Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Μπράβο το κορίτσι Δεν έχασε χρόνο, βλέπω, κατευθείαν στο έργο, 😀 Πως την βλέπετε; Είναι πιο απασχολημένη τώρα 😉 Τις σερπαντίνες εγώ τις ξετυλίγω και τις κρεμάω είτε μέσα, είτε έξω από το κλουβί προσβάσιμες, ώστε να τις σκίζουν και αυτές, άμα βαρεθούν. Το κουκουνάρι είναι λιχουδιά, έτσι, να τα καλοπιάνουμε και αυτά που και που!) Οχι, πολλά μαζί όμως, ε 😉
 
Λοιπον με ακουσε που εμπαινα σπίτι, αρχισε φωνες, τις εβαλα το παιχνίδι στο επανω κλουβι κ ενα στο κατω, μολις το ειδε το εξερευνησε σταματησε τις φωνες κ το δαγκωνε για μερικα λεπτα κ μετα παλι γκρινια! Την πηγα λοιπον στο κατω και περιμενω την συνεχεια! Την ακουω ομως που ασχολείται!
Λοιπον τα παιχνίδια ειναι τελεια, μονο γυναικεια χερια μπορούσαν να τα φτιαξουνε, 1000 ευχαριστω κ παλι20190517_173310-2016x980.webp20190517_173213-2016x980.webp20190517_172928-980x2016-735x1512.webp
 
Λοιπον με ακουσε που εμπαινα σπίτι, αρχισε φωνες, τις εβαλα το παιχνίδι στο επανω κλουβι κ ενα στο κατω, μολις το ειδε το εξερευνησε σταματησε τις φωνες κ το δαγκωνε για μερικα λεπτα κ μετα παλι γκρινια! Την πηγα λοιπον στο κατω και περιμενω την συνεχεια! Την ακουω ομως που ασχολείται!
Λοιπον τα παιχνίδια ειναι τελεια, μονο γυναικεια χερια μπορούσαν να τα φτιαξουνε, 1000 ευχαριστω κ παλιView attachment 63282View attachment 63283View attachment 63284
Τάκη, είναι μια απλή χειροτεχνία με λίγο τρυπάνι και άλλα μικροεργλεία που σίγουρα κάθε άντρας θα έχει στο σπίτι. Αν της αρέσουν, θα σας πω πως να φτιάχνετε μαζί με το παιδί και θα βάλετε και δική σας πινελιά μέσα σίγουρα)
[automerge]1558104500[/automerge]
Το χρώμα απο τις σερπαντίνες, δεν είναι τοξικό;
Τοξικό δεν είναι, καθώς είναι κατάλληλες για παιδιά. )
 
Τέλειες οι κατασκευές σου Ανατολία, μπράβοο! 👍 👍 👍

Εγώ βέβαια Τάκη, συμφωνώ απόλυτα με τον Ανέστη...
QUOTE="Φοίβος, post: 2399257, member: 1183"]
Σε αυτή τη φάση το μασούλημα σε αυτό το πουλί πιστεύω πώς πρέπει να περιοριστεί μόνο σε κλαδιά κρεμασμένα απο το ταβάνι του κλουβιού της. Οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε υλικό φωλιάς όπως χαρτόνια, χαρτιά, πριονίδια, ξύλα στο πάτωμα του κλουβιού κτλ μόνο θα παρατείνουν την ορμονική φάση που περνάει.
[/QUOTE]
 
Τέλειες οι κατασκευές σου Ανατολία, μπράβοο! 👍 👍 👍

Εγώ βέβαια Τάκη, συμφωνώ απόλυτα με τον Ανέστη...
QUOTE="Φοίβος, post: 2399257, member: 1183"]
Σε αυτή τη φάση το μασούλημα σε αυτό το πουλί πιστεύω πώς πρέπει να περιοριστεί μόνο σε κλαδιά κρεμασμένα απο το ταβάνι του κλουβιού της. Οτιδήποτε άλλο παραπέμπει σε υλικό φωλιάς όπως χαρτόνια, χαρτιά, πριονίδια, ξύλα στο πάτωμα του κλουβιού κτλ μόνο θα παρατείνουν την ορμονική φάση που περνάει.
[/QUOTE]
Η Τουκη μας εχει διαψευσει Σισσυ μου τελικα!
Εκτος απο 5 λεπτα την ημερα δεν ασχολειται παραπανω με τις κατασκευές στο κυριο κλουβι, στο μικροτερο, καθολου! Η Τουκη που ολα τα εσφαζε ολα, τα μαχαιρωνε!
Επισης απο χθες πηγαινοντας στο υπογειο, περιεργως δεν μπηκε στο κλουβι κ με περιμενε στην σκεπη του! Κατι μυρίστηκα και πηρα ενα καπακι πλαστικο και κατέβηκα τις σκαλες! Αμεσως μου ορμησε, επεσε στο καπακι μπροστα απο το προσωπο μου κ αμεσως γυρισε πεταξε μισο μετρο στο κλουβι κ μπηκε μεσα! Σήμερα στις 4.40 μολις μπηκα σπιτι φαγωθηκε στην γρινια, ανοιξα κλουβι προσπερασε την Μαρια που οταν την βλεπει πεφτει σαν μαγνητης επανω της(την υπολοιπη ημερα) κ κατηφορισε την σκαλα, οπου κ με περιμενε παλι! Αλλα ψιλιασμενος αλλαξα σεναριο. Απλα εκλεισα το φως κ αμεσως μπηκε μεσα!
 
Η Τουκη μας εχει διαψευσει Σισσυ μου τελικα!
Εκτος απο 5 λεπτα την ημερα δεν ασχολειται παραπανω με τις κατασκευές στο κυριο κλουβι, στο μικροτερο, καθολου! Η Τουκη που ολα τα εσφαζε ολα, τα μαχαιρωνε!
Επισης απο χθες πηγαινοντας στο υπογειο, περιεργως δεν μπηκε στο κλουβι κ με περιμενε στην σκεπη του! Κατι μυρίστηκα και πηρα ενα καπακι πλαστικο και κατέβηκα τις σκαλες! Αμεσως μου ορμησε, επεσε στο καπακι μπροστα απο το προσωπο μου κ αμεσως γυρισε πεταξε μισο μετρο στο κλουβι κ μπηκε μεσα! Σήμερα στις 4.40 μολις μπηκα σπιτι φαγωθηκε στην γρινια, ανοιξα κλουβι προσπερασε την Μαρια που οταν την βλεπει πεφτει σαν μαγνητης επανω της(την υπολοιπη ημερα) κ κατηφορισε την σκαλα, οπου κ με περιμενε παλι! Αλλα ψιλιασμενος αλλαξα σεναριο. Απλα εκλεισα το φως κ αμεσως μπηκε μεσα!
[/QUOTE]
Χμμμμμ... Τάκη, νομίζω, πως το κορίτσι σας μπορεί να ετοιμάζεται για δεύτερο γύρο με αυγά... Είναι καθαρά ορμονική αυτή η συμπεριφορά. Το υπόγειο, όπως είχα πει, είναι για εκείνη ένα καταφύγιο, ένα ήσυχο μέρος, όπου μπορεί να φτιάξει φωλιά, έτσι το εκλαμβάνει, δυστυχώς. Το μόνο που κάπως μπορεί να βοηθήσει προσωρινά την κατάσταση είναι τα συχνά, σχεδόν καθημερινά, μπανάκια, ώσπου να γίνεται μούσκεμα και ας γκρινιάζει. Επίσης, να της μειώσεις τα φρούτα-λαχανικά λίγο και λιγότερη ώρα στο φως της ημέρας, κράτα την σε ημίφως. Αν κάνετε λίγο υπομονή, θα τελειώσει η φάση και θα επανέλθει. Διαφορετικά, αν δείτε κάποιο αυγό στο πάτο, μην το πετάτε αυτή τη φορά, αφήστε την να ολοκληρώσει το έργο της. Φτιάξε μια πρόχειρη φωλιά ανοιχτού τύπου (σε μια κότα μου έχω φτιάξει μια τέτοια, έκοψα έναν πλαστικό κουβά από τον πάτω τοιχώματα περίπου 10 εκατοστά άφησα και έστρωσα μέσα μαλακό υπόστρωμα και το απολαμβάνει, κάθεται και κλωσσάει τα άδεια της αυγά η κυρία) μπας και καθίσει εκεί μέσα. Είναι πολύ δυνατό το ένστικτο της αναπαραγωγής, δυστυχώς...
 
Ανατολή στο φως ειναι 8 με 9 το πρωι εως τις 4.30 με 5.00 δεν παει παρακατω! Λες να κανει κ αλλα αυγα; Παντως χαρτι δεν εχει πλεον να σκισει μεσα στο κλουβι! Αλλα αν βαλω φωλια θα υποβοηθησει να μπει παλι σε διαδικασια! Το θελουμε;
Αν βρω αυγο εννοειται θα την αφησω να ολοκληρωσει
 
σε μια κότα μου έχω φτιάξει μια τέτοια, έκοψα έναν πλαστικό κουβά από τον πάτω τοιχώματα περίπου 10 εκατοστά άφησα και έστρωσα μέσα μαλακό υπόστρωμα και το απολαμβάνει, κάθεται και κλωσσάει τα άδεια της αυγά η κυρία
Συγνώμη για το off topic αλλά αυτό συμβαίνει αυτή την στιγμή Ανατολία; Αν ναι, σε παρακαλώ άνοιξε ένα καινούργιο θέμα. Οι κότες δεν πρέπει να αντιμετωπιζονται το ίδιο με τους παπαγάλους.
 
Συγνώμη για το off topic αλλά αυτό συμβαίνει αυτή την στιγμή Ανατολία; Αν ναι, σε παρακαλώ άνοιξε ένα καινούργιο θέμα. Οι κότες δεν πρέπει να αντιμετωπιζονται το ίδιο με τους παπαγάλους.
😀! Ωραία παρατήρηση, συγγνώμη!) Οταν λέω κότα, εννοώ μια παπαγαλίνα μου, καλέ!) Απλά, έτσι τα λέω τα κορίτσια μου, κοτούλες και άλλα υποκοριστικά. Συγγνώμη για το μπέρδεμα!)
 
😀! Ωραία παρατήρηση, συγγνώμη!) Οταν λέω κότα, εννοώ μια παπαγαλίνα μου, καλέ!) Απλά, έτσι τα λέω τα κορίτσια μου, κοτούλες και άλλα υποκοριστικά. Συγγνώμη για το μπέρδεμα!)
Και μενα κοτόπουλο την λεει η Μαρια! Αμα μεγαλωσεις σε αγροτικη περιοχη ολα γυρω απο τις κοτες κινουνται 😁
 
Ανατολή στο φως ειναι 8 με 9 το πρωι εως τις 4.30 με 5.00 δεν παει παρακατω! Λες να κανει κ αλλα αυγα; Παντως χαρτι δεν εχει πλεον να σκισει μεσα στο κλουβι! Αλλα αν βαλω φωλια θα υποβοηθησει να μπει παλι σε διαδικασια! Το θελουμε;
Αν βρω αυγο εννοειται θα την αφησω να ολοκληρωσει
Τάκη, το αν ετοιμάζεται γι αυγό ή όχι, μπορείς να το δεις και παρατηρώντας την κοιλίτσα της, αν είναι λίγο πιο φουσκωμένη από ότι συνήθως. Η δική μας Κοκό γίνεται σκέτος διάολος, όταν ετοιμάζεται για γέννα. Της βάζω φωλιά 2 εβδομάδες πριν, γιατί αρχίζει και γίνεται ανυπόφορη και την καταλαβαίνω πλέον που το πάει... Μόλις βάλω την φωλιά, την "χάνω" για ενάμιση μήνα εκεί μέσα, κιχ δεν βγάζει και ηρεμεί το σπίτι όλο. Επίσης, στα κοκατίλ μου, αν κάνουν επαναληπτικά αυγά, και αφού τους έχω βγάλει την φωλιά πια, αφήνω το αυγό στον πάτο και εκείνες σταματάνε να κάνουν αυγά τότε. Δεν ξέρω, αν θα έπιανε αυτό το κόλπο και με την Τούκι.. Σε κάθε περίπτωση, ασχέτως, εάν έχει χαρτιά στον πάτο ή όχι, αν αποφάσισε να κάνει αυγό, θα το κάνει, να ξέρετε.
[automerge]1558277460[/automerge]
Και μενα κοτόπουλο την λεει η Μαρια! Αμα μεγαλωσεις σε αγροτικη περιοχη ολα γυρω απο τις κοτες κινουνται 😁
Τα μαλώνω μερικές φορές και τα λέω: Κοτόπουλα, στο φούρνο με πατάτες θα σας κάνω, να ξέρετε! Και με κοιτάνε σαστισμένα, λες και καταλαβαίνουν τι σημαίνει αυτό, 😀! Εγώ σε πόλεις μεγάλωσα, αλλά πως αλλιώς να τα πεις τα άτιμα
 
Την καλησπέρα μου! Τέλεια! Κατέφθασε η πολυαναμενόμενη βοήθεια! Ελπίζω να έχει άμεσα αποτελέσματα, ώστε να ηρεμήσετε όλοι σας! Ακόμα δεν μπορώ να ξεχάσω την σφοδρή και αιματηρή της επίθεση εναντίον σου πριν λίγες μέρες. Είχα τρομάξει. Και μπράβο που προσπαθείς να κάνεις το καλύτερο για εκείνη, παρά τα όσα έγιναν! 🙂

Ότι και να πούμε για την Ανατολία @anatolia θα είναι λίγο! Πάντοτε να προσφέρει και να βοηθήσει! Δοτική, εξυπηρετική και ευγενική! Θερμά συγχαρητήρια! Πολλά μπράβο! Και γειά στα χέρια σου για τα εξαιρετικά παιχνίδια που κατασκεύασες!🤝👍
 
Θα σας περιγραψω ενα σημερινο συμβαν με ευτυχες τελος 🙄
Σημερα ημουνα στο γκαραζ στο υπογειο κ κατι εφτιαχνα, η πόρτα ηταν ανοικτη οπως και η πορτα της σκαλας, ανεβηκα να παρω το κινητο αφηνοντας ολα ανοικτα, αφου σε 1 λεπτο θα ξαναπηγαινα! Η Τουκι ηταν εξω στην βεραντα για ηλιοθεραπεία στο κλουβακι! Λεω επι τη ευκαιρια ας την βαλω μεσα, Την βαζω και την αφηνω να μπει στο κλουβι μονη της! Αυτη πηγε κατευθείαν στην Μαρια, που ετυχε να ειναι στον χωρο! Εγω πηρα τον δρομο του γκαραζ! Ξαφνικα ακουω να πεταει πανω απο το κεφαλι μου κατεβαινοντας τις σκαλες, τρελαθηκα, τρεχω απο πισω της κ την βλεπω αστραπιαία μην βλέποντας το κλουβι της προσγειωσης να μπαινει στο γκαραζ, μπαινω κ εγω κ δεν την βλεπω! Εγκεφαλικο! Τελικα ειχε κανει στροφη πριν την πορτα κ ειχε κατσει σε μια γωνια, σε ενα κουτι! Την ειδα σοκαρισμενη! Ολα ανοικτα εν τω μεταξύ! Φωναξα την Μαρια κ την ανεβασε επανω! Πηρε τα χαδια της κ ολα καλα😎
Ξεκινησα για ενα κινητο και παραλίγο να την κλαιμε! Η Μαρια βεβαια εχει την αυτοπεποίθηση οτι κ εξω να βγει θα γυρισει σε αυτην! Υπαρχουν ομως κ ασταθμητοι παραγοντες ειδικα θορυβου που μπορουν να την τρομαξουνε αεροπλανα αυτοκινητα αλλα κ γατες! Οπότε καλο ειναι να μην προσπαθησουμε να το μαθουμε!
 
Τέλος καλό όλα καλά.. κάθε μικρούλα απροσεξία μας πρέπει να μας γίνεται μάθημα για την επόμενη φορα.χαιρομαι για το αίσιο τέλος. Και άντε να το βρεις στην Αρτέμιδα με τόση γάτα και δέντρα,😁,
[automerge]1558813022[/automerge]
Κι αν περνουσε και κάνα αεροπλάνο με τις χαμηλές πτήσεις όπως σήμερα πέρα Ραφήνα θα το ψαχναμε
 
Back
Top