Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Δεν υπαρχει αλλο μερος δυστυχως, λες να μην τοχω δει; ο κατω χωρος ειναι κουζινα σαλονι, μικρο σαλονι, wc και τα 2 σαλονια λειτουργουν, το ενα σαν κανονικο κ το δευτερο μικρο σαν home cinema συν το γραφειο της Μαριας, τα επανω ειναι 3 δωματια που το ενα ειναι σιδερωτηριο κ pc room!
Υπογειο ειναι αδειο διαμερισμα συν γκαραζ Δυστυχως δεν υπαρχει! Υπαρχουν πολλες δυσκολιες σπιτι, απο τον χωρο που δεν βρισκω καλυτερο, απο το δευτερο κλουβι, απο τις κουτσουλιες που κρατάει μεσα της οταν ειναι σ αυτο γιατι τοχει ιερο, απο την συζυγο που γκρινιαζει γιατι η Τουκη κραζει ολη μερα! Γιαυτο βρηκα την λυση υπογειου για να ισορροπησω τα πραγματα αλλά ανοιξα αλλες πληγες!
 
Τάκη νομίζω πως στο είχα πει σε προηγούμενο χρόνο ότι κι εγώ πιστεύω πως το υπόγειο "ξύπνησε το δράκο". Στη θέση σου θα το σταματούσα άμεσα και θα έβγαζα το πουλί με το μεγάλο κλουβί έξω. Δεν κινδυνεύει απο τις γάτες. Τάιζα 27 γάτες στο σπίτι μου οι οποίες κοιμόνταν καθημερινά πάνω στα κλουβιά με τους παπαγάλους. Δεν είναι καναρίνια για να φοβηθείς μην σου τα τρομάξουν. Άσε που απο το κράξιμο δεν θα τολμήσουν να πλησιάσουν το κλουβί για μέρες-εβδομάδες αρχικά.


...
Η Μαρια ρωταει αν ειναι καλύτερα λογω οτι θελει μοναξια να την αφηνω στο υπογειο μονη της ολη μερα, με ανοικτο φως, να μην την ανεβαζω επανω δηλαδη! Αν θελήσει παρεα θα κραξει(το εχει κανει στο παρελθον)

Προσωπικά διαφωνώ κάθετα. Διότι μια ωραία πρωία θα κατεβείς κάτω και θα την βρεις μαδημένη απο το στρες. Τα πουλιά δεν ανήκουν στα υπόγεια ούτε στη μαναξιά τους. Λάθος το αντιλαμβάνεται η Μαρία αυτό που δείχνει ο παπαγάλος σας. Εδώ κάνουν lupron shots σε πουλιά που περνούν παρατεταμένη ορμονική φάση. Αν δεν βλέπεις φως στον ορίζοντα ή τα έχετε δει πολύ σκούρα σκεφτείτε το να ρωτήσετε έναν ειδικό πτηνίατρο στην Αθήνα. Πιστεύω όμως ότι δεν υπάρχει λόγος πανικού κι ότι μπορείτε να διαχειριστείτε διαφορετικά ακόμη την κατάσταση.

Επίσης διαφωνώ ότι το κλουβί ύπνου δημιουργεί στρες. Αλλά στην περίπτωσή σας δημιουργεί άλλο πρόβλημα.
 
Οκ θα δω τι θα γίνει, που θα παει θα της περασει. ελπιζω
[automerge]1557673597[/automerge]
@Φοίβος ταχουμε πει αλλα το υπογειο δημιουργηθηκε απο το θορυβος συν ξαγρυπνη ως τις 10 η 11, η υπογειο κ διαλεξα το υπογειο
 
Μήπως όμως το μικρότερο κλουβί παραπέμπει ακόμη πιο πολύ σε φωλιά; Δεν έχω ιδέα, υποθέσεις κάνω.
Γιαυτο γραφω ολα οσα συμβαινουν ωστε να υπαρχει ενας οδηγος αποριων κ προτασεων για τους Αλεξανδρινους κατοχους 😉
Αποτι ειδες υπαρχουν διαφορες αποψεις ενίοτε κ αντίθετες μεταξυ τους, οποτε δοκιμαζουμε και γραφουμε!
 
Τάκη νομίζω πως στο είχα πει σε προηγούμενο χρόνο ότι κι εγώ πιστεύω πως το υπόγειο "ξύπνησε το δράκο". Στη θέση σου θα το σταματούσα άμεσα και *θα έβγαζα το πουλί με το μεγάλο κλουβί έξω. Δεν κινδυνεύει απο τις γάτες. Τάιζα 27 γάτες στο σπίτι μου οι οποίες κοιμόνταν καθημερινά πάνω στα κλουβιά με τους παπαγάλους. Δεν είναι καναρίνια για να φοβηθείς μην σου τα τρομάξουν. Άσε που απο το κράξιμο δεν θα τολμήσουν να πλησιάσουν το κλουβί για μέρες-εβδομάδες αρχικά.
Συμφωνώ με όλα όσα έχεις αναφέρει Ανέστη...
Ένα *θέμα που θέλει συζήτηση είναι ότι τώρα που ο καιρός είναι καλός, όλα θα είναι καλά.
Θα μπορεί άνετα να περνάει κάποιες ώρες εντός σπιτιού, όπως έχει μάθει. Ανάμεσα σε ανθρώπους (που συμπαθεί και άλλους που αντιπαθεί, ουσιαστικά απασχόληση κι ενδιαφέρον της παρέχουν όλοι).
Επίσης το καλοκαίρι μια (φαντάζομαι) βεράντα ''έχει ζωή''...
Τον χειμώνα τι θα γίνει; Το να περνάει κάποιες ώρες εντός σπιτιού (ώστε να μην αλλάξουν εντελώς οι συνθήκες ζωής της), μπορεί να έχει επιπτώσεις σε θέματα υγείας αλλά και ψυχολογίας (να νιώθει απομόνωση)...
 
...
Τον χειμώνα τι θα γίνει; Το να περνάει κάποιες ώρες εντός σπιτιού (ώστε να μην αλλάξουν εντελώς οι συνθήκες ζωής της), μπορεί να έχει επιπτώσεις σε θέματα υγείας αλλά και ψυχολογίας (να νιώθει απομόνωση)...

Μένουν σε μονοκατοικία σε μη κεντρική περιοχή. Τι θα έκανα στη θέση του Τάκη; Σκεφτόταν την απόκτηση δεύτερου Αλεξανδρινού πριν λίγο καιρό. Θα έφτιαχνα μια εξωτερική κλούβα και θα έψαχνα για να της βρω ταίρι για να μένουν μόνιμα έξω. Αν την θέλουν για πετ μέσα στο σπίτι θα σκεφτόμουν κι ένα ψαλίδισμα φτερών για να τους φύγει ο φόβος των εναέριων επιθέσεων. Δεν θα πάθει τίποτα το πουλί, στην περίπτωση αυτή είναι σχεδόν απαραίτητο κατά τη γνώμη μου αν δεν σταματήσουν το κλουβί ύπνου και το υπόγειο. Τη γνώμη μου περι υπογείου και φωλιάς την έχω πει πολλές φορές ως τώρα.
 
Παιδια η περιοχη εχει τοσο κουνουπι που βεραντα καθομαστε ως τις 3 το μεσημερι, οταν καθομαστε δηλαδη καποιες ωρες τα Σ/κα, γιατι οταν αρχιζουν τα μπανια και γυρνάμε στις 2, αντε για φαι μονο και μεσα! Δεν ειναι ευκολη η ζωη στα παραθαλασσια μερη ειδικα οταν εχεις πολυυυ πρασινο οπως εμεις!
[automerge]1557689026[/automerge]
Να προσθεσω οτι δευτερο πουλι ηθελα την παλαια καλη εποχή που ηταν ποιο αθορυβη κ κοινωνικη! Τωρα εφυγε η ιδεα και αγωνιζομε να την κρατησω σπίτι!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Παιδια η περιοχη εχει τοσο κουνουπι που βεραντα καθομαστε ως τις 3 το μεσημερι, οταν καθομαστε δηλαδη καποιες ωρες τα Σ/κα, γιατι οταν αρχιζουν τα μπανια και γυρνάμε στις 2, αντε για φαι μονο και μεσα! Δεν ειναι ευκολη η ζωη στα παραθαλασσια μερη ειδικα οταν εχεις πολυυυ πρασινο οπως εμεις!

Τάκη, οι παπαγάλοι στη φύση ζουν σε μέρη όπου τα κουνούπια είναι πιο πολλά απο τα μόρια του αέρα. Όταν κοιμούνται κρύβουν το κεφάλι τους που τα βλέφαρα είναι το μόνο σημείο με καθαρό δέρμα κι όλο το υπόλοιπο σώμα δεν κινδυνεύει. Μπορείς ακόμη και να σκεπάζεις το κλουβί το σούρουπο.
 
Παιδια η περιοχη *εχει τοσο κουνουπι που βεραντα καθομαστε ως τις 3 το μεσημερι, οταν καθομαστε δηλαδη καποιες ωρες τα Σ/κα, γιατι οταν αρχιζουν τα μπανια και γυρνάμε στις 2, αντε για φαι μονο και μεσα! Δεν ειναι ευκολη η ζωη.
**Να προσθεσω οτι δευτερο πουλι ηθελα την παλαια καλη εποχή που ηταν ποιο αθορυβη κ κοινωνικη! Τωρα εφυγε η ιδεα και αγωνιζομε να την κρατησω σπίτι!
*Αυτό είναι κάτι που λύνεται...
**Αυτό είναι κάτι που δεν λύνεται...
Θα μπορούσε δηλ να λυθεί με όσα προανέφερε ο Ανέστης...
(εμείς που έχουμε την διάθεση και ασχολούμεθα με πουλιά, διαθέτουμε θετική σκέψη και κάποια... φαντασία!
οι ''υπόλοιποι'' όμως αναζητούν την ησυχία τους, εδώ και τώρα) 🙄
 
*Αυτό είναι κάτι που λύνεται...
**Αυτό είναι κάτι που δεν λύνεται...
Θα μπορούσε δηλ να λυθεί με όσα προανέφερε ο Ανέστης...
(εμείς που έχουμε την διάθεση και ασχολούμεθα με πουλιά, διαθέτουμε θετική σκέψη και κάποια... φαντασία!
οι ''υπόλοιποι'' όμως αναζητούν την ησυχία τους, εδώ και τώρα) 🙄
Η θετικη σκεψη ομως για αυτα τα θεματα πρεπει να υπαρχει σε ολα τα μελη της οικογενειας Σισσυ μου γιατι οταν δεν υπαρχει εκει αρχιζουν τα προβληματα! Και εγω ψαχνω την χρυση τομη! Οταν λειπω απο το πρωι εως τις 5 καταλαβαινεις οτι ορισμενα θεματα αφορουνε κ αλλους που ειναι ολη μερα σπίτι!
 
Η θετικη σκεψη ομως για αυτα τα θεματα πρεπει να υπαρχει σε ολα τα μελη της οικογενειας Σισσυ μου γιατι οταν δεν υπαρχει εκει αρχιζουν τα προβληματα! Και εγω ψαχνω την χρυση τομη! Οταν λειπω απο το πρωι εως τις 5 καταλαβαινεις οτι ορισμενα θεματα αφορουνε κ αλλους που ειναι ολη μερα σπίτι!
... Οι ''υπόλοιποι'' όμως αναζητούν την ησυχία τους, εδώ και τώρα) 🙄
Το γνωρίζω-φαίνεται Τάκη μου,
... (εμείς που έχουμε την διάθεση και ασχολούμεθα με πουλιά, διαθέτουμε θετική σκέψη και κάποια... φαντασία!)
κι εσένα στους έχοντες τις αυτές διαθέσεις, σε συμπεριέλαβα...
 
Προχθες τράβηξα για εγκυκλοπεδικους λογους την Τουκη πως μεταμορφωνεται κ γινεται επιθετικη την περιοδο αυτην, σε μενα ενοοω, οταν μπαινει μεσα στο μικρο κλουβι! Πριν την γεννα της αλλαζα φαι κανονικα βαζοντας το χερι μου μεσα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Προχθες τράβηξα για εγκυκλοπεδικους λογους την Τουκη πως μεταμορφωνεται κ γινεται επιθετικη την περιοδο αυτην, σε μενα ενοοω, οταν μπαινει μεσα στο μικρο κλουβι! Πριν την γεννα της αλλαζα φαι κανονικα βαζοντας το χερι μου μεσα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Σαν να βλέπω την δική μου Κοκό - ακριβώς ίδια συμπεριφορά! Ωστόσο, παρατηρώ ότι τα κλουβιά είναι σχεδόν άδεια από παιχνίδια. Πάντα έτσι είναι; Να σας στείλω μερικά να απασχοληθεί με κάτι ενδιαφέρον το πουλί! Γενικά, το πρώτο της κλουβί, το μεγάλο, ήταν και το καλύτερο νομίζω. Εγώ στα δικά μου από εσένα το είδα και το πήρα. Και μέχρι σήμερα μια χαρά είναι, αλλά τους έχω παιχνίδια συνέχεια (από αυτά που φτιάχνω εγώ, όχι αγοραστά) και απασχολούνται, μασουλάμε όλη μέρα. Αλλιώς και θα γκαρίζουν, και φασαρία θα κάνουν και από νεύρα - άλλο τίποτε! Στην δική μου Κοκό έχει 2 εβδομάδες που έβγαλα τη φωλιά, αφού εκείνη πια βαρέθηκε να κάθεται μέσα με τα αυγά της. Και αμέσως έβαλα ένα σωρό παιχνίδια, για να έχει τι να κάνει και άλλαξα λίγο θέσεις σε μπολάκια, κλπ, ακόμη και το κλουβί το πήγα σε άλλο σημείο μέσα στο δωμάτιο, για να αποσπαστεί η προσοχή της και να ξεχάσει την φωλιά τελείως. Τώρα έχει επανέλθει, είναι μια χαρά, οι ορμόνες κόπασαν) Λοιπόν, δεν είναι καλή ιδέα τα μικρά κλουβιά στο υπόγειο και χωρίς παιχνίδια. Εγώ μπορώ να βοηθήσω στα παιχνίδια, πείτε μου μια διεύθυνση να σας στείλω μερικά ταχυδρομικώς. Εσείς θα πρέπει να σκεφτείτε και να βρείτε λύση για τα υπόλοιπα) Το κορίτσι σας είναι πολύ όμορφο και υγιέστατο, και ας την έχουν μουρλάνει προς ώρας οι ορμόνες
 
Σε ευχαριστω @anatolia για την προσφορα σου κ με χαρα θα την δεχθω :)
οσες φορες εχω αγορασει σε 2 η 3 μερες δεν υπαρχει τιποτα η βαριετε κ δεν ασχολειται!
Στο κατω κλουβι δεν εχουμε φως, τοχω για υπνο αν και με την καμερα πλεον βλεπω οτι ξαγρυπναει ησυχα, μπορει να κανει και 4 ωρες αυπνη, απλα να καθετε στην πατηθρα! ισως ακουει τις φωνες μας επανω; δεν ξερω!
[automerge]1557747119[/automerge]
Σαν να βλέπω την δική μου Κοκό - ακριβώς ίδια συμπεριφορά! Ωστόσο, παρατηρώ ότι τα κλουβιά είναι σχεδόν άδεια από παιχνίδια. Πάντα έτσι είναι; Να σας στείλω μερικά να απασχοληθεί με κάτι ενδιαφέρον το πουλί! Γενικά, το πρώτο της κλουβί, το μεγάλο, ήταν και το καλύτερο νομίζω. Εγώ στα δικά μου από εσένα το είδα και το πήρα. Και μέχρι σήμερα μια χαρά είναι, αλλά τους έχω παιχνίδια συνέχεια (από αυτά που φτιάχνω εγώ, όχι αγοραστά) και απασχολούνται, μασουλάμε όλη μέρα. Αλλιώς και θα γκαρίζουν, και φασαρία θα κάνουν και από νεύρα - άλλο τίποτε! Στην δική μου Κοκό έχει 2 εβδομάδες που έβγαλα τη φωλιά, αφού εκείνη πια βαρέθηκε να κάθεται μέσα με τα αυγά της. Και αμέσως έβαλα ένα σωρό παιχνίδια, για να έχει τι να κάνει και άλλαξα λίγο θέσεις σε μπολάκια, κλπ, ακόμη και το κλουβί το πήγα σε άλλο σημείο μέσα στο δωμάτιο, για να αποσπαστεί η προσοχή της και να ξεχάσει την φωλιά τελείως. Τώρα έχει επανέλθει, είναι μια χαρά, οι ορμόνες κόπασαν) Λοιπόν, δεν είναι καλή ιδέα τα μικρά κλουβιά στο υπόγειο και χωρίς παιχνίδια. Εγώ μπορώ να βοηθήσω στα παιχνίδια, πείτε μου μια διεύθυνση να σας στείλω μερικά ταχυδρομικώς. Εσείς θα πρέπει να σκεφτείτε και να βρείτε λύση για τα υπόλοιπα) Το κορίτσι σας είναι πολύ όμορφο και υγιέστατο, και ας την έχουν μουρλάνει προς ώρας οι ορμόνες
Η δικια σου δεν ειχε ζευγαρωσει; γιατι βγηκε; Ποσο επρεπε να κατσει;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστω @anatolia για την προσφορα σου κ με χαρα θα την δεχθω :)
οσες φορες εχω αγορασει σε 2 η 3 μερες δεν υπαρχει τιποτα η βαριετε κ δεν ασχολειται!
Στο κατω κλουβι δεν εχουμε φως, τοχω για υπνο αν και με την καμερα πλεον βλεπω οτι ξαγρυπναει ησυχα, μπορει να κανει και 4 ωρες αυπνη, απλα να καθετε στην πατηθρα! ισως ακουει τις φωνες μας επανω; δεν ξερω!
[automerge]1557747119[/automerge]

Η δικια σου δεν ειχε ζευγαρωσει; γιατι βγηκε; Ποσο επρεπε να κατσει;
Τα δικά μας ζευγαρώνου 1 φορά το χρόνο, αλλά μωρά ακόμη δεν έχουν βγάλει, όλα είναι άδεια τα αυγά προς το παρόν. Η Κοκό κάθεται στην φωλιά συνήθως 23-26 μέρες σαν μπάστακας και μετά την παρατάει και βγαίνει μόνη της, αρχίζει να ζητάει να την βγάλω έξω βόλτα, ενώ ο αρσενικός βγαίνει κάθε μέρα, ακόμη και όταν έχουν αυγά. Έτσι, η Κοκό ολοκληρώνει τον κύκλο της και δεν θέλει να ζευγαρώνει ξανά, ώσπου να έρθει η σωστή ώρα, και οι ορμόνες ηρεμούν από μόνες τους σε λίγες μέρες αφού παρατήσει τα αυγά της.
 
Φωλια εχεις βαλει μια ξυλινη που την βαζεις εξω απο την τροφοθηκη του μεγαλου κλουβιου σου;
Ναι, φυσικά, φτιάξαμε αυτή την φωλιά, όπως την δείχνουν στο ίντερνετ για Αλεξανδρινούς, σε σχήμα ανάποδο Π δηλαδή, και έτσι, ώστε να μπορούμε να αντικαθιστάμε κομμάτια της που οι παπαγάλοι μας τα κριτσινάνε, όταν κάνουν αυγά και κλωσάνε.) Εκεί μέσα η Κοκό νοιώθει λες και είναι μέσα σε φρούριο, και ο Ρόκκος κάθεται από έξω στην μικρή πατήθρα και φυλάει την γυναίκα του με τα αυγουλάκια τους) Έχουν πολύ πλάκα, αλλά πλησιάζουμε τότε με πολύ προσοχή το κλουβί, γιατί και οι 2 είναι μέσα στα νεύρα, ιδίως η Κοκό)
 
Προχθες τράβηξα για εγκυκλοπεδικους λογους την Τουκη πως μεταμορφωνεται κ γινεται επιθετικη την περιοδο αυτην, σε μενα ενοοω, οταν μπαινει μεσα στο μικρο κλουβι! Πριν την γεννα της αλλαζα φαι κανονικα βαζοντας το χερι μου μεσα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
υπερωχη τρελη
 
🙄 Σημερα ειχα ρεπο κ λεω ας την κανω μπανιο
20190515_152414-980x2016.jpg20190515_151908-2016x980.jpg
Μετα που στεγνωσε αρχισε την γκρινια για το υπογειο! Ευτυχως ερχεται βοηθεια απο Βορεια Ελλαδα να μας σωσει! Eλπιζω😎
@anatolia
 
Back
Top