Φροντίδα Συμπεριφορά Αλεξανδρινού

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης takis1964
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Λιγη ηλιοθεραπεία το πρωι δεν βλαπτει να ακουσω και τα σιδερενια πουλια πανω απο το κεφαλι μου
View attachment 63763View attachment 63764
Πανέμορφη)
[automerge]1559905423[/automerge]
Μην ανησυχεις, εχει μασησει τοσα κ τοσα εως τωρα! Αυτα για τα μωρα δεν ασχολειται, θελει να σκουει κρακ κ να βλεπει κομματια
Κουκουνάρια! Κουκουνάρια πολλά! Τα δικά μου αυτά κριτσινάνε πολύ!
[automerge]1559905680[/automerge]
Τα παιχνίδια που είναι οέο!; Να σας στείλω και άλλα; )
 
Τελευταία επεξεργασία:
@anatolia επι τη ευκαιρια στα παιχνίδια σου μονο τα χαρτακια έσκισε, το τελευταιο χθες, στα υπολοιπα δεν εχει δαγκωσει τιποτα! Μου κανει φοβερη εντυπωση! Επισης οταν γυρναω εξακολουθει να εχει την γνωστη νευρικοτητα κ τις κραυγες Την παω κατω με ανοικτο το φως ως τις 5.30! Ακομα και ποιο νωρις να γυρισω στις 2 το μεσημερι το ιδιο κάνει! Μολις ακουσει το μπιπερ του συναγερμου στην πορτα αρχιζει τι πανηγύρι! Θελω να πω δεν εχει συνελθει εναμισυ μηνα μετα τις γεννες!
[automerge]1559906159[/automerge]
Πανέμορφη)
[automerge]1559905423[/automerge]

Κουκουνάρια! Κουκουνάρια πολλά! Τα δικά μου αυτά κριτσινάνε πολύ!
[automerge]1559905680[/automerge]
Τα παιχνίδια που είναι οέο!; Να σας στείλω και άλλα; )
Στο μικρο κλουβι δεν τα ακουμπησε καν, ταχω κ τα 2 στο μεγαλο αλλα μασα γιοκ! Απίστευτο!
 
@anatolia επι τη ευκαιρια στα παιχνίδια σου μονο τα χαρτακια έσκισε, το τελευταιο χθες, στα υπολοιπα δεν εχει δαγκωσει τιποτα! Μου κανει φοβερη εντυπωση! Επισης οταν γυρναω εξακολουθει να εχει την γνωστη νευρικοτητα κ τις κραυγες Την παω κατω με ανοικτο το φως ως τις 5.30! Ακομα και ποιο νωρις να γυρισω στις 2 το μεσημερι το ιδιο κάνει! Μολις ακουσει το μπιπερ του συναγερμου στην πορτα αρχιζει τι πανηγύρι! Θελω να πω δεν εχει συνελθει εναμισυ μηνα μετα τις γεννες!
[automerge]1559906159[/automerge]

Στο μικρο κλουβι δεν τα ακουμπησε καν, ταχω κ τα 2 στο μεγαλο αλλα μασα γιοκ! Απίστευτο!
Τάκη, συνέχισε να τις κρεμάς τα παιχνίδια, ακόμη και χωρίς τα χαρτάκια, κάποια στιγμή θα τα μασουλήσει. Επίσης, συχνά μπανάκια και έξω στην βεράντα, όπως την βγάζετε, ώστε να αφαιρείται από την σκέψη του υπογείου. Έχω ήδη πει, ότι η μεταφορά από κλουβί σε κλουβί δεν είναι καλό, πρέπει να έχει ένα και μόνο κλουβί-μέρος, όπου ζει και υπάρχει. Επίσης, τώρα που υπάρχει μπόλικη πρασινάδα στην φύση, βάζω στα δικά μου κλαδιά από ευκάλυπτο και άλλα δέντρα (πλυμένα με καυτό νερό!) και μασουλάνε. Κάνει και το θυμάρι και άλλα μυρωδικά. Φρέσκα κουκουνάρια ανοιχτά - και αυτά τα ξεσκίζουν, ιδίως ο αρσενικός μας. Και η δική μου δεν συνέρχεται αμέσως μετά τις γέννες, θέλει χρόνο... Υπομονή και αγάπη - αυτά είναι τα κύρια. Και προπάντως - να έχει με τι να ασχολείται όλη μέρα μέσα στο κλουβί της! ΣΟΣ!)
 
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχει συνδέσει εσένα με το κλουβί - φωλιά. Γιατί δεν αναλαμβάνει η γυναίκα σου να την μεταφέρει για λίγες μέρες το βράδυ στο μικρό κλουβί;
 
Εγώ αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι έχει συνδέσει εσένα με το κλουβί - φωλιά. Γιατί δεν αναλαμβάνει η γυναίκα σου να την μεταφέρει για λίγες μέρες το βράδυ στο μικρό κλουβί;
Μονη της παει κατω Ζωη.
Πολλες φορες δεν μπαινει και την περιμενει να την δει στην σκαλα, μολις την δει αμεσως μπαινει μεσα!
Και το πρωι την ανεβαζει επανω, αλλα επειδη ο μικρος σταματησε το σχολειο και κοιμουνται οταν φευγω, την ανεβαζω με το κλουβι για να μην με δαγκωσει, ανοιγω την πορτα και περναει μεσα μονη της στο αλλο. Μετα ησυχαζει απεναντι μου εννοω!
Ψυχολογοι θα γινουμε εδω μεσα 🙄
 
Μονη της παει κατω Ζωη.
Πολλες φορες δεν μπαινει και την περιμενει να την δει στην σκαλα, μολις την δει αμεσως μπαινει μεσα!
Και το πρωι την ανεβαζει επανω, αλλα επειδη ο μικρος σταματησε το σχολειο και κοιμουνται οταν φευγω, την ανεβαζω με το κλουβι για να μην με δαγκωσει, ανοιγω την πορτα και περναει μεσα μονη της στο αλλο. Μετα ησυχαζει απεναντι μου εννοω!
Ψυχολογοι θα γινουμε εδω μεσα 🙄
Έχει κολλήσει και μάλλον χρειάζονται μεγάλες αλλαγές για να ξεκολλήσει 🧐
 
Dr. Ζωη,ισως στις διακοπες που θα παμε και μεινει αλλου 10 ημερες να γινει αυτο
Βρέθηκε τελικά λύση;
Ελπίζω να μην είναι και οι παπαγάλοι σαν τους σκύλους, γιατί η σκυλίτσα μου οταν φεύγω πηγαίνει σε πανσιον, αλλά με το που πατήσει το πόδι της μέσα στο σπίτι, ξαναθυμαται όλα τα "χουγια" της 😢
 
Κατι που θελω να προσθεσω ειναι οτι οπως εχω πει οταν μπαινει στο κατω κλουβι γινεται επιθετικη, νευριαζει οταν ειμαι κοντα της κ ραμφιζει τα καγκελα, το ιδιο και το πρωι που με βλεπει, οταν ομως καποιες φορες την παιρνω με το κλουβι κ αρχιζω να ανεβαινω τις σκαλες, σταματαει η επιθετικοτητα φτανοντας στο σημειο οταν την βγαζω εξω στην βεραντα να βαζω και το χερι μεσα για να σκουπισω τίποτα ακαθαρσίες!
 
Σημερα λογω επισκεψεων αλλαξα το σεναριο.
Εξω στην φυση στο μικρο κλουβι!
Η ζεστη ειναι ανυποφορη, μετα τις 9.30 την εβαλα στην σκιά! Θελω να δω συμπεριφορα ως το απογευμα που θα την εχω εξω!
[automerge]1560066854[/automerge]
20190609_105147-980x2016.webp20190609_105104-2016x980.webp
 
Καλησπέρα Τάκη! Απολαμβάνει και εκείνη το καλοκαίρι, με ηλιοθεραπεία στην λιακάδα και με δημιουργική απασχόληση, μιας και είπες ότι κόβει το πλαστικό του πάτου! 😀! Είναι τετραπέρατη! 😛:)
 
8 ωρες καθησε εξω για πρωτη φορα εως τωρα και λεω ας την παω κατω, μολις την κατεβαζα με το κλουβι στις σκαλες αρχισε τις αγριαδες κ τα δαγκώματα στα κάγκελα!

Μπορούσες να σκεπάσεις το κλουβί με σκούρο ύφασμα και να την αφήσεις να κοιμηθεί εκεί. Βασικά στο μεγάλο που δεν μετακινείται.
 
8 ωρες καθησε εξω για πρωτη φορα εως τωρα και λεω ας την παω κατω, μολις την κατεβαζα με το κλουβι στις σκαλες αρχισε τις αγριαδες κ τα δαγκώματα στα κάγκελα!
Νομίζω τους αρέσει να είναι έξω.. ακούν και τα άλλα πουλάκια να κελαηδανε.. μιλάω τουλάχιστον για τον δικό μου.
 
Νομίζω τους αρέσει να είναι έξω.. ακούν και τα άλλα πουλάκια να κελαηδανε.. μιλάω τουλάχιστον για τον δικό μου.
Ο δικος μας αντι να κοιταει εξω κοιταει μεσα στο σπιτι τι κανουμε
 
Back
Top