Διατροφή Σπόροι & Αυγοτροφή για όποιον δεν έχει τον χρόνο να ψάχνει

Το ξέρω Παναγιώτα για τα κιλά. Εδώ επαρχία η κανονική τιμή της vadigran είναι 52€ τα 42€ είναι για εμένα με σύστησε ένας εκτροφέας.
 
καλησπερα δημητρη οι τροφες αυτες μονο στο karderines.gr/shop. υπαρχουν; Και σε τοσο μεγαλες ποσοτητεσ?
 
καλησπερα δημητρη οι τροφες αυτες μονο στο karderines.gr/shop. υπαρχουν; Και σε τοσο μεγαλες ποσοτητεσ?
Καλησπέρα, αν αναφέρεσαι στην σειρά breeder plus στις μάρκες Quiko και Vadigran τότε ναί, μόνο σε 20kg++ βρίσκονται, αλλά όχι μόνο στο προαναφερθέν κατάστημα αλλά και σε πολλά άλλα. Μπορείς να τις πάρεις και χύμα,όση ποσότητα θέλεις αλλά αντεδείκνυται (αυστηρά).->https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμενη-τροφή.27437/

ΥΓ:και εγώ Δημήτρης ήμουν..
 
καλησπερα δημητρη οι τροφες αυτες μονο στο karderines.gr/shop. υπαρχουν; Και σε τοσο μεγαλες ποσοτητεσ?
.. Καλημέρα Βασίλη. Η quiko canary breeder plus υπάρχει μόνο σε σακί 25Kg και η μαλακή αυγοτροφή raggio di sole lipo soft σε συσκ.4Kg.
Οσον αφορά την αυγοτροφή.. Τα 4Kg ακόμη και για σένα με τα 6 πουλιά είναι καλή,την συσκευάζεις σε μικρότερα βάζα και εν συνεχεία ψυγείο ενώ για τους σπόρους.. Μιας και μένουμε κοντά,θα παίρνω εγώ το σακί και θα μου λες πόση ποσότητα χρειάζεσαι (π.χ 3-4 κιλά) και θα την έχεις.
Και τους σπόρους..στο ψυγείο!
 
Και τους σπόρους..στο ψυγείο!
Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιτρεπτό... Που το έχεις διαβάσει Δημήτρη; Εγώ το μόνο που ξέρω για τους σπόρους είναι αν έχουν σκουληκάκια να τους βάζουμε στην κατάψυξη... Αλλά ψυγείο και με΄τα στην κατανάλωση δεν το έχω ξανακούσει και νομίζω δεν κάνει και καλό στα καναρίνια.
 
Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι επιτρεπτό... Που το έχεις διαβάσει Δημήτρη; Εγώ το μόνο που ξέρω για τους σπόρους είναι αν έχουν σκουληκάκια να τους βάζουμε στην κατάψυξη... Αλλά ψυγείο και με΄τα στην κατανάλωση δεν το έχω ξανακούσει και νομίζω δεν κάνει και καλό στα καναρίνια.
.. Εγώ τους σπόρους τους έχω σε κάδο 24Kg που κλείνει αεροστεγώς(από karderines.gr/shop) σε εσωτερικό χώρο με θερμοκρασία 25οC, εν συνεχεία ετοιμάζω 3 βαζάκια του μισού κιλού που μπαίνουν στο ψυγείο μέσα σε ένα φορητό σάκο που δημιουργεί εσωτερική θερμοκρασία 20οC και υγρασία όχι πάνω από 24 μονάδες. Το προηγούμενο βράδυ από την προσφορά τους.. Τα βγάζω και το πρωί τα προσφέρω.
Τις τελευταίες ημέρες μάλιστα.. Που τόσο η θερμοκρασία όσο και η υγρασία στον Πειραιά ήταν απαγορευτική και επικίνδυνη (33 υπό σκιά και υγρασία ατμόσφαιρας 70) ακόμη και για.. Θεούς, εγώ να χτυπάω 16ωρη βάρδυα και το ρετιρέ που μένουμε να ψήνεται όλη μέρα, η ποσότητα σπόρων στο ψυγείο διπλασιάστηκε για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο και μέχρι στιγμής(χτυπώ ξύλο ξου- ξου) όλα πάνε κατ'ευχήν και βλέπω πως ΟΛΑ τα πουλιά ευχαριστιούνται το ''πρωινό'' τους.
Από πλευράς υγείας και ζωντάνιας.. Ούτε λόγος.
.. Και..όπως λέει και ο κος Γερολυμάτος πρέπει να πειραματίζεσαι και να δοκιμάζεις πράγματα, μη κολλάς σε σταγανά.. Να πειραματίζεσαι, να δοκιμάζεις, να προχωράς και όταν βλέπεις πως κάτι από όλα αυτά δουλεύει.. Το κρατάς! 🙂
 
Το προηγούμενο βράδυ από την προσφορά τους.. Τα βγάζω και το πρωί τα προσφέρω.
Αυτό όμως δεν το είπες! Εγώ κατάλαβα πως απ το ψυγείο το δίνεις κατευθείας.. κάτι που δεν κάνει.. Όταν προτείνεις κάτι να τα λες όλα φίλε μου! 😉

πρέπει να πειραματίζεσαι και να δοκιμάζεις πράγματα, μη κολλάς σε σταγανά.. Πειραματίζεσαι, δοκιμάζεις και προχωράς και όταν βλέπεις πως κάτι από όλα αυτά δουλεύει.. Το κρατάς! 🙂
Εννοείται! Ό,τι δεν εξελίσσεται πεθαίνει ούτως ή άλλως! Απλά ξαναλέω δεν κάνει από το ψυγείο κατευθείαν οι σπόροι να δίνονται στις ταίστρες για κατανάλωση. Μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια που δεν ειπώθηκε!
 
Αυτό όμως δεν το είπες! Εγώ κατάλαβα πως απ το ψυγείο το δίνεις κατευθείας.. κάτι που δεν κάνει.. Όταν προτείνεις κάτι να τα λες όλα φίλε μου! 😉
..σωστά,έχεις δίκιο.. 😉:)
 
..σωστά,έχεις δίκιο.. 😉:)
Όλα καλά! Γι αυτό είμαστε πολλοί! Στην βιασύνη γράφοντας ένα μήνυμα μας ξεφεύγουν λεπτομέρειες που μπορεί να είναι σημαντικές. Πόσες φορές μου έχει τύχει!
 
Οι σπόροι χρειάζονται ξηρό περιβάλλον αποθήκευσης για να κρατούν το περίβλημα στην κατάσταση που μπορούν τα πουλιά να το σπάσουν.. Αν με την υγρασία μαλακώσει δεν μπορούν να τον ανοίξουν και τον πετούν.
Αν μάλιστα βλέπεται πολλούς σπόρους κλειστούς πεταμένους στον πάτο του κλουβιού ίσως αυτό να είναι η πιο πιθανή αιτία.
Για τα καναρίνια τουλάχιστον δοκιμάζουν να τον ανοίξουν κι αν τα δυσκολεύει τον πετούν και πιάνουν άλλο...
Κατά τη γνώμη μου το ψυγείο δεν είναι ο απαραίτητα κατάλληλος χώρος για τη φύλαξη των σπόρων.
Καλύτερη διαχείριση χρειάζονται οι σπόροι...
Δηλαδή ποσότητες που δεν θα παραμένουν αποθηκευμένοι και αδιάθετοι στα πουλιά για περισσότερο από ένα μήνα.
Είναι σχετικά εύκολο να διαπιστώσουμε τις ανάγκες των πουλιών που συντηρούμε σε σπόρους για ένα μήνα και να φροντίζουμε οι συσκευασίες να μας καλύπτουν...
 
@δημητρις113, Δημήτρη μου το μόνο σίγουρο είναι πως τα πουλιά που έχεις δε θα πάθουν ποτέ αβιταμίνωση! Υπερβιταμίνωση και να είναι λίγο υπέρβαρα μπορεί 😀 (πλακίτσα) Μία παρατήρηση μόνο. Γενικά διαφωνώ με τις τροφές που έχουν μέσα μαζί με τους σπόρους και μέλι και αυγό και φρούτα. Το θεωρώ υπερβολικό και ούτε θα το πρότεινα για μόνιμο μείγμα για όλο το χρόνο. Ο λόγος είναι κυρίως η θερμοκρασία στην Ελλάδα που μετά τον Μαίο - Ιούνιο οι θερμοκρασίες είναι απαγορευτικές για να μένουν τέτοια μείγματα εκτεθειμένα όλη μέρα στις ταίστρες. Ποιος μας λέει ότι το αυγό και τα φρούτα δεν θα αλλοιωθούν με την ζέστη και φυσικά τα μόνα θύματα θα είναι τα καναρίνια μας. Και εμπάσει περιπτώσει, θεωρώ πως αυτά τα μείγματα είναι για ανθρώπους που βαριούνται να προσφέρουν με φυσικό τρόπο στα πουλιά τους το αυγό, τα φρούτα και τα λαχανικά. Και εσύ Δημήτρη τους τα παρέχεις όλα αυτά φρέσκα απευθείας απ τη Γη. Γι αυτό σου προτείνω να αλλάξει το μείγμα που τους δίνεις και να προτιμήσεις ένα που έχει μόνο σπόρους. Δες λιγάκι τα μείγματα της Quiko και της Vadigran. Έχουν μόνο σπόρους! Από κει και πέρα η αυγοτροφή καλύπτει την πρωτείνη και εσύ Δημήτρη τους δίνεις πιο πολλά φρούτα και λαχανικά απ ότι τρώω εγώ. Οπότε περιττό να παίρνεις μια τόσο ακριβή τροφή και να κινδυνεύουν τα μικρά σου!

και τους δινω και αυτοNutribird c15 για καναρινια, τροπικα πουλια και ευρωπαικα finches.
Έχεις κάποιο λινκ γι αυτό το προιόν; Τι είναι οι σβόλοι;
 
Εννοείται! Ό,τι δεν εξελίσσεται πεθαίνει ούτως ή άλλως! Απλά ξαναλέω δεν κάνει από το ψυγείο κατευθείαν οι σπόροι να δίνονται στις ταίστρες για κατανάλωση. Μια πολύ σημαντική λεπτομέρεια που δεν ειπώθηκε!
Γιατί δεν κάνει; Αν οι σποροι βρίσκονται σε κλειστή συσκευασία, πχ τάπερ, βάζο, πλαστικός σάκος κλπ, τι παθαίνουν συντηρούμε οι στην ψύξη;
 
Γιατί δεν κάνει; Αν οι σποροι βρίσκονται σε κλειστή συσκευασία, πχ τάπερ, βάζο, πλαστικός σάκος κλπ, τι παθαίνουν συντηρούμε οι στην ψύξη;
Τσεκ την απάντηση του Γιάννη (μισαλούρη - είστε και πολλοί) Νο Ποστ #52 :)
 
Έχεις κάποιο λινκ γι αυτό το προιόν; Τι είναι οι σβόλοι;

Για τσέκαρε εδώ.
Υπάρχουν επίσης και συζητήσεις εδώ καθώς και το άρθρο...😎
Και εμπάσει περιπτώσει
Μήπως εννοείς "embassy περιπτώσει"; Τί είναι καινούργιο συγκρότημα; 😛
 
Τωρα ίσως και να την πετάξω την κοτσάνα μου, μα δεν κρατιέμαι: το ψυγείο, δεν εχει πιο ξηρό συνήθως περιβάλλον; Και αν οι σποροι ειναι κλεισμένοι αεροστεγώς και απλως στην ψύξη τι παθαίνουν; Δεν απαντά σε αυτο το ερώτημα ο Γιαννης.
Ρωτώ επισταμένα διότι εδώ και 5 χρονια τους σπόρους, αυγοτροφες κλπ τα διατηρώ στο ψυγείο και αν κάτι μου εχει διαφύγει θα πρεπει να το διερευνήσω οπωσδήποτε.
 
Μήπως εννοείς "embassy περιπτώσει"; Τί είναι καινούργιο συγκρότημα; 😛
Το ν + π γίνεται ΜΠ ! Όπως λέμε Μπούφος! Πήγαινε πάλι δημοτικό! Σμουτς!

Για τσέκαρε εδώ
Υπάρχουν επίσης και συζητήσεις εδώ καθώς και το άρθρο...😎
Δημήτρη αυτά τα πέλετς τα τρώνε;

Ρωτώ επισταμένα διότι εδώ και 5 χρονια τους σπόρους, αυγοτροφες κλπ τα διατηρώ στο ψυγείο και αν κάτι μου εχει διαφύγει θα πρεπει να το διερευνήσω οπωσδήποτε.
Κι γω για λέγες μέρες το έκανα αλλά παρατήρησα πως όντως σκληραίνουν οι σπόροι. Πλέον οι σπόροι είναι σε δροσερό και σκοτεινό μέρος με φύλλα δάφνης και οι αυγοτροφές ψυγείο!
 
Back
Top