Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Όταν είσαι το μόνο πρόσωπο που έρχονται σε επαφή συνήθως δεν υπάρχει πρόβλημα επειδή δεν έχουν άλλη επιλογή.
Ανεστη αυτο το ειχα απορία οντως, πως θατανε αν ημουνα ο μονος στο σπιτι!
Κατα σειρα συμπαθειας απο το σοι εχουμε :
1. Μαρια
2.Αδελφη Μαριας, 2 φορες που ερχεται τον χρονο απο το εξωτερικο καθεται αρκετες φορες επανω της. ( Ισως την μπερδευει με την Μαρια γιατι μοιάζουνε!)
3. Εγω, αφου ωρες ωρες ερχεται κ καθεται διπλα μου, αλλα χωρις χαδια!
Ο μικρος που απο την πρωτη στιγμη (4.5 ετων ηταν στην αγορα) δεν τον συμπαθισε καθολου και οταν περναει διπλα στο κλουβι δαγκωνει τα καγκελα συνεχεια! (ευτυχως οταν ειναι εξω δεν ασχολειται )
 
2.Αδελφη Μαριας, 2 φορες που ερχεται τον χρονο απο το εξωτερικο καθεται αρκετες φορες επανω της.
Αυτό σηκώνει παρεξήγηση!

( Ισως την μπερδευει με την Μαρια γιατι μοιάζουνε!)
Αυτό πάντως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να μάθω εάν και πως οι παπαγάλοι μας μας αναγνωρίζουν ή είναι πιθανό να μας μπερδέψουν με κάποιον άλλο που μας μοιάζει.
 
Κοιτα δεν κανει γλυκες αλλα ειναι ποιο χαλαρος μαζι της! Βεβαια οταν ειναι κ οι 2 στον ιδιο χωρο, στην Μαρια παει!
[automerge]1554656594[/automerge]
Εδω το 2017 με την αδελφη.

Screenshot_20190407-195926_Gallery_crop_288x470.webp
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Κοιτα δεν κανει γλυκες αλλα ειναι ποιο χαλαρος μαζι της! Βεβαια οταν ειναι κ οι 2 στον ιδιο χωρο, στην Μαρια παει!
Όταν έμενα Ελλάδα οι γονείς μου εβλεπαν τα κοκατιλ μου δυο τρεις φορές τον χρόνο. Όταν έφυγα και τα ανέλαβαν, τα κοκατιλ είχαν από την πρώτη ημέρα με την μητέρα μου (με την οποία μοιάζουμε) την ίδια σχέση που είχαν με εμένα όλα τα προηγούμενα χρόνια. Στον πατερα μου δεν επιτρέπουν ούτε χάδια ούτε τίποτα παρότι εκείνος τα ταιζει και τα καθαρίζει τα τελευταια τρία χρόνια.

Δεν έχει τύχει ποτέ να τα αφήσουμε ελεύθερα όσο είμαστε στον ίδιο χώρο και εγώ και η μητέρα μου για να δω ποια από τις δύο θα προτιμήσουν.
 
Ανεστη αυτο το ειχα απορία οντως, *πως θατανε αν ημουνα ο μονος στο σπιτι!
Κατα σειρα συμπαθειας απο το σοι εχουμε :
1. Μαρια
2.Αδελφη Μαριας,** 2 φορες που ερχεται τον χρονο απο το εξωτερικο καθεται αρκετες φορες επανω της. ( Ισως την μπερδευει με την Μαρια γιατι μοιάζουνε!)
3. Εγω, αφου ωρες ωρες ερχεται κ καθεται διπλα μου, αλλα χωρις χαδια!
***Ο μικρος που απο την πρωτη στιγμη (4.5 ετων ηταν στην αγορα) δεν τον συμπαθισε καθολου και ****οταν περναει διπλα στο κλουβι δαγκωνει τα καγκελα συνεχεια! (ευτυχως οταν ειναι εξω δεν ασχολειται )

*Θα ήταν καλή μαζί σου Τάκη αλλά δεν είναι απαραίτητο πως θα σου είχε αδυναμία.
**Πρόκειται για το ίδιο φύλο=γυναίκα και της μοιάζει= οικειότητα εμφανίσεως (κατά την άποψη μου).
***...Αρσενικό και μικρό σε μέγεθος... Οπότε άνετα αισθάνεται ανώτερος και βγάζει μεγαλύτερη επιθετικότητα.
****Μέσα στο κλουβί αισθάνεται πως κυριαρχεί εκτός αυτού χάνει την κυριαρχία, επίσης θ΄ασχολείται με πιο ''ενδιαφέροντα'' πράγματα γι΄αυτήν.

.Αυτό πάντως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να μάθω εάν και πως οι παπαγάλοι μας μας αναγνωρίζουν ή είναι πιθανό να μας μπερδέψουν με κάποιον άλλο που μας μοιάζει.
Πιστεύω σίγουρα πως μας αναγνωρίζουν.
Επίσης πιστεύω πως όταν κάποιος (όταν αφορά άντρες) ή κάποια μας μοιάζει, τους είναι οικεία η εικόνα οπότε αυτό προτιμούν.
Θα παρατηρήσετε πως αν προτιμούν πχ έναν άνδρα, γενικά δείχνουν καλύτερη συμπεριφορά στους άντρες γενικότερα και όχι στις γυναίκες.
Το ίδιο ισχύει όταν συμπαθούν μια γυναίκα, αυτά τα πουλιά γενικά (συνήθως) δεν συμπαθούν άντρες
 
Τάκη, ενώ γνωρίζουμε ότι μεσολαβούν τα προαναφερθέντα, είναι ειρωνεία της τύχης να μην είναι "αυτοκόλλητη" με εσένα η Τούκη! Εσύ την έφερες στο σπίτι και την φροντίζεις! Μου κάνει εντύπωση! Θα πρέπει να συμβιβαστείς με τους όρους και της παραξενιές της! 😛:)
 
Αυτό πάντως έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον και θα ήθελα πολύ να μάθω εάν και πως οι παπαγάλοι μας μας αναγνωρίζουν ή είναι πιθανό να μας μπερδέψουν με κάποιον άλλο που μας μοιάζει.
Eίναι πολύ έξυπνα πιστεύω για να μας μπερδέψουν με άλλους. Ειδικά τους ανθρώπους που θεωρούν ταίρι τους όπως στην περίπτωση της Μαρίας και του Τούκη δεν το πιστεύω, θα ήταν σαν να λέμε την μπέρδεψε με έναν άλλο Αλεξανδρινό γιατί είναι όλοι πράσινοι. Αντιλαμβάνεται την οικεία φυσιογνωμία θεωρώ με το πρόσωπο της αδερφής της σε συνδυασμό με το γεγονός που ανέφερε η Σίσσυ για την γενικότερη προτίμηση του φύλου.
 
Σημερα συνεβη ενα αιματηρο συμβαν κ για να σας προλαβω εγω ημουνα το θυμα!
9 το πρωι ανεβασα την Τουκη με το μικρο κλουβι της κ την εβγαλα στην βεραντα για την πρωτη επαφη της φετος με τον ηλιο κ τον κηπο, την αφησα καμμια ωρα εξω κανοντας την παρεα κ μετα εβαλα μεσα το κλουβι αφηνοντας το πουλι να παει στο χερι της Μαριας!
Λεω δεν παω το κλουβι να το ξαναβαλω κατω; αυτο κανω λοιπον και το τοποθετησα κλειστο στην καρεκλα! Εκεινη την ωρα ακουω την Τουκη να κατεβαινει στο υπογειο, έχοντας παρει χαμπαρι την διαδικασια! Προσγειωθηκε πανω στο κλουβι κ ακαριαια βλεποντας το κλειστο, γυρναει πεφτει πετοντας επανω μου και νοιωθω να με δαγκωνει κατω απο τα χειλια μου! Τρελαθηκα, αμεσως τιναζομε και φευγει κ παει στο κλουβί! Ανεβαινω επανω και το λεω στην Μαρια η οποια αμεσως κατεβηκε τον πηρε στο χερι και τον ανεβασε στο επανω κλουβι! Στο προσωπο μου υπηρχαν τα σημαδια του ραμφους σαν 2 κωνικα μαχαιρακια κ ετρεχε αιμα, με τα πολλα σταματησα το αιμα και καθησα να συνελθω απο την ταραχή μου!
Φυσικα ακολουθησε μουρμουρα οπως τι θα γινει αυριο αν δαγκωσει το παιδι, αν σε δαγκωνε στα ματια κλπ κλπ!
Η ολη ιστορια, υπογειο, αλλο κλουβι, περισσοτερος υπνος, γεννηση 3 αυγων προφανως εχει ενεργοποιήσει τις ορμονες της με αποτελεσμα την χειροτερη συμπεριφορα απεναντι μου και το κλιμα εχει χειροτερεψει!
Η Τουκη οταν ειναι πανω ειναι ποιο καταδεκτικη απεναντι μου, απεναντιας μολις μπει στο υπογειο γινεται 100% ποιο επιθετικη μονο σε εμενα! Εχω παραγγείλει ενα λιγο μικροτερο κλουβι που το περιμενω σε λιγες μερες, αλλα δεν ξερω αν θα βοηθησει την κατασταση!
 
Σημερα συνεβη ενα αιματηρο συμβαν κ για να σας προλαβω εγω ημουνα το θυμα!
9 το πρωι ανεβασα την Τουκη με το μικρο κλουβι της κ την εβγαλα στην βεραντα για την πρωτη επαφη της φετος με τον ηλιο κ τον κηπο, την αφησα καμμια ωρα εξω κανοντας την παρεα κ μετα εβαλα μεσα το κλουβι αφηνοντας το πουλι να παει στο χερι της Μαριας!
Λεω δεν παω το κλουβι να το ξαναβαλω κατω; αυτο κανω λοιπον και το τοποθετησα κλειστο στην καρεκλα! Εκεινη την ωρα ακουω την Τουκη να κατεβαινει στο υπογειο, έχοντας παρει χαμπαρι την διαδικασια! Προσγειωθηκε πανω στο κλουβι κ ακαριαια βλεποντας το κλειστο, γυρναει πεφτει πετοντας επανω μου και νοιωθω να με δαγκωνει κατω απο τα χειλια μου! Τρελαθηκα, αμεσως τιναζομε και φευγει κ παει στο κλουβί! Ανεβαινω επανω και το λεω στην Μαρια η οποια αμεσως κατεβηκε τον πηρε στο χερι και τον ανεβασε στο επανω κλουβι! Στο προσωπο μου υπηρχαν τα σημαδια του ραμφους σαν 2 κωνικα μαχαιρακια κ ετρεχε αιμα, με τα πολλα σταματησα το αιμα και καθησα να συνελθω απο την ταραχή μου!
Φυσικα ακολουθησε μουρμουρα οπως τι θα γινει αυριο αν δαγκωσει το παιδι, αν σε δαγκωνε στα ματια κλπ κλπ!
Η ολη ιστορια, υπογειο, αλλο κλουβι, περισσοτερος υπνος, γεννηση 3 αυγων προφανως εχει ενεργοποιήσει τις ορμονες της με αποτελεσμα την χειροτερη συμπεριφορα απεναντι μου και το κλιμα εχει χειροτερεψει!
Η Τουκη οταν ειναι πανω ειναι ποιο καταδεκτικη απεναντι μου, απεναντιας μολις μπει στο υπογειο γινεται 100% ποιο επιθετικη μονο σε εμενα! Εχω παραγγείλει ενα λιγο μικροτερο κλουβι που το περιμενω σε λιγες μερες, αλλα δεν ξερω αν θα βοηθησει την κατασταση!
Τάκη, η συμπεριφορά αυτή είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ φυσιολογική. Εάν έχει κάνει και αυγά, τότε είναι σε φάση να προστατέψει την φωλιά της, όπως λέμε. Και η δική μας Κοκό γίνεται εκείνες τις ημέρες σκέτος διάβολος. Την έβγαλες τα αυγά ή έχει που να τα κλωσήσει; Είναι καλό να την κάνετε μπανάκι σχεδόν κάθε μέρα με χλιαρό νερό σε ψεκαστήρι, τότε ηρεμούνε κάπως. Αν πάλι έβγαλες τα αυγά, δεν έπραξες σωστά. Να μου πεις, ώστε να σε κατατοπίσω τι να κάνετε. Προφανώς, το αντιστρές εδώ δεν βοήθησε και πολύ!)
 
Το ροζ κράνος που μου είχες δείξει, δεν βγαίνει σε άλλα χρώματα; 🤔

Πέρα από την πλάκα, εύχομαι περαστικά και από εδώ και πέρα να είσαι πιο προσεκτικός. Αφού εσένα δεν σε πολυσυμπαθει αυτήν την περίοδο, ας αναλάβει η σύζυγος για ένα σύντομο διάστημα τα των κλουβιων αν είναι δυνατό. Φάση είναι και θα περάσει.
[automerge]1557661888[/automerge]
Μικρότερο κλουβί γιατί;
 
@anatolia Ναι τα εχω βγαλει τα αυγα εδω και 3 εβδομαδες αφου ετσι συμβουλευθηκα! Τωρα εμαθα! Οι συμβουλες σου μου ειναι πολυτιμες
@ζιζι 2 εχω και το επαιξα μάγκας, δεν το φορεσα και την πατησα! 🙄
Μικροτερο για να αλλαξει περιβαλλον και ναναι ποιο ελαφρυ για να τον βγαζω εξω
Μιλαω για το κλουβι του υπνου, οχι για την μεζονέτα που ειναι το κυριο σπιτι του
 
@anatolia Ναι τα εχω βγαλει τα αυγα εδω και 3 εβδομαδες αφου ετσι συμβουλευθηκα! Τωρα εμαθα! Οι συμβουλες σου μου ειναι πολυτιμες
@ζιζι 2 εχω και το επαιξα μάγκας, δεν το φορεσα και την πατησα! 🙄
Μικροτερο για να αλλαξει περιβαλλον και ναναι ποιο ελαφρυ για να τον βγαζω εξω
Μιλαω για το κλουβι του υπνου, οχι για την μεζονέτα που ειναι το κυριο σπιτι του
Τάκη, όσο αφαιρούμε τα αυγά, εκείνες θα συνεχίσουν να θέλουν να τα κάνουν, και αρκετές φορές τα κάνουν ξανά, και αυτό δεν είναι καλό για τον οργανισμό τους, όπως καταλαβαίνεις. Το πιο σωστό είναι να τις αφήνουμε 23-25 μέρες να τα κλωσσίσουν με την ησυχία τους, ώστε να τους φύγει η όρεξη και να ικανοποιηθεί και το ένστιγκτο, τότε οι ορμόνες επανέρχονται γρήγορα στον φυσιολογικό, καθώς νοιώθουν ότι έχουν κλείσει αυτό τον κύκλο της μητρότητας. Επίσης, δεν είναι καθόλου καλό να της αλλάζετε συνέχεια κλουβιά, την στρεσάρει αυτό το γεγονός και δεν έχει ένα σταθερό σημείο αναφοράς. Ιδίως σε αυτή την φάση που είναι φουλ ορμονική. Καλύτερα να της έχετε ένα μοναδικό κλουβί, ώστε να ξέρει ότι αυτό είναι το σπίτι της και να νοιώθει ασφάλεια. Επίσης, όταν είναι σε ορμονική φάση και κάνει αυγά, να την αφήνετε ήσυχη όσο πιο πολύ γίνεται, να την βγάζετε έξω μόνο αν σας το ζητήσει η ίδια. Τείνουν να γίνονται πολύ μυστικοπαθείς και δεν θέλουν καθόλου επαφή οι θηλυκές σε αυτή την φάση. Εγώ στην δική μου βάζω φωλιά και κάθεται εκεί μέσα 24/7, ώσπου να βαρεθεί και να ζητήσει να βγει από το κλουβί μόνη της. Οπότε, συνοψίζουμε και λέμε: το κλουβί πρέπει να είναι ΕΝΑ, πολλά μπάνια με χλιαρό ψεκαστήρι, αν έχετε βγάλει τα αυγά, και αλλάξτε την διακόσμηση μέσα στο κλουβί, μετακινήστε τα μπολ με το νερό και το φαί σε άλλη θέση, κλπ. Αφήστε την να ζητήσει μόνη της να βγει έξω ή να αναζητήσει επαφή μαζί σας σε αυτή την ορμονική φάση, και, φυσικά, προσοχή στις κινήσεις σας, καθώς από τα νεύρα τους επιτίθενται μερικές φορές ακόμη και στα πιο αγαπημένα τους πρόσωπα. Δεν την άφησες, δυστυχώς, να ολοκληρώσει το ''έργο'' της!
 
Εκ του αποτελεσματος εχεις δικαιο, οποτε την εχω στο αγαπημενο της κλουβι του υπνου κ την ανεβαζω με αυτο επανω για την ημερα κ την κατεβαζω μεσα σε αυτο το βραδυ! Οσον αφορα την μυστικοπαθεια συμφωνω για τον λογο οτι μονη της θελει να πηγαινει κατω απο τις 3 μμ κ καθεται στην ησυχια της!
Η Μαρια ρωταει αν ειναι καλύτερα λογω οτι θελει μοναξια να την αφηνω στο υπογειο μονη της ολη μερα, με ανοικτο φως, να μην την ανεβαζω επανω δηλαδη! Αν θελήσει παρεα θα κραξει(το εχει κανει στο παρελθον)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εκ του αποτελεσματος εχεις δικαιο, οποτε την εχω στο αγαπημενο της κλουβι του υπνου κ την ανεβαζω με αυτο επανω για την ημερα κ την κατεβαζω μεσα σε αυτο το βραδυ! Οσον αφορα την μυστικοπαθεια συμφωνω για τον λογο οτι μονη της θελει να πηγαινει κατω απο τις 3 μμ κ καθεται στην ησυχια της!
Η Μαρια ρωταει αν ειναι καλύτερα λογω οτι θελει μοναξια να την αφηνω στο υπογειο μονη της ολη μερα, με ανοικτο φως, να μην την ανεβαζω επανω δηλαδη! Αν θελήσει παρεα θα κραξει(το εχει κανει στο παρελθον)
Τάκη, και το ότι αλλάζει κάθε μέρα θέση (υπόγειο, πάνω, κλπ.) και αυτό είναι ένας στρεσογόνος παράγοντας, βασικά. Το καλύτερο θα ήταν να βρίσκατε μια θέση για το κλουβί της μέσα σε κάποιο δωμάτιο του σπιτιού, ή σε χώρο, όπου ναι μεν θα ήταν κάπως ήσυχα, αλλά και να μπορεί να σας ακούει και να έχει μια κάποια επαφή μέσα στην ημέρα, ασχέτως ορμονικού ή όχι. Το θέμα είναι ότι οι παπαγάλοι είναι πολύ κοινωνικά πουλιά και έχουν ανάγκη την διαδραστικότητα με τους ανθρώπους. Αν τους αποκλείσουμε από την επικοινωνία και την επαφή μαζί μας, θα αρχίσουν άλλα προβλήματα, πολύ πιο σοβαρά, όπως μάδημα φτερών, μάσημα άκρων και τέτοια άσχημα. Αν τώρα θέλετε να κάνετε ένα μικρό πείραμα, αφήστε την μια μέρα στο υπόγειο με ανοικτό φως και δείτε πως θα φερθεί, μετά διαλέγετε και πως να το χειριστείτε, ανάλογα την συμπεριφορά της. Αλλά, δείτε το θέμα με την μετακίνηση του κλουβιού πιο σοβαρά, είναι, όπως είπα, ένα στρες και αυτό για το πουλί. Οι παπαγάλοι είναι πλάσματα της ρουτίνας, οτιδήποτε αλλάζει σε περιβάλλον ή καταστασεις, τους προκαλεί στρες και άγχος. Ας ελπίσουμε, ότι η κατάσταση με τις ορμόνες θα της περάσει σύντομα και θα επανέλθει στον υπέροχο εαυτό της)
 
Back
Top