
2.055
Πόλη
Καλαμάτα
Εδώ στο φόρουμ έχω διαβάσει για την προετοιμασία των ωδικών πουλιών.Ισχύει το ίδιο και στα Gouldian και αν όχι τι κάνουμε;
 
Κωνσταντινε θα σου πω τι κανω εγω χωρις να ξερω αν αυτο αποτελει προετοιμασια αναπαραγωγης.
Πρωτα πριν απο την εισοδο του ζευγαριου στο κλουβι με την φωλια κανω μια προληπτικη χορηγηση Pulmosan για να αποφυγω πιθανη μεταδοση ακαρεων της τραχειας στους νεοσσους. Αυγοτροφη σε καθημερινη βαση η οποια ισως διακοπτεται απο την μερα που ξεκινα η θυληκια να να κλωσσαει εως οτου βγουν τα μικρα, αναλογα με την συμπεριφορα του αρσενικου. Επισης διπλασιαζω τις ποσοτητες τροφης και ρυθμιζω τον χρονο φωτισμου στις 11 ωρες, ωστε να προσομοιωθουν οσο γινεται οι συνθηκες στις αντιστοιχες του φυσικου τους περιβαλλοντος κατα την περιοδο των βροχων οπου και αναπαραγωνται. Αυτα πιστευω βοηθουν τα πουλια στο να ερθουν σε φαση αναπαραγωγης.
 
H περίοδος των βροχών είναι το χειμώνα;Εδώ στην Ελλάδα ζευγαρώνουν όλο το χρόνο;
 
Κωνσταντινε θα σου πω τι κανω εγω χωρις να ξερω αν αυτο αποτελει προετοιμασια αναπαραγωγης.
Πρωτα πριν απο την εισοδο του ζευγαριου στο κλουβι με την φωλια κανω μια προληπτικη χορηγηση Pulmosan για να αποφυγω πιθανη μεταδοση ακαρεων της τραχειας στους νεοσσους. Αυγοτροφη σε καθημερινη βαση η οποια ισως διακοπτεται απο την μερα που ξεκινα η θυληκια να να κλωσσαει εως οτου βγουν τα μικρα, αναλογα με την συμπεριφορα του αρσενικου. Επισης διπλασιαζω τις ποσοτητες τροφης και ρυθμιζω τον χρονο φωτισμου στις 11 ωρες, ωστε να προσομοιωθουν οσο γινεται οι συνθηκες στις αντιστοιχες του φυσικου τους περιβαλλοντος κατα την περιοδο των βροχων οπου και αναπαραγωνται. Αυτα πιστευω βοηθουν τα πουλια στο να ερθουν σε φαση αναπαραγωγης.

Πως γίνεται η χρήση του Pulmosan κατά την πρόληψη;Διάβασα για αυτό στο φόρουμ αλλά δε γράφει.
 
Στην βορεια Αυστραλια (οσα εχουν απομεινει δυστυχως..) αναπαραγωντε το φθινοπωρο απο μεσα καλοκαιριου μεχρι μεσα χειμωνα αν δεν κανω λαθος. Στην Ελλαδα μιας και τα εχεις και εσυ μεσα μπορεις να τα βαλεις οποτε θες αποφευγοντας ακραιες θερμοκρασιες βεβαια. Εγω τουλαχιστον που δεν κανω και καμια σοβαρη εκτροφη δεν εχω συγκεκριμενη εποχη που τα βαζω.

Για το Pulmosan μπορεις να διαβασεις τα παντα στο αντιστοιχο αρθρο εδω Διαβάστε Περισσότερα...

ΥΓ. Κωνσταντινε επισης στα πολυ βασικα ξεχασα να σου αναφερω το σουπιοκοκκαλο που ειναι απαραιτητο
 
Ευχαριστώ Οδυσσέα. Όπως είπα και πιο πάνω το διάβασα αυτό που μου λες αλλά λέει ότι το βάζουμε στο πτέρωμα όταν έχει γίνει διάγνωση. Προληπτικά είναι αυτό που λέει ότι πλένουμε τα δοχεία νερού και φαγητού; 😕 Του έχω σουπιοκόκαλο από τυη πρώτη μέρα αλλά δεν το έχουν αγγίξει ακόμα. Υπάρχει πείπτωση να μην το αγγίξουν η απλώς είναι θέμα χρόνου;
 
Κωνσταντινε μπορει να γινει και μια δοση χωρις διαγνωση προληπτικα. Σχετικα με τον καλο καθαρισμο, γινεται παραλληλα για να μην μεινουν ακαρεα σε ταιστρες κλπ και αποδειχθει ακαρπη η χορηγηση Pulmosan αφου θα βρισκονται ακομα ακαρεα στο περιβαλλον τους ετοιμα να περασουν στον "καθαρο" οργανισμο. Το σουπιοκοκκαλο το χρησιμοποιει πολυ η θυληκια τις μερες που γενναει τα αυγα και μετα. Μην ανυσηχεις. Ξερουν αυτα. Οταν θα το χρειαστουν θα πανε.

ΥΓ. Αν δωσεις τελικα Pulmosan, πολυ μεγαλη προσοχη να παει ΜΙΑ σταγονα μονο σε καθε πουλι.
 
Δεν θα στρεσαριστούν πολύ για να τα πιάσω και να τους βάλω το Pulmosan; Δεν υπάρχει άλλος πιο ανώδυνος τρόπος φαντάζομαι.
 
Αυγοτροφη σε καθημερινη βαση η οποια ισως διακοπτεται απο την μερα που ξεκινα η θυληκια να να κλωσσαει εως οτου βγουν τα μικρα,

Δηλαδή πόσο χρονικό διάστημα πριν- έως την ημέρα που αρχίζει να κλωσά, ξεκινάς την αυγοτροφή σε καθημερινή βάση; 😕
 
το ζευγαρι το εχετε μαζι η χωριστα/? δεν καταλαβα.. κατι αλλο εγω απο petshop πως θα διαλεξω ζευγαρι;οταν ειναι πολλα μαζι δεν εχουν ειδη το ταιρι τους. Αν παρεις ενα απο διαφορετικο ζευγαρι;
 
Αν εννοεις την φαση χωρισματος της ζευγαρωστρας που γινεται στην αναπαραγωγη των καναρινιων Αλεξανδρε, οχι. Το ζευγαρι το εχεις μαζι.

Στα μαγαζια τα πουλια λογω ταλαιπωριας εισαγωγης κτλ πιστευω δεν εχουν ταιρια.

Μπορεις να βαλεις για αναπαραγωγη και πουλια που ειχαν διαφορετικα ταιρια στην κλουβα με το κοπαδι, αρκει να μην εχουν οπτικη ή και ακουστικη επαφη με τα πρωην ταιρια τους γιατι αυτο ισως προκαλεσει προβληματα στην αποδοχη του νεου συντροφου.
 
Θα συνεχήσω εδώ το θέμα μου, και θα σας ενημερώνω τακτικά με ότι καινούργιο θα υπάρχει.Λοιπόν η Άνοιξη ήρθε και αποφάσισα πριν από καιρό να κάνω μια προετοιμασία αναπαραγωγής στο ζευγαράκι μου. Τους έδωσα όλα τα σχετικά, σουπιοκόκαλο, αυγοτροφή, αυγό βραστό πολτοποιημένο με καρότο το οποίο έμαθαν και το τρώνε, κεχρί σε τσαμπί, βλαστομένους σπόρους, αύξησα και τις ώρες στη λάμπα που τους έχω σταδιακά, φτάνοντας τις δεκατρείς και κάτι. Έβαλα και φωλιές δύο για να επιλέξουν αυτά ποιά τα βολεύει. Πήρα και νέο κλουβί το οποίο έκλεισα αφήνοντας μόνο μπροστά άνοιγμα για να ενοχλούνται λιγότερο και περίμενα. Έδειξαν κάποιο ενδιαφέρον για τις φωλιές, ο αρσενικός άρχησε να παίζει με το υλικό φωλιάς που τους είχα βάλει και καθημερηνά τον έβλεπα να χορεύεικαι κάθε μέρα φαινόταν πως το ζευγαράκι μου ήταν πολύ ερωτευμένο. Τελικά όλα σταμάτησαν γιατί περνούν πτερόρια.Αφάιρεσα το κάλυμα του κλουβιού και και το υλικό φωλιάς και περιμένω να περάσει η αλλαγή πτερώματος. Τις φωλιές τις άφησα αφού έτσι και αλλιώς δεν δείχνουν κανένα ενδιαφέρον για αυτές. Σας βάζω μερικές φωτογραφίες του κλουβιού πριν, τώρα που αφαίρεσα το κάλυμα και το ζευγαράκι μου σε πτερώρια. Τώρα θα περιμένω το τέλος της πτερώριας και θα δούμε μετά αν θα αποφασήσουν τελικά να κάνουν μωράκια η όχι. Να συμπληρώσω ότι είναι πολύ ήμερα και δεν με φοβούνται καθόλου ακόμα και αν βάζω τα χέρια μου μέσα στο κλουβί δεν πεταρίζουν. Η θυλικιά με αφήνει να την χαιδεύω για λίγο στο κεφάλι της.
 

Συνημμένα

  • Resize of Gouldian 001.webp
    Resize of Gouldian 001.webp
    35,4 KB · Προβολές: 257
  • Resize of Gouldian 002.webp
    Resize of Gouldian 002.webp
    34,6 KB · Προβολές: 267
  • Resize of Gouldian 004.webp
    Resize of Gouldian 004.webp
    25,8 KB · Προβολές: 251
  • Resize of Gouldian 005.webp
    Resize of Gouldian 005.webp
    22,9 KB · Προβολές: 222
  • Resize of Gouldian 006.webp
    Resize of Gouldian 006.webp
    59,1 KB · Προβολές: 241
Μερικές ακόμα.
 

Συνημμένα

  • Resize of Gouldian 007.webp
    Resize of Gouldian 007.webp
    41,6 KB · Προβολές: 188
  • Resize of Gouldian 008.webp
    Resize of Gouldian 008.webp
    60,3 KB · Προβολές: 175
  • Resize of Gouldian 009.webp
    Resize of Gouldian 009.webp
    39,2 KB · Προβολές: 317
  • Resize of P3211670.webp
    Resize of P3211670.webp
    56 KB · Προβολές: 180
Να ρωτήσω τώρα κάτι και εγώ, αν και άσχετος με τα gouldians παρόλο που σαν πιτσιρικάς είχα.
Η αναπαραγωγική περίοδος ξέρω ότι ξεκινάει τους χειμωνιάτικους μήνες που η νύχτα είναι μεγάλη και για να ταΐσει τους νεοσσούς η μητέρα χρησιμοποιεί τις άκρες του ράμφους των νεοσσών με φωσφορίζοντα σημάδια που ακτινοβολούν την νύχτα. Για αυτό άλλωστε έχουν και αυτό το χαρακτηριστικό.

Στην αιχμαλωσία συμβαίνει κάτι διαφορετικό?

Επίσης η πρόωρη πτερόρροια μήπως οφείλεται στις 13 ώρες φωτός που όπως είπες τους παρέχεις, έτσι ο οργανισμός τους αντιλαμβάνεται την περίοδο σαν καλοκαίρι και έχουν μπει σε αυτή την φάση;

Ρωτάω για να μάθω, μην με παρεξηγήσεις :)
 
Κι ειναι τοσο ομορφα και τα δυο τους. Ελπιζω συντομα να δεις μικρα..

Μηπως η λαμπα αυξανει πολυ την θερμοκρασια και νομιζουν οτι ειναι καλοκαιρι;

Υποθεσεις κανω, δεν ειναι ποτε γκουλντιαν οποτε δεν ξερω...😛
 
Να ρωτήσω τώρα κάτι και εγώ, αν και άσχετος με τα gouldians παρόλο που σαν πιτσιρικάς είχα.
Η αναπαραγωγική περίοδος ξέρω ότι ξεκινάει τους χειμωνιάτικους μήνες που η νύχτα είναι μεγάλη και για να ταΐσει τους νεοσσούς η μητέρα χρησιμοποιεί τις άκρες του ράμφους των νεοσσών με φωσφορίζοντα σημάδια που ακτινοβολούν την νύχτα. Για αυτό άλλωστε έχουν και αυτό το χαρακτηριστικό.

Στην αιχμαλωσία συμβαίνει κάτι διαφορετικό?

Επίσης η πρόωρη πτερόρροια μήπως οφείλεται στις 13 ώρες φωτός που όπως είπες τους παρέχεις, έτσι ο οργανισμός τους αντιλαμβάνεται την περίοδο σαν καλοκαίρι και έχουν μπει σε αυτή την φάση;

Ρωτάω για να μάθω, μην με παρεξηγήσεις :)

Αυτό νομίζω και εγώ με την λάμπα νόμισαν ότι είναι καλοκαίρι. Δε νομίζω να γίνεται κάτι διαφορετικό στην αιχμαλωσία. Και εγώ πρώτη φορά ασχολούμαι με τα γκουλντιαν.
 
Κι ειναι τοσο ομορφα και τα δυο τους. Ελπιζω συντομα να δεις μικρα..

Μηπως η λαμπα αυξανει πολυ την θερμοκρασια και νομιζουν οτι ειναι καλοκαιρι;

Υποθεσεις κανω, δεν ειναι ποτε γκουλντιαν οποτε δεν ξερω...😛

έχει μόνο ακτινοβολία και όχι θερμότητα
 
Back
Top