Αναπαραγωγή Πρώτη γέννα για τη Ζιζέλ το κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τώρα μπήκα μέσα και βλέπω πάλι μικρές νερούλες κουτσουλιές. Η Ζϊζη ψάχνει στον πάτο απεγνωσμένα τροφή και μασουλά το χαρτί... Θα μπορέσει να αντέξει νιστική έως αύριο πρωί;(

Ωχ βρε παιδί μου, μάλλον πρέπει να πας ΑΠΘ αύριο. Δεν βλέπω βελτίωση από εκεί ☹
Α'υριο 10 το πρωί πάω στα Μουδανία στη γιατρό και αν δεν βρούμε άκρη από εκεί αμέσως ΑΠΘ!( Ουφφφφ...
 
Αν της έβραζες λίγο ανάλατο ρύζι; Δεν ρωτάς την γιατρό;
 
  • Like
Αντιδράσεις: Nbah
Αν της έβραζες λίγο ανάλατο ρύζι; Δεν ρωτάς την γιατρό;
Να το βράσω τώρα και να βάλω. Η γιατρός δεν το σηκώνει από τις 19":30 που την καλώ συνέχεια...
Νομίζω, το ρύζι θα είναι καλή λύση και είναι ουδέτερο από ότι ξέρω, δεν θα βλάψει. Ε;(
 
Πως είναι το πουλάκι;
Χθες τελικά αργά το βράδυ κατάφερα να επικοινωνήσω με την κτηνίατρο και μου είπε να τα δώσω κεχρί μέχρι το πρωί να τα κρατήσει. Εδωσα λίγο ρύζι και κεχρί σε χωριστά δοχεία. Τα πλάκωσαν και τα 2 αμέσως και πήγαν για ύπνο. Περιτττό να πω ότι όλη νύχτα λαγοκοιμώμουν και τα παρατηρούσα, γιατί αρχικά η Ζίζη κούρνασε σε μία γωνία και με τρόμαξε αυτό πολύ. Ευτυχώς, μετά ανέβηκε στην πατήθρα και κοιμήθηκε. Το πρωί τα φόρτωσα και πήγαμε στην κτηνίατρο μας. Μετά από πολλή ώρα και ένα σωρό ασθενείς επιτέλους μας δέχθηκε! Τα έπιασε, τα ψαχούλεψε, είδε και τις κουτσουλιές τους όλες (δεν άλλαξα το χαρτί από το βράδυ που ήταν) και συμπεράναμε ότι τα πουλιά ήταν πολύ αδύνατα και οι κουτσουλιές δεν ήταν φοβερες, απλά της Ζίζης πιο υγρές διότι έκανε και τσίσα παράλληλα και ήταν κουρασμένη και από τη γέννα. Εν ολίγοις, ευτυχώς, δεν έχουμε ούτε μύκητες ούτε χλαμίδια, τίποτε, δεν μυρίζουν οι κουτσουλιές τους. Απλά αποσυντονίστικε το σύστημα και μου είπε να κάνω το εξής:
1. Συνεχίζω το Πριμπεράν 1 φορά τη μέρα στη Ζίζη στο ράμφος για άλλες 4 μέρες
2.Βάζω μία ποτίστρα νερό με 1/2 κάψουλας Ουλτρα Λεβούρ για άλλες 10-15 μέρες (προβιωτικό)
3.Βάζω μία ποτίστρα με 5 σταγόνες/100μλ Αντιστρές της ΤΑΦΑΡΜ για 4-5 μέρες να ηρεμήσουν τα πουλιά.
4.Από τρόφη να βρω τρόπο να παίρνω εκείνη τη γερμανική που τους έπαιρνα παλιά (την καλύτερη και πιο ακριβή και πλούσια). Αυτό θα το ψάξω τώρα στο ίντερνετ να παραγγείλω από Αθήνα/Θεσσαλονίκη, διότι εδώ δεν φέρνουν τέτοια ακριβά πράγματα.
5. Μέχρι να έρθει η τροφή να τους δίνω ρυζάλευρο για μωρά σε κρέμα ανακατεμένη με την τωρινή αλεσμένη τους τροφή για ευκολότερη χώνεψη, να δίνω μήλο και σαλάτα σγουρή/μαρούλι και τέλος το κεχρί που είναι και το πιο ευκολοχώνευτο από τα σποροειδή.
Αυτά τώρα ζωντάνεψαν, ο Φίγκο τραγουδούσε σε όλη τη διαδρομή με το αμάξι και τώρα μου ζητάνε να βγούν τα μαιμούνια.
Τους έβαλα πίσω την κούνια, τα παιχνίδια, τα σουπιοκόκκαλα, τις πέτρες τους, τις 2 ποτίστρες με αυτά που είπε η γιατρός και την τροφή, όπως μου είπε να την ετοιμάσω.
Βλέπω ότι τρώνε και πίνουν και θα συνεχίσω να παρατηρώ τις κουτσουλίτσες σήμερα. Σε καμία ώρα θα της δώσω της Ζίζης και το φάρμακο.
Αυτά είναι τα νέα, παιδιά.. Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την στήριξη!)
Εξαντλήθηκα... Ουφφφφφ!)
 
Ουφφφφ δεν λες τίποτα... Ευτυχώς Ανατολία μου, άντε να πάνε όλα καλά με τα μικρά γιατί σφίχτηκε η καρδιά μας μαζί τους!
Αυτό το ρυζάλευρο! Έχω "αναστήσει" ζώα και ζώα μ' αυτό (και παιδί :) ).
Μπράβο λοιπόν, να μας γράφεις καθημερινά :)
 
Ουφφφφ δεν λες τίποτα... Ευτυχώς Ανατολία μου, άντε να πάνε όλα καλά με τα μικρά γιατί σφίχτηκε η καρδιά μας μαζί τους!
Αυτό το ρυζάλευρο! Έχω "αναστήσει" ζώα και ζώα μ' αυτό (και παιδί :) ).
Μπράβο λοιπόν, να μας γράφεις καθημερινά :)
Σας ευχαριστώ πολύ όλους, μετά από τόσα πια σας νοιώθω σαν οικογένεια μου!)
Τα ράμφη τους είναι πασαλειμμένα με τη μίξη, αλλά βλέπω ότι την τρώνε με όρεξη τουλάχιστον. Αλεσα πολύ ψιλά και λίγα καρύδια με ξεφλουδισμένα αμύγδαλα και τους έβαλα σε ένα πιατάκι για να εμπλουτίσω, τσιμπάνε και από εκεί λίγο. Οπότε δεν θα λοιμοκτωνήσουν σίγουρα.
Βρήκα 2 μαγαζιά και έκανα ονλάιν παραγγελία από Αθήνα τροφές, κεχριά και άλλα, να δούμε πότε θα φτάσουν σε εμάς εδώ τώρα...)
Ευχαριστώ όλους πολύ-πολύ και πάλι!)
 
Τα ράμφη τους είναι πασαλειμμένα με τη μίξη,
Να τα καθαρίζεις, μην αναπτυχθούν τίποτα μύκητες, το μόνο που μας έλειπε τώρα.
Και μην την αφήνεις πολλές ώρες και αλλοιώνεται η κρέμα.
 
Να τα καθαρίζεις, μην αναπτυχθούν τίποτα μύκητες, το μόνο που μας έλειπε τώρα.
Και μην την αφήνεις πολλές ώρες και αλλοιώνεται η κρέμα.
Ναι, ναι, σε μισή ώρα κάνω καθαριώτητα με νερόξυδο και αλλάζω ποτίστρες, ταίστρες, κλπ!)
Ευχαριστώ!)
 

Σχετικά θέματα

Back
Top