Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Tί να πω βρε παιδιά.. Εγώ χρησιμοποιώ εφημερήδα, αλλά είμαι τυχερή γιατί ο μπαγασάκος μου δεν την προτιμά καθόλου.. Επιπλέον επειδή δεν έχω πολλά κλουβιά δεν μου είναι πρόβλημα να την αλλάζω μια φορά την ημέρα και έτσι είμαι μια χαρά! Εμένα πάλι από την αρχή μου είπαν να μη βάλω με τίποτα άμμο, ροκανίδια ή οτιδήποτε τέτοιο.. Τώρα τί να σας πω..
 
Εμένα πάλι από την αρχή μου είπαν να μη βάλω με τίποτα άμμο, ροκανίδια ή οτιδήποτε τέτοιο.. Τώρα τί να σας πω..
Σου είπαν και το λόγο για τον οποίο πρέπει να τα αποφύγεις; Η εναλλακτική πρόταση ήταν η εφημερίδα;
 
Δεν μου είπαν τον λόγο, αλλά μπορώ να το ρωτήσω.. Η εναλλακτική πρόταση ήταν χαρτί γενικά..Απλά εμένα επειδή δεν την τρώει και την αλλάζω κάθε μέρα, δεν το βρήσκω πρόβλημα να την χρησιμοποιώ.. Υπάρχει λόγος να μη το κάνω παρόλα αυτά;
 
Υπάρχει λόγος να μη το κάνω παρόλα αυτά;
Η εφημερίδα δεν είναι η καλύτερη λύση. Εκτός από τα διάφορα χημικά που περιέχει το χαρτί λόγω της επεξεργασίας που υπέστη, υπάρχουν διάφορες τοξικές ουσίες στο μελάνι, μία εκ των οποίων είναι και ο μόλυβδος. Δηλητηρίαση των πουλιών από μόλυβδο

Είναι προτιμότερο να χρησιμοποιεί κανείς υλικά που έχουν κατασκευαστεί και προορίζονται αποκλειστικά για την υγιεινή των πουλιών. Η επιλογή βέβαια του καθενός είναι προσωπικό θέμα. :)
 
Καλησπέρα και απο μένα! Εγώ δεν έχω εκτροφείο αλλα έχω 5 κλουβιά. Τον πρώτο καιρό έβαζα και εγώ εφημερίδα και παρά το γεγονός του ότι δεν είχα εμπειρία αμέσως κατάλαβα οτι δεν είναι και ότι καλυτερο. Τώρα βάζω τους ειδικούς πάτους για κλουβιά που πουλάνε τα pet shop και απο πάνω ρίχνω και άμμο απο όστρακα που επείσης αγοράζω, γιατί απο μόνοι τους οι πάτοι δεν κάνουν πολύ καλή δουλειά αφού αμα βραχούνμένουνε σκέτο χαρτόνι το οποίο δεν είναι καθόλου απορροφητικό και μουχλιάζει γρήγορα. Δεν είναι βέβαια η πιό οικονομική λύση αλλα νομίζω οτι είναι απο πιο καλές και παιχνιδιάρικες για τα πουλάκια μου τα οποία τα βλέπω οτι σκαλίζουν τιν άμμο με μεγάλη χαρά και ταυτόχρονα ξήνουν και το ράμφος τους στους πάτους. Νομίζω οτι είναι αρκετά καλή εξομοίοση φυσικού χωρου.
Μ.Φ.Χ
Don_Gr (Βαγγέλης)
 
Το θεμα ειναι να μην εχουν επαφη με τον πατο του κουβιου γιατι ερχονται σε επαφη με τις ακαθαρσιες τους και σπορια τα οποια ειναι πεσμενα και σε συνδιασμο με το νερο και τις βρωμιες σαπιζουν κι εαν το φαει το πουλι θα εχει προβλημα και ακομα να μην το φαει θα παταει επανω σε βρωμιες και μετα ερχοντε τα χειροτερα οπως ποδαγρα κτλ.
 
Εγω εδω και ενα χρονο που ξεκινησα με τα καναρινια χρησιμοποιω χαρτι, αλλα τωρα και για πρωτη φορα πηρα ψιλοτριμμενο αποστηρωμενο πριονιδι(το οποιο μου φανηκε οικονομικο) και λεω να το δοκιμασω. Το χαρτι το αντικαθιστω μερα παρα μερα και πιστευω οτι εχει το πλεονεκτημα να μην αφηνωνται μικροβια απο τις κουτσουλιες στον πατο του κλουβιου και ετσι αποφευγονται καποιες ασθενειες. Ελεγχονται επισης και οι κουτσουλιες των πουλιων πολυ καλυτερα(αν εχει διαρροια κ. Τ.λ)
 
mπορειται να χρισιμοπιοισεται και αμμο μπετου και παρα πολυ φτυνη ειναι κι δεν διμιουργει κανενα προβλημα
 
Ειναι μεγαλο θεμα αν πρεπει να εχουν η οχι πλεγμα στον πατο. Στο εξωτερικο παντως οι περισοτεροι δεν βαζουν και αφηνουν τα πουλια να κατεβαινουν στον πατο πουχουν σκεπασει με καποιο ειδος αμμου
 
Ειναι μεγαλο θεμα αν πρεπει να εχουν η οχι πλεγμα στον πατο. Στο εξωτερικο παντως οι περισοτεροι δεν βαζουν και αφηνουν τα πουλια να κατεβαινουν στον πατο πουχουν σκεπασει με καποιο ειδος αμμου

Οχι άδικα!
Το πλέγμα στην βάση έχει πρακτική αξία όταν καθαρίζεται καθημερινά.
Αν είναι στην κατάσταση που βλέπουμε σε πολλά -πετ-(βουνό η κουτσουλιά) καλύτερα να μήν υπάρχει. Εξ άλλου πολλά απο τα υλικά που κυκλοφορούν πλέον για τον πάτο, είναι αντικοκιδιακά,(όπως λένε). Νομίζω οτι τουλάχιστον η μεγάλη αποροφητικότητα που έχουν
είναι ένα σύν για την καλύτερη υγεία των φίλων μας.
 
Άμμο της Γάτας


Θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με το Υλικό στους πάτους για την υγιεινή των πουλιών.
Έχει δοκιμάσει κάποιος να χρησιμοποίηση τη λεγόμενη Άμμο της Γάτας χωρίς άρωμα.
Εγώ την χρησιμοποιώ τώρα και πολλά χρόνια και δεν έχω παρατηρήσει κάποιο πρόβλημα ήθελα αν ξέρεται κάτι και την Άποψη σας. 😎
 
Καλησπερα φιλοι,
Στα δικα μου κλουβια υπαρχει σχαρα που αφαιρειται και την πλενω.Φυσικα στο σχαρακι απο κατω βαζω εφημεριδα την οποια αλλαζω καθε δυο μερες. Δεν εχω αντιμετωπισει μεχρι σημερα καποιο προβλημα με την υγεια των πουλιων μου.
 
Εγω βαζω ρολο κουζινας στον πατο και απο πανω αμμο πουλιων. Μια χαρα ειναι και δεν μυριζει καθολου. Και πανευκολο στο αλλαγμα.
 
εγω βαζω αμμο για γατες(μια συγκεκριμενη)και δεν εχω κανενα προβλημα...
 
καλησπέρα σε όλους,

τα δικά μου κλουβιά έχουν σχάρα που δεν αφαιρείται, χρησιμοποιώ φύλλα περιοδικού σε μέγεθος Α4 και από πάνω άμμο για πουλιά. Η άμμος απορροφάει τις μυρωδιές είναι όμως σχετικά ακριβή (ή χρησιμοποιώ ακριβή άμμο)
 
geia sas, egw xrisimopiw ammo, tin thewrw polykaliteri giati tin xreiazete to ptino gia tin xwnepsi, alla exw parei kai mia apoxi gia ta xrisopsara kai tin xrisimopiw san koskino, otan alazw tin ammo tin koskinizw kai ksana xrisimopiite, ara to kostologio peftei katakoryfa, to mono mionektima einai oti otan katevainei na faei apo to pato kai meta ksana anevenei mporei apo ta podarakia i tin oyra toy na kanei ligo xwma gyrw sto kloyvi spania alla mporei... tin xreisimopiw kai gia zaco kai gia rosella. den myrizei katholoy...
 
alla exw parei kai mia apoxi gia ta xrisopsara kai tin xrisimopiw san koskino

Θα ήταν καλύτερα να μην χρησιμοποιείς την απόχη των ψαριών για τέτοιες δουλειές... Και γενικά δεν χρησιμοποιούμε πράγματα άλλων ζώων σε άλλα ζώα διότι μεταφέρονται μικρόβια. Στα ενυδρεία βάζουμε ειδικά φάρμακα για το νερό κτλ τα οποία σαφώς μπορεί να αποδειχτούν δηλητήρια για τα πουλιά... Και ανάλογα τα ψάρια, που είναι και ευαίσθητα, μπορούν να ψοφήσουν, αν δεν έχει πλυθεί καλά η απόχη, από την επαφή της με την άμμο.

Και καλό είναι η άμμος να αλλάζετε συχνά διότι είναι πηγή μικροβίων και να μην την αφήνουμε επί μέρες.
Μπορείς να τους πάρεις βρώσιμη άμμο για να την καταναλώνουν.
 
Παιδια το μονο που εχω να προσθεσω ΟΧΙ εφημεριδα γιατι περιεχει μολυβδο και απο την στιγμη που τσιμπανε την εφημεριδα υπαρχει σοβαρος κινδυνος για καρκινωματα...
 
για την εφημεριδα το ανεφερε ο χρηστης stayros...
 
Back
Top