Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Τάκη, αν του φέρεις τιποτα κουκουνάρια, ξύλα κλπ και τα βάλεις μέσα σε μια λεκάνη ή νεροχύτη ώστε να μην λερώνει, θα μπορεις να τον αφήνεις, εφόσον ασχολείται με αυτά πιο πολλή ώρα ελεύθερο. Αλλά δεν ξερω τι νόημα έχει το ελεύθερος σε αυτην την περίπτωση, διότι αν ειναι πχ. Για να πετάει και κάθεται και σπάει ξύλα, μάλλον δεν θα ειναι ικανοποιητικό.
 
Αν ειναι να μπει κ στον νεροχυτη η καρπαζια θα παει σύννεφο! Εδω με το ζορι τον κραταω σπιτι, τον εχω βλεπεις στο σαλονι! Και οπως καταλαβαινεις σαλονι με τσοφλια και πιπεριες δεν παει! 🙄:D
 
Οσο μεγαλώνουν, κάνουν και λιγότερες ζημιές. Ο αρσενικός μας είναι πιά 6 χρονών περίπου και είναι πολύ ήρεμος, βγαίνει βόλτα και πάει πάνω στα ντουλάπια της κουζίνας και παίζει εκεί στον παιχνιδότοπο χωρίς να ενοχλεί κανέναν, μπορεί να κάθεται εκεί με τις ώρες. Του έχω εκεί πάνω ένα σωρό ξύλα, κουκουνάρια, φιταχτά παιχνίδια από χαρτί, φύκια, όστρακα και άλλα. Επίσης, λατρεύει τα παιδικά πλαστικά παιχνίδια για την παραλία, όπως κουβαδάκια, φτιαράκια, τσουγκράνες και τέτοια. Η Κοκό, όμως έχει τελείως άλλη συμπεριφορά. Τα πρώτα 2 χρόνια μου μάσησε όλες τις μπλούζες, δεν μπορούσαμε να την αφήσουμε λεπτό μόνη της και ήταν πολύ φωνακλού. Τώρα κάπως στανιάρει, όταν βγαίνει βόλτα κάθεται πάνω μου, πίνουμε τσάι μαζί ή δουλεύω στον υπολογιστή και εκείνη απλά κοιτάει ή κάνουμε δουλειές του σπιτιού μαζί πάλι. Μερικές φορές της βάζω μικρές κούτες με διάφορα παιχνίδια μέσα στο κλουβί και τα σκαλίζει ώρα. Παραμένει λίγο ζημιάρα και χρειάζεται επιτήρηση, ωστόσο)
Αλλο ένα πολύ ωραίο είναι να τους δίνεις φρέσκα κλαδιά από κατάλληλα δέντρα μαζί με τις φυλλωσιές. Εμείς κόβουμε ευκάλυπτους ή θυμάρι που έχουμε μπόλικα στην περιοχή όλο το χρόνο. Μασουλάνε μια χαρά και απασχολούνται.
Το κλειδί είναι να απασχολείται το πουλί, να μην βαριέται είτε μέσα, είτε έξω από το κλουβί.
Σε ένα σημείο στο σπίτι έχουμε μεγάλο καθρέφτη και φτιάξαμε σταντ, όπου ο Ρόκκος περνάει πολύ ώρα και "ψωνίζεται" με το είδωλό του. Φλερτάρει και γουστάρει πολύ να μένει εκεί μόνος του, έχει πολύ πλάκα να τον παρατηρούμε πως φιλάει τον εαυτό του στον καθρέφτη ή κορδώνεται και βγάζει αστείους ήχους.
 
Φτανω σπιτι σημερα σχολώντας απο την δουλεια μου! Την ωρα που ετρωγα με πλησιαζει η Μαρια κ μου λεει: δεν θες να ακουσεις! Εκανα βλακια αλλα ολα οκ! Τι ειχε συμβει: Η Μαρια ειχε βγαλει τον Τουκη εξω και αυτος πεταριζε κ μετα καθοτανε πανω της! Καποια στιγμη φευγει κ παει πανω στην κουζινα! Ταυτοχρονα εμφανιζεται ο μαυρος γατος της γειτονιας εξω απο την μπαλκονοπορτα και αρχισε να τρωει το φαγητο που υπηρχε για τα 3 μικρα! Η Μαρια αμεσως χωρις σκεψη ανοιγει το συρομενο κ βγαινει εξω να τον διωξει! Εκεινη την στιγμη ακουει το πεταρισμα του Τουκη που ερχεται και καθεται στον ωμο της, ηταν ηδη εξω στην βεραντα 1 μετρο! Παγωσα μου λεει κ αυθόρμητα εβαλα το χερι μου πανω του, τον χαιδεψα κανοντας ενα βημα πισω και μπαίνοντας στο σπιτι! Ουφ! Τελος καλο, ολα καλα! Δεν σκεφτομαι καν τι θα γινοταν αν μου ανακοινωνε την φυγη του! ☹!meh👎
 
Τάκη, πρώτα από όλα ευτυχώς που είστε ακόμα μαζί με τον Τούκη, χαίρομαι πολύ.
off topic: δεν ξέρω σε τι κατάσταση ήσουν όταν έγραφες το ποστ 166, αλλά ήταν πολύ καλά δομημένο, ζωντανό, παραστατικό και κράταγε αμείωτο το ενδιαφέρον, ενώ κορύφωνε την ένταση.
Μήπως στον ελεύθερο χρόνο σου να έγραφες; Με αυτό το τέμπο που έχεις, μάλλον θα γινόσουν πολύ πετυχημένος σε ιστορίες μυστηρίου.
 
Θρίλερ παιδια! Μετα με ρωταγε η Μαρια: Αν εφευγε; Αστο καλυτερα της λεω, ας μην το συζηταμε! :D

"Δε θα γυρνούσες σπίτι... Αν δεν είχες μαζί σου τον Τούκη..." λίγα και απλά λόγια... 😀:):D:)
τέλος καλό... ΟΛΑ καλά !
 
Αγορασα πριν μερικες μερες το γνωστο πλεκτο σχοινι, μετα απο 4 μερες ειχε διαλυθει! Αδυνατο σημειο του, η πλαστικη βιδα που εχει για συγκρατηση!
Το μονο που αντεχει, το σχοινι κουλουρα που εχει γαντζο
IMG_20180204_162955.webp IMG_20180204_163031.webp
 
Αρχιζω και πιστευω οτι ειναι θηλυκο! 25 μηνων και μαυριλα δεν βλεπω στο λαιμο! Ποσο χρονων αραγε γεννανε τα θηλυκα; Μην μουρθει κανα αυγο κ δεν το περιμενω!
Αν βγει και θηλυκό πρόσεξε τι ώρες γυρνάς,θα σε περιμένει με τον πλάστη πίσω από την πόρτα :D
 
Μεγάλη προσοχή με τα παιχνίδια που έχουν νήματα, δείτε εδώ μια δημοσίευση της κτηνιάτρου κ. Γκρέϋ
https://www.facebook.com/animalmedicalcenter.greece/posts/913304985493238
upload_2018-2-13_12-40-58.webp
Παπαγάλος Cockatiel ήρθε στο ιατρείο με εμετούς και κατάπτωση. Μετά από κλινική εξέταση διαπιστώσαμε ότι εκτός από το φαγητό του, υπήρχε και κάποια συμπαγής μάζα στον πρόλοβο, η οποία μετά από μια ριψοκίνδυνη διαδικασία αφαιρέθηκε. Επρόκειτο για ίνες και κλωστές από ένα παιχνίδι στο κλουβί του και αν δεν είχαμε επέμβει άμεσα, το αποτέλεσμα θα ήταν μοιραίο. Μεγάλη προσοχή λοιπόν στο τι βάζετε μέσα στο κλουβί των παπαγάλων και στο τι "μασουλάνε" όταν τους έχετε ελεύθερους στο σπίτι! Μεταλλικά αντικείμενα, υφάσματα και μαλακό πλαστικό που μπορεί να καταποθεί αποτελούν απαγορευτικά στοιχεία στον χώρο που ζει!
 
Μεγάλο θέμα αυτό που θέτεις Μαρία ιδίως για εμας που έχουμε τα πουλάκια όλη τη μερα ελεύθερα έξω. Συνεχής αγώνας στο σπίτι να φύγει ο Ερνέστο από τέτοια αντικείμενα και να τα "εξαφανίσουμε" αφού ο βρωμερούλης έχει προτίμηση σε ότι πιο μπιχλιάρικο μπορεί να βρει. Μετά μας σκούζει λίγο αλλά εμείς ησυχάζουμε. Ποτέ όμως δεν μπορείς να ξέρεις τι θα βάλει στο στόμα του.
 
Το κακο ειναι οτι ειναι τα αγαπημενα σταντ των παπαγαλων λογω της υφης του υλικου! Στο ξυλο για να φαει παει μονο! τον εχω δει 2-3 φορες να ξηλωνει τις ίνες και τον εδιωξα απο εκει! απο τοτε δεν τον ξαναδα αλλα. συνηθως οι παπαγαλοι επαναλαμβανουν τις κακες συνηθειες τους!👎
 
Μεγάλη προσοχή με τα παιχνίδια που έχουν νήματα
Μεγάλο θέμα αυτό που θέτεις
Είναι όντως και πολύ σημαντικό. Έχω μεταφέρει το μήνυμα σε νέο ξεχωριστό θέμα για να μπορούμε όταν χρειάζεται να αναφερόμαστε σε αυτό επισημαίνοντας τους κινδύνους. Μεγάλη προσοχή με τα παιχνίδια που έχουν νήματα
 
Back
Top