Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Σ ευχαριστω Αμβροσιε!

Αλλαξα ολες τις θεσεις στο κλουβι της, πατηθρες φαγητου νερου, τιποτα, σαν να μην αλλαξε τίποτα στον χωρο! Βρε δεν χαμπαριαζει τίποτα αυτη η ρατσα! Μηπως να παρω καμμια κουνια σαν του Σαχαμπ κ βρει τον ερωτα της μπας κ καθεται παραπανω στο κανονικο της κλουβι; Αλλα μετα θαχω αλλα θεματα 🙄 τι λες @ζιζι.;
 
Σ ευχαριστω Αμβροσιε!

Αλλαξα ολες τις θεσεις στο κλουβι της, πατηθρες φαγητου νερου, τιποτα, σαν να μην αλλαξε τίποτα στον χωρο! Βρε δεν χαμπαριαζει τίποτα αυτη η ρατσα! Μηπως να παρω καμμια κουνια σαν του Σαχαμπ κ βρει τον ερωτα της μπας κ καθεται παραπανω στο κανονικο της κλουβι; Αλλα μετα θαχω αλλα θεματα 🙄 τι λες @ζιζι.;
😂 Μην βάζεις κι άλλο μπελά στο κεφάλι σου.
 
Σ ευχαριστω Αμβροσιε!

Αλλαξα ολες τις θεσεις στο κλουβι της, πατηθρες φαγητου νερου, τιποτα, σαν να μην αλλαξε τίποτα στον χωρο! Βρε δεν χαμπαριαζει τίποτα αυτη η ρατσα! Μηπως να παρω καμμια κουνια σαν του Σαχαμπ κ βρει τον ερωτα της μπας κ καθεται παραπανω στο κανονικο της κλουβι; Αλλα μετα θαχω αλλα θεματα 🙄 τι λες @ζιζι.;
Τάκη, βιάζεσαι πολύ!) Δεν ηρεμούν οι ορμόνες από την μια μέρα στην άλλη) Δώσε της κάτι να μασουλάει, κλαδιά, κουκουνάρια, ξύλα, χαρτιά, περιοδικά, μικρά κουτάκια, ώσπου να έρθουν τα παιχνίδια σας. Αυτά δίνω στην δική μου και ηρεμεί κάπως. Η Κοκό μας, όμως, μεγάλωσε πάνω ε έναν ώμο μάλλον, και για αυτό θέλει συνέχεια να είναι επάνω μου) Α! Και ένα ρολό χαρτί υγείας κάνει καλή δουλειά
 
Σημερα που ημουνα σπιτι της ειχα βαλει χαρτονια να μασουλαει, βγηκε εξω κανα μισαωρο, εκανε το μπανιο της, πηρε τα χαδια απο την Μαρια κ εκει που ηταν ησυχη πηγε 4 η ωρα και αρχισε την γκρινια, πηγε 5 κ την κατέβασα! Ειναι το ρολοι βλεπεις! Που θα παει θα ξαναρυθμιστει! :D
[automerge]1557938999[/automerge]
Τάκη, βιάζεσαι πολύ!) Δεν ηρεμούν οι ορμόνες από την μια μέρα στην άλλη) Δώσε της κάτι να μασουλάει, κλαδιά, κουκουνάρια, ξύλα, χαρτιά, περιοδικά, μικρά κουτάκια, ώσπου να έρθουν τα παιχνίδια σας. Αυτά δίνω στην δική μου και ηρεμεί κάπως. Η Κοκό μας, όμως, μεγάλωσε πάνω ε έναν ώμο μάλλον, και για αυτό θέλει συνέχεια να είναι επάνω μου) Α! Και ένα ρολό χαρτί υγείας κάνει καλή δουλειά
Το ρολο κομπλέ με τα φύλλα εννοεις;
[automerge]1557939001[/automerge]
Τάκη, βιάζεσαι πολύ!) Δεν ηρεμούν οι ορμόνες από την μια μέρα στην άλλη) Δώσε της κάτι να μασουλάει, κλαδιά, κουκουνάρια, ξύλα, χαρτιά, περιοδικά, μικρά κουτάκια, ώσπου να έρθουν τα παιχνίδια σας. Αυτά δίνω στην δική μου και ηρεμεί κάπως. Η Κοκό μας, όμως, μεγάλωσε πάνω ε έναν ώμο μάλλον, και για αυτό θέλει συνέχεια να είναι επάνω μου) Α! Και ένα ρολό χαρτί υγείας κάνει καλή δουλειά
Το ρολο κομπλέ με τα φύλλα εννοεις;
 
Σημερα που ημουνα σπιτι της ειχα βαλει χαρτονια να μασουλαει, βγηκε εξω κανα μισαωρο, εκανε το μπανιο της, πηρε τα χαδια απο την Μαρια κ εκει που ηταν ησυχη πηγε 4 η ωρα και αρχισε την γκρινια, πηγε 5 κ την κατέβασα! Ειναι το ρολοι βλεπεις! Που θα παει θα ξαναρυθμιστει! :D
[automerge]1557938999[/automerge]

Το ρολο κομπλέ με τα φύλλα εννοεις;
[automerge]1557939001[/automerge]

Το ρολο κομπλέ με τα φύλλα εννοεις;
Και με τα φύλλα, αλλά και χωρίς. Εμείς της δικής μας της το κάνουμε το άδειο ως ντουντούκα και μουρλαίνεται να το φτάσει για να το ξεσκίσει) Της το δίνουμε μέσα στο κλουβί μετά και ασχολείται για κάμποση ώρα.
 
Εγω της βαζω απο κουζινας αλλα δαγκωνει μερικες φορες κ δεν ξανασχολείται! Κ κλαδια που της εβαζα τα ιδια στην αρχη κ μετα δεν! Μονο τα παιχνίδια με χαρτονια χάντρες κ ξυλακια ξεσκιζει, εως τωρα!
 
Παιδιά λίγο off topic αλλά μια και αναφερθήκατε στο ρόλο να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Φτιάχνω κι εγώ ροδελες από χαρτί κουζίνας, κρύβω μέσα λαχανικά και αφού τα φάνε βγάζω το ρόλο γιατί αρχίζουν να το σκίζουν. Καλό θα ήταν να το άφηνα για παιχνίδι αλλά αν κόβοντας το φάνε κιόλας; Θα πάθουν τίποτα; 🤔
 
Παιδιά λίγο off topic αλλά μια και αναφερθήκατε στο ρόλο να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Φτιάχνω κι εγώ ροδελες από χαρτί κουζίνας, κρύβω μέσα λαχανικά και αφού τα φάνε βγάζω το ρόλο γιατί αρχίζουν να το σκίζουν. Καλό θα ήταν να το άφηνα για παιχνίδι αλλά αν κόβοντας το φάνε κιόλας; Θα πάθουν τίποτα; 🤔
Νομίζω, θα πρέπει να παρατηρήσεις λίγο πως παίζουν με το ρολό, αν δηλαδή το μασουλάνε και το φτύνουν ή προσπαθούν να το φάνε κιόλας. Τα δικά μου, όλα, μικρά-μεγάλα, τα μασουλάνε, δεν τα καταπίνουν, καταλαβαίνουν κάπως, ότι αυτό δεν τρώγεται και απλά το ξεσκίζουν μικρά κομμάτια.
 
Σε αυτή τη φάση το μασούλημα σε αυτό το πουλί πιστεύω πώς πρέπει να περιοριστεί μόνο σε κλαδιά κρεμασμένα απο το ταβάνι του κλουβιού της. Οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε υλικό φωλιάς όπως χαρτόνια, χαρτιά, πριονίδια, ξύλα στο πάτωμα του κλουβιού κτλ μόνο θα παρατείνουν την ορμονική φάση που περνάει.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδιά λίγο off topic αλλά μια και αναφερθήκατε στο ρόλο να ρωτήσω κι εγώ κάτι. Φτιάχνω κι εγώ ροδελες από χαρτί κουζίνας, κρύβω μέσα λαχανικά και αφού τα φάνε βγάζω το ρόλο γιατί αρχίζουν να το σκίζουν. Καλό θα ήταν να το άφηνα για παιχνίδι αλλά αν κόβοντας το φάνε κιόλας; Θα πάθουν τίποτα; 🤔
Μόνο ολόκληρο να μην το βάζεις Ζωή γιατί θα το βλέπουν ως φωλιά και θα μπαίνουν μέσα...
 
Back
Top