Αναπαραγωγή Προσκλητήριο ιδιοκτητών μπάτζι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mlt
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
δηλαδη 6 μηνες περιπου τα πουλια γεννανε, επωαζουν κ ανατρεφουν μικρα
πτερορροια ποτε περνανε;
δεν καταβαλονται; δεν αρρωσταινουν; απωλειες δεν εχεις;
ναι σολες τις ερωτησεις, αλλα κοιτα ποσα γινονται σε 6 μηνες αρα τα αλλα που ρωτας γινονται στους υπολοιπους 6δλδ πτεροροια κτλπ
 
δηλαδη τωρα δεν ειναι πυρωμενα; Με το ζορι τα βαλαμε;
τωρα νυχτωνει στις 8 το Γεναρη Φλεβαρη τι ωρα νυχτωνει;
Ανατολή, αυτό που συμβαίνει στα καναρίνια είναι ότι το βιολογικό τους ρόλοι τους υπενθυμίζει ότι βρίσκονται στο φθινόπωρο και άρα σε περίοδο ανάπαυσης, επειδή η ημέρα φθίνει. Μετά τις 21 Δεκεμβρίου η ημέρα αρχίζει σιγά σιγά να μεγαλώνει και έτσι αντιλαμβάνονται ότι ξεκινά η πορεία προς την άνοιξη. Μπορεί δηλαδή η ημέρα τώρα να έχει 12 ώρες όπως έχει και στα μέσα Μαρτίου, αλλά τα πουλιά αντιλαμβάνονται ότι η εποχή που διανύουν πηγαίνει προς το χειμώνα, ενώ το Μάρτιο προς το καλοκαίρι.

Αυτά βέβαια όσον αφορά στα καναρίνια και σε πάρα πολλά άλλα είδη πουλιών. Επαναλαμβάνω ότι δε γνωρίζω αν ισχύει κάτι διαφορετικό στην αναπαραγωγή των Budgie.
 
ωραια ΟΚ!
Στη φυση τα πουλια κανουν ολα αυτα 6 μηνες συνεχομενα;
κ επειδη οι αποριες μου ξεκινησαν με την ακαταλληλοτητα της εποχης, θα μπορουσες αν θελεις να μου απαντησεις γιατι ο Φεβρουαριος ειναι πιο καταλληλος απο τον Σεπτεμβριο; Εχε υπ οψην σου ολα αυτα που σου ειπα για φως, ζεστη κτλ



Σταυρο δε διαφωνω κ φανταζομαι οτι κατι τετοιο ισχυει κ για τα παπαγαλακια, αλλα δε βαζετε καναρινια να γεννησουν σε εξωτερικο χωρο το Φεβρουαριο, ετσι δεν ειναι;κ ουτε τα αφηνετε να γεννανε μεχρι τον Αυγουστο

Κ τα παπαγαλακια την ανοιξη κανουν συνηθως μια δυο γεννες κ μετα 1 γεννα το φθινοπωρο, μου χει συμβει κ το χω διαβασει κι ολας, ξαναλεω δεν εχω τοσα πουλια για να βγαλω συμπερασματα, αποριες εχω κ ζητω τη γνωμη του φιλου που διαχειριζεται τοσα πουλια να με βοηθησει να καταλαβω
 
Σταυρο δε διαφωνω κ φανταζομαι οτι κατι τετοιο ισχυει κ για τα παπαγαλακια, αλλα δε βαζετε καναρινια να γεννησουν σε εξωτερικο χωρο το Φεβρουαριο, ετσι δεν ειναι;κ ουτε τα αφηνετε να γεννανε μεχρι τον Αυγουστο
Ναι, υπάρχουν πολλές περιπτώσεις ανάλογα με την κατάσταση του καιρού, κατά τις οποίες τα καναρίνια ξεκινούν να αναπαράγονται από τα τέλη Φεβρουαρίου ακόμη και σε εξωτερικό χώρο. Το πόσες γέννες θα τα αφήσει κάποιος να κάνουν, εξαρτάται από τον ίδιο. Προσωπικά, προσπαθώ να τα ξεκινάω περίπου στα μέσα Μαρτίου (εσωτερικό χώρο) και να τα αφήνω να κάνουν 2 γέννες ή αν βρίσκονται σε καλή κατάσταση, μέχρι και τρεις.
 
η εποχη ειναι μια χαρα(καταληλη) ομως για την αυστραλια οχι για την ελλαδα τωρα οποιος θελει το καταλαβαινει και οποιος οχι.στα υπολοιπα σε απαντησε ο σταυρος, γιατι στη φυση τι νομιζεις οτι γινεται πηγαινουν και τους βγαζουν τις φωλιες η στις τρεις γεννες στοπ?



τα καναρινια ειναι πιο ευασθητα στην θερμοκρασια
τα παπαγαλακια ξεκιναν το φεβρουαριο(γενικα μιλαω) εχουν ενα pic στην αναπαραγωγη τους τελη μαιου και μετα αρχιζει η φθινουσα πορεια που συντελουν οι ζεστες ο αριθμος των γεννων και πολλα αλλα.
πιστεψε με ο σεπτεμβριος δεν κανει και θα εξαντλησεις χωρις λογο τα πουλια σου
 
η εποχη ειναι μια χαρα(καταληλη) ομως για την αυστραλια οχι για την ελλαδα τωρα οποιος θελει το καταλαβαινει και οποιος οχι.στα υπολοιπα σε απαντησε ο σταυρος, γιατι στη φυση τι νομιζεις οτι γινεται πηγαινουν και τους βγαζουν τις φωλιες η στις τρεις γεννες στοπ?

τελος παντων φιλε μου εγω αδυνατω να καταλαβω κ εσυ δεν κανεις κ ιδιαιτερο κοπο να απαντησεις σε συγκεκριμενες ερωτησεις που σου κανω, εγω δε μπορω να δεχτω κ να υιοθετησω οτι γραφεται εδω μεσα ετσι απλα, το ψαχνω οσο μπορω

Να σαι καλα
 
Για να μη φύγουμε εντελώς από το θέμα συζητώντας για καναρίνια, θα ήθελα να ρωτήσω γιατί υπάρχει η άποψη ότι τα παπαγαλάκια ξεκινούν να αναπαράγονται στις αρχές φθινοπώρου; Αν υπάρχει αυτή η άποψη επειδή οι αρχές του φθινοπώρου στο βόρειο ημισφαίριο συμπίπτουν με τις αρχές της άνοιξης στην Αυστραλία όπου είναι και ο τόπος καταγωγής τους, τότε θεωρώ ότι η άποψη αυτή είναι λανθασμένη διότι τα πουλιά ζουν στο βόρειο ημισφαίριο και οι βιολογικοί τους ρυθμοί ακολουθούν τις εποχές του βορειου ημισφαιρίου. Για ποιο λόγο δηλαδή επικρατεί η άποψη ότι θα πρέπει αυτά τα πουλιά να ξεκινούν την αναπαραγωγή σε λάθος εποχή, επειδή η εποχή αυτή τυχαίνει να είναι η σωστή στο νότιο ημισφαίριο; Είναι μια απορία που έχω πολύ καιρό και δε μου έχει λυθεί ακόμη. Την ίδια απορία είχα εκφράσει και πρόσφατα σε αυτό το θέμα (#6) https://community.petbirds.gr/threads/Φθινοπωρινές-ορμόνες.16819/
 
γιατι δυστηχως υιοθετουνται τετοιες αποψεις
σε ποια ερωτηση δεν σου απαντησα; Μαλλον δεν θες νακουσεις
αν πιστευεις ομως οτι ειναι καταλληλη εποχη τωρα καλυτερα να σταματησουμε εδω ειναι χαοτικη η διαφορα μας και καλη επιτυχια
 
Πανω σε αυτο που ρωτας Σταυρο υπαρχει μια λεξη κλειδι που χρησιμοποιησες
θα ήθελα να ρωτήσω γιατί υπάρχει η άποψη ότι τα παπαγαλάκια ξεκινούν να αναπαράγονται στις αρχές φθινοπώρου;

δεν πιστευω οτι ξεκινουν. Δηλ κανουν συνεχομενες γεννες, τουλαχιστον οχι σε εξωτερικο χωρο, νομιζω η εποχη ενδυκνειται για μια γεννα μονο, η καταλληλη εποχη ειναι η ανοιξη οπως κ στη φυση, ανεξαρτητα απο ημισφαιρια, τωρα γιατι εχουν διαθεση κ το φθινοπωρο δεν το ξερω, παντως τα τελευταια 3 χρονια εγω ειχα αναπαραγωγη κ φθινοπωρο
 
Πολυ απλα οσοι δεν ξερουμε και εχουμε ρωτησει εχουμε παρει την απαντηση οτι καταλληλη εποχη ειναι ανοιξη και φθινοπωρο... Εχοντας δει και τους αλλους που εχουν αποτελεσματα οταν τα βαζουν την συγκεκριμενη εποχη ποιος ο λογος να μην τους πιστεψουμε...
 
αν πιστευεις ομως οτι ειναι καταλληλη εποχη τωρα καλυτερα να σταματησουμε εδω ειναι χαοτικη η διαφορα μας και καλη επιτυχια
μα εγω δεν ειμαι απολυτη κ δεν υποστηριζω οτι τωρα ειναι απαραιτητα η καταλληλη εποχη, ειναι ομως ο Φεβρουαριος; ο Ιουλιος;

με συγχωρεις αλλα υποστηριζεις οτι αφηνεις τα πουλια σου να αναπαραγωνται επι 6 μηνες συνεχομενα, παραδεχεσαι οτι καταπονουνται, αρρωσταινουν κ οτι εχεις απωλειες κ εγω πρεπει να υιοθετησω τα γραφομενα σου ετσι τοσο απλα;
 
ρε παιδια και το χειμωνα να τα βαλεις θα αναπαραχθουν τι αποτελεσμα θα παρεις συζηταμε για νεοσσους και γονεις εκει ειναι το θεμα
ανατολη εχεις δει χριστουγεννα στηναυστραλια που κανουν στις παραλιες;
απλα τα πραγματα ανοιξη ειναι για βορειο ημισφαιριο, φθινοπωρο για νοτιο ημισφαιριο
 
Αφηστε ρε τα ημισφαιρια... Οι αριθμοι μιλανε απο μονοι τους... Ο mamalos εχει κανει τοσες γεννες την συγκεκριμενη εποχη και οχι το φθινοπωρο... Εγω εχω κανει γεννες και το φθινοπωρο οπως και η Ανατολη... Τι σημβαινει τελικα;
 
ρε ανατολη τι θες να σου πω οτι δεν τα αφησα, δεν καταπονηθηκαν δεν ειχα απωλειες(νεοσσων ομως)οχι γονιων; Ψεματα θα σουλεγα, εγω αναφερω τις εμπειριες μου και ξερω λαθη που εκανα, σωστα πραγματα που εκανα και θεωρω οτι ακομα ειμαι στο αλφα, αλλα δεν μπορω νακουω οτι ειναι καταλληλη εποχη παμε εναντια στη φυση αν δεν το καταλαβαινετε
 
Επομένως που καταλήγουμε; Ότι τα παπαγαλάκια στο βόρειο ημισφαίριο αναπαράγονται την άνοιξη και το φθινόπωρο ή μόνο την άνοιξη όπως τα περισσότερα είδη πουλιών; Υπάρχει κάποια έγκυρη πηγή για να μπορέσουμε να ενημερωθούμε, πέρα από τις απόψεις που μπορεί να έχει ο καθένας μας ώστε να καταλήξουμε σε ασφαλέστερα συμπεράσματα;
 
και επειδη ξεφυγαμε λιγο να επανελθουμε, βασικοι παραγοντες για αναπαραγωγη μπατζι
1)φως
2)θερμοκρασια
ας βρει ο καθενας μας ποια ειναι η καλυτερη εποχη
ολα ταλλα κλουβια προετοιμασιες κτλπ επονται
 
Κοιτα ο μονος λογος που συνεχιζω ειναι για να βγει ενα συμπερασμα, εγω ξαναλεω οτι δεν υποστηριζω οτι ειναι η καταλληλη εποχη τωρα κ μονο τωρα! Αλλα τα πουλια ειναι κ τωρα πυρωμενα, το γιατι δεν το γνωριζω, επισης δεν πιστευω οτι Φεβρουαριο κ Ιουλιο ειναι καλη εποχη λογω καιρου! Ουτε νομιζω οτι 6 μηνες αναπαραγωγη χωρις διακοπη ειναι σωστο!
Εξαλλου ξαναλεω εγω κανω το χομπι κ το κεφι μου μονο, δεν εχω καποιο στοχο
 
και επειδη το πας πολυ εγωιστικα περιμενω καποιον που εβγαλε 300 πουλια απο τοσα ζευγαρια να μου αλλαξει τις αποψεις μου, κανενας αλλος
 
Εγω δεν το παω καθολου εγωιστικα, εκφραζω αποριες χωρις να ειμαι απολυτη το ξαναλεω, ειμαι ανοιχτη σε γνωμες κ αποψεις, κ δεν εχω σκοπο να αλλαξω την αποψη κανενος, αν δεν αφηνες τα πουλια μεχρι τον Αυγουστο, αλλα σταματουσες τον Ιουνιο, τι λες θα ειχαν διαθεση το Σεπτεμβριο;

γιατι οσο να πεις 28 ζευγαρια ειναι 28 ζευγαρια, εγω εχω μονο 1-2, ισως τοτε να καταλαβαινες τους προβληματισμους μου
 
Επομένως που καταλήγουμε; Ότι τα παπαγαλάκια στο βόρειο ημισφαίριο αναπαράγονται την άνοιξη και το φθινόπωρο ή μόνο την άνοιξη όπως τα περισσότερα είδη πουλιών; Υπάρχει κάποια έγκυρη πηγή για να μπορέσουμε να ενημερωθούμε, πέρα από τις απόψεις που μπορεί να έχει ο καθένας μας ώστε να καταλήξουμε σε ασφαλέστερα συμπεράσματα;

Αποσπασμα απο το World Parrot Trust World Parrot Trust - Saving Parrots Worldwide

Breeding
Can take place at any time of year, with pairs capable of producing more than one clutch
Μεταφραση
Αναπαραγωγη
Μπορει να λαβει χωρα οποιαδηποτε εποχη του χρονου, κ τα ζευγαρια ειναι ικανα να κανουν πανω απο μια γεννες
 
Back
Top