Αναπαραγωγή Προσπάθεια ζευγαρώματος των καναρινιών μου

Καλημέρα, να τα χαίρεσαι και καλοκλάρωτα !
εχω κατι σουπιοκοκκαλα που μου δωσανε απο σουπιες που αγορασαν για φαγητό και τα κρατησανε τα κοκκαλα για να μου τα δώσουν.αυτα ομως μυρίζουν λιγο.
Αν δεν έχουν μείνει ημέρες εκτός ψυγείου μπορείς να τα φτιάξεις.
Ειναι καποια διαδικασία που πρεπει να γίνει για να τα βαλω στα πουλιά ή ειναι για πέταμα;
Αρχικά τα ξεπλένεις καλά με νερό, μετά σε μια κατσαρόλα βάζεις 5-6 πόντους νερό, ρίχνεις τα σουπιοκόκκαλα και τα αφήνεις να βράσουν.
Αφού βράσουν για 5-10 λεπτά αφαιρείς το νερό τα ξεπλένεις και επαναλαμβάνεις την διαδικασία άλλες 2 φορές.
Στο τέλος τα αφήνεις στο ήλιο 2-3 ημέρες και είναι έτοιμα.
 
.αυτα ομως μυρίζουν λιγο.
Αν μυρίζουν μόνο σουπιά, τότε ναι, κάνε τη διαδικασία που σου περιγράφει πιο πάνω ο Γιάννης. Αν μυρίζουν άσχημα ( χαλασμένη σουπιά, σαπίλα) καλύτερα να μην διακινδυνεύσεις
 
Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα εύχομαι!
Συνεχίζουμε λοιπόν και εκαναν όλη τη διαδικασία με το βράσιμο και όντως τωρα είναι πολυ πιι καλύτερα και φενοται και πιο καθαρα!
ηδη τα εχω βαλει για κατανάλωση
[automerge]1650275735[/automerge]
σχετικά ομως με την μητέρα η οποία κλωθει 5 αυγα αλλα καθε τοσο σηκώνεται και ταϊζει και τα μικρα της μεσα από τα κάγκελα,σε συνεργασία με τον πατέρα πάντα!
Η ερώτηση μου ειναι μηπως πρέπει να τα βαλω πλεον τα μικρά σε αλλο κλουβί και να μην περιμένω να κλεισουν 30 ημέρες μιας και τρώνε και μόνα τους πλεον ...με το σκεπτικο να μην σηκώνεται συνέχεια η μητέρα απο τα αυγά!
 
  • Like
Αντιδράσεις: MARY58
Η ερώτηση μου ειναι μηπως πρέπει να τα βαλω πλεον τα μικρά σε αλλο κλουβί και να μην περιμένω να κλεισουν 30 ημέρες μιας και τρώνε και μόνα τους πλεον ...με το σκεπτικο να μην σηκώνεται συνέχεια η μητέρα απο τα αυγά!
Αν είσαι βέβαιος ότι όλα τα μικρά σπάνε μόνα τους σπόρια, ναι, θα μπορούσες να τα βάλεις σε άλλο ξεχωριστό κλουβί. Αλλά ο ίδιος, στη θέση σου δεν θα το αποτολμούσα, διότι δεν θα ήμουν σίγουρος πόσο τρώνε τα μικρά (ικανοποιητικά ή όχι).
 
Απλα αγχώνομαι μήπως δεν γινει σωστα η δουλειά της μανας που κλωθει.
[automerge]1650290228[/automerge]
26 ημερών ειναι.
Γεννηθηκαν στις 24 Μαρτίου
[automerge]1650290799[/automerge]
Αν είσαι βέβαιος ότι όλα τα μικρά σπάνε μόνα τους σπόρια, ναι, θα μπορούσες να τα βάλεις σε άλλο ξεχωριστό κλουβί. Αλλά ο ίδιος, στη θέση σου δεν θα το αποτολμούσα, διότι δεν θα ήμουν σίγουρος πόσο τρώνε τα μικρά (ικανοποιητικά ή όχι).
Η αλήθεια είναι πως μονο για αυγό φρέσκο που τους βαζω και για αυγοτροφη ειμαι σίγουρος πως τρώνε επειδή τα παρατηρώ για καμια ωρα καθε απόγευμα τέτοια ώρα!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πλεον είμαστε σε αλλο κλουβί μονοι μας με εναν δασκαλο καλο απο πανω μας.
Δεν ξερω ποιο ειναι το ιδανικο κλουβι αλλα εγω εχω επιλέξει να χρησημοποω τις κινεζικές ζευγαρωστρες μιας και εχουν αι πολλά πορτακια και πιστεύω γενικότερα πως βολεύουν
Ήθελα να ρωτήσω αν ειναι καλα τοποθετημένα τα κλαδακια και μήπως πρέπει να αλαξω κατι στην διαρυθμθση.
[automerge]1650982723[/automerge]
Εχω βαλει δυο ποτιστρες δυο αυγοθηκες και 3 κλαδια
[automerge]1650982995[/automerge]
 

Συνημμένα

  • IMG_20220426_171308_HDR1650982451449.webp
    IMG_20220426_171308_HDR1650982451449.webp
    215,8 KB · Προβολές: 46
  • IMG_20220426_171250_HDR_copy_1404x1872.webp
    IMG_20220426_171250_HDR_copy_1404x1872.webp
    239,4 KB · Προβολές: 48
  • received_1123687411744132.webp
    received_1123687411744132.webp
    55 KB · Προβολές: 45
  • received_1303382896852116.webp
    received_1303382896852116.webp
    67,1 KB · Προβολές: 48
Τελευταία επεξεργασία:
Βάλε τέσσερις πατήθρες στα σημεία που επισήμανα με κόκκινο. Επίσης να προσέχεις να μην γλιστρήσει κάποια ποτίστρα και πέσει στην πατήθρα γιατί δεν θα μπορούν να πιούν νερό.
 

Συνημμένα

  • IMG_20220426_171308_HDR1650982451449.webp
    IMG_20220426_171308_HDR1650982451449.webp
    91,2 KB · Προβολές: 35
Σε γενικές γραμμές τα ενήλικα αρσενικά μπαίνουν μόνα τους διότι τσακώνονται έντονα ενίοτε. Για ενήλικα θηλυκά έως τρία θεωρώ ότι μπορούν να διαβιώσουν ήρεμα στη συγκεκριμένη ζευγαρώστρα. Για μικρά πουλάκια θα μπορούσες να βάλεις και 4, έως να βγει το καλοκαίρι.
Αναλόγως πόσα πουλιά έχεις, φροντίζεις να βάζεις και τον ίδιο αριθμό ταϊστρών, και παραπάνω αυγοθήκες, ποτίστρες, ώστε να μην υπάρχουν αψιμαχίες για τον ανταγωνισμό για την τροφή.
Τέλος θα σου προτείνω να μην χωρίσεις τη ζευγαρώστρα σε διαμερίσματα για μεγάλο χρονικό διάστημα διότι 30 εκατοστά χώρος είναι πολύ μικρός για τη διαβίωση ενός καναρινιού.
 
Σήμερα το πρωί γεννήθηκαν αλλα 2 πουλακια απο τα 5 αυγα.
Ίσως κατα την διάρκεια της ημέρας ή και αύριο να έρθουνε και τα υπόλοιπα..
 

Συνημμένα

  • received_553240409756483.webp
    received_553240409756483.webp
    45,7 KB · Προβολές: 30
Καλησπέρα σας.
Εχω μια απορία σχετικά με το μειγμα σπορων που δινω στα μικρα που γεννήθηκαν πριν 40 ημέρες περίπου.
Επειδή κάπου διάβασα πως καλο ειναι τα μικρα να τρώνε μειγμα με πιο λιπαρός σπόρους.
Εγω δινω τωρα την manitoba t3 platino.
Μήπως πρέπει να παρω και καποιο αλλο μειγμα για τα μικρά;
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας
 
Εγω δινω τωρα την manitoba t3 platino.
Δίνω την ίδια τροφή και μεγαλώνουν μια χαρά, φυσικά χρειάζονται και αυγοτροφή ή ακόμα καλύτερα βραστό αυγό.
 
Καλησπέρα αε ολη την παρεα.
Τα μικρά της δεύτερης γεννας μας εχουν φτασει στις 20 ημέρες πλεον και κυκλοφορούν κανονικά μεσα στο κλουβί αλλα ειδα ομως την θυλικια να τα μαδαει και κατευθύαν σκέφτηκα πως θελει να ξαναζευγαρωσει.επισης παρατηρησα και το γνωστό ταισμα του αρσενικού στο στόμα.κατευθυαν της εβαλα υλικό για να φτιάξει φωλια και τοποθςτησα το χώρισμα για τα μικρα.πλεον το ταισμα γίνεται μεσα απο τα κάγκελα.
Παρόλα αυτα ειχα και μια απώλεια ενος μικρου από τη πρώτη γέννα.μου εφυγε καθως ανοιξα την πόρτα.και ανεβηκε επανω σε μια μεγάλη αμυγδαλιά.νυχτωσε και δεν μπορεσα να το ξαναβρω.
τι θα μπορούσα να κανω ομως για να το ξαναπιασω;
επίσης θελω να ρωτήσω αν θεωρητικά ειναι σωστο να κανει και 3η γεννα ή για το καλο της υγείας της θυλικης ξαλο θα ηταν να μην την αφησω;
Τι είναι πιο καλα;
Ευχαριστώ πολύ όλους για τις απαντήσεις σας και θα βάλω και φωτογραφίες αμεσα
 
Καλησπέρα.
τι θα μπορούσα να κανω ομως για να το ξαναπιασω;
Μόνο να το βρέξεις με ένα λάστιχο, όταν βραχεί δεν μπορεί να πετάξει, μακάρι να βρει κάποιο σπίτι, υπάρχει η πιθανότητα να γυρίσει αν ακούσει τα υπόλοιπα.
θελω να ρωτήσω αν θεωρητικά ειναι σωστο να κανει και 3η γεννα ή για το καλο της υγείας της θυλικης ξαλο θα ηταν να μην την αφησω;
Δεν είναι στο χέρι σου να μην την αφήσεις, η κανάρα θα κάνει τα αυγά όπως και να έχει.
Αν δεν θες άλλα πουλιά και θέλεις να την σταματήσεις θα αντικαταστήσεις τα αυγά με πλαστικά ομοιώματα, θα την αφήσεις να επωάσει μια εβδομάδα τα πλαστικά και μετά θα αφαιρείς κάθε μέρα 1 αυγό, την τελευταία ημέρα που θα αφαιρέσεις το αυγό θα βγάλεις και την φωλιά.
Όταν τα μικρά της 2ης γέννας απογαλακτιστούν (περίπου 30 ημερών) και μεταφερθούν στην κλούβα πτήσης μόνα τους θα μεταφέρεις το κάναρο σε ατομικό κλουβί.
Η γνώμη μου είναι ότι αν είσαι ικανοποιημένος με τον αριθμό πουλιών που έχεις μην την αφήσει να ολοκληρώσει της 3η γέννα για να ξεκουραστεί και να προετοιμαστεί για την πτερόρροια του καλοκαιριού.
 
Back
Top