Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σουπιοκοκαλο οσες φορες της εβαλα το εκανε κομματάκια, τις εβαλα γκριντ και εβγαλε το κυπελλο και το αναποδογυρισε μονο στην αρχη δοκιμασε και μετα το πεταγε οπως εγραψα! Οταν την βγαζω εξω αν ειναι η Μαρια παει στον ωμο της αλλοιως πεταει μονο για να μετακινηθει η οταν την διωξω απο καμμια καρεκλα! αντε να κανει 2 γυρους στο σαλονι! Κανα τσοφλι απο βραστο αυγο της δινω! Τωρα με τον υπνο τρωει λιγοτερο αφου κοιμαται απο τις 4 η 5 κ δεν τρωει ως που να νυπνησει! Το πρωι που την βγαζω δεν παει κατευθειαν στο φαι, μετα απο κανα δεκαλεπτο! Επισης κουτσουλια στο υπογειο δεν κανει, μονο οταν μπαινει στο σπιτι της κανει μια τεραστια με το που μπαινει!
 
Σουπιοκοκαλο οσες φορες της εβαλα το εκανε κομματάκια, τις εβαλα γκριντ και εβγαλε το κυπελλο και το αναποδογυρισε μονο στην αρχη δοκιμασε και μετα το πεταγε οπως εγραψα! Οταν την βγαζω εξω αν ειναι η Μαρια παει στον ωμο της αλλοιως πεταει μονο για να μετακινηθει η οταν την διωξω απο καμμια καρεκλα! αντε να κανει 2 γυρους στο σαλονι! Κανα τσοφλι απο βραστο αυγο της δινω! Τωρα με τον υπνο τρωει λιγοτερο αφου κοιμαται απο τις 4 η 5 κ δεν τρωει ως που να νυπνησει! Το πρωι που την βγαζω δεν παει κατευθειαν στο φαι, μετα απο κανα δεκαλεπτο! Επισης κουτσουλια στο υπογειο δεν κανει, μονο οταν μπαινει στο σπιτι της κανει μια τεραστια με το που μπαινει!
Παρόλο που τα κάνει όλα κομματάκια, συνεχίστε να της τα βάζετε, μόνο καλό κάνουν. Στα δικά μου τα βάζω σαν παιχνίδια, ναι μεν τα κομματιάζουν, αλλά τρώνε και κάτι από αυτά. Τσόφλια σταματήστε να δίνετε, είναι επικίνδυνα (το είπε πτηνίατρος!) Να δίνετε 1 φορά την εβδομάδα ένα καλά βρασμένο αυγό, κάντε το κομματάκια για να το τρώει. Εγώ βάζω κομμάτια αυγό στο μπολάκι με τα φρούτα-λαχανικά και τρελαίνονται, τους αρέσει πολύ. Επίσης, αν δεν την έχετε πολύ ώρα έξω, είναι οκ να κρατιέται. Αλλά δεν κάνει να κρατιέται για τουαλέτα γενικά το πουλί, γιατί μετά από κάποιο διάστημα (στα εκπαιδευμένα έτσι, να κρατιούνται δλδ) τους βγαίνει το παχύ έντερο έξω και πεθαίνουν, για΄τι στην Ελλάδα, δυστυχώς, δεν έχουμε διορθωτικές επεμβάσεις για τέτοιες περιπτώσεις, όπως σε ΗΠΑ ή Αυστραλία, π.χ. Επίσης, ένα πολύ καλό να της δίνετε, μαζί με όλα τα άλλα φρούτα-λαχανικά (που πρέπει να τρώει κάθε μέρα, έστω και κάτι από αυτά) είναι η λαχανίδα (kale).
 
Δεν ειπα οτι κρατιέται αλλα οτι απο τις 4 η 5 το απογευμα κανει το πρωι στις 8, δεν κανουμε κατι εμεις για αυτο, εννοειται ομως οτι οταν κοιμοτανε 9 και 10 εκανε περισσότερες φορες αλλα κ ετρωγε περισσοτερο
 
@anatolia χθες ξεκινησα τις σταγονες αντι στρες, μου ειπε ο καταστηματαρχης birdmarket 15 σταγονες σε 50ml νερο για 5-6 ημερες!
Τάκη, καλησπέρα! Τι μάρκα είναι οι σταγόνες; Εγώ δίνω της Tafarm, 10 σταγόνες σε 100 ml για 10 μέρες, όπως γράφουν οι οδηγίες, δηλαδή. 15 σταγόνες σε 50 ml σαν πολύ μου φαίνεται;
 
Ειχε και τα 2 αλλα μου ειπε οτι το tabernil ειναι λιγο καλυτερο

380242.jpg


ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΚΑΙ ΔΟΣΗ: 4-5 ml/λίτρο πόσιμου νερού, το οποίο ισοδυναμεί με 6-8 σταγόνες για κάθε 40 ml νερού, για 4-5 μέρες. Σε περιόδους αυξημένων απαιτήσεων: 8-10 ml/λίτρο πόσιμου νερού, το οποίο ισοδυναμεί με 12-16 σταγόνες για κάθε 40 ml νερού, για 4-5 μέρες.
 
Καλές είναι και αυτές, εγώ έδινα κάποτε 15 σταγόνες σε 100 ml, αλλά άλλαξα με σύσταση της ιατρού μας, και αυτές που δίνω τώρα είναι και πιο εύκολες στο μέτρημα, νομίζω. Σε κάθε περίπτωση, συστήνω να δίνεις σε 100, και όχι σε 50, καλύτερα λίγο πιο αραιό, παρά πυκνό, δεν βλάπτει τόσο το συκώτι, νομίζω. Θα ηρεμήσει η ομορφούλα, θα δεις αποτελέσματα σε 2-3 μέρες στη συμπεριφορά, αυτά τ φάρμακα δρουν σωρευτικά, δεν ενεργούν αμέσως)
 
οκ θα βαλω 10 σταγονες στα 50 γιατι εχω παρει μικρο ποτηρακι νερου για το φαρμακο
Κανονικά το βάζουμε στην ποτίστρα/μπολάκι, να μην υπάρχει άλλο καθαρό νερό να πίνει, γιατί θα προτιμήσει το καθαρό, να ξέρεις. Εγώ μετράω το νερό με μεγάλη σύριγγα από φαρμακείο που είναι 60ml και εύκολη στη χρήση. Αν βάλεις και καθαρό νερό, να ξέρεις, το φάρμακο τζάμπα θα της το χορηγείς)
 
Κανονικά το βάζουμε στην ποτίστρα/μπολάκι, να μην υπάρχει άλλο καθαρό νερό να πίνει, γιατί θα προτιμήσει το καθαρό, να ξέρεις. Εγώ μετράω το νερό με μεγάλη σύριγγα από φαρμακείο που είναι 60ml και εύκολη στη χρήση. Αν βάλεις και καθαρό νερό, να ξέρεις, το φάρμακο τζάμπα θα της το χορηγείς)
Αυτο εκανα, εβγαλα το παλιο μπολακι κ εβαλα μικροτερο, απλα το ειπα ποτηρακι 🙄
 
Eπανερχομενος στο θεμα ειδα οτι μετα τις σταγονες το πρωι βρηκα 2 κουτσουλιες!
Ισως ηταν συμπτωση, αν κ δεν νομιζω!
Παντως το πρωι που με ειδε για να τον βαλω στο αλλο κλουβι, δαγκωνε σαν τον Κουταλιανο τα καγκελα απο τα νευρα του! 😵🙄😳
Τι τραβαμε κ εμεις οι μπαμπαδες 🧐 Κινδυνευει καθημερινα η σωματικη μας ακεραιοτητα!🙃
 
Eπανερχομενος στο θεμα ειδα οτι μετα τις σταγονες το πρωι βρηκα 2 κουτσουλιες!
Ισως ηταν συμπτωση, αν κ δεν νομιζω!
Παντως το πρωι που με ειδε για να τον βαλω στο αλλο κλουβι, δαγκωνε σαν τον Κουταλιανο τα καγκελα απο τα νευρα του! 😵🙄😳
Τι τραβαμε κ εμεις οι μπαμπαδες 🧐 Κινδυνευει καθημερινα η σωματικη μας ακεραιοτητα!🙃
Ακόμη να αποδεχθείς ότι είναι κορίτσι 😉) Και κλουβί γιατί της αλλάζεις πρωί-πρωί; Οι κουτσουλιές δεν έχουν σχέση, τα νεύρα είναι νορμάλ συμπεριφορά για τέτοια εποχή και κατάσταση)
 
Παει στο υπογειο το απογευμα στις 5 τωρα με τις ορμονες και στις 7.30 το πρωι ανεβαινει στο κανονικο που ειναι και βαρυ και μεγαλο! τωρα με το πυρωμα παρατηρησα οτι δεν εκανε κουτσουλια μεσα στο μικρο κλουβι που το θεωρουσε φωλια; , απεναντιας μολις εμπαινε στο αλλο εκανε την πρωτη κουτσουλια ενισχυμενη
Σκεφτηκα οτι δεν ηθελε να λερωσει τα χαρτια που επιμελως τα εσκιζε!
[automerge]1553240876[/automerge]
Ακόμη να αποδεχθείς ότι είναι κορίτσι 😉)
Λαθος μου, σύζυγος του Κουταλιανου εννοουσα!:D
 
Παει στο υπογειο το απογευμα στις 5 τωρα με τις ορμονες και στις 7.30 το πρωι ανεβαινει στο κανονικο που ειναι και βαρυ και μεγαλο! τωρα με το πυρωμα παρατηρησα οτι δεν εκανε κουτσουλια μεσα στο μικρο κλουβι που το θεωρουσε φωλια; , απεναντιας μολις εμπαινε στο αλλο εκανε την πρωτη κουτσουλια ενισχυμενη
Σκεφτηκα οτι δεν ηθελε να λερωσει τα χαρτια που επιμελως τα εσκιζε!
[automerge]1553240876[/automerge]

Λαθος μου, σύζυγος του Κουταλιανου εννοουσα!:D
Δεν ξέρω, αν είναι καλή ιδέα γενικά να της αλλάζετε έτσι το περιβάλλον της κάθε βράδυ. Κανονικά, από όσα έχω διαβάσει, το πουλί πρέπει να έχει ένα σημείο αναφοράς σαν σπίτι του, δλδ, ένα κλουβι, για να μην μπερδεύεται και να νοιώθει ασφάλεια εκεί μεσα. Αν αλλάζει συνέχεια, θα δημιουργηθούν ψυχολογικά, έτσι ξέρω. Αλλά, θα σου πούνε και τα παιδιά από εδώ μέσα για πιο σίγουρα. Τα χαρτιά αρχίζουν να τα σκίζουν, όταν είναι έτοιμα για ζευγάρωμα, είναι σαν να ετοιμάζουν φωλιά.
 
Τι τραβαμε κ εμεις οι μπαμπαδες 🧐 Κινδυνευει καθημερινα η σωματικη μας ακεραιοτητα
Για τον δυσμοιρο πατέρα 😁
Την είδα και θυμήθηκα την περίπτωσή σας!

FB_IMG_1553203083537_640x800.webp
 
Μα δεν γινεται, το δευτερο κλουβι στο υπογειο το καναμε για να κοιματε κ νωρις και ποιο ησυχα, πριν με τον μικρο που φωναζε 10 ωρα ξυπνιος ητανε
[automerge]1553242777[/automerge]
Για τον δυσμοιρο πατέρα 😁
Την είδα και θυμήθηκα την περίπτωσή σας!
Ακριβως αυτο 😀:D
 
Το καλό με τα κλουβιά αυτά είναι ότι έχουν ρόδες και μετακινούνται εύκολα. Τους Αλεξανδρινούς μου τους βγάζω έξω και το βράδυ μπαίνουν μέσα, αλλά το κλουβί δεν μετακινείται, παραμένει σταθερό σε ένα σημείο (τα πουλιά μου έχουν ξεχωριστό δωμάτιο). Όταν θέλουν από μόνα τους να πάνε μέσα, απλά με τσιμπάνε ελαφρά στο αυτί, τότε καταλαβαίνω πως θέλουν να πάνε μέσα και οκ. Τον Ζακό, όμως, που δεν μπορώ να τον αγγίξω, τον φέρνω στο σαλόνι μαζί με το κλουβί, βγαίνει, κάνει τη βόλτα του κι μπαίνει μέσα μόνος του μετά, αλλά στο Δικό του Κλουβί. Δεν αλλάζουν "σπίτι" δηλαδή, ξέρουν που είναι του καθενός και νοιώθουν ασφαλείς εκεί μέσα.
[automerge]1553243471[/automerge]
Για τον δυσμοιρο πατέρα 😁
Την είδα και θυμήθηκα την περίπτωσή σας!

View attachment 61527
😀! Αυτό ισχύει 100% για τα κοκατίλ μας)
 
Εξω εχω 6-7 γατες που αραζουνε και στο ισογειο εχω 2 σαλονια! το κλουβι ειναι στο μεγαλο σαλονι για να βλεπει κινηση κ να περνα η ωρα της και το αλλο σαλονι ειναι εκει που δουλευει η συζυγος για να μην ενοχλειτε απο τα γκαρισματα της κοπελας. Γενικα αμα εχεις παιδι ο θορυβος με τα διαβασματα κ τους τσακωμους ειναι καθημερινο φαινομενο, αρα ησυχια δεν υπαρχει! Παντως η μικρη κ πριν τον οιστρο της αρεσε η ιδεα του υπογειου αφου οταν την εβγαζα το απογευμα μονη της κατεβαινε κατω για να μπει μεσα, απλα επρεπε να παει 7 η ωρα!
 
Οταν ψαχνεις για φωλια ακομα κ τα μανίκια ειναι οκ!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Οταν ψαχνεις για φωλια ακομα κ τα μανίκια ειναι οκ!
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Το κορίτσι Εγώ βάζω κουτιά από χαρτόνι στη δική μας, τα ξεσκίζει, μπαίνει μέσα και κάθεται, σαν να είναι φωλιά)
 
Back
Top