Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Αγορασα πριν μερικες μερες το γνωστο πλεκτο σχοινι, μετα απο 4 μερες ειχε διαλυθει! Αδυνατο σημειο του, η πλαστικη βιδα που εχει για συγκρατηση!
Το μονο που αντεχει, το σχοινι κουλουρα που εχει γαντζο
View attachment 54021 View attachment 54022
Εεεεεε, είπαμε, όχι λεφτά σε άχρηστα παιχνίδια) Φτάξτε δικά σας σχεδόν δορεάν, λίγο χρόνο θέλουν μόνο, εκεί που βλέπετε τηλεόραση το βράδυ... Θα με κάνεις να σας στείλω καμιά κούτα δικά μας παιχνίδια Ξύλο, σουπιοκόκκαλο, χαρτί, χαρτόνι, κλαδάκια, και λοιπά ακίνδυνα σε ένα φυσικό σχοινι - τα καλύτερα παιχνίδια έβερ!)

Αρχιζω και πιστευω οτι ειναι θηλυκο! 25 μηνων και μαυριλα δεν βλεπω στο λαιμο! Ποσο χρονων αραγε γεννανε τα θηλυκα; Μην μουρθει κανα αυγο κ δεν το περιμενω!
Κατά πάσα πιθανότητα είναι κορίτσι) Η δική μας έκανε αυγό στα 3,5-4 ετών, αλλά είχε και σύντροφο πιά. Η δική σας ίσως να αργήσει. Γενικά για ζευγάρωμα συνιστούν από τέτοια ηλικία να είναι οι κοτούλες και τα κοκοράκια να είναι περίπου 5 χρονών.)

Το κακο ειναι οτι ειναι τα αγαπημενα σταντ των παπαγαλων λογω της υφης του υλικου! Στο ξυλο για να φαει παει μονο! τον εχω δει 2-3 φορες να ξηλωνει τις ίνες και τον εδιωξα απο εκει! απο τοτε δεν τον ξαναδα αλλα. συνηθως οι παπαγαλοι επαναλαμβανουν τις κακες συνηθειες τους!👎
Ενα μεγάλο χοντρό κλαδί με την φλούδα του - το τέλειο για ένα ωραίο σταντ που θα απασχολήσει από τα πιο μικρά έως και τα πιο μεγάλα πουλάκια, αποδεδειγμένο! Εμείς φτιάχνουμε από ευκάλυπτο και άλλα κατάλληλα που κόβουμε στην περιοχή μας. Είναι τέλεια και αβλαβή!)
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ενα μεγάλο χοντρό κλαδί με την φλούδα του - το τέλειο για ένα ωραίο σταντ που θα απασχολήσει από τα πιο μικρά έως και τα πιο μεγάλα πουλάκια, αποδεδειγμένο! Εμείς φτιάχνουμε από ευκάλυπτο και άλλα κατάλληλα που κόβουμε στην περιοχή μας. Είναι τέλεια και αβλαβή!)
Ξυλουργοι εχεται γινει!:D

Εεεεεε, είπαμε, όχι λεφτά σε άχρηστα παιχνίδια) Φτάξτε δικά σας σχεδόν δορεάν, λίγο χρόνο θέλουν μόνο, εκεί που βλέπετε τηλεόραση το βράδυ... Θα με κάνεις να σας στείλω καμιά κούτα δικά μας παιχνίδια Ξύλο, σουπιοκόκκαλο, χαρτί, χαρτόνι, κλαδάκια, και λοιπά ακίνδυνα σε ένα φυσικό σχοινι - τα καλύτερα παιχνίδια έβερ!)
Μα σχοινι ειναι και αυτο το πολυχρωμο, η οχι;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Ξυλουργοι εχεται γινει!:D
😀! Σωστά, οι καλύτεροι πελάτες σε γνωστό σουπερμάρκετ με εβδομαδιαίες προσφορές σε εργαλεία Η αποθήκη πια γέμισε και λέμε να νοικιάζουμε και μία απέναντι

Μα σχοινι ειναι και αυτο το πολυχρωμο, η οχι;
Το φυσικό σχοινί γίνεται από χόρτα/γρασίδι, το οποίο στην κατάπωση διασπάται και δεν κολλάει στο λαιμό του πουλιού, είναι 100% χωνέψιμο. Τα βαμβακερά σχοινιά φουσκώνουν από την υγρασία μέσα στο λαιμό του πουλιού, διογκώνονται και σφυνώνουν... Εγώ αγοράζω 10-20 μέτρα σχοινί χοντρό από μαγαζί που πουλάει διάφορα συμπράγκαλα ψαρέματος και εργαλεία. Μετά το διαχωρίζω σε λεπτότερες λωρίδες, κόβω όσο χρειάζομαι για κάθε παιχνίδι και φτιάχνω μια γιρλάνδα από τα προαναφερθέντα υλικά. Και επειδή έχουν τι να μασουλήσουν πάνω στη γιρλάνδα, το ίδιο το σχοινί δεν τους κάνει εντύπωση και το βλέπω πού σπάνια φθαρμένο σε μερικά σημεία.) Θα σου παραθέσω αργότερα φώτο για να δείς τι εννοώ. Πρακτικό, εύκολο, ακίνδυνο και σχεδόν χωρίς κόστος.

Μα σχοινι ειναι και αυτο το πολυχρωμο, η οχι;
Το σχοινί δεν είναι πολύχρωμο, είναι καφέ ή ελαφρώς κρεμ χρώμα, φυσικό για σχοινί από φυτά/χόρτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό σχοινί... Είναι η φυτική τζίβα, ανθεκτική και αγαπημένη όλων μου των πουλιων!

023-3.jpg


023-4.jpg


Υπάρχει σε διάφορα διατομές(πάχος) ανάλογα για ποιο πουλί θέλουμε...
Σε κάθε κλουβί μου υπάρχει ένα τέτοιο σχοινί και είμαι πολύ ευχαριστημένος εγω και αυτά.
 
Εγώ χρησιμοποιώ αυτό σχοινί... Είναι η φυτική τζίβα, ανθεκτική και αγαπημένη όλων μου των πουλιων!

023-3.jpg


023-4.jpg


Υπάρχει σε διάφορα διατομές(πάχος) ανάλογα για ποιο πουλί θέλουμε...
Σε κάθε κλουβί μου υπάρχει ένα τέτοιο σχοινί και είμαι πολύ ευχαριστημένος εγω και αυτά.
Ναι, ναι, ακριβώς αυτό εννοούσα και εγώ! Τα ίδια αγοράζουμε και εμείς και είναι πολύ ωραία
 
Μεγάλη προσοχή με τα παιχνίδια που έχουν νήματα...
Εκτός αυτού, η συγκεκριμένη πατήθρα έχει και μαλακό σύρμα εσωτερικά το οποίο είναι άκρως επικίνδυνο για δηλητηρίαση!
 
Λοιπον επανέρχομαι στην συμπεριφορα του Tουκη η της Τουκη :D
Οπως εχω ξαναγραψει ο η Τουκη εχει γινει πολυ αποτομη μαζι μου και πολυ γλυκια με την Μαρια, χαλί να σε πατησω δηλαδη! Εαν δεν το εβλεπα δεν θα το πιστευα! Εδω και κανα μηνα καθεται να τον χαιδεψει ενω παλαιοτερα δυσανασχετουσε, αλλα καθοτανε! τωρα μενει ακινητος, στηνει κωλαρακι πεταει λαιμο μπροστα και καθεται αγαλμα! Προχθες καθοτανε στα γονατα της Μαριας που φορουσε μια φορμα φλις! Του λεει Τουκη μου μπες μεσα και ανοιξε το μανικι της! Screenshot_2018-02-12-13-23-29.webp
Ο Τουκη το σκεφτηκε λιγο και μπηκε, βγαινοντας στην περιοχη της μασχαλης! απο τοτε ειναι το αγαπημενο του παιχνιδι και μαλιστα εχει αρχισει και βολταρει μεσα στην φορμα μεχρι κ την πλατη!
Screenshot_2018-02-12-13-28-26.webp
τι τον σκεπαζει με κουβερτα τι τον χαιδευει μεσα απο την μπλουζα ο Τουκη αταραχος, δεν βγαζει κιχ !
Σηκωνω τα χερια ψηλα!
 
Μήπως την επέλεξε για ταίρι; Το ίδιο συμβαίνει με τον Ερνέστο. Εκεί που η Νόρα έκανε αχ-βαχ για να τον χαϊδέψει τώρα δεν ξεκολλάει από επάνω της και συχνότατα με διώχνει. Φυσικά εμείς έχουμε ξεκαθαρίσει πως την έχει επιλέξει για "ταίρι" :)
 
Μήπως την επέλεξε για ταίρι; Το ίδιο συμβαίνει με τον Ερνέστο. Εκεί που η Νόρα έκανε αχ-βαχ για να τον χαϊδέψει τώρα δεν ξεκολλάει από επάνω της και συχνότατα με διώχνει. Φυσικά εμείς έχουμε ξεκαθαρίσει πως την έχει επιλέξει για "ταίρι" :)
εδω λεμε οτι μαλλον κοριτσι ειναι :D
 
εδω λεμε οτι μαλλον κοριτσι ειναι :D
Μπορεί να σας εκπλήξει έτσι κι αλλιώς. Και κορίτσι να είναι μπορεί να τη διάλεξε για να σε κουτσομπολεύουνε :D
 
Τουκη : "Τάκη το συζητήσαμε με τη Μαρία και θα πρέπει να κοιμάσαι στο σαλόνι το βράδυ"
Τάκης : "."
Τούκη : "Μη με κοιτάς έτσι, το ξέρεις ότι σε αγαπάμε αλλά θέλουμε και λίγη ησυχία"
Τάκης : "Μα..."
Τούκη : "Ούτε μα, ούτε ξεμά. Να είσαι καλό παιδί, μπες στο κλουβί σου τώρα"
 
Back
Top