Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αν και μεχρι στιγμης εχω μονο παπαγαλο.
Το υλικο που χρησιμοποιω για υποστρωμα, ειναι το υποσεντονο.
Βρισκεται στο super market, με τιμη 3,9 το πακετο.
Εχει δεκαπεντε φυλλακαι μου κραταει αν θυμαμαι καλα,2-2,5 μηνες.
Με αλλαγες μια η δυο φορες την εβδομαδα αναλογα.
Δεν εχει καθολου μυρωδιες και το θεωρω μια πολυ καλη λυση.

Πρώτη φορά το ακούω! Δεν είναι καθόλου κακή ιδέα! Αλλά οικονομικά δε σε συμφέρει καλύτερα το χαρτί κουζίνας;
 
Το χαρτι της κουζινας ειναι μια λυση, αλλα αποροφητικο οπως αυτο δεν ειναι με τιποτα.
Βεβαια στο κλουβι της τρωει μονο πελλετς,τα αλλα της τα δινω εκτος.
Οταν κανεις αλλαγη ειναι αοσμο το κλουβι, σχεδον τελειως.
 
Καλησπέρα σε όλη την ομάδα!
Εγώ προσωπικά για την υγιεινή των πουλιών μου χρησιμοποιώ χαρτί κάτω από τη βάση του κλουβιού αφαιρώντας το κάθε δύο μέρες μαζί με τα υπολείμματα τροφών και κοπράνων που έχουν μείνει στο ταψάκι!
 
Εγω βάζω πελετκαι έχω ησυχάσει. Βέβαια υπάρχουν σχάρες, τα ταψιά είναι 60*60και τα στρωνο πρώτα με λαδοκολα. Το χειμώνα αλλαζω κάθε είκοσι μερες(συνηθως ανανανεωνο μια φορά κάτω απο της πατυθρες,όσο υλικο βγάζω τόσο βάζω). Το καλοκαίρι λόγο των συχνών μπάνιον ίσως χρειαστεί λίγω νωρίτερα, αν πέσει Πόλυ νερό λόγω της μεγάλης αποροφητικοτητας φουσκωνη και αν το αφήσεις καποιες μέρες γίνετε σαν πίτουρο κατι. Ουτε μυρωδιές, ουτε σκόνες, εύκολο και γρήγορο στρώσιμο.
 
CAT;S BEST ειναι ενα φυσικο προιον απο οργανικες ινες που προερχοντεαπο ενχωρια ξυλια ελατης και ερυθρελατης ειναι απορροφητικη και δεσμευει τις οσμες χωρις προσθηκη χημικων και ειναι 100%βιοδιασπωνενη
 
CAT;S BEST ειναι ενα φυσικο προιον απο οργανικες ινες που προερχοντεαπο ενχωρια ξυλια ελατης και ερυθρελατης ειναι απορροφητικη και δεσμευει τις οσμες χωρις προσθηκη χημικων και ειναι 100%βιοδιασπωνενη
το συγκεκριμένο προιόν,Δημήτρη, εδώ και καιρό, μου έχει προκαλέσει το ενδιαφέρον. Έχεις την καλοσύνη να μας/με ενημερώσεις με πιο πολλά στοιχεία και μια κοντινή φωτό του υλικού, σε παρακαλώ;
 
CATS BEST
ειναι ενα φυσικο προιον απο οργανικες ινες που προερχοντεαπο ενχωρια ξυλια ελατης και ερυθρελατης ειναι απορροφητικη και δεσμευει τις οσμες χωρις προσθηκη χημικων και ειναι 100%βιοδιασπωνενη
cats.webp
 
Εγώ λέω να πάρω αυτό karderines.gr/vlog/Πτηνά/Υγεία- Υγιεινή/Υποστρώματα/AKTIV-STREU-Συμπυκνωμένο- Υπόστρωμα-14lt-1
 
Εδώ και έξι μήνες χρησιμοποιώ ζεόλιθο 2,5-5 mm,25kg,15 ευρώ. Εχω μηδενική εμπειρία αλλα σε σχέση με την άμμο είναι σίγουρα καλύτερο υπόστρωμα.Αρνητικό είναι το βάρος του τσουβαλιού και η αποθήκευση-χρήση του. Ολική αλλαγή κάνω maximum ανα 20 μέρες,το υλικό όμως δινει την δυνατότητα και για κατα τόπους καθαρισμούς συχνότερα. Σκόνη δεν έχω καταλάβει μάλλον γιατι τα έχω στο μπαλκόνι.
Ένα γενικό συμπέρασμα που έχω βγάλει, είναι πως όλα καθορίζονται απο το μέγεθος του κλουβιού και την συμπεριφορά του εκάστοτε πουλιού, αν και το πρώτο μάλλον καθορίζει και το δεύτερο. Εχω μόνο δύο πουλιά,το ένα σε μεσαίο κλασσικό κλουβί(39,5cm) και το άλλο σε ζευγαρώστρα (68,5cm), πιστεύω πως σε βάθος χρόνου η ζευγαρώστρα προσφέρει περισσότερη οικονομία, με την ευρύτερη έννοια αυτής της λέξης.

ΥΓ: Σε 2-3 χρόνια που θα τελειώσω το τσουβάλι,θα γράψω εντυπώσεις και για τα ροκανίδια.
 
CATS BEST
ειναι ενα φυσικο προιον απο οργανικες ινες που προερχοντεαπο ενχωρια ξυλια ελατης και ερυθρελατης ειναι απορροφητικη και δεσμευει τις οσμες χωρις προσθηκη χημικων και ειναι 100%βιοδιασπωνενη
View attachment 40307

Και εγω στη βάση του σταντ του παπαγάλου βάζω cats best κ ειμαι ευχαριστημένος. Ειναι ομως σχετικα ακριβο. Στο κλουβι βαζω ρολο κουζινας που αλλάζω καθημερινά.
 
Καλησπερα στην ομαδα... Λογω του οτι οι βασεις των κλουβιων μου ειναι μεγαλες και δεν διαθετουν πλεγμα δεν τοποθετω εφημεριδα... Παρ'ολα αυτα δεν εχω τοποθετησει ομως και τιποτα αλλο σαν υποστρωμα... Εαν τοποθετησω πλεγμα και στην συνεχεια θαλασσινη αμμο ειναι υγεινα αποδεκτο;
 
Εαν τοποθετησω πλεγμα και στην συνεχεια θαλασσινη αμμο ειναι υγεινα αποδεκτο;
Γεια σου :)
Τι εννοείς; Άμμο που θα μαζέψεις μόνος σου; Όχι τότε, χρειάζεται αποστείρωση και δεν ξέρω αν σε συμφέρει η όλη διαδικασία. Φθηνή και ικανοποιητική λύση είναι πέλετς που αγοράζεις και από βενζινάδικα. Τα άλλα που πουλάνε στα petshops είναι κατά τι ακριβότερα.
 
Ωραια... Ευχαριστω για τη συμβουλη!
Και κατι ακομα... Εχω ενα φιλο που ειναι μαραγκος και μπορω να προμηθευομαι απο αυτον πριονιδι... Ειναι καλυτερο απο πελετ ή χρειαζεται κι αυτο καποια ειδικη επεξεργασια πριν τη χρηση;
 
ή χρειαζεται κι αυτο καποια ειδικη επεξεργασια πριν τη χρηση;
Χρειάζεται. Υποτίθεται ότι αυτά που που προορίζονται για τα πουλιά έχουν υποστεί μια επεξεργασία πριν διατεθούν στην αγορά.
 
Υποστρωματα που δεν ειναι επεξεργασμενα καλο ειναι να μην προτιμωνται.
Πχ αμμος δεν ξερεις τι βρωμιες εχει.
Πριονιδι απο το φιλο σου μπορει να εχςι εντομα κτλ.

Θα προτεινα ζεολιθο για τοσο μεγαλη επιφανεια ή πελλετς.
 
Back
Top