Αναπαραγωγή Πρώτη γέννα για τη Ζιζέλ το κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης anatolia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Ήταν ραγισμένο το αυγό;
Να το αποδώσω στην κούραση ή να υποψιαστώ κάτι άλλο;(
Τώρα θετική αξιόπιστη απάντηση, μόνο γιατρός και πολύ ειδικευμένος μπορεί να σου δώσει. Μπορείς να την πας;
Οπωσδήποτε από μια τέτοια περιπέτεια το θηλυκό ταλαιπωρείται περισσότερο.
Να προσέξεις τις κουτσουλιές της, να της δώσεις ηλεκτρολύτες και λίγη ζέστη παραπάνω. Φουσκώνουν μεταξύ άλλων και όταν ανεβάζουν θερμοκρασία (πυρετός). Βιολογικό μηλόξυδο έχεις; Να της έβαζες μερικές σταγόνες στο νερό, με μέτρο όμως και προσοχή γιατί κάνει κατακράτηση ασβεστίου και τώρα δεν το θέλουμε.
Αν έχει αδυνατίσει, δώσε και ωμό σουσάμι και ξηρά σύκα, είναι καλές πηγές ασβεστίου και κάπως παχυντικά.
Μην την έχεις πολλές ώρες να πετάει έξω και να κουράζεται. Να είμαστε σε επαφή.
 
Ήταν ραγισμένο το αυγό;

Τώρα θετική αξιόπιστη απάντηση, μόνο γιατρός και πολύ ειδικευμένος μπορεί να σου δώσει. Μπορείς να την πας;
Οπωσδήποτε από μια τέτοια περιπέτεια το θηλυκό ταλαιπωρείται περισσότερο.
Να προσέξεις τις κουτσουλιές της, να της δώσεις ηλεκτρολύτες και λίγη ζέστη παραπάνω. Φουσκώνουν μεταξύ άλλων και όταν ανεβάζουν θερμοκρασία (πυρετός). Βιολογικό μηλόξυδο έχεις; Να της έβαζες μερικές σταγόνες στο νερό, με μέτρο όμως και προσοχή γιατί κάνει κατακράτηση ασβεστίου και τώρα δεν το θέλουμε.
Αν έχει αδυνατίσει, δώσε και ωμό σουσάμι και ξηρά σύκα, είναι καλές πηγές ασβεστίου και κάπως παχυντικά.
Μην την έχεις πολλές ώρες να πετάει έξω και να κουράζεται. Να είμαστε σε επαφή.
Να βάλω άλλη μία ποτίστρα με ηλεκτρολύτες δηλαδή; Γιατί στην μία έχω βιταμίνες τώρα. Σε γιατρό πολύ δύσκολο, είμαστε σε απόσταση 70 χμ από τον πλησιέστερο.. ( Μηλόξυδο και σουσάμι θα πάω να πάρω σήμερα.
Οι κουτσουλιές φαίνονται νορμάλ.
Ηλεκτρολύτες πως φτιάχνω;

Ήταν ραγισμένο το αυγό;

Τώρα θετική αξιόπιστη απάντηση, μόνο γιατρός και πολύ ειδικευμένος μπορεί να σου δώσει. Μπορείς να την πας;
Οπωσδήποτε από μια τέτοια περιπέτεια το θηλυκό ταλαιπωρείται περισσότερο.
Να προσέξεις τις κουτσουλιές της, να της δώσεις ηλεκτρολύτες και λίγη ζέστη παραπάνω. Φουσκώνουν μεταξύ άλλων και όταν ανεβάζουν θερμοκρασία (πυρετός). Βιολογικό μηλόξυδο έχεις; Να της έβαζες μερικές σταγόνες στο νερό, με μέτρο όμως και προσοχή γιατί κάνει κατακράτηση ασβεστίου και τώρα δεν το θέλουμε.
Αν έχει αδυνατίσει, δώσε και ωμό σουσάμι και ξηρά σύκα, είναι καλές πηγές ασβεστίου και κάπως παχυντικά.
Μην την έχεις πολλές ώρες να πετάει έξω και να κουράζεται. Να είμαστε σε επαφή.
Το δωμάτιο έχει 22 βαθμούς θερμοκρασία. Να την ανεβάσω;
 
ΣΟΣ! Τώρα είδα ότι στις κουτσουλιές της έχει μερικά μικρά αχώνευτα σποράκια! (
Τι να κάνω; Αυτό πρέπει να φταίει!(ΣΟΣ!(
 
Ηλεκτρολύτες πως φτιάχνω;
Αγοράζεις από φαρμακείο για μωρά almoral plus, διαλύεις ένα φακελάκι σε ένα ποτήρι νερό. Όχι μόνο ηλεκτρολύτες σήμερα, όχι βιταμίνες, μπορείς να της δώσεις και λίγο κατ' ευθείαν στο στόμα.
ΣΟΣ! Τώρα είδα ότι στις κουτσουλιές της έχει μερικά μικρά αχώνευτα σποράκια! (
Τι να κάνω; Αυτό πρέπει να φταίει!(ΣΟΣ!(
Χωρίς πανικό και χωρίς να είμαι σίγουρη, είναι ένα από τα συμπτώματα megabacteria μύκητας (avian gastric yeast). Πρέπει να δώσεις μυλόξυδο να κατέβει το ΡΗ που ανεβαίνει πολύ υψηλά και να την δει γιατρός γιατί χρειάζεται αντιβίωση. Αν είναι αυτό ή ότι είναι. Και το αγόρι που έχει αδυνατίσει.
Θα το ψάξω κι άλλο, δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ και σίγουρα χρειάζεται διάγνωση.
Όχι λοιπόν ηλεκτρολύτες μέχρι νεωτέρας να δούμε τι συμβαίνει (γιατί έχουν σάκχαρα και αντενδείκνυνται)
 
Αγοράζεις από φαρμακείο για μωρά almoral plus, διαλύεις ένα φακελάκι σε ένα ποτήρι νερό. Όχι μόνο ηλεκτρολύτες σήμερα, όχι βιταμίνες, μπορείς να της δώσεις και λίγο κατ' ευθείαν στο στόμα.

Χωρίς πανικό και χωρίς να είμαι σίγουρη, είναι ένα από τα συμπτώματα megabacteria μύκητας (avian gastric yeast). Πρέπει να δώσεις μυλόξυδο να κατέβει το ΡΗ που ανεβαίνει πολύ υψηλά και να την δει γιατρός γιατί χρειάζεται αντιβίωση. Αν είναι αυτό ή ότι είναι. Και το αγόρι που έχει αδυνατίσει.
Θα το ψάξω κι άλλο, δεν το έχω αντιμετωπίσει ποτέ και σίγουρα χρειάζεται διάγνωση.
Όχι λοιπόν ηλεκτρολύτες μέχρι νεωτέρας να δούμε τι συμβαίνει (γιατί έχουν σάκχαρα και αντενδείκνυνται)
Πήρα μηλόξυδο και της το έβαλα. Ακόμη δεν πίνει. Αν δω ότι αργεί, θα την βάλω με το ζόρι. Αρα, σήμερα μόνο ξύδι, σωστά; Σε ιατρό από Δευτέρα Θεσσαλονίκη μόνο... (
 
Βρε Ανατολία μου γιατί δεν το πας σε κάποιον πτηνίατρο...;
 
Δεν ξέρω τι να σου πω, αν δεις ότι ανακάμπτει με το μηλόξυδο μην αμελήσεις την επίσκεψη γιατί αν έχει αυτό αλλά και όποια άλλη βλάβη στο γαστρεντερικό, θα χρειαστεί διάγνωση και φαρμακοθεραπεία.
Ίσως το αγοράκι είναι φορέας του μύκητα και την κόλλησε με το τάϊσμα στο στόμα. Ίσως πολλά ίσως...
Διάβασε αυτό αν μπορείς http://www.birdsnways.com/wisdom/ww65eiv.htm
 
Δεν ξέρω τι να σου πω, αν δεις ότι ανακάμπτει με το μηλόξυδο μην αμελήσεις την επίσκεψη γιατί αν έχει αυτό αλλά και όποια άλλη βλάβη στο γαστρεντερικό, θα χρειαστεί διάγνωση και φαρμακοθεραπεία.
Ίσως το αγοράκι είναι φορέας του μύκητα και την κόλλησε με το τάϊσμα στο στόμα. Ίσως πολλά ίσως...
Διάβασε αυτό αν μπορείς http://www.birdsnways.com/wisdom/ww65eiv.htm
Ευχαριστώ πολύ! Σε 1 ώρα θα τα πάω σε μία κτηνίατρο που έχω εδώ κοντα και από Δευτέρα Θεσσαλονίκη στους ειδικούς... (
 
Πες της όλο το ιστορικό και την σκέψη μας, σημείωσέ τα. Καλή τύχη!
 
Κοπέλα είμαι...

διαβάζει προσεκτικά; 70 χμ από το πλησιέστερο! Θα τα πάω Δευτέρα στην Κλινική του ΑΠΘ πρωί-πρωί Θεσσαλονίκη
Σε 1 ώρα θα τα πάω σε μία κτηνίατρο που έχω εδώ κοντα και από Δευτέρα Θεσσαλονίκη στους ειδικούς... (
Πολύ προσεκτικά διαβάζω. Εσύ φίλη μου διαβάζεις τι γράφεις με διαφορά 3 λεπτών; Κατηγορώ το άγχος και τον πανικό σου, μπαίνω στη θέση και γι αυτό δε θα πω τίποτα παραπάνω... Εύχομαι περαστικά!
 
Κοπέλα είμαι...



Πολύ προσεκτικά διαβάζω. Εσύ φίλη μου διαβάζεις τι γράφεις με διαφορά 3 λεπτών; Κατηγορώ το άγχος και τον πανικό σου, μπαίνω στη θέση και γι αυτό δε θα πω τίποτα παραπάνω... Εύχομαι περαστικά!
Σόρρυ για το λάθος μου και ευχαριστώ πολύ!(
 
Ανατολία υπάρχουν νεότερα;
Παιδιά καλησπέρα!
Χθες πήγα τη Ζίζη σε μία κτηνίατρο της περιοχής να με βοηθήσει και της χορήγησε μηλόξιδο με νερό από τα ρουθούνια και το ράμφος. Οσο ήμασταν στη γιατρό η Ζίζη ήταν ήσυχη και συνεργάσιμη και δεν έδειχνε σημάδια προς ανησυχία. Η κτηνίατρος μου είπε ότι μερικές φορές αυτά συμβαίνουν στα πουλιά όταν κάθονται πολύ καιρό στη φωλιά και το έντερο αρχίζει να αδρανεί, συμβαίνει διαταραχή πεπτικού. Είπε να της δίνω για μια μέρα μιλόξιδο μέσα από τα ρουθούνια.
Οταν όμως γυρίσαμε σπίτι την είδα τη Ζίζη πάλι φουσκωμένη και έκανε αρχικά κάπως υγρά κακά, αλλά μετά πάλι άρχισε να κάνει μικροσκοπικές ξηρές κουτσουλιές με σπόρια μέσα...
Πήρα την κτηνίατρο και μου είπε να της δώσω αντιβίωση (Aviomycine) μαζί με βιταμίνες μέσα σε μία ποτίστρα και σε μια άλλη να βάλω μιλόξιδο. Της έβαλα αντιβίωση με βιταμίνες, αλλά μιλόξιδο δεν έβαλα, καθώς κάνει κατακράτηση ασβεστίου, όπως είπατε, και τα κακά της είναι ήδη αρκετά ξερά.
Σήμερα είναι στο ίδιο επίπεδο, φουσκώνει και είναι λίγο αδρανής παρότι τρώει αρκετά. Οι κουτσουλιές παραμένουν κάπως ξερες με σπόρια μέσα και μικροσκοπικές. Δύο ώρες πριν την έπιασα και της έδωσα στο ράμφος και στα ρουθούνια λίγη αντιβίωση. Λέω σε μία ώρα να της δώσω σκέτο νερό, καθώς η γιατρός χθες είχε πει ότι η Ζίζη έχει και αφυδάτωση. Δεν ξέρω αν είναι καλή ιδέα να της δώσω ξανά μιλόξιδο... (
Σας ευχαριστώ και αναμένω σχόλια...

Υ. Γ.: Δευτέρα κατά πάσα πιθανότητα θα την πάω Θεσσαλονίκη στην Κλινική του ΑΠΘ... (
 
Τι να πούμε εμείς τώρα αν η γιατρός έδωσε αντιβίωση. Πάντως αν είναι να δώσουμε αντιβίωση, την δίνουμε κατ' ευθείαν στο στόμα.
Η θεωρία με το μηλόξυδο ήταν κοντά στις δικές μου σκέψεις.
Αν είναι μύκητας, η αντιβίωση δεν κάνει κάτι, το μηλόξυδο περιορίζει τον πληθυσμό τους.
Κράτα ενυδατωμένο το πουλάκι μέχρι την Δευτέρα και φρόντισε να το πας στο ΑΠΘ (να πάρεις και το αρσενικό μαζί).
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
 
Τι να πούμε εμείς τώρα αν η γιατρός έδωσε αντιβίωση. Πάντως αν είναι να δώσουμε αντιβίωση, την δίνουμε κατ' ευθείαν στο στόμα.
Η θεωρία με το μηλόξυδο ήταν κοντά στις δικές μου σκέψεις.
Αν είναι μύκητας, η αντιβίωση δεν κάνει κάτι, το μηλόξυδο περιορίζει τον πληθυσμό τους.
Κράτα ενυδατωμένο το πουλάκι μέχρι την Δευτέρα και φρόντισε να το πας στο ΑΠΘ (να πάρεις και το αρσενικό μαζί).
Εύχομαι να πάνε όλα καλά!
Τώρα καθόμουν και την παρατηρούσα. Τρώει τις πρασινάδες της και αυτό μάλλον είναι καλό σημάδι. Παραδόξως, ο Φίγκο είναι μια χαρά. Θα την ζορίσω λίγο σε μια ώρα και θα της δώσω νεράκι και το βράδυ λέω να της δώσω πάλι αντιβίωση στα ρουθούνια/ράμφος. Στην ποτίστρα ναι μεν έχει αντιβίωση και βιταμίνες, αλλά δεν ξε΄ρω κατά πόσο πίνει από εκεί... (
 

Σχετικά θέματα

Back
Top