Αναπαραγωγή Πρώτη γέννα για τη Ζιζέλ το κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μαρία, καλησπέρα! Μια συμβουλή θέλω για το εξής. Από χθες είναι κάπως καλύτερες οι κουτσουλιές της Ζίζης, έχουν λιγότερα σπόρια, αλλά περισσότερο λευκό και κάνει μικρές και συμπαγής. Της είχα μέσα 2 ποτίστρες από χθες το βράδυ, η μία με αντιβίωση και βιταμίνες και η άλλη με μιλόξυδο. Σκέφτομαι να αντικαταστήσω το μιλόξυδο με λίγο δαμάσκινο αποξηραμένο διαλυμένο σε νερό, μήπως ενεργηθεί καλύτερα; Να το κάνω ή να αφήσω μόνο μια ποτίστρα με το φάρμακο; Συνεχίζει να τρώει καλά, αλλά η ποσότητα του φαγητού δεν αντιστοιχεί με αυτό που πρέπει να βγάλει νομίζω. Της έβαλα και διάφορα λαχανικά και μήλο, κάτι τσίμπισε και από εκεί.
Λίγο πιο δραστήρια είναι σήμερα η Ζίζη, αλλά συνεχίζει να είναι κάπως φουσκωμένη. Της ανέβασα θερμοκρασία στο δωμάτιο στους 22 βαθμούς, νομίζω είναι καλύτερα ΄'ετσι;
 
Τώρα δεν ξέρουμε αν η εικόνα της όποιας βελτίωσης οφείλεται στο φάρμακο ή το μηλόξυδο.
Η μέθοδος του γιατρού ποια ήταν; αυτήν θα ακολουθήσεις, δεν γίνεται διαφορετικά. Θα έλεγα όχι στο δαμάσκηνο. Μπάνιο κάνει; Η κινητικότητά της πως είναι;
Και λίγο παραπάνω καλύτερα. Τα πουλιά έχουν πιο υψηλή φυσιολογική θερμοκρασία από εμάς.
 
Τώρα δεν ξέρουμε αν η εικόνα της όποιας βελτίωσης οφείλεται στο φάρμακο ή το μηλόξυδο.
Η μέθοδος του γιατρού ποια ήταν; αυτήν θα ακολουθήσεις, δεν γίνεται διαφορετικά. Θα έλεγα όχι στο δαμάσκηνο. Μπάνιο κάνει; Η κινητικότητά της πως είναι;
Και λίγο παραπάνω καλύτερα. Τα πουλιά έχουν πιο υψηλή φυσιολογική θερμοκρασία από εμάς.
Η κτηνίατρος είπε να έχω τις 2 ποτίστρες με φάρμακο και ξύδι. Της έβαλα νεράκι να κάνει μπάνιο, αλλά είναι και ο Φίγκο μέσα στο κλουβί και δεν είδα ποιός από τους 2 βούτηξε. Κάποιος πάντος από τους 2 μπήκε μέσα στο νερό γιατίγύρω-γύρω είχε πιτσιλιές μετά από κάποια ώρα. Θα ανεβάσω τη θερμοκρασία κι άλλο λίγο. Κινήθηκε λίγο περισσότερο σήμερα, έπαιξε και με τα κλαδάκια που της έκοψα. Σήμερα θα τους βάλω φρέσκια ρίγανη να μασουλίσουν. Αρα, δεν βάζω το δαμάσκινο και αφήνω τις ποτίστρες όπως ήταν; Να της βάλω λίγο μιλόξυδο ξανά από το ράμφος και σήμερα; Να είμαι σίγουρη ότι πίνει και από αυτό;
 
Να της βάλω λίγο μιλόξυδο ξανά από το ράμφος και σήμερα; Να είμαι σίγουρη ότι πίνει και από αυτό;
Ναι βάλε.
Πήγαινε αύριο ΑΠΘ, μην έχεις στεναχώριες. Δεν είναι και πολύ καλά το πουλί, εντάξει;
 
Ναι βάλε.
Πήγαινε αύριο ΑΠΘ, μην έχεις στεναχώριες. Δεν είναι και πολύ καλά το πουλί, εντάξει;
Της έβαλα τώρα πάλι το ταψάκι με χλιαρό νερό και βλέπω ότι καθαρίζει τα φτερά της, καλωπίζεται. Αυριο στο γατρο 100%. Επίσης τώρα είδα ότι ο Φίγκο έκανε μία κουτσουλιά καλή, όπως πρέπει και η Ζίζη έκανε μία ανοιχτόχρωμη, αρκετά νερουλή σε σχέση με τις προηγούμενες και δεν είχε σπόρια μέσα... Ουφφφφ! Ευχαριστώ!
 
Άντε θα περιμένουμε αύριο με αγωνία, Καλή τύχη!
 
Παιδιά, καλησπέρα! Η Ζίζη είναι πολύ καλύτερα σήμερα και δεν φουσκώνει σχεδόν καθόλου τα φτερά της. Από το βράδυ είχε κάνει αρκετές κουτσουλιές και σχεδόν δεν είχαν σπόρια μέσα. Και σήμερα κάνει πιο υγρές και σχεδόν χωρίς σπόρια. Εκανε και μπάνιο και παίζει και ζητάνε και τα 2 να βγουν έξω να πετάξουν, αλλά προς ώρας δεν τα βγάζω.
Θεσσαλονίκη δεν κατάφερα, δυστυχώς, να πάω σήμερα. Αλλά πήγα σε μια πολύ δημοφιλή κτηνίατρο της περιοχής μας που ξέρει και από πουλιά, της είπα ξανά όλη την ιστορία και μου είπε τα εξής: να σταματήσω το μηλόξιδο, να τους αφαιρέσω όλα τα σπόρια και σποροειδή από το κλουβί, να τους ΄βαλω σε δίαιτα αυστηρή για 3-4 μέρες και από τροφή μόνο αυγό + αυγοτροφή+σαλάτα σγουρή + μήλο. Το φάρμακο και τη βιταμίνη να τα συνεχίσω και μάλιστα το φάρμακο για άλλη μία εβδομάδα τουλάχιστον. Επίσης, είπε ότι το έντερο στα πουλιά είναι αρκετά μακρύ και χρειάζεται χρόνο να αδειάσει, εξού και η δίαιτα, ώσπου να εξισορροπήσει το σύστημα το πεπτικό. Και είπε ότι το φούσκωμα μπορεί να είναι από κολικούς στο πεπτικό και ενθάρρυνε να τους δίνω ευκάλιπτο, θυμάρι και άλλα κλαδιά φρέσκα για μάσημα.
Θα παρακολουθήσω και σήμερα πως θα πάει και ίσως αύριο τα βγάλω να ξεσκάσουν 1-2 ώρες. Να τα βάλω και κανούρια παιχνίδια και να τους αφιερώσω περισσότερο χρόνο.
Αν δω πως δεν αλλάζει η κατάσταση, αναγκαστικά θα κάνω το ταξίδι στη Θεσσαλονίκη...
 
Μάλιστα, της είπες όμως πως το αρσενικό σου είναι ήδη πολύ αδύνατο;
 
Μάλιστα, της είπες όμως πως το αρσενικό σου είναι ήδη πολύ αδύνατο;
Μαρία μου, μάλλον δεν εκφράστηκα εγώ σωστά, ο Φίγκο δεν είναι αδύνατος με την έννοια που το καταλάβατε. Είναι γενικά λεπτοκαμωμένο πουλί, δεν είναι μπαμπάτσικος σαν το Νάσο, το σουλούπι του είναι έτσι από τότε που τον πήραμε. Δεν έχει κάποιο θέμα, απλά είναι πιο λεπτούλης από το Νάσο, αυτό εννοούσα, και πάντα έτσι ήταν)
 
Α ωραία τότε, άντε περαστικά, περιμένουμε κάθε μέρα ευχάριστα νέα!
 
Α ωραία τότε, άντε περαστικά, περιμένουμε κάθε μέρα ευχάριστα νέα!
Ευχαριστώ πολύ!
Φοβάμαι, ΄βεβαια, λίγο το πως θα αντεξουν 3 μέρες χωρίς συσκευασμένη τροφή, αλλά αφού το είπε ο γιατρός...
Σας έχει τύχει να κάνετε τέτοιες ή παρόμοιες δίαιτες στα δικά σας πουλάκια;
Φοβάμαι μη λιμοκτονήσουν τα μωρά μου!)
 
Μην φοβάσαι παιδί μου, η αυγοτροφή είναι πολύ θρεπτική.
 
[Το έβγαλα, το εξέτασα, αλλά δεν βρίσκω κάτι που να δικαιολογεί το γατί πέθανε... (
Ξέρει κανείς να μου πει τι συμβαίνει; Είναι συχνό αυτό, να το ταίζουν 2 μέρες και ξαφνικά να πεθαίνει;
Αύριο λογικά εκολάπτεται το τρίτο και τελευταίο αυγό.
Τι να κάνω, ΓΜΤ!([/QUOTE]



διάβασα από την αρχή και μέχρι τώρα δεν κατάλαβα τι πουλάκια έχεις.. κοκαντιλάκια είναι;
 
[Το έβγαλα, το εξέτασα, αλλά δεν βρίσκω κάτι που να δικαιολογεί το γατί πέθανε... (
Ξέρει κανείς να μου πει τι συμβαίνει; Είναι συχνό αυτό, να το ταίζουν 2 μέρες και ξαφνικά να πεθαίνει;
Αύριο λογικά εκολάπτεται το τρίτο και τελευταίο αυγό.
Τι να κάνω, ΓΜΤ!(


διάβασα από την αρχή και μέχρι τώρα δεν κατάλαβα τι πουλάκια έχεις.. κοκαντιλάκια είναι;
Αυτά ναι κοκατίλ είναι. :)
 
αφορά στη θνησιμότητα των νεοσσών το οτι ρωτάω, γιατί με κοκαντιλάκια που είχα κάποτε και το έχω αναφέρει ξανά εδώ, έχασα 3 συνεχείς γέννες.. μέχρι να ανακαλύψω οτι σε ανύποπτο χρόνο και ενώ ο αρσενικός βοηθούσε σε όλα, μετά τη δεύτερη τρίτη μέρα κάτι τον έπιανε και τα σκότωνε.. έπρεπε απο την αρχή και με μεγεθυντικό φακό να παρατηρήσω οτι ήταν τσιμπιμένα στην άκρη στα νυχάκια και στη μυτούλα τους.. Φυσικά πέρασαν 3 γέννες για να το καταλάβω.. απο τότε με το που σκάγανε τα αυγά τον χώριζα και δεν είχα ποτέ άλλοτε πρόβλημα..
 
αφορά στη θνησιμότητα των νεοσσών το οτι ρωτάω, γιατί με κοκαντιλάκια που είχα κάποτε και το έχω αναφέρει ξανά εδώ, έχασα 3 συνεχείς γέννες.. μέχρι να ανακαλύψω οτι σε ανύποπτο χρόνο και ενώ ο αρσενικός βοηθούσε σε όλα, μετά τη δεύτερη τρίτη μέρα κάτι τον έπιανε και τα σκότωνε.. έπρεπε απο την αρχή και με μεγεθυντικό φακό να παρατηρήσω οτι ήταν τσιμπιμένα στην άκρη στα νυχάκια και στη μυτούλα τους.. Φυσικά πέρασαν 3 γέννες για να το καταλάβω.. απο τότε με το που σκάγανε τα αυγά τον χώριζα και δεν είχα ποτέ άλλοτε πρόβλημα..
Τώρα τι να πω! Κατά πάσα πιθανότητα έχεις δίκαιο. Και για τα 2 ήταν η πρώτη γέννα ουσιαστικά. Νομίζω, πως εκείνη πήγαινε και τάιζε τον αρσενικό μέσα και όχι το αντίστροφο, όπως θα έπρεπε. Εκείνος ήταν μπαστακωμένος μέσα όλη την ώρα και έβγαινε μόνο το βράδυ. Ισως για αυτό και παρουσίασε η Ζίζη τώρα προβληματάκι στις κουτσουλιές και τις κάνει με αχώνευτα σπόρια...
Επίσης, δεν είδα σοβαρές τσιμπιές στα μωρά, αλλά νομίζω ότι στο ένα το ματάκι του ήταν κάπως περίεργο, σαν να μην είχε μάτι στην κλειστή κόγχη. Μπορεί να είναι και ιδέα μου, βέβαια, αλλά στεναχωρήθηκα πολύ... Ηθελα τόσο να βγούν τα μωρά!
Σε ευχαριστώ πολύ πάντος για τις πολύτιμες πληροφορίες! Θα τις κρατήσω για τις επόμενες γέννες!
 
Σήμερα το πρωί στη θέση που κοιμούνταν η Ζίζη και ο Φίγκο βρήκα μεγάλη καφέ νερουλή κουτσουλιά. Δεν ξέρω ποιανού ακριβώς ήταν... Μετά όλη μέρα η Ζίζη έκανε εντελώς νερουλές κουτσουλιές που δεν είχαν σχεδόν καθόλου στέρεα. Οσα λίγα στέρεα είχαν ήταν κίτρινα από το αυγό μάλλον που έτρωγε σαν μόνη τρόφη εδώ και σχεδόν 24 ώρες. Δεν την είδα να πίνει νερό καθόλου και ανησύχησα μήπως πάθει διάρροια. Ενώ ήταν κινητική και έτρωγε και ζητούσε να βγει έξω, παράλληλα φούσκωνε τα φτερά και δεν μου γέμιζε το μάτι όλο αυτό... Πήρα τη γιατρό τηλέφωνο και μου είπε να βγάλω την αυγοτροφή, τα φάρμακα και να αφήσω μέσα μόνο το βραστό φρέσκο αυγό και νερό σκέτο, όπως και έκανα αμέσως. Συμφωνήσαμε να την δεί αυριο πρωί-πρωί. Ξαφνικά αργά το απόγευμα και ενώ τα έβγαλα να λιαστούν στην αυλή για λίγο η Ζίζη έκανε εμετό και έβγαλε το αυγό. Τρομοκρατήθηκα και πήρα πάλι τη γιατρό. Μου είπε να της δώσω Επαντορέν στο ράμφος 2-3 σταγόνες και μισή ώρα μετά να δώσω 1/4 κάψουλας Ούλτρα Λεβούρ, να βγάλω το αυγό και να αφήσω μόνο το νερό μεσα, να μην φάει καθόλου τίποτε μέχρι αύριο πρωί που θα την δει η γιατρός. Τα έκανα όλα αυτά και παρατηρούσα... Η Ζίζη έψαχνε σαν τρελή φαί, αλλά δεν την είδα να πίνει, εκτός αν μου διέφυγε όσο τρυγύριζα στο σπίτι. Τώρα τα πήγα μέσα για ύπνο και ανησυχώ τρομερά. Παρόλο που δεν είδα να ξανακάνει εμετο και φανόταν καλύτερα. Θα πάω σε λίγο να ξαναδω τι γίνεται... (
 
Ωχ βρε παιδί μου, μάλλον πρέπει να πας ΑΠΘ αύριο. Δεν βλέπω βελτίωση από εκεί ☹
 

Σχετικά θέματα

Back
Top