Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Κύριε Μακη, γιατί χωρίς σχάρα;
Εχω την γνώμη οτι όταν δίνουμε στα πουλιά την δυνατότητα να "σκαλίζουν" στον πάτο, έχουν πολύ λιγότερο άγχος. Πέραν αυτού, διατηρώ καναρίνια εκθεσιακού επιπέδου και με ενδιαφέρει πολύ να έχουν τις ουρές, όσο γίνεται ακέραιες και χωρίς σπασίματα, αλλά και όσο το δυνατόν καθαρότερες.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σκαλιζοντας το υλικό που βάζετε στον πάτο δεν έρχονται σε επαφή με τα περιττώματα; Κάθε πότε το αλλάζετε;
Φυσικά. Αλλά με στεγνά περιττώματα (Σε αντίθεση με τα περιττώματα που υπάρχουν σκάρα). Χρειάζεται ένας καθημερινός έλεγχος σε όλους τους πάτους και καθαρισμός με το γάντι μιας χρήσεως όποτε χρειαστεί. Πλήρης αντικατάσταση υλικού, ανάλογα με τον αριθμό των φιλοξενουμένων πουλιών στο χώρο. Συνήθως μετά απο 20-30 ημέρες.
 
Για μένα το καλύτερο υλικό για υπόστρωμα υγιεινής είναι ο ζεόλιθος. Δοκιμασμένος δεν έχω καθόλου μυρωδιές από 25 ζευγάρια που έχω ΜΕΣΑ στο σπίτι και η αλλαγή του συνιστά κάθε 20 με 25 μέρες.
 
Για μένα το καλύτερο υλικό για υπόστρωμα υγιεινής είναι ο ζεόλιθος. Δοκιμασμένος δεν έχω καθόλου μυρωδιές από 25 ζευγάρια που έχω ΜΕΣΑ στο σπίτι και η αλλαγή του συνιστά κάθε 20 με 25 μέρες.
@batsoni , μέσα στο διάστημα των 20-25 ημερών που τον έχεις, δεν αφαιρείς κάποια σημεία που έχουν λερωθεί; Και, τι μήκους κλουβιά έχεις και με πόσα καναρίνια το κάθε ένα;
 
@batsoni , μέσα στο διάστημα των 20-25 ημερών που τον έχεις, δεν αφαιρείς κάποια σημεία που έχουν λερωθεί; Και, τι μήκους κλουβιά έχεις και με πόσα καναρίνια το κάθε ένα;
Αφαιρείς τις κουτσουλιές οι οποίες ως συνήθως μαζεύονται σε συγκεκριμένα σημεία και αφαιρούνται πάρα πολύ εύκολα γιατί γίνονται μία μάζα δεν κολλάνε στον ζεόλιθο και ξεκολλάνε πολύ εύκολα. Κατόπιν ανακατεύεις λίγο τον ζεόλιθο και είσαι έτοιμος. Ζεόλιθο βρίσκεις σε δύο τύπους με χοντρή πέτρα ή ψιλή πέτρα. Αν έχεις ζωηρά κανάρια συνιστώ την χοντρή πέτρα για να μην την σκορπάνε με το πέταγμά τους. Τον χρησιμοποιώ σε 60άρες ζευγαρώστρες με ένα ζευγάρι έκαστος. Επιπρόσθετα ο ζεόλιθος δεν κάνει κακό στα καναρίνια όταν τον τσιμπολογάνε.
 
Αποφάσισα να δοκιμάσω αυτό που προτείνει ο @mgerom. Τα καναρίνια ξετρελάθηκαν με το ζεόλιθο έχοντας άμεση επαφή μαζί του μιας κ μέχρι στιγμής παρεμβάλλονταν η σχάρα ανάμεσά τους. Σαν κότες σκάλιζαν το ζεόλιθο παρότι χονδρόκοκκος. Σε κάποια στιγμή ειπα "που πήγαν τα πουλιά;" Όταν πρόσεξα καλά ήταν όλα κάτω κ σκάλιζαν.
 
Χαιρετώ μετά από καιρό την παρέα, εννοείται γράφοντας στο αγαπημένο μου thread 😎

Χαίρομαι που βλέπω να ξεπερνιέται σιγά - σιγά το θέμα με τη σχάρα. Ο μόνος λόγος να χρησιμοποιείται κατά τη γνώμη μου είναι να μην πετιέται έξω από τα κλουβιά το υπόστρωμα (συνήθως όταν είναι ρηχά τα ταψάκια).

Αυτή την περίοδο χρησιμοποιώ πελλετ (το καυσιμο) στα ατομικά κλουβιά των αρσενικών, εννοείται χωρίς σχάρα χωρίς να έχω κάποιο θέμα. Εξακολουθώ να πιστεύω πως ο ζεόλιθος είναι ό,τι καλύτερο αλλά τώρα με τις καρδερίνες το μισό και παραπάνω το έβρισκα στο πάτωμα. Με το πέλλετ δεν πολυασχολούνται ευτυχώς.
 
Χρησιμοποιώ σεπιολιτη της raggio di sole εδώ και ενάμιση χρόνο...
Τον αλλάζω κάθε 15 μέρες.
Είναι λίγο ακριβός 15,9€ τα 20lt( στην Ιταλία και Ισπανία κοστίζει 8€)
Fly-Lettiere-Couvresole-thumb.webp


Πολύ θα ήθελα να δοκιμάσω και το υπόστρωμα κάνναβης
κάτι σαν το παρακάτω...
Hugro Aktiv - Streu - Υπόστρωμα Κανναβης - Ιδιότητες & Χαρακτηριστικά: 100% φυσικό προϊόν - Χωρίς κόλα, χημικά ή εντομοκτόνα - Απορροφητικότητα >500%, τριπλάσια από το ξύλο & δεκαπλάσια από την άμμο - Οικονομικό γιατί δεν χρειάζεται συχνή αλλαγή - Καταπολεμά τις οσμές - Φυσικό αντιβακτηριδιακό - Απαλλαγμένο από σκόνη - Επεξεργασμένο σε φούρνο - Πλήρως βιοδιασπόμενο 14lt - 13,5€
 
Χρησιμοποιώ σεπιολιτη της raggio di sole εδώ και ενάμιση χρόνο...
Τον αλλάζω κάθε 15 μέρες.
Είναι λίγο ακριβός 15,9€ τα 20lt( στην Ιταλία και Ισπανία κοστίζει 8€)
View attachment 57923


Στα 11.90 ερχεται ο σεπιολιτης της Sanibird (20lt)

Σε καποιο eshop τον ειδα και στα 9.30
 
37639504_281586105928319_3594568772674912256_n.jpg

Μολις παρηγγειλα για πρωτη φορα αμμο. Σκεφτομαι να αφαιρεσω την σχαρα μιας και η συγκεκριμενη εχει βοτανα ωστε να τσιμπαει ο μπομπιρας. Κατα μεσο ορο καθε ποτε πρεπει να αλλαζεται;
 
Μολις παρηγγειλα για πρωτη φορα αμμο. Σκεφτομαι να αφαιρεσω την σχαρα μιας και η συγκεκριμενη εχει βοτανα ωστε να τσιμπαει ο μπομπιρας. Κατα μεσο ορο καθε ποτε πρεπει να αλλαζεται;

να τσιμπαει αμμο με περιττωματα;
αν θες να του δωσεις βοτανα να τα δωσεις σε ταιστρα και οχι με την αμμο
 
Παραπανω διαβασα οτι το να τσιμπανε την αμμο κανει καλο στα πουλακια μιας και λειτουργει ως αγχολυτικο κι ο,τι δεν τιθεται θεμα με τις ξεραμενες κουτσουλιες.
 
Παραπανω διαβασα οτι το να τσιμπανε την αμμο κανει καλο στα πουλακια μιας και λειτουργει ως αγχολυτικο κι ο,τι δεν τιθεται θεμα με τις ξεραμενες κουτσουλιες.

Ειναι η κοινη λογικη... Δε νομιζω οτι χρειαζεται παραιτερω αναλυση οτι ειναι τουλαχιστον ανθυγιεινο να τρωνε οι ζωντες οργανισμοι τα περιττωματα τους.
Την αμμο για ποια χρηση την πηρες αρχικα;
 
Εναλλακτικη του χαρτιου και σαν καλυτερη προσομοιωση του φυσικου του περιβαλλοντος.

Παντως και τωρα με το χαρτι οταν κοβει βολτες στον πατο και τρωει πεσμενα σπορακια τις κουτσουλιες τις αποφευγει μαεστρικα.
 
Γενικά στα κοκατιλ αρέσει να «κοτιζουν» αλλά όντως δεν είναι υγιεινό να τρώει εκεί που έχει περιττώματα.
Παρόλα αυτά η άμμος βοηθάει για να μην υπάρχουν έντονες δυσάρεστες οσμές και απορροφάει καλύτερα τις κουτσουλιές σε σχέση με το χαρτί.
Κάθε 4-5 μέρες πιστεύω θα θέλει αλλαγή, αν σκεφτούμε ότι το χαρτί θέλει καθημερινή.
 
Ακριβως γι αυτο σκεφτηκα την αμμο μιας και απ οτι εχω διαβασει τα κοκατιλ περνουν πολυ χρονο στο εδαφος. Απο την στιγμη που δεν εχει καν ακουμπησει κουτσουλια ακομα κι οταν εχει σπορακια πανω πραγματικα αμφιβαλλω για το εαν θα το κανει τωρα. Φυσικα εννοειται οτι καθημερινα θα καταριζεται η αμμος απο τις υπαρχουσες κουτσουλιες.
 
Back
Top