Αναπαραγωγή Προσπάθεια ζευγαρώματος των καναρινιών μου

Ωραία η κατασκευή. Προβληματίζομαι μόνο με τα πολυκαρβονικά...λένε ότι κρατάνε τη ζέστη μέσα (προφανώς όταν πέφτουν οι ακτίνες του ηλίου πάνω τους, αλλά και όταν δεν πέφτουν), οπότε ας μας πουν και άλλα μέλη που προφανώς θα έχουν πιο συγκεκριμένη άποψη από τη δική μου, ίσως για να κάνεις πρόβλεψη και για κάτι άλλο για τους θερινούς μήνες.
Καλο θα είναι αυτο για τον χειμώνα
Αλλα και για το καλοκαίρι αν ειναι στον ισκιο δεν θα υπάρχει θεμα.
Περισσότερο το εβαλα για να περνάει το φως και να κοβει και λίγο τον αερα
 
Και εδώ είναι τα 6 που μεγαλώνουμε τώρα.
Μα να έχει βγάλει. 12 πουλάκια και να μην είναι ούτε ενα κίτρινο σαν αυτήν....
 

Συνημμένα

  • received_1101424264102603.webp
    received_1101424264102603.webp
    117,6 KB · Προβολές: 25
  • received_737733623933150.webp
    received_737733623933150.webp
    140,2 KB · Προβολές: 25
Να τα χαίρεσαι, ο μπαμπάς είναι σκουφάτος ?
Όχι δεν είναι.
Κανονικός είναι σύμφωνα με αυτά που ξέρω.
[automerge]1655747035[/automerge]
Έχω θέμα με τις ψείρες.
Πως μπορώ να το αντιμετωπίσω;
 
@pikos apikos Καλησπερα! Να τα χαιρεσαι! Ειναι πολυ ομορφα 😍

Για τις ψειρες Elector

Thread 'Χρήση του Elector για την καταπολέμηση της κόκκινης ψείρας στα πτηνά' https://community.petbirds.gr/threads/Χρήση-του-elector-για-την-καταπολέμηση-της-κόκκινης-ψείρας-στα-πτηνά.28069/

Και ενα προσφατο θεμα:

Thread 'Ψείρες στην φωλιά, στο κάτω μέρος της τσόχας' https://community.petbirds.gr/threads/Ψείρες-στην-φωλιά-στο-κάτω-μέρος-της-τσόχας.45355/
 
@pikos apikos από τα πρώτα αυτό που φαίνεται μπροστά έχει τα χρώματα του Σοφοκλή μου κ από τα δεύτερα το λευκό στο κεφαλακι, ώμοι, στήθος κ κοιλίτσα θυμίζει χιονισμένο τοπίο! Άλπεις! Είναι γλύκες!
 
Καλησπέρα και καλό σαββατοκύριακο σε όλους εύχομαι!
Η κανάρα μου άρχισε πάλι να γεννάει αυγά.
Τι να κάνω για να αποφύγω και άλλη γέννα λ; δεδομένου πως έχει βγάλει εις πέρας ήδη 3 γέννες και δεν θα ήθελα να κουραστει άλλο η καημένη
Πόσο μάλλον εν όψη πτερορειας...
 
@pikos apikos
Απομακρύνουμε τα αυγά κάθε πρωί αντικαθιστώντας τα με ψεύτικα. Επιτρέπουμε στο θηλυκό να κλωσήσει τα ψεύτικα αυγά για λίγες ημέρες και αποσύρουμε τη φωλιά σταματώντας την αναπαραγωγή.
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο:
 
@pikos apikos
Απομακρύνουμε τα αυγά κάθε πρωί αντικαθιστώντας τα με ψεύτικα. Επιτρέπουμε στο θηλυκό να κλωσήσει τα ψεύτικα αυγά για λίγες ημέρες και αποσύρουμε τη φωλιά σταματώντας την αναπαραγωγή.
Διάβασε και το παρακάτω άρθρο:
Δεν ςχω προμηθευτεί ακομα ψεύτικα ομως.
Τι να κάνω;
Να την αφησω να τα γεννήσει και μετα να τα απομακρυνω;
 
Να την αφησω να τα γεννήσει και μετα να τα απομακρυνω;
Άφησε την να κάνει τα αυγά της και μετά από 2-3 ημέρες άρχισε να απομακρύνεις 1 κάθε ημέρα, στο τελευταίο αυγό θα απομακρύνεις και την φωλιά.
 
Back
Top