Featured Στρώμα υγιεινής στους πάτους των κλουβιών των πουλιών

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Stavros
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
@crisam από την μια λες ότι είναι αδιάβροχη και από την άλλη ότι στεγνώνει γρήγορα η κουτσουλια...στο χαρτί θα απορροφηθεί αρκετή από την υγρασία μέχρι να στεγνώσει, αντίθετα στην λαδόκολλα θα μείνει όλη στην επιφάνεια μέχρι να εξατμιστεί πράγμα που σημαίνει ότι τις κρύες μέρες αργούν ακόμα περισσότερο να στεγνώσουν
 
@HxC Κανονικά η λαδόκολλα δεν στεγνώνει γρήγορα καθώς είναι σχεδιασμένη να κρατάει το λάδι πάνω της. Αυτό την καθιστά ακατάλληλη.
Ναι το ξέρω για αυτό ρωτάω τον άνθρωπο, κάποιο λόγο θα έχει που το λέει.
 
Εγώ χρησιμοποιώ ξύλο οξιάς και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Έχω δοκιμάσει χαρτί ,άμμο κλασσική,άμμο γάτας,ζεόλιθο..σαν το ξύλο κανενα
 

Συνημμένα

  • IMG_20220814_205318.webp
    IMG_20220814_205318.webp
    151,1 KB · Προβολές: 33
Εγώ χρησιμοποιώ ξύλο οξιάς και είμαι πολύ ευχαριστημένη! Έχω δοκιμάσει χαρτί ,άμμο κλασσική,άμμο γάτας,ζεόλιθο..σαν το ξύλο κανενα
Ποιο είναι Ειρήνη; Μάρκα;
 
@ΜΑΡΙΑαα όχι καμιά σχέση,ίσα ίσα!!! Είναι όσο ελαφρύ πρέπει ,ούτε σκόνη ούτε τίποτα.. το συγκεκριμένο που ανέβασα είναι κανονικό , έχει και με πιο χοντρά κομμάτια (έχω πάρει και απ' αυτό)
 
Μετά από πάρα πολλές δοκιμές, στα κλουβιά με βαθύ ταψακι χρησιμοποιώ και εγώ αυτό το πριονίδι γιατί είναι πάρα πολύ απορροφητικό, δεν αφήνει οσμές και με συνδιασμό χαρτί κουζίνας από κάτω καθαρίζει πάρα πολύ γρήγορα. Για την ακρίβεια πιάνω το χαρτί και το πετάω και το ταψί είναι πεντακάθαρο, με ένα γρήγορο σαπουνισμα τελείωσε.
Επίσης το χρησιμοποιώ και στις φωλιές με πλήρη αποδοχή από τα πουλιά.

Στα υπόλοιπα κλουβιά χρησιμοποιώ άμμο είτε της Vogelsand είτε τη sanibird με τις οποίες επίσης είμαι ευχαριστημένος αλλά δεν έχουν την ίδια απορροφητικότητα με το πριονίδι.
 
Καλημέρα. Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους και στις οικογένειές σας. Χρόνια πολλά στις-ους εορτάζοντες. Δεν είναι λαδόκολλα έκανα λάθος. Είναι αντικολλητικό χαρτί. Αυτό που έχω δει για το συγκεκριμένο είναι ότι πραγματικά στεγνώνει πολύ γρήγορα. Τώρα το καλοκαίρι πολύ πιο γρήγορα από το χαρτί. Μάλιστα εκεί που πέφτει το νερό είναι ζαρωμένο. Την αγοράζω από μεγάλο κατάστημα παιχνιδιών. Αν δείτε ότι δεν κάνει τότε την χρησιμοποιείται στην κουζίνα. Να πω την αλήθεια την χρησιμοποιώ από την άνοιξη. Παλιότερα χρησιμοποιούσα λευκές κόλλες Α4. Επειδή τα κλουβιά δεν είναι όλα τα ίδια και τα περισσότερα είναι αυτοσχέδια ήθελα πολλές. Αργότερα χρησιμοποίησα ζεόλιθο. Πολύ καλός αλλά για πολλά και μεγάλα κλουβιά πάλι μου ήταν ακριβός σε κόστος. Έτσι πειραματικά χρησιμοποίησα το αντικολλητικό χαρτί.
[automerge]1660550758[/automerge]
Αυτή είναι.
 

Συνημμένα

  • Screenshot_2022-08-15-10-54-28-324_com.android.chrome.webp
    Screenshot_2022-08-15-10-54-28-324_com.android.chrome.webp
    45,1 KB · Προβολές: 21
  • Like
Αντιδράσεις: jk1980
@crisam Και το αντικολλητικο χαρτί δεν κάνει. Είναι σχεδόν το ίδιο με την λαδόκολλα. Καλύτερα χρησιμοποίησε χαρτί Α4 η κάποια άμμο καθώς όλοι ξέρουμε πόσο απορροφητικα είναι.
 
Εγώ χρησιμοποιώ χαρτί Α4. Παλιότερα χρησιμοποιούσα άμμο, αλλά θέλω να ελέγχω το χρώμα των κουτσουλιών του Patrick, οπότε άρχισα να βάζω χαρτιά για να φαίνονται καλύτερα 😁
Επίσης τα άλλαζω μέρα παρά μέρα 😝
 
Λοιπόν επανέρχομαι, εγώ χρησιμοποιώ υπόστρωμα μιας χρήσεως (τα 10 έχουν 3,5€?) αλλά παρατήρησα χθες ότι μετά από ένα μήνα χρήσεως κατέβαινε και έτρωγε πάνω από το υποστρωμα μεσα από την σχάρα με το Ράμφος της….
Τι προτείνετε για να το αντικαταστήσω?
 
@Ledagcc εχθες που την παρατήρησα για πρώτη φορά, από την τροφή… Αλλά δεν νομίζω να φάει και καμια ίνα γιατί από την προηγούμενη φορα με το σχοινί τα έχω δει όλα…
 
@liaktas πάνες στα πουλιά δεν έχω βάλει ποτέ αλλά σίγουρα έχουν ευχάριστη μυρωδιά καλή απορροφητικότητα και αλλαζοθν εύκολα. Αν όμως την τσιμπάει και την τρώει νομίζω καλύτερες όντως να αλλάξει. Εγώ έχω δοκιμάσει πέλλετ ( κανονικό όχι ειδικό για πουλιά) και μπορώ να πω ότι εκτός από την μυρωδιά ξύλου που σε άλλους αρέσει σε άλλους όχι αυτό που με έκανε να τα σταματήσω ήταν το βάρος! Στην πράξη σε με βόλευε το έξτρα βάρος στο κλουβί. Έχω καταλήξει στις κόλλες Α4 αλλά και ζεόλιθο που ξέρω κάποιοι χρησιμοποιούν επίσης βολεύει αρκετά και με ένα κόσκινο απλά το καθαρίζουν
 
Back
Top