Αναπαραγωγή Προσπάθεια ζευγαρώματος των καναρινιών μου

Καλημέρα. Η δική μου άποψη είναι, εφόσον ο πατέρας τους τα ταΐζει, να μεταφέρεις το θηλυκό σε άλλο κλουβί χωρίς φωλιά και τελείωσες.
Όσον αφορά στο μικρό, βρέξε το, όπως σου είπε ο Γιάννης και ανέβα στο δέντρο να το πιάσεις. Όσο διαρκεί το εγχείρημα, έχε και όσο το δυνατό περισσότερους ανθρώπους κοντά σου, ώστε να παρακολουθούν τις κινήσεις του και να είναι έτοιμοι κι εκείνοι να το πιάσουν, κρατώντας υφάσματα (πετσέτες κλπ). Ο στόχος είναι, αν το μικρό πετάξει, το πιθανότερο είναι να βρεθεί κάποια στιγμή στη γη (για αυτό σου λέω έχε ανθρώπους, καθώς εσύ μπορεί να είσαι στο δέντρο)
 
τι θα μπορούσα να κανω ομως για να το ξαναπιασω;
Βάλε ένα καπατσέ και όταν πεινασει θα έρθει.
Ευχομαι να μην τον βρηκε καμια γάτα.
 
Ακριβώς αυτά ειχα κανει ολο το απόγευμα αλλα δεν τα καταφερα να κατεβει απο το δέντρο.
Το δέντρο ήταν αρκετά μεγαλο και δεν ηταν εφικτο να ανεβω και θα ηταν και αρκετά επικίνδυνο
Ολες οι προσπάθειες μου δεν έφεραν αποτέλεσμα.
Μετα νύχτωσε και δεν τον ξαναηδαμε ποτε.
[automerge]1653372949[/automerge]
Στεναχωρήθηκα παρα πολυ.ηταν απο τα πρώτα που κατάφερα να μεγαλωσω σαν αρχαριοςτ και ειχε και ωραια χρώματα ασπρη ουρα με κίτρινο πςριμευρικα και ασπρο κεφαλι.
 
Καλημέρα σε ολους τους φίλους
Ηθελα να ρωτήσω ποτε πρέπει να χωρισω το ζευγάρι για να μην ξαναγεννησει η καναρινα παλι.
Εχει γεννησει ηδη δυο φορες απο 3 αυγα την καθε φορα και δεν ειχα σκοπο να την αφησω να ξαναγεννησει για να μην εξαντληθεί!
Δεν το κατάφερα ομως γιατί εβλεπα τον πατέρα να ταϊζει τα μικρά και δεν τον έβγαζα από το κλουβί.
Τωρα αυτή εχει 6 αυγουλακια και καθεται και τα κλωθει.

Ποτε πρέπει να χωρισω το ζευγάρι για να μην ξαναγεννησει;
[automerge]1653630801[/automerge]
Και μερικες φωτογραφίες .
Στο βαθος φένεται η μανουλα που κλωθει.
[automerge]1653631080[/automerge]
Και μερικες φωτογραφίες απο την κατάσταση τωρα με τα πουλακια της δεύτερης γεννας.
Στο βαθος φένεται η μανουλα που κλωθει.
Επίσης θα ηθελα να επισημανω πως αυτα της δεύτερης γεννας δεν εχουν αρχίσει αακομα ναβτρψνε σπόρους παρολο που είναι ακριβώς 1 μηνος σήμερα
Πότε πρέπει να τα χωρισω σε ξέχωριστο κλουβι;
Μπορω να το κάνω και χωρίς να τρώνε μονα τους σπόρους;
Τωρα τρωνε αυγο φεεσκο καθημερινα και απο πρασιναδες αντιδι σπανακι και μπροκολο.
 

Συνημμένα

  • received_993491918035905.webp
    received_993491918035905.webp
    224,3 KB · Προβολές: 30
  • received_340382678223350.webp
    received_340382678223350.webp
    185,9 KB · Προβολές: 31
  • received_694505728330698.webp
    received_694505728330698.webp
    231,5 KB · Προβολές: 30
Τελευταία επεξεργασία:
Τωρα αυτή εχει 6 αυγουλακια και καθεται και τα κλωθει.
Επίσης θα ηθελα να επισημανω πως αυτα της δεύτερης γεννας δεν εχουν αρχίσει αακομα ναβτρψνε σπόρους παρολο που είναι ακριβώς 1 μηνος σήμερα
Πότε πρέπει να τα χωρισω σε ξέχωριστο κλουβι;
Το πιο ασφαλές είναι να χωρίσεις τον αρσενικό με τα μικρά, ακόμα και σε άλλο κλουβί, ώστε να τα ταΐζει όσο θα χρειαστεί και να αφήσεις τη θηλυκιά να επωάσει τα αυγά και να μεγαλώσει μόνη της τα μικρά.
 
Το πιο ασφαλές είναι να χωρίσεις τον αρσενικό με τα μικρά, ακόμα και σε άλλο κλουβί, ώστε να τα ταΐζει όσο θα χρειαστεί και να αφήσεις τη θηλυκιά να επωάσει τα αυγά και να μεγαλώσει μόνη της τα μικρά.
Σύμφωνα πάντα με οσα εχω διαβασει..ο αρσενικός εχει και να ταιζει την θυλικιαωλ οσο εκείνη κλωθει.
Σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα η θυλικια ;
Η αλήθεια ειναι ομως οπως ειχα προαναφέρει οτι σηκώνεται και τρώει μονη της σε τακτά χρονικά διαστήματα.
 
Σύμφωνα πάντα με οσα εχω διαβασει..ο αρσενικός εχει και να ταιζει την θυλικιαωλ οσο εκείνη κλωθει.
Σίγουρα δεν θα έχει πρόβλημα η θυλικια ;
Η αλήθεια ειναι ομως οπως ειχα προαναφέρει οτι σηκώνεται και τρώει μονη της σε τακτά χρονικά διαστήματα.
Τι να σου πω.θεωρώ ότι θα τρώει μόνη της. Εμένα τα δικά μου θηλυκά αυτό κάνουν όσο κλωσσούν, παρότι έχουν μέσα και τους αρσενικούς.
 
Τι να σου πω.θεωρώ ότι θα τρώει μόνη της. Εμένα τα δικά μου θηλυκά αυτό κάνουν όσο κλωσσούν, παρότι έχουν μέσα και τους αρσενικούς.
Τότε να τη βαλω μονη της με τη φωλιά σε ενα αλλο μικρό κλουβι που έχω σαν ρεζερβα;
 
Τότε να τη βαλω μονη της με τη φωλιά σε ενα αλλο μικρό κλουβι που έχω σαν ρεζερβα;
Άσε την κανάρα όπως είναι στο κλουβί και μετέφερε τους υπόλοιπους (μικρά και κάναρο)
Μια αλλαγή στο κλουβί μπορεί να κάνει την κανάρα να εγκαταλείψει την φωλιά και τα αυγά.
 
Έβαλα λοιπον τα μικρά με τον πατερα σε αλλη ζευγαρωστρα μόνα τους και η μανουλα εμεινε στο ιδιο να κλωθει!
 

Συνημμένα

  • received_3260738980871016.webp
    received_3260738980871016.webp
    138,9 KB · Προβολές: 24
  • received_1048775722701180.webp
    received_1048775722701180.webp
    114,8 KB · Προβολές: 24
Πλεον εχουν αρχίσει και τρώνε μονα τους τα μικρά και σπόρους.
Μηπως θα έπρεπε τωρα να ξαναβαλω τον αρσενικο μαζι με την μητέρα που κλωθειωτα 6 αυγα για να βοηθήσει και στο τάισμα των νεοσσών οταν γεννηθούν;
Μια σκεψη κανω
 
Μηπως θα έπρεπε τωρα να ξαναβαλω τον αρσενικο μαζι με την μητέρα που κλωθειωτα 6 αυγα για να βοηθήσει και στο τάισμα των νεοσσών οταν γεννηθούν;
Όχι, γιατί έτσι δεν θα σταματήσει ποτέ και όταν οι νεοσσοί φτάσουν 20 ημερών θα ετοιμαστεί και για άλλη γέννα.
Μια χαρά θα τα καταφέρει η κανάρα, όταν κλαρώσουν οι νεοσσοί (20 ημερών περίπου) και αφήσουν την φωλιά θα βγάλεις την φωλιά και όταν απογαλακτιστούν (30 ημερών περίπου) θα μπορέσει να ξεκουραστεί σε ένα ατομικό κλουβί.
 
Κατάλαβα.
Εδω θελω να ζητήσω μια συγγνώμη αν εγινα λιγο κουραστικός αλλα επειδή ειναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με πουλια και γέννες κλπ κλπ δεν θα ήθελα να αφήνω τιποτα στην τυχη.

Επίσης κατι αλλο που σκεφτόμουν είναι μετα που θα φτάσει στην φαση ξεκούρασης μηπως χρειάζεται καμια διαφορετική διατροφή με βιταμίνες κλπ κλπ;
 
αν εγινα λιγο κουραστικός
Οι δικές σου απορίες καλύπτουν και τις δικές μας. Δεν είμαστε όλοι Master εδώ.
Συγχαρητήρια. Αντε και του χρόνου περισσότερα.
 
Πολύ χαίρομαι που και αλλος ζει το ιδιο κονσεπτ αυτη τη στιγμή.
ετσι θα μπορούμε να ανταλασουμε αποψεις και να μαθενουμε μεσα απο αυτες τις εμπειρίες μας!
Αντε να δουμε τι θα γίνει!
 
Και μια κατασκευή για προστασία απο αρπακτικά μιας και εδώ στη περιοχή μου εχουμε πολλες καρακάξες ξεφτέρια κλπ κλπ.
Ειναιια ραφιερα ντεξιον απο αυτο το φτηνο και εβαλα στην πλάτη της πολυκαρμπονικό για να περνάει το φως και περιμετρικά πλέγμα γαλβανιζέ.επενδυσα ολες τις επιφάνειες με κόντρα πλακε θαλάσσης το οποίο θα βαφτεί με την τεχνική του ντεκουπαζ.
 

Συνημμένα

  • received_356853819877891.webp
    received_356853819877891.webp
    141,6 KB · Προβολές: 29
  • received_3302678283337721.webp
    received_3302678283337721.webp
    165,2 KB · Προβολές: 28
  • received_805716357080343.webp
    received_805716357080343.webp
    125,6 KB · Προβολές: 28
  • received_689276618844172.webp
    received_689276618844172.webp
    150,6 KB · Προβολές: 29
Ωραία η κατασκευή. Προβληματίζομαι μόνο με τα πολυκαρβονικά...λένε ότι κρατάνε τη ζέστη μέσα (προφανώς όταν πέφτουν οι ακτίνες του ηλίου πάνω τους, αλλά και όταν δεν πέφτουν), οπότε ας μας πουν και άλλα μέλη που προφανώς θα έχουν πιο συγκεκριμένη άποψη από τη δική μου, ίσως για να κάνεις πρόβλεψη και για κάτι άλλο για τους θερινούς μήνες.
 
Back
Top