Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
ενα σακι 20 κιλων σου κρατουσε μονο ενα μηνα; Ποσα κλουβια εχεις;
 
Βαγγέλη δεν έχει πολύ μεγάλη σημασία ο αριθμός, αλλά το μέγεθος, η επιφάνεια του πάτου του κλουβιού και το πάχος του υποστρώματος. Υπάρχουν κάποιοι που βάζουν 40 κόκκους ζεόλιθου στον πάτο πιστεύοντας ότι έτσι καλύπτουν τις ανάγκες υγιεινής των πουλιών. Ακολουθώντας αυτή την τακτική, τα 20 κιλά μπορεί να σου φτάσουν για έξι μήνες ακόμη και αν έχεις πολλά κλουβιά για να φροντίζεις.
 
Κι εμένα μου φαίνεται υπερβολικό να φεύγουν 20 κιλα σε ένα μήνα, εκτός αν μιλάμε για πολλές κλούβες και κλουβιά. Και πάλι δύσκολο. Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ίσως ο φίλος πετούσε κάθε φορά όλο το περιεχόμενο της λεκάνης και δεν καθάριζε απλά τα σημεία με κουτσουλιές.

Εγώ πάντως είμαι απόλυτα ικανοποιημένος και με το οικονομικό σκέλος της χρήσης ζεόλιθου μιας και καθαρίζω μόνο τα σημεία που έχουν κουτσουλιές(κάτω από τις πατήθρες ουσιαστικά) και βάζω μια μικρή ποσότητα καινούριου κάθε φορά. Απλά φροντίζω την πρώτη φορά που θα βάλω να κάνω μια χοντρή στρώση.
 
Ανάμεσα στον πάτο της λεκάνης και στο ζεολιθο στρωνετε τίποτα ή όχι;
Εγώ στην αρχή έστρωνα χαρτί και ψειροσκονη, τωρα τελευταία δεν βάζω χαρτί και καθαρίζω τοπικά όπως γράφει και ο @patrickios ...
 
Ανάμεσα στον πάτο της λεκάνης και στο ζεολιθο στρωνετε τίποτα ή όχι;
Εγώ στην αρχή έστρωνα χαρτί και ψειροσκονη, τωρα τελευταία δεν βάζω χαρτί και καθαρίζω τοπικά όπως γράφει και ο @patrickios ...

Εγώ δε βάζω τίποτα ενδιάμεσα, απλά όπως έγραψα και πιο πάνω φροντίζω η αρχική ποσότητα ζεόλιθου που θα βάλω να είναι αρκετή ώστε να απορροφούνται τα πάντα πριν φτάσουν στο πλαστικό.
 
Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ίσως ο φίλος πετούσε κάθε φορά όλο το περιεχόμενο της λεκάνης και δεν καθάριζε απλά τα σημεία με κουτσουλιές

Σωστά υποθέτεις. Πετούσα όλο το περιεχόμενο της λεκάνης, καθώς μια φορά την εβδομάδα πλένω με χλωρίνη τα πάντα. Εκτός αυτού τα περιττώματα ήταν διασκορπισμένα σε όλο το υπόστρωμα. Δεν ήταν μόνο κάτω από τις πατήθρες ή τις ταίστρες.

ενα σακι 20 κιλων σου κρατουσε μονο ενα μηνα; Ποσα κλουβια εχεις;

Έχω συνολικά 8 ζευγαρώστρες. Οι 5 είναι 60άρες και οι 3 είναι 40άρες.

Κάθε γνώμη ευπρόσδεκτη.
 
@Stfns :

σκουπάκι.webp

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Stfns
Λάθος video ανέβασα...

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Σπύρο μου σε ευχαριστώ θερμά και για τα δύο video. Οφείλω να ομολογήσω, ότι η πρακτική που ακολουθείται στο σωστό βίντεο με βρίσκει εντελώς αντίθετο. Συγκεκριμένα, διαφωνώ με την αλλαγή υποστρώματος που έχει χρησιμοποιηθεί για έναν ολόκληρο μήνα, χωρίς να απολυμανθεί η λεκάνη, καθώς και με την απουσία σχάρας που επιτρέπει στα πουλιά, να τσιμπολογούν ζεόλιθο με περιττώματα μαζί ή οποιοδήποτε άλλο υπόλειμμα τροφής. Θα δοκιμάσω πάντως και τον ζεόλιθο κοκκομετρίας 1-3mm για να δω πόσο θα κρατήσει. Μέχρι πρότινος χρησιμοποιούσα τον χονδρόκκοκο(3-7mm).
 
Στέφανε παράδειγμα είναι, εγώ βρίσκω ψιλό και τον Ζεόλιθο που χρησιμοποιεί... 😉

Πάντως να πω πως κι εγώ τον έχω κρατήσει και μήνα αλλά με εβδομαδιαίες ανανεώσεις υλικού μετά από σκούπισμα και πλύσιμο/καθαρισμό στις σχάρες.
Διαφωνώ τόσο με τον "ωχ βρε αδελφέ" τρόπο καθαριότητας όσο και με τις συχνές απολυμάνσεις...

Διευκρίνιση: μιλάω για 60άρες με ένα πουλάκι μέσα και 90άρα με 2-3 θηλυκά.
 
Συνεχίζοντας τη ''διατριβή'' μου στα υποστρώματα...
Σε ένα, ενάμιση μήνα μπορούμε να έχουμε ένα paper για τα υποστρώματα κάνναβης;
Αν εξαιρέσεις την αρχική μπαφίλα (που γούστα είναι αυτά), αρχίζω να ακούω πολύ καλά λόγια.
Τόσο καλά που μπορεί κάποτε ο Σταύρος να μας επιτρέπει να ψηφίζουμε και για την κάνναβη!
 
να ψηφίζουμε και για την κάνναβη!
Μακάρι και να γίνει. Πιστεύω ότι είναι ένα πολύ καλό υλικό από πολλές απόψεις σε πολλές εφαρμογές. Γιατί όχι και ως υπόστρωμα.
 
Πολλά + και ένα - . Σπουδαία απορροφητικότητα. Διάρκεια και αντοχή. Σχεδόν απόλυτη προστασία απο οσμές. Πολύ προσεγμένο και βολικό σε βάρος και όγκο. Πιστεύω πραγματικά, μιας και δεν υπάρχει κάτι που να μη το έχω δοκιμάσει με επιμονή, οτι αν δεν ήταν τόσο ακριβό θα είχε εξαφανίσει όλα τα υπόλοιπα απο την αγορά.
e06043f744.png
 
Τι υλικό είναι Μάκη;

Πόσο;
13,5 ευρώ τα 14 λίτρα,όταν η οξιά έχει 19 ευρώ τα 60 .

Τι υλικό είναι Μάκη;
Pellet απο καναβουριά. Υποθέτω οτι πρόκειται για κάποιου είδους κατάλοιπα απο την βιομηχανική επεξεργασία της κλωστικής κάνναβης που έχουν περάσει φυσικά και κάποιου είδους επεξεργασία. Δεν έχω βρεί κάπου αναλυτική περιγραφή του προϊόντος.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σε ένα, ενάμιση μήνα μπορούμε να έχουμε ένα paper για τα υποστρώματα κάνναβης;
Αν εξαιρέσεις την αρχική μπαφίλα (που γούστα είναι αυτά), αρχίζω να ακούω πολύ καλά λόγια.
Τόσο καλά που μπορεί κάποτε ο Σταύρος να μας επιτρέπει να ψηφίζουμε και για την κάνναβη!
Τι εννοείς αρχική μπαφίλα; Κάποια μυρωδιά;
 
Τι εννοείς αρχική μπαφίλα; Κάποια μυρωδιά;
Ναι, δεν κάνω πλάκα.Αυτήν την αίσθηση αποκόμισα όταν το είδα για πρώτη φορά απλωμένο σε κλουβί και ήταν του κουτιού, δηλαδή εκείνη την ημέρα είχε μπει. Μου μύριζε κάπως βαριά.
Τώρα αυτό μπορεί να είναι και υποκειμενικό και ακόμα και αλήθεια να είναι μετά απο 2/3 μέρες πρέπει να ξεθυμαίνει,όπως και η "ξυλίλα" της οξιάς.
 
Σε ένα, ενάμιση μήνα μπορούμε να έχουμε ένα paper για τα υποστρώματα κάνναβης;
Αν εξαιρέσεις την αρχική μπαφίλα (που γούστα είναι αυτά), αρχίζω να ακούω πολύ καλά λόγια.
Τόσο καλά που μπορεί κάποτε ο Σταύρος να μας επιτρέπει να ψηφίζουμε και για την κάνναβη!

Το σκέφτηκα να πάρω να δοκιμάσω αλλά πολύ ακριβά ρε συ. Και καλό να ειναι, φαντάζει ασύμφορο.
 
Back
Top