Αναπαραγωγή Τα αποτελέσματα της φετινής μου εκτροφής

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Nontas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Nontas

PB New Member
Εγγραφή
14 Δεκ 2015
Μηνύματα
324
Πόλη
Αθήνα
Σίγουρα τα φετινά αποτελέσματα δεν είναι μόνο από την αυγοτροφή. Πλούσιο μείγμα σπόρων, αυγό, λαχανικά καθημερινά ακόμα και από την πρώτη μέρα των νεοσσών, σουπιοκόκκαλο, γκριντ με άνθρακα είναι διαθέσιμα και τα πουλιά ξέρουν να επιλέγουν καλύτερα από εμάς (όταν δεν είναι κρυμμένα μέσα στο νερό τους ή την αυγοτροφή τους)... Να προσθέσω ότι δεν χορηγώ συμπληρώματα, πυρωτικά, βιταμινές κλπ εδώ και δύο χρόνια.

Χθες το πρωί έβγαλα τις παρακάτω φωτογραφίες και τις έκανα κολάζ

total1.jpg


Πάνω δεξιά: ζευγάρι καρδερίνες με 5/5 ένσπορα σε αυτή τη γέννα, ενώ έχω πάρει άλλα 5 καρδερινάκια από αυτό το ζευγάρι. Τα 3 τα μεγαλώνει η μητέρα τους και τα 2 μικρότερα έχουν μπει στην παραμάνα πάνω αριστερά

Στη μέση δεξιά: καρδερίνα κλωσά το 4ο αυγό της

Κάτω δεξιά: Αριστερά είναι παραμάνα με 3 μικρά φανετάκια και δεξιά 3 καρδερινάκια που έχουν κλαρώσει

Πάνω αριστερά: Φανέτο αρσενικό (το θηλυκό του δεν μπήκε σε αναπαραγωγή φέτος) και η παραμάνα που προαναφέραμε

Μέση αριστερά: Ζευγάρι φανέτα που στρώνουν φωλιά για επόμενη γέννα. Η φωτογραφία είναι λίγο πιο παλιά, από την πρώτη γέννα τους

Κάτω δεξιά: Καρδερίνα κλωσά το 3ο αυγό της

Αξία ανεκτίμητη όπως προαναφέραμε...

20190617_152249.jpg
 
Χθες το πρωί έβγαλα τις παρακάτω φωτογραφίες και τις έκανα κολάζ
Πολλά τα μπράβο...
Απόλυτα όμορφη η εξέλιξη...
Σε ζηλεύω και σε καμαρώνω.
 
Πολλά τα μπράβο...
Απόλυτα όμορφη η εξέλιξη...
Σε ζηλεύω και σε καμαρώνω.

Σε ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια. Σου αφιερώνω το παρακάτω βίντεο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μαντέψτε αν η αυγοτροφή είναι σπιτική ή έτοιμη;

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
 
Μαντέψτε αν η αυγοτροφή είναι σπιτική ή έτοιμη;

Το θέμα της αυγοτροφής έχει αναλυθεί εδώ:


.. Και εδώ:


Παρακαλώ, να μείνουμε στο θέμα που είναι τα αποτελέσματα της εκτροφής και όχι οι τρόποι με τους οποίους φτάσαμε σε αυτά τα αποτελέσματα.
 
@gregog7 Καλημέρα!

Λέγοντας "τρόπους", προφανώς, εννόουσα την φανερή πρόθεση του θεματοθέτη να αναφερθεί στην αποδοχή της αυγοτροφής από τα πουλιά.
Για αυτό και παρέθεσα δυο θέματα από τα πολλά θέματα που αναφέρονται στα περί αυγοτροφής μιας και το θέμα ήδη καλύπτεται εκεί.

Εαν η πρόθεση του θεματοθέτη είναι να μας αναλύσει την μεθοδολογία της αναπαραγωγικής του διαδικασίας θα χαρούμε ιδιαίτερα να την διαβάσουμε, είτε σε αυτό το θέμα, είτε, ακόμη καλύτερα, σε ένα νέο θέμα.

Η λογική είναι τα διάφορα θέματα που ανοίγονται να μένουν κοντά στον αρχικό τους κορμό χωρίς μεγάλες παρεκκλίσεις ώστε να είναι αντιπροσωπευτικά του τίτλου τους.

Ωστόσο, εάν χρειάζεσαι πληροφορίες σχετικά με την διαδικασία και τους "τρόπους" αναπαραγωγής της καρδερίνας, παραθέτω κάποια παλιότερα άρθρα μας:



Επίσης, σε αυτή την θεματική ενότητα που βρισκόμαστε υπαρχουν θέματα μελών όπως π.χ. το παρακατω, όπου παρουσιάζεται η πορεία της αναπαραγωγικής τους προσπάθειας.


Ότι άλλο χρειάζεσαι, στην διάθεση σου! 🙂

.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σε ευχαριστώ Γιάννη για τα καλά σου λόγια. Σου αφιερώνω το παρακάτω βίντεο

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


@Nontas,

Νώντα εάν και δεν σε ξέρω θα χαιρόμουν πολύ περισσότερο για τα αποτελέσματα της προσπάθεια σου εάν δεν
έβλεπα έναν από τους γεννήτορες σου χωρίς δακτυλίδι. Δεν ξέρω πως ήρθε στην κατοχή σου και ούτε ανακριτική αρχή είμαι για να απολογηθείς σε έμενα.
Πιστεύω αυτά που θέλεις να μεταδόσεις σε εμάς και στις μελλοντικές γενιές δείχνοντας μας την προσπάθεια σου καλό είναι να το δίνεις με σωστές βάσεις.
Φιλικά.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Νώντα εάν και δεν σε ξέρω θα χαιρόμουν πολύ περισσότερο για τα αποτελέσματα της προσπάθεια σου εάν δεν
έβλεπα έναν από τους γεννήτορες σου χωρίς δακτυλίδι. Δεν ξέρω πως ήρθε στην κατοχή σου και ούτε ανακριτική αρχή είμαι για να απολογηθείς σε έμενα.
Πιστεύω αυτά που θέλεις να μεταδόσεις σε εμάς και στις μελλοντικές γενιές δείχνοντας μας την προσπάθεια σου καλό είναι να το δίνεις με σωστές βάσεις.
Φιλικά.

Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και παίρνοντας την ευκαιρία να ξεκαθαρίσουμε κάποια πράγματα. Πολλοί που ασχολούνται με την εκτροφή καρδερίνας το κάνουν από χόμπι, για το μεράκι τους, όπως το κάνουν φυσικά και οι περισσότεροι εκτροφείς καναρινιών. Τα συγκεκριμένα πουλιά έχουν κάτι ιδιαίτερο και είναι αρκετά αγαπητά από το λαό μας, ιδιαίτερα απ’ όσους μεγάλωσαν επαρχία με τα ακούσματά τους. Δυστυχώς, μεταξύ αυτών υπάρχουν και εκείνοι που να το θέσω απλά και με ήπιο τρόπο δεν είναι τόσο ρομαντικοί και έχουν στερήσει την ελευθερία σε χιλιάδες πουλιά και τα διατηρούν σε άθλιες συνθήκες.

Όσοι ασχολούνται σοβαρά με την διατήρηση και την προσπάθεια αναπαραγωγής της καρδερίνας έχουν ξεκινήσει τα τελευταία χρόνια να παρουσιάζουν τον τρόπο που διαχειρίζονται τα συγκεκριμένα πουλιά και προσπαθούν να διαδώσουν τις όποιες γνώσεις τους με σκοπό μεταξύ των άλλων να προσελκύσουν νέα άτομα για να ασχοληθούν και αυτοί με τη σειρά τους. Αυτές οι προσπάθειες δεν είναι καθόλου εύκολες και απαιτούν αρκετές θυσίες, τόσο σε χρόνο και σε κόπο όσο και σε χρήμα - αν και στο θέμα χρήμα προσωπικά διαφωνώ εν μέρει - και σε καμιά περίπτωση δεν έχουν εγγυημένα αποτελέσματα. Αυτές οι θυσίες ορισμένες φορές περιλαμβάνουν και νεοσσούς στην προσπάθεια να περάσουν δακτυλίδια, τα οποία είτε δεν γίνονται αποδεκτά από τους γονείς είτε γίνονται με λάθος τρόπο (είναι αρκετά πιο δύσκολο σε σχέση με τα καναρίνια και τα 2,9 mm δακτυλίδια). Για το λόγο αυτό πολλοί δεν ρισκάρουν να βάλουν δακτυλίδια στα πουλιά που βγάζουν, γιατί όπως είπαμε το κάνουν για το μεράκι τους και προτιμούν να κρατάνε ορισμένα πουλιά, καθώς και να τα χαρίζουν και σε φίλους.

Πέρυσι για παράδειγμα μέσα από ένα παρόμοιο χώρο, προσωπικά χάρισα μια θηλυκή καρδερίνα. Ο @Tony Forpus έγινε κάτοχος μιας καρδερίνας από το Φίλιππο, μιας από τον Αντρέα και μιας από τον Νίκο (από την Κρήτη). Επίσης, έπιασε μια καρδερίνα που είχε επισκεφτεί τα κλουβιά του και αποδεδειγμένα το είχε σκάσει από κλουβί και δεν ήταν δυνατή η επανένταξή της στη φύση. Ακόμη και ο @misalouris απ’ ότι γνωρίζω έχει πουλάκι του Αντρέα χωρίς δακτυλίδι, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν είναι εκτροφής. Γιατί να μην μπορούμε να τα παρουσιάσουμε αυτά τα πουλιά;

Είναι κατανοητό μέσα από ένα φόρουμ όπως είναι το petbirds να υπάρχουν κανόνες ώστε όσοι παρουσιάζουν ιθαγενή πουλιά να φέρουν δακτυλίδι κλειστού τύπου για να διαφυλαχτεί – όσο είναι δυνατόν – η προέλευση τους. Ωστόσο, κατά τη γνώμη μου ένας τέτοιος χώρος θα έπρεπε να υποστηρίζει όσο το δυνατόν περισσότερο αυτές τις προσπάθειες και να προάγει τη διάδοση αυτών των πληροφοριών.

Και επειδή Παναγιώτη αναφέρθηκες στα δικά μου πουλιά, θα ήθελα να σου δείξω ορισμένες εικόνες. Η πρώτη είναι περσινή με τα μικρά να τα μαζεύω από δω και από εκεί όταν τους έβαλα δακτυλίδια και τελικά ηρέμησαν οι καρδερίνες μόνο όταν τους τα έβγαλαν και οι επόμενες δύο είναι από το ζευγάρι που έχω δείξει τα βίντεο και είναι από την φετινή μου προσπάθεια. Από τα 5 πουλάκια, στο δύο έκοψα τα δακτυλίδια με αποτέλεσμα στο ένα πουλάκι να έχει γίνει μη αναστρέψιμη η κατάστασή του. Ευτυχώς είναι όλα καλά στην υγεία τους (τα 2 τα έχω σε παραμάνα), αλλά την επόμενη φορά δεν ξέρω αν θα προσπαθήσω να περάσω δακτυλίδια.

kar3.webp

93.webp

20190612_174644.webp
 
Πέρυσι για παράδειγμα μέσα από ένα παρόμοιο χώρο, προσωπικά χάρισα μια θηλυκή καρδερίνα. Ο @Tony Forpus έγινε κάτοχος μιας καρδερίνας από το Φίλιππο, μιας από τον Αντρέα και μιας από τον Νίκο (από την Κρήτη). Επίσης, έπιασε μια καρδερίνα που είχε επισκεφτεί τα κλουβιά του και αποδεδειγμένα το είχε σκάσει από κλουβί και δεν ήταν δυνατή η επανένταξή της στη φύση. Ακόμη και ο @misalouris απ’ ότι γνωρίζω έχει πουλάκι του Αντρέα χωρίς δακτυλίδι, χωρίς να σημαίνει αυτό ότι δεν είναι εκτροφής. Γιατί να μην μπορούμε να τα παρουσιάσουμε αυτά τα πουλιά;

Για εναν απλο λογο, γιατι δεν επιτρεπεται απο τους κανονες τους forum (με βαση την λογικη της αιχμαλωσιας των ιθαγενων), οποτε εμμέσως παίρνεις και απαντηση γιατι δεν υπαρχουν φωτο δικες μου απο τα ιθαγενη εδω.

Αυτο που λες συμβαινει, να υπαρχουν δηλαδη πουλια που δεν φερουν δαχτυλιδι αλλα δεν σημαινει οπωσδηποτε οτι ολα τα πουλια χωρις δαχτυλιδι ειναι της ιδιας προελευσης.

Την αποψη μου για τα δαχτυλιδια την εχω εκφρασει εδω ... Οπου γινεται κουβεντα και για το περιστατικο που αναφερεις με τον @misalouris .

Βεβαια η λογικη που λεει οτι αφου βαζει μια τετοια φωτο ενας απο τους moderator, που μεσα στις αρμοδιοτητες του ειναι να τηρουνται οι οροι και οι κανονες του forum απο τα μελη του, γιατι να μην το κανει και καποιος αλλος μπορει να ακουγεται "μπακαλιστικη" αλλα εχει καποιο ερεισμα... Προσωπικα επελεξα να μην την ακολουθησω.
 
Αντώνη, όπως γράφεις και στο ποστ #18 από το θέμα που παρέθεσες https://community.petbirds.gr/threads/Κλάρωσε-το-καρδερινάκι-μου.32793/#post-426180 αναφέρεις ότι οι κανόνες είναι σεβαστοί, αλλά όταν δεν "μιλάμε" οδηγούμαστε στα αντίθετα αποτελέσματα.

Προσωπικά θα ήθελα να καμαρώσω όσο το δυνατόν περισσότερες προσπάθειες ιθαγενών γίνεται. Νομίζω ότι συμφωνούμε σε κάτι
 
Γιατί να μην μπορούμε να τα παρουσιάσουμε αυτά τα πουλιά;
Είναι ίσως από τα θέματα που έχουν συζητηθεί περισσότερο κατά καιρούς. Η κατηγορία όμως που βρίσκεται το θέμα σου Νώντα, είναι η αναπαραγωγή των ιθαγενών πουλιών. Κάνε μία αναζήτηση σχετικά με την απορία σου και αν δε βρες απαντήσεις που θα σε καλύψουν, άνοιξε ένα θέμα με την ερώτησή σου στο "Ερωτήσεις, Προτάσεις, Bug Reports" για να συζητηθεί ξανά.
 
Ετσι ειναι Νωντα, αλλα νομιζω οτι ειναι κατι που δεν προκειται να αλλαξει.
Για αυτό βάλε καμια φωτογραφία και εσύ. Εκτός αν τα έσκασες τα πουλιά από το πολύ bakery poduct 😁
 
Back
Top