Αναπαραγωγή Πρώτος νεοσσός την 1η Δεκεμβρίου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης roti
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αφού διαβάσεις τις καλές συμβουλές της @Myra και της @alicedros καλό είναι να βρεις το χρόνο και να διαβάσεις ή ακόμη καλύτερα μελετήσεις τις σωστές "παρακαταθήκες" γνώσεων και εμπειριών που είναι καταχωρημένες στα αρχεία του petbirds...
Με τη σειρά λοιπόν σου προτείνω:
  1. https://community.petbirds.gr/threads/Ζευγάρωμα-καναρινιών.17674/
  2. https://community.petbirds.gr/threads/Αναπαραγωγή-καναρινιών-σε-ζευγαρώστρες.17713/
  3. https://community.petbirds.gr/threa...νεξαρτητοποίηση-των-νεοσσών-καναρινιών.17673/
  4. https://community.petbirds.gr/threads/Από-την-πρώτη-γέννα-καναρινιών-στη-δεύτερη.17662/
Διαβάζοντας τα παραπάνω θα γίνεις σοφότερος και κυρίως "σωστός" στην περιποίηση των φίλων σου...
Εμείς θα είμαστε πάντα εδώ για τις "λεπτομέρειες"...
 
Εγώ θα άφηνα να ολοκληρωθεί αρχικά η πρώτη γέννα.
Θα επέτρεπα την εξέλιξη σε τουλάχιστο άλλη μια γέννα ολοκληρωμένη
Βάλε υλικό και δεύτερη φωλιά και άσε όλη την οικογένεια μαζί μέχρι να έρθει το πρώτο αυγό της δεύτερης φωλιάς. ( Μόλις έρεθει το πρώτο αυγό βάζεις χώρισμα και αφήνεις την μαμά μόνη της ) Αν τα μικρά αρχίσουν να βγαίνουν από την φωλιά τους, βάζεις χώρισμα αφήνεις τα μικρά με τον πατέρα και την μητέρα να συνεχίσει την δεύτερη γέννα.
συμφωνώ απόλυτα με τον Κώστα,Λευτέρη! βάλε δεύτερη φωλιά, με τσόχα απο την αρχή και ψειρόσκονη και δώσε νήμα στην θηλυκιά να προχωρήσει σε χτίσιμο 2ης! Καλύτερα βέβαια πάλι εξωτερικη.. Κερδίζεις χώρο και την ελέγχεις καλύτερα! Και μόλις έρθει το πρώτο αυγό.. Τοποθετείς το χώρισμα και μένει ο μπαμπάς με τα πρώτα μικρά και η μαμά μόνη στην νέα φωλιά! Για όλα τα υπόλοιπα.. Ξέρουν αυτά!
 
Σήμερα προχώρησα σε δεύτερη αλλαγή τσόχας στην παλιά φωλιά με τα μικρά, είχε γεμίσει κουτσουλιές περιμετρικά.

Ομορφα. Τοτε φροντισε να εισαι σε επαγρυπνηση. Βαλε πληθωρα υλικων για να μην αρχισει η μαμα να ξεπουπουλιαζει τα μικρα
Βάλε υλικό και δεύτερη φωλιά
Βάλε από τώρα μια εσωτερική και μία εξωτερική φωλιά

Ακολουθώντας πιστά τις οδηγίες σας καλοί μου φίλοι, έβαλα δεύτερη νέα φωλιά εξωτερική με τσόχα και τοποθέτησα δυο διαφορετικά υλικά φωλιάς..
Όλη η οικογένεια λοιπόν μαζί προς το παρόν και περιμένουμε εξελίξεις..
 
Όλη η οικογένεια λοιπόν μαζί προς το παρόν και περιμένουμε εξελίξεις..

Λευτέρη, έχε έτοιμο το χώρισμα και μόλις δεις το πρώτο αυγό της δεύτερης φωλιάς το βάζεις. Συνεχίζεις την διατροφή (αυγό καθημερινά στα μικρά και τον πατέρα και σπόρια). Μόλις τα μικρά κλείσουν 28 έως 30 μέρες περνάς τον πατέρα στην μεριά της μητέρας να συνεχίσουν στην δεύτερη γέννα.

Πρόσεχε την θερμοκρασία στον χώρο που ζευγαρώνεις.
 
Λευτέρη, έχε έτοιμο το χώρισμα και μόλις δεις το πρώτο αυγό της δεύτερης φωλιάς το βάζεις. Συνεχίζεις την διατροφή (αυγό καθημερινά στα μικρά και τον πατέρα και σπόρια). Μόλις τα μικρά κλείσουν 28 έως 30 μέρες περνάς τον πατέρα στην μεριά της μητέρας να συνεχίσουν στην δεύτερη γέννα.

Πρόσεχε την θερμοκρασία στον χώρο που ζευγαρώνεις.
Κώστα είναι 20 βαθμοί.. Οκ;
 
Ναι μια χαρά είσαι. Να προσέχεις και το επίπεδο της υγρασίας.
Κώστα, τώρα μάλιστα...Αυτό πως να το κάνω... Μέσα στο σπίτι τα έχω.. Έχω ένα σωματάκι μη πέσει η θερμοκρασία..
Από υγρασία δε μέτρησα ποτέ.
 
Το πιο πιθανό όμως είναι να κάνει την νέα ωοτοκία στην ήδη υπάρχουσα φωλιά που είναι τα μικρά της. Σ αυτήν την περίπτωση θα φτιάξεις εσύ μια φωλιά με τσόχα και θα βάλεις τα μικρά εκεί προσωρινά αφού σε λίγες μέρες ούτως ή άλλως θα φύγουν απ τη φωλιά και θα βολοδέρνουν στο κλουβί.
Aλίκη έτσι ακριβώς! Οι νεοσσοί είναι 16 ημερών.
Έχω βάλει δεύτερη φωλιά, μπόλικο υλικό..
Η κανάρα το ελάχιστο υλικό που έχει πάρει, το αφήνει στην παλιά της φωλιά που ακόμη φιλοξενεί τους τέσσερις νεοσσούς.
Το ερώτημα: Το αφήνω όπως είναι, μιας και οι νεοσσοί θα βγουν τις επόμενες μέρες από τη φωλιά;
Προχωράω σε μεταφορά των νεοσσών στην καινούργια φωλιά και αφήνω την κανάρα να κάνει την δουλειά της χωρίς να την εμποδίζουν τα μικρά;
Σας παρακαλώ, ακόμη μια φορά τα φώτα σας!
 
Αν δεις οτι επιμενει στην παλια, στον επομενο καθαρισμο θα τυς βαλεις εσυ με την τσοχα στην καινουργια φωλια και αφησε την να φτιαξει την παλια ξανα. Μολις αρχισου τα πιπινια το ξεπορτισμα να εχεις το νου σου γιατι ενστικτωδως θα πανε στη μανουλα.
 
Το αφήνω όπως είναι, μιας και οι νεοσσοί θα βγουν τις επόμενες μέρες από τη φωλιά;
Προχωράω σε μεταφορά των νεοσσών στην καινούργια φωλιά και αφήνω την κανάρα να κάνει την δουλειά της χωρίς να την εμποδίζουν τα μικρά;
Η απάντηση εδώ δεν είναι στανάρ μιας και μιλάμε για ζωντανούς οργανισμούς. Εγώ ίσως τα μετέφερα σε νέα φωλιά για να ξεκινήσει η μαμά την νέα ωοτοκία, αλλά 16 ημερών αν το κάνεις ίσως απ το φόβο τους βγουν και απ τη φωλιά κ αρχίζουν να γυρνοβαλάνε στο κλουβί. Αν πάλι τα αφήσεις όπως είναι ένα όμορφο πρωί μαζί με τους νεοσσούς θα βρεις και ένα αυγό μέσα! Τότε αναγκαστικά οι νεοσσοί θα πρέπει να πάνε στην άλλη φωλιά. Μην αγχώνεσαι και να τους μεταφέρεις πάλι θα τους ταίζουν οι γονείς! 😉
 
Επιστρέφω καλοί μου φίλοι με νεότερα.
Μετέφερα τα μικρά στην νέα φωλιά που έχω τοποθετήσει.
Η κανάρα βρήκε την ευκαιρία να χτίσει τη φωλιά της στην παλιά φωλιά, που εν τω μεταξύ καθάρισα και έβαλα τσόχα..
Σήμερα το πρωί λοιπόν είδα το πρώτο αυγό!
Θέλω να προχωρήσω σε αντικατάστατη με πλαστικά (ίσες ευκαιρίες στα μικρά)
αλλά θα τα έχω αύριο πρωί.
Το ερώτημα μου είναι τι γίνεται με το σημερινό αυγό που θα έχει μείνει 24 ώρες στη φωλιά; αν το αντικαταστήσω μήπως γίνει ζημιά σε ότι έχει σχηματιστεί; Μήπως δεν έχει σχηματιστεί κάτι και μπορώ να το αντικαταστήσω;
Για ακόμα μια φορά χρειάζομαι τη βοήθεια σας. Ευχαριστώ
 
Εαν ΔΕΝ καθισει σημερα, που ισως να μην κατσει, αυριο τ πρωι αφαιρεις και το σημερινο και το αυριανο και τα αντικαθιστας με ψευτικα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: roti
Εαν ΔΕΝ καθισει σημερα, που ισως να μην κατσει, αυριο τ πρωι αφαιρεις και το σημερινο και το αυριανο και τα αντικαθιστας με ψευτικα.
Μιράντα επειδή κάθεται δεν κάθεται, αν βάλω σημάδι και αφήσω το πρώτο χωρίς αντικατάσταση; θα βγει φαντάζομαι τρεις τέσσερις μέρες νωρίτερα, αλλά τα υπόλοιπα την ίδια μέρα. Τι λες;
 
Μιράντα επειδή κάθεται δεν κάθεται, αν βάλω σημάδι και αφήσω το πρώτο χωρίς αντικατάσταση; θα βγει φαντάζομαι τρεις τέσσερις μέρες νωρίτερα, αλλά τα υπόλοιπα την ίδια μέρα. Τι λες;
Διαφωνω. Η ολα η τιποτα. Ή θα αντικατασταθουν ολα ή κανενα. Βεβαια αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..
 
Διαφωνω. Η ολα η τιποτα. Ή θα αντικατασταθουν ολα ή κανενα. Βεβαια αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη..
οκ το έκανα ήδη. έβαλα το αυγό σε κουτί με σπόρους (αυτούς που τρώνε).. Το φαρδύτερο μέρος του αυγού το φύτεψα ελαφρά στους σπόρους ώστε να είναι όρθιο... Φαντάζομαι δεν το γυρίζω μέχρι την τέταρτη μέρα όπου τα ξαναβάζω στη φωλιά...
 
Εχω την εντυπωση οτι με η μυτη προς τα κατω το βαζουμε αλλα αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σιγουρη..
Εγώ τα τοποθετώ όπως να 'ναι.
Το μόνο που με νοιάζει είναι η ασφάλειά τους από χτυπήματα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Εχω την εντυπωση οτι με η μυτη προς τα κατω το βαζουμε αλλα αυτη τη στιγμη δεν ειμαι σιγουρη..
Λάθος, έτσι τα φύτεψα, με το στενό κάτω

Εγώ τα τοποθετώ όπως να 'ναι.
Το μόνο που με νοιάζει είναι η ασφάλειά τους από χτυπήματα.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Ωραίος, Γιάννη!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Myra
σήμερα χώρισα τον αρσενικό (μαζί με τα μικρά που είναι 19 ημερών για να ταίζει)
Άφησα μόνη της την κανάρα που σήμερα έκανε το δεύτερο αυγό της.
ΕΡΩΤΗΣΗ Τα έχω δει πολλές φορές να ζευγαρώνουν..
Αν δεν αφήσω ξανά τον αρσενικό στην κανάρα, τα επόμενα 2, 3 αυγά, θα είναι ένσπορα;
ευχαριστώ.
 
Αν ηταν επιτυχες το ζευγαρωμα ναι. Αν δεν εισαι σιγουρος, μπορεις να περνας τον αρσενικο στην πλευρα της θυληκιας μια φορα το πρωι και μια το βραδυ για λιγο.
 
Back
Top