Αναπαραγωγή Προσκλητήριο ιδιοκτητών μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ναι, μπράβο Georgina, καλά θυμάσαι.

Στο κλουβί του Γκρίτζι και της Τζιτζίκας έχω βάλει την Νο2, η οποία ελάχιστα διαφέρει από την Νο1. Είναι η ίδια φωλιά που είχε και πέρσι το ζευγάρι Τζιτζίκα-Τζίτζι, όπου και τότε η Τζιτζίκα πάλι τα ίδια έκανε, μπαινόβγαινε δηλαδή στην φωλιά, χωρίς όμως να ζευγαρώσει με τον Τζίτζι.
Με τον Γκρίτζι υπάρχει βέβαια μεγάλη διαφορά, αφού αυτός σηκώνει συνέχεια το ποδαράκι του προσπαθώντας να βάλει κάτω την Τζιτζίκα, κάτι δηλαδή που ο Τζίτζι δεν έκανε.

Στο κλουβί του Τιραμόλα και της Ασπρούλας έχω βάλει την Νο3 την μεγαλύτερη δηλαδή σε όγκο από τις 3, αλλά το ζευγάρι συμπεριφέρεται σαν να μην υπάρχει καν.
Ίδια διατροφική προετοιμασία και στα δύο ζευγάρια αλλά παρόλον ότι ο Τιραμόλα είναι αεικίνητος και συνεχώς βρίσκεται κοντά στην Ασπρούλα, φιλιούνται, ταΐζονται, κλπ. Δεν τον είδα ακόμη να σηκώνει το ποδαράκι του.
Κοιτάζοντας τον χαλινό της Ασπρούλας συμπεραίνω πως μάλλον δεν έχει ακόμη πυρώσει.
Έχει ακόμη ρόζ-άσπρο χρώμα, με ένα πολύ μικρό σημαδάκι καφέ στο ένα μέρος του.
Για το ενδεχόμενο να φταίει ο όγκος της φωλιάς τους, καθώς και το υλικό της (κόντρα πλακέ) σκέπτομαι να την αφήσω έως και 30 Σεπτεμβρίου και αν δεν γίνει κάτι, να την αλλάξω με την Νο1
 
λοιπον επειδη κοιταμε το δενδρο κα οχι το δασος θα ηθελα να ρωτησω ποιος εχει εμπειρια απο αναπαραγωγη μπατζι, δλδ ποσα πουλια εχει βγαλει ο καθενας σας. Εγω περυσι μηδεν γιατι δεν τα εβαλα καθολου, προπερσι ομως πανω απο 300, ειτε το πιστευετε ειτε οχι, περιμενω απαντησεις
 
Αρα φιλε μου απο εσενα περιμενουμε συμβουλες... Εγω εχω βγαλει γυρω στα 13 αριθμος που για σενα δεν λεει τιποτα... Τα 13 ομως απο 2 ζευγαρια(γιατι και αυτο παιζει ρολο)
 
Εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω, ποιό είναι το δέντρο και ποιό το δάσος!
Δεν βλέπω πού είναι το κακό στην ανταλλαγή παρατηρήσεων για αυτό που συμβαίνει τώρα και όχι για αυτό που συναίβει πέρσι ή πρόπερσι;
Συμβουλές από όσους έχουν πρότερη εμπειρία, σίγουρα μας χρειάζονται, αλλά αυτό δεν σημαίνει πως όλες οι περιπτώσεις, ακολουθούν τον ίδιο κανόνα.
Πιστεύω πως κάθε περίπτωση είναι μοναδική και απλά έχει κάποια κοινά (όχι όλα) χαρακτηριστικά με τις άλλες.
 
λοιπον επειδη κοιταμε το δενδρο κα οχι το δασος θα ηθελα να ρωτησω ποιος εχει εμπειρια απο αναπαραγωγη μπατζι, δλδ ποσα πουλια εχει βγαλει ο καθενας σας. Εγω περυσι μηδεν γιατι δεν τα εβαλα καθολου, προπερσι ομως πανω απο 300, ειτε το πιστευετε ειτε οχι, περιμενω απαντησεις
300 πουλιά; Απο ποσα ζευγάρια; Και ποσες γεννες έκανε το καθε ζευγάρι;
 
Αυτά που γράφω παρακάτω, ανήκουν σε άλλη ενότητα, αλλά επειδή είναι και συνέχεια αυτού του τόπικ, τα γράφω και εδώ.
Ως φαίνεται είμαι άτυχος με τα πουλιά.
Σήμερα κατάλαβα τον λόγο που η Ασπρούλα δεν πλησίαζε καν την φωλιά.
Την έβλεπα να είναι πάντα ήρεμη, αλλά είχα υποθέσει πως έτσι ήταν ο χαρακτήρας της, έως ότου σήμερα την παρατήρησα καλύτερα. Την είδα να μην μπορεί να σταθεί καλά στο κλαρί της με το δεξί της πόδι. Είδα αυτό το πόδι της να μην "αγκαλιάζει" την πατήθρα, αλλά να είναι σχεδόν τεντωμένο. Την είδα να το μαζεύει συχνά πάνω στο σώμα της. Παρατήρησα και τα νύχια της που είχαν γυρίσει πάρα πολύ.
Την έβαλα λοιπόν σε ένα κλουβάκι και την έστειλα με την φίλη μου, στο γνωστό μου pet-shop, αν και δεν την είχα πάρει από εκεί, νομίζοντας ότι το πρόβλημα ήταν τα νύχια της.
Δυστυχώς όμως δεν ήταν μόνον αυτό. Το πουλάκι έχει ποδάγρα. Είχε αίμα κάτω από το ποδαράκι της.
Και όχι μόνο. Το πουλάκι είναι μεγάλο ηλικιακά (άνω των 5 ετών)
Εμπιστεύομαι απόλυτα τον ιδιοκτήτη αυτού του pet-shop.
Μας έδωσε την αλοιφή epithol-en wondzalf, αφού του έκανε ο ίδιος την πρώτη επάλειψη.
Φυσικά το πουλάκι θα μείνει, τουλάχιστον έως ότου γιατρευτεί μόνο του στο μικρό κλουβάκι, για να μπορώ να το πιάνω ευκολότερα, αν και τσιμπάει δυνατά το "άτιμο".
Με τον Τιραμόλα όμως, τον άτυχο γαμπρό, τί να κάνω;
Να τον αφήσω και αυτόν μόνον του μέσα στο μεγάλο κλουβί, έως ότου και αν γιατρευτεί η Ασπρούλα, ή να του πάρω άλλη συντροφιά;
 
1)300 πουλια απο 28 ζευγαρια 3 γεννες
2)ας μου εξηγησει καποιος γιατι ειναι η καταλληλη περιοδος τωρα για αναπαραγωγη εδω στην ελλαδα(αυτο ειναι το δασος) και ολα τα αλλα προετοιμασιες λιχουδιες κτλπ ειναι το δενδρο, περιμενω απαντησεις
 
Βρε φίλε, αν ξέρεις κάτι που οι άλλοι πιθανόν να μην το γνωρίζουν πές το μας.
Δώσε μας τις συμβουλές σου.
Σε τι εξυπηρετεί αυτό το "παιχνίδι" των ερωτήσεων απαντήσεων;
Δεν νομίζω πως γίνεται κουίζ γνώσεων εδώ μέσα.
 
δεν ειναι καταλληλη εποχη αυτο προσπαθω να σου πω εκτος αν εχεις τεχνητο φωτισμο και θερμανση και πολλα αλλα
 
δεν ειναι καταλληλη εποχη αυτο προσπαθω να σου πω εκτος αν εχεις τεχνητο φωτισμο και θερμανση και πολλα αλλα
Και πως εξηγείς Δημήτρη το γεγονός ότι ο χαλινός των θηλυκών αλλάζει χρώμα και υφή αυτή την εποχή;
Πως εξηγείς το ότι διάφορα λίνκ, αλλά και πολλά μέλη εδώ μέσα αναφέρουν τις αρχές του Φθινόπωρου ως κατάλληλη εποχή;
Αν το καλοκαίρι με τις ζέστες, δεν είναι κατάλληλη εποχή για να μην πάθουν υπερθερμία οι νεοσσοί μέσα στην φωλιά, και δεν είναι ούτε και τώρα, τότε πότε είναι;

Πάλι παίζουμε το παιχνίδι των ερωτήσεων απαντήσεων...
Αν δεν είσαι φλεγματικός Εγγλέζος, τότε μου θυμίζεις την Σφίγγα της Αιγύπτου, που για να της αποσπάσεις μια απάντηση χρειαζότανε χειρουργικό νυστέρι:)
 
1)300 πουλια απο 28 ζευγαρια 3 γεννες

δεν ειναι καταλληλη εποχη αυτο προσπαθω να σου πω εκτος αν εχεις τεχνητο φωτισμο και θερμανση και πολλα αλλα
οι γεννες ηταν συνεχομενες;
Θα μπορουσες φιλε mamalos να μου εξηγησεις ποτε ειναι η καταλληλη εποχη;
Ποτε δηλαδη ξεκινησαν τα πουλια κ ποτε σταματησαν;

γιατι με κατι προχειρους υπολογισμους που εκανα κατι δε μου κολλαει😕

10 περιπου ημερες για να σχηματιστει κ να γεννηθει το αυγο
18 περιπου ημερες επωαση
35 περιπου ημερες να ανεξαρτοποιηθει ο νεοσσος για να παμε στην επομενη γεννα

επι 3 γεννες κ αν υπολογισουμε οτι τα αυγα γεννιουνται ανα 2 ημερες, ενα μεσο ορο 5- 6 αυγων μας παει ακομη πιο περα

δηλ. 63 περιπου ημερες για μια επιτυχημενη γεννα επι 3 γεννες μας κανει 189 ημερες δηλ περιπου 6 μηνες😕

μπορει βεβαια να παιρνεις τα μωρα κ να τα ταιζεις εσυ, κ ποσα μωρα μπορεις να ταιζεις ταυτοχρονα;
οπως κ να χει δε ταλαιπωρουνται τα πουλια; Μηχανες ειναι; 😕

επειδη εκανες λογω για φως κ θερμανση κ ακαταλληλοτητα της εποχης υποθετω οτι τα πουλια σου τα χεις εξω

εγω εχω μολις 10 παπαγαλακια κ ποτε δεν ειχα πανω απο 1 ζευγαρι, ειναι κατοικιδια κ τπτ αλλο για μενα, δεν εχω την πειρα σου κ μπορει να λεω κ βλακειες αλλα θα ηθελα παρα πολυ να μου λυσεις τις αποριες μου, στο κατω κατω γι αυτο το σκοπο δεν ειμαστε εδω; Για αλληλοβοηθεια κ ανταλλαγη αποψεων κ εμπειριων;:)
 
Ελάτε βρε παιδιά, βοηθήστε και εμένα.
S.O.S
Τι θα κάνω τώρα;
Η Ασπρούλα από εχθές που μπήκε στο μικρό κλουβάκι, δεν τρώει, δεν πίνει, παρά μένει ακίνητη στην πατήθρα.
Ο Τιραμόλας μόνος στο μεγάλο κλουβί φωνάζει, φοβάμαι μήπως πάθει κατάθλιψη.
Και άντε ας πούμε ότι η Ασπρούλα μετά από ένα μήνα γίνεται καλά, να την βάλω πάλι με τον Τιραμόλα αφού είναι μεγάλη σε ηλικία, ή να του πάρω ένα άλλο θηλυκό στα "μέτρα" του τώρα;
 
Σημασία εχει τωρα να γινει καλά η Ασπρουλα. Ειναι φυσιολογικο να καθεται ετσι ακινητη αφου λογικα θα νιωθει ενόχληση απο την ποδαγρα.
Και να παρεις ενα νεο πουλακι θα πρεπει να περασει ενας μηνα τουλαχιστον καραντινα και αν δεν ειναι ετοιμη η νεα θηλυκια για αναπαραγωγη θα καθυστερησεις να δεις μωρα απο τον Τιραμολα:)

Κανε υπομονη να συνελθει η μικρουλα σου και βλεποντας και κανοντας... Η Ανοιξη δεν ειναι μακρυα!
 
οι γεννες ηταν συνεχομενες;
Θα μπορουσες φιλε mamalos να μου εξηγησεις ποτε ειναι η καταλληλη εποχη;
Ποτε δηλαδη ξεκινησαν τα πουλια κ ποτε σταματησαν;

τα πουλια ξεκινησαν το φεβρουαριο και τελειωσαν τον αυγουστο η μαλλον τα τελειωσα εγω(εννοω εβγαλα τις φωλιες μην παρεξηγηθω), συνεχομενες γεννες. Μωρα δεν εχω παρει αλλα εχω ταισει μικρα στην φωλια τις πρωτες μερες της ζωης τους, για να παρουν τα πανω τους καθοτι ορισμενα ειχαν μειονεκτημα λογω ηλικιας(4ο,5ο αυγο)
η εποχη τωρα στην ελλαδα ειναι ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗ το λεω και το φωναζω, μειωνεται το φως και η θερμοκρασια εμεις θα παμε για πουλια;
και οταν θα πιασει νυχτα απο τις 5 το απογευμα για 12 ωρες τι θα τρωνε τα μικρα;
εξω τα εχω, αν παμε σε τεχνητα μεσα παμε αλλου μετα
 
Αν το καλοκαίρι με τις ζέστες, δεν είναι κατάλληλη εποχή για να μην πάθουν υπερθερμία οι νεοσσοί μέσα στην φωλιά, και δεν είναι ούτε και τώρα, τότε πότε είναι;
Η άνοιξη ίσως; Εκτός αν στα Budgie ισχύει κάτι διαφορετικό από ότι ισχύει για τα περισσότερα είδη πουλιών. ;
 
τα πουλια ξεκινησαν το φεβρουαριο και τελειωσαν τον αυγουστο η μαλλον τα τελειωσα εγω
Δηλαδη το Φεβρουαριο εχει περισσοτερο φως κ ζεστη απο τον Σεπτεμβριο; Για μια γεννα μιλαω, επομενη την ανοιξη

κ τι γινεται τον Ιουλιο με την πολλη ζεστη;
 
Κανε υπομονη να συνελθει η μικρουλα σου και βλεποντας και κανοντας... Η Ανοιξη δεν ειναι μακρυα!
Το θέμα Τζωρτζίνα είναι ότι η μικρούλα μου, είναι "μεγαλούλα" και μάλιστα πολύ μεγαλούλα θα έλεγα.
Πιάνω και τον εαυτό μου αδιάβαστο, αφού τόσο καιρό δεν είχα παρατηρήσει ούτε καν τα νύχια της. Όταν συνειδητοποίησα το πόσο μεγάλα ήταν τρόμαξα. Δεν ήξερα ότι και στα παπαγαλάκια πρέπει να κόβουμε τα νύχια.
Πάντως τώρα που της τα κόψαμε, "αγκαλιάζουν" τα πόδια της κανονικά τις πατήθρες.
 
τα πουλια ξεκινησαν το φεβρουαριο και τελειωσαν τον αυγουστο

δηλαδη 6 μηνες περιπου τα πουλια γεννανε, επωαζουν κ ανατρεφουν μικρα
πτερορροια ποτε περνανε;
δεν καταβαλονται; δεν αρρωσταινουν; απωλειες δεν εχεις;

ειλικρινα δεν μπορω να το καταλαβω, αλλα φανταζομαι για να εχεις 28 ζευγαρια κ να βγαζεις 300 πουλια, σιγουρα δεν ειναι χομπι κ καπως πρεπει να γεμισουν τα πετσοπ...
 
ποιος εχει χασει πουλι το καλοκαιρι μπατζι εννοω απο υπερθερμια σε σκια;
παιδια τα πουλια αν τα αφησετε, τελος γεναρη αρχες φλεβαρη πυρωνουν μονα τους,
τωρα αν πυρωσουν και δεν τα βαλεις να αναπαραχθουν (δλδ πχ εσυ θες μια γεννα τον απριλιο δεν ξερω αν θα ξαναπυρωσουν) αν και το συγκεκριμενο ειδος ειναι ευκολο στην αναπαραγωγη
ναι το φεβρουαριο αρχιζει μεγαλωνει η μερα, η αυξηση του φωτος λειτουργει προσθετικα δλδ ευνοει(θελουν) τα θυληκα να αναπαραχθουν ευκολοτερα
 
αλλο απλα ενα πουλι σε κλουβι υπο σκια κ αλλο μεσα σε μια φωλια να επωαζει!
δηλαδη τωρα δεν ειναι πυρωμενα; Με το ζορι τα βαλαμε;
τωρα νυχτωνει στις 8 το Γεναρη Φλεβαρη τι ωρα νυχτωνει;



επισης οι βροχες βοηθουν κ τωρα κ τελη Μαρτη Απριλη, το Φεβρουαριο εχει κρυο, παγωνιες, χιονια
 
Back
Top