Σκύλος που σκότωσε μωράκι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης .Elias.
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
658798675-696x509.jpg

αρχιζει και βρωμαει η ιστορια

Πολύ άσχημα όμως. Δεν έχω δει κάπου, υπάρχει επίσημη έκθεση ιατροδικαστή για το θάνατο του μωρού; Πχ. υπάρχουν σημάδια που να υποδηλώνουν ότι το κρατούσε σφιχτά σκύλος;
 
Παιδια μην αρχιζετε τις ιστοριες, εχει επιληφθει η δικαιοσυνη και ιατροδικαστης για την περίπτωση! Να ηταν οικογενεια καποιου πολιτικου, επιχειρηματια αντε να σκεφθουμε και λιγο πονηρα, να βαλουμε κ λιγο σαλτσα! Αλλα οτι κρατικοι υπάλληλοι καλυπτουν εναν φονο μιας αγνωστης οικογενειας, ε μην τρελαθουμε! Αλλοιως να αρχισουμε για τα αεροπλανα που μας ψεκαζουν και τους Νεφελιμ 😎
 
Απο την στιγμη που την υποθεση χειριζεται εισαγγελεας και υπηρχε κατα το νομο κακομεταχείριση του σκυλου θα ηταν υποχρεωμενος να ασκησει δίωξη βαρος του ιδιοκτητη.
 
Απο την στιγμη που την υποθεση χειριζεται εισαγγελεας και υπηρχε κατα το νομο κακομεταχείριση του σκυλου θα ηταν υποχρεωμενος να ασκησει δίωξη βαρος του ιδιοκτητη.
Αντώνη, δεν ξέρω τι κάνει ο εισαγγελέας στη συγκεκριμένη περίπτωση, αλλά ο νόμος το απαγορεύει. Κι αν είναι δυνατόν να μην θεωρείται κακομεταχείριση η μόνιμη διαμονή μεγαλοσωμου ζώου σε μπαλκόνι-κλουβι. Αν οι γείτονες που άκουγαν δύο μήνες το ζώο να κλαιει ασταμάτητα είχαν κάνει μια καταγγελία, ίσως να είχαν αποφευχθεί όλα αυτά.
 
Ζωη μου ο εισαγγελέας ειναι εκει για να εφαρμοσει το νομο και το κανει με βαση πραγματικα περιστατικα και οχι με τα κουτσομπολιά και τα σχολια στο FB.
Οι γειτονες μπορουν επωνυμα να επισκεφθούν τον εισαγγελέα και να κανουν την οποια καταγγελια τους απο το να κυνηγουν τα 5 λεπτά δημοσιοτητας της τηλεορασης και τα likes στο FB.
 
Επειδη λοιπον ειμαι λατρης κ των θριλερ σκεφτομαι οτι τον σκυλο ισως τον θελουν πισω για να τον ξαποστειλουν μια ωρα αρχυτερα με τα δικα τους χερια, πουθενα αλλου δεν παει το μυαλο μου! Οσοι εχουν παιδια αυτο θα σκεφτουν! Για καλοπεραση παντως δεν μου κάθετε!
 
Επειδη λοιπον ειμαι λατρης κ των θριλερ σκεφτομαι οτι τον σκυλο ισως τον θελουν πισω για να τον ξαποστειλουν μια ωρα αρχυτερα με τα δικα τους χερια, πουθενα αλλου δεν παει το μυαλο μου! Οσοι εχουν παιδια αυτο θα σκεφτουν! Για καλοπεραση παντως δεν μου κάθετε!
Τάκη κι εμένα αυτό ήταν το πρώτο που μου πέρασε από το μυαλό. Όμως, σκέψου ότι ενδεχομένως κάποιος Δικηγόρος θα μπορούσε να τους συμβουλέψει αυτό, ώστε να φανεί ότι το σκυλί δεν ήταν ποτέ επιθετικό και για αυτόν τον λόγο το ζητούν πίσω (σιγά μην τους το δώσουν), και αυτό να αποτελεί γραμμή υπεράσπισης, ότι δλδ ουδέποτε το σκυλί είχε δείξει, ούτε στο ελάχιστο, τάση βίας, κι επομένως κατά αυτόν τον τρόπο οι ευθύνες που μπορεί να τους καταλογιστούν, στη συνείδηση των Κατηγόρων, να αναθεωρηθούν. Υποθέσεις φυσικά. εγώ, εκτός από θρίλερ, βλέπω και πολλά δικαστικά.
 
Επειδη λοιπον ειμαι λατρης κ των θριλερ σκεφτομαι οτι τον σκυλο ισως τον θελουν πισω για να τον ξαποστειλουν μια ωρα αρχυτερα με τα δικα τους χερια, πουθενα αλλου δεν παει το μυαλο μου! Οσοι εχουν παιδια αυτο θα σκεφτουν! Για καλοπεραση παντως δεν μου κάθετε!

Απο την πρωτη στιγμη και μενα αυτο μου ηρθε στο μυαλο.
 
O θειος απο οτι φαινεται θελει το σκυλι


Το πρωι που ακουγα τον προεδρο της φιλοζωικης,το σκυλι απο την στιγμη που ειναι ιδιοκτητο δεν μπορει να δωθει για υιοθεσια.
Μπορει μονο να γινει μεταβιβαση ιδιοκτησιας, που σημαινει οτι ο ιδιοκτητης λαμβανει μερος στην αποφαση.
 
O θειος απο οτι φαινεται θελει το σκυλι


Το πρωι που ακουγα τον προεδρο της φιλοζωικης,το σκυλι απο την στιγμη που ειναι ιδιοκτητο δεν μπορει να δωθει για υιοθεσια.
Μπορει μονο να γινει μεταβιβαση ιδιοκτησιας, που σημαινει οτι ο ιδιοκτητης λαμβανει μερος στην αποφαση.
Αυτό κολλάει αρκετά.
-"Γιατί θέλετε κύριε πίσω το "δολοφόνο" του παιδιού σας;
-"Εγώ δεν το θέλω. Το θέλει ο αδερφός μου".
Ταυτόχρονα με το ενδεχόμενο να τούς συμβούλεψε για αυτή την πράξη ο δικηγόρος, δείχνει ότι προσπαθούν να πέσουν στα μαλακά.
Κάπου διάβασα και ψάχνω να το βρω στον ποινικό κώδικα, ότι σε φόνο εξ αμέλειας με θύμα συγγενή πρώτου βαθμού, υπάρχει ενοχή μεν, δεν υπάρχει ποινή δε. Η λογική είναι ότι οι τύψεις και οι ενοχές που θα συνοδεύουν σε όλη τη ζωή τον θύτη, είναι επαρκής βαθμός τιμωρίας.
 
@ouzo

Σε περιπτωση που δεν εχει γινει κατανοητο, δεν κατηγορουνται για κατι οι γονεις.
Να πεσουν σε πιο θεμα στα μαλακα;
Το σκυλι εχει εξεταστεί, κακομεταχειριση δεν εχει προκυψει και προκυπτει οτι ειναι και εκπαιδευμενο οπως ειπε ο προεδρος της φιλοζωικης.
Ειναι ιδιοκτησια τους κατα τον νομο και δεν μπορει να υιοθετηθει.
 
@ouzo

Σε περιπτωση που δεν εχει γινει κατανοητο, δεν κατηγορουνται για κατι οι γονεις.
Να πεσουν σε πιο θεμα στα μαλακα;
Το σκυλι εχει εξεταστεί, κακομεταχειριση δεν εχει προκυψει και προκυπτει οτι ειναι και εκπαιδευμενο οπως ειπε ο προεδρος της φιλοζωικης.
Ειναι ιδιοκτησια τους κατα τον νομο και δεν μπορει να υιοθετηθει.
Προσαγωγές έγιναν, η υπόθεση εξετάζεται. Το γεγονός ότι ακόμα δεν ασκήθηκε δίωξη και δεν ορίστηκε δικάσημος δεν σημαίνει ότι δεν συμβουλεύονται τις υπηρεσίες δικηγόρου.
 
Προσαγωγές έγιναν, η υπόθεση εξετάζεται. Το γεγονός ότι ακόμα δεν ασκήθηκε δίωξη και δεν ορίστηκε δικάσημος δεν σημαίνει ότι δεν συμβουλεύονται τις υπηρεσίες δικηγόρου.

Εχουμε μπερδεψει λιγο τους ορους, δεν εγινε καποια προσαγωγη.
Καταθεση δόθηκε οπως θα συνεβαινε σε οποιοδήποτε αλλο περιστατικο αναλαμβανει ο εισαγγελεας.

Απο κει και περα αν ο εισαγγελεας με βαση την καταθεση ειχε εστω και την παραμικρη αμφιβολια για το τι εγινε θα ασκουσε αμεσως διωξη ακριβως γιατι υπαρχουν αλλα τρια παιδια που θα κινδυνευαν σε περιπτωση που υπηρχαν ενδείξεις παιδοκτονιας.
Φυσικα και θα συμβουλευτουν δικηγορο απο την στιγμη που εμπλεκεται η δικαιοσυνη, αυτο δεν σημαινει οτι κατηγορούνται για κατι.

Αυτα οσο αναφορα τα πραγματικα γεγονοτα, γιατι νομιζω αυτα που διαβαζουμε στα social αγγιζουν τα ορια της φαιδροτητας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εχουμε μπερδεψει λιγο τους ορους, δεν εγινε καποια προσαγωγη.
Καταθεση δόθηκε οπως θα συνεβαινε σε οποιοδήποτε αλλο περιστατικο αναλαμβανει ο εισαγγελεας.

Απο κει και περα αν ο εισαγγελεας με βαση την καταθεση ειχε εστω και την παραμικρη αμφιβολια για το τι εγινε θα ασκουσε αμεσως διωξη ακριβως γιατι υπαρχουν αλλα τρια παιδια που θα κινδυνευαν σε περιπτωση που υπηρχαν ενδείξεις παιδοκτονιας.
Φυσικα και θα συμβουλευτουν δικηγορο απο την στιγμη που εμπλεκεται η δικαιοσυνη, αυτο δεν σημαινει οτι κατηγορούνται για κατι.

Αυτα οσο αναφορα τα πραγματικα γεγονοτα, γιατι νομιζω αυτα που διαβαζουμε στα social αγγιζουν τα ορια της φαιδροτητας.
Παιδοκτονία από αμέλεια, σύμφωνα με τον Τύπο και όχι τα social media. Κανένα σοβαρό δικαστήριο δεν θα κατηγορήσει έναν σκύλο. Όπως και να έχει, οσες διαφορετικές απόψεις κι αν έχουμε εμείς απ'εξω, η ουσία είναι ότι πρόκειται για λάθος των γονιών.
 
Παιδοκτονία από αμέλεια, σύμφωνα με τον Τύπο και όχι τα social media. Κανένα σοβαρό δικαστήριο δεν θα κατηγορήσει έναν σκύλο. Όπως και να έχει, οσες διαφορετικές απόψεις κι αν έχουμε εμείς απ'εξω, η ουσία είναι ότι πρόκειται για λάθος των γονιών.

Για βαλε καποιο λινκ απο τον τυπο στο οποιο αναφερεσαι Ζωη.
Ο ορος παιδοκτονια απο αμελεια οσο και να αναζητησα στις νομικες σελιδες δεν τον βρηκα.

Η παιδοκτονια οριζεται ως εξης

Η ανθρωποκτονία απο αμελεια οριζεται ως εξης

Αυτο ομως νομιζω που υποστηριζες/υπονοουσες εσυ Ζωη πιο πανω ηταν οτι το εκανε η μανα και τα εριχνε στο σκυλο,τωρα βλεπω υποστηριζεις κατι διαφορετικο.

Φυσικα και δεν θα καταδικασει κανεις το σκυλο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν το εκανε ο σκυλος ομως.
[automerge]1569006601[/automerge]
Θα πω και κατι αλλο,θα πω μακαρι να εξελιχθει η ιστορια με τα δεδομενα ως εχουν και να το εχει κανει το σκυλι.

Ειναι το καλυτερο σεναριο που μπορει να προκυψει απο αυτη την ιστορια με δεδομενο οτι το μωρακι δε γυρνα πισω.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Για βαλε καποιο λινκ απο τον τυπο στο οποιο αναφερεσαι Ζωη.
Ο ορος παιδοκτονια απο αμελεια οσο και να αναζητησα στις νομικες σελιδες δεν τον βρηκα.

Η παιδοκτονια οριζεται ως εξης

Η ανθρωποκτονία απο αμελεια οριζεται ως εξης

Αυτο ομως νομιζω που υποστηριζες/υπονοουσες εσυ Ζωη πιο πανω ηταν οτι το εκανε η μανα και τα εριχνε στο σκυλο,τωρα βλεπω υποστηριζεις κατι διαφορετικο.

Φυσικα και δεν θα καταδικασει κανεις το σκυλο, αυτο δεν σημαινει οτι δεν το εκανε ο σκυλος ομως.
[automerge]1569006601[/automerge]
Θα πω και κατι αλλο,θα πω μακαρι να εξελιχθει η ιστορια με τα δεδομενα ως εχουν και να το εχει κανει το σκυλι.

Ειναι το καλυτερο σεναριο που μπορει να προκυψει απο αυτη την ιστορια με δεδομενο οτι το μωρακι δε γυρνα πισω.

Τυχαία βάζω ένα λινκ παρότι το διάβασα σε τυπωμένη εφημερίδα.
Δεν υποστηρίζω κάτι, απλά απανταω στην ερώτηση "για ποιο λόγο να θέλουν να πάρουν πίσω τον σκύλο για να "βελτιώσουν" τη θέση τους ενώ δεν κατηγορούνται για κάτι". Ακόμη κι αν είναι τέρατα, δολοφόνοι ή ότι άλλο θέλουμε αυτά τα σκυλιά, η ευθύνη είναι αποκλειστικά των γονιών.
Δεν υποστηρίζω (πολύ βαρύγδουπο ρήμα), ούτε υπονοω κάτι. Εκφράζω κάποιες απορίες στις οποίες εσείς προφανως θα έχετε απαντήσεις λόγω της καλύτερης ενημέρωσής σας.
Η διαμονή του σκύλου στο μπαλκόνι απαγορεύεται από τον νόμο αλλά ξαφνικά δεν θεωρείται κακομεταχείριση και ψάχνουμε να δούμε αν αυτό δικαιολογεί την πράξη του. Δεν χρειάζεται κάτι να δικαιολογήσει την πράξη του σκύλου. Είτε το έκανε σκύλος, είτε γάτα, είτε πύθωνας, οι γονείς ήταν υπεύθυνοι για τη ζωή του παιδιού τους, όπως επίσης και για τη ζωή του σκύλου. Το ότι ο σκύλος επί δύο μήνες έκλαιγε στο μπαλκόνι, είναι η κατάθεση των γειτόνων στην αστυνομία και όχι στο FB.
Το ότι εκφράζει κάποιος διαφορετικη άποψη δεν σημαίνει ότι ενημερώνεται από το FB ή ότι δεν καταλαβαίνει την ορολογία. Στην υπόθεση υπάρχουν πολλά κενά, μια σκισμενη σίτα που δεν βρέθηκε, μια κατάθεση που συνέχεια αλλάζει, η οικογένεια που ξαφνικά θέλει να πάρει πίσω τον σκύλο (έστω να τον δώσει σε συγγενικό πρόσωπο), η πρόθεση τους να αλλάξουν γειτονιά κ.ά. Και τελικά ό,τι κι αν ισχύει, ακόμη κι αν γίνει ευθανασία στο ζώο ή το παρουν πίσω και το σκοτώσουν οι ίδιοι, ή ό,τι άλλο, η ευθύνη θα βαραίνει πάλι τους γονείς. Και η ίδια ευθύνη βαραίνει κι εμένα και οποιονδήποτε άλλο έχει ροτβάιλερ, τσιουάουα ή ακόμη και μια γατα. Αυτό υποστηρίζω.
 
Back
Top