Γενικά Την υπέροχη Σμαράγδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Kristy74
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Kristy74

PB New Member
Εγγραφή
8 Σεπ 2018
Μηνύματα
271
Πόλη
Αθήνα
Πάνε μόνο λίγες μέρες που έχει έρθει αυτό το κορίτσι στο σπίτι του φίλου μου.. Και κοντεύω να τον χάσω παιδιά!
Του έχει πάρει τα μυαλά αυτή η όμορφη Σαλονικιά..😍
rsz_img-ecb9933cc36ca85614f5c77f67e53b3b-v.jpg
rsz_img-43bd95d6361929de40287ad6ce955152-v.jpg

Οι περισσότεροι εδώ γνωρίζεται ήδη την ιστορία της.. Πρόκειται για μια ψυχούλα που είχε βρει προστασία στην μεγάλη αγκαλιά της μαμάς @anatolia .όπου και αγαπήθηκε πολύ. Δυστυχώς έπρεπε να την αποχωριστεί.. Δεν ξέρω πως να μεταφέρω το θέμα της εδώ.. Αν κάποιος μπορεί.. Ας το κανει..🙂. Έτσι λοιπόν υιοθετήθηκε από τον φίλο μου. Και από εμένα κατά ένα τρόπο.
Είναι λίγες μόνο μέρες λοιπόν που βρίσκεται εδώ και έχει ήδη ξεθαρρεψη.. Τις τελευταίες δυο-τρεις μέρες του κάνει φωνουλες.. Της μιλάει.. Και του μιλάει πίσω παιδιά.. Οκ.. Με τα δικά της λόγια.. Εγώ σήμερα το πρωί την είδα από κοντά.. Δεν το πιστεύω ποσο πολύ όμορφη είναι τελικά! .. Οι φωτογραφίες την αδικούν πραγματικά..😍.. Με την ευκαιρία που ήμουν εκεί και είχαμε όλη τη μέρα μπροστά μας.. Είπαμε να της ανοίξουμε μήπως θέλει να βγει λίγο έξω να ξεπιαστει..
Και βγήκε..rsz_img_20190914_171653.jpg

Πέταξε λίγο και είδα ακόμα καλητερα πόσο υπέροχα χρώματα έχει.. Πόσο υπέροχα όμορφη είναι.. Προσγειώθηκε και έκατσε στο κουρτινόξυλα λίγη ώρα αλλά μετά πήγε και έκατσε στο κλουβακι της επάνω..σε κάποιο φάση της βάλαμε λίγο μηλο και σταφύλι μέσα στο κλουβί. Για να μπει να τη κλείσουμε περισσότερο μιας και είχαν περάσει 2-3 ώρες.. Πήγε όμως η πονηρή η μαιμουδιτσα πήρε μια ρογα σταφύλι και γρήγορα γρήγορα ξανανέβηκε πάνω για να τη φάει..

Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
😊😍
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
Παρακολουθούσε και το ματσάκι εντομεταξη..
Η ώρα πέρασε.. Είχαμε αρχίσει να ανχωνομασται λιγάκι. Κοιτουσε το υπόλοιπο φαγακι αλλά δεν αποφάσιζε να μπει και στο κλουβακι..🙄
Μπήκε κάποια στιγμή όμως.. Και ετοιμαστηκαμε για νάνι..🙂
rsz_img_20190914_195339.webprsz_1img_20190914_195359.webp
Αυτή ήταν λοιπόν η πρώτη δίκή μου γνωριμία με την όμορφη Σμαράγδα και ήθελα να τη μοιραστώ μαζί σας..
Το πουλάκι όπως σας είπα έχει στην ουσία υιοθετηθεί από τον φίλο μου και μενουν μαζί. Έχω νέα της όμως καθημερινά και θα τη βλέπω συχνά.. Είναι και δικό μου παιδί δηλαδή κατά βάθος.. 😁
Οπότε και θα σας ενημερώνω εγώ για τη πορεία μας.. Ανατολή..σε ευχαριστώ για άλλη μια φορά που μας εμπιστευτηκες το πολύτιμο κορίτσι σου.. ευχαριστώ επίσης για άλλη μια φορά τα υπόλοιπα παιδιά που προσφέρθηκανν και βοήθησαν για να την έχουμε σήμερα εδώ..
 

Συνημμένα

  • rsz_img-ecb9933cc36ca85614f5c77f67e53b3b-v.webp
    rsz_img-ecb9933cc36ca85614f5c77f67e53b3b-v.webp
    21,2 KB · Προβολές: 14
  • rsz_img-43bd95d6361929de40287ad6ce955152-v.webp
    rsz_img-43bd95d6361929de40287ad6ce955152-v.webp
    32,8 KB · Προβολές: 14
Καλότυχη να είναι. Εύχομαι να γίνει γρήγορα καλά και ο Αστέρης σας και να τα κάνετε ένα ταιριαστό και ευτυχισμένο ζευγαράκι. Χριστίνα είναι πραγματικά υπέροχη!
 
Να την χαίρεστε Χριστίνα!👍Πανέμορφη είναι!

Πάνε μόνο λίγες μέρες που έχει έρθει αυτό το κορίτσι στο σπίτι του φίλου μου.. Και κοντεύω να τον χάσω παιδιά!
Του έχει πάρει τα μυαλά αυτή η όμορφη Σαλονικιά..😍
Πες του να γραφτεί στο φόρουμ!😉 😁
 
Και πάνω που σήμερα θα σε ρωτούσα Χριστίνα μου, τι κάνει το κορίτσι) Είστε φανταστικοί γονείς, σας ευχαριστώ) Ανησυχούσα λίγο, η αλήθεια, πως θα συμπεριφερθεί στο καινούριο της σπίτι. Αλλά βλέπω, ότι είναι μια χαρά η κοτούλα μας Να γίνει ο Αστέρης γρήγορα καλά και να τους δούμε και ζευγάρι) Για άλλη μία φορά σας ευχαριστώ και ότι χρειαστείτε, εδώ είμαστε να βοηθήσουμε)
 
Να την χαίρεστε Χριστίνα!👍Πανέμορφη είναι!


Πες του να γραφτεί στο φόρουμ!😉 😁
Του το λέω μωρέ.. Δεν είναι και πολύ των φόρουμ.. Ούτε εγώ ήμουν όμως.. Θα τον πείσω κάποια στιγμή.. Που θα μου πάει; ...😄
 
Να σαι καλά Ανατολή μου.. Μια χαρά θα είναι το κοριτσάκι μας.. Και μακάρι κάποια στιγμή να ταιριάξουν τα παιδιά.. Ας γίνει καλά το αγοράκι μου γρήγορα να μου φύγει κι αυτός ο καημός..🙄. Και όλα θα γίνουν..🤗
 
Σήμερα είμαι πάλι με το κορίτσι μας από νωρίς. Παρολο που τη πρώτη βδομάδα έδειχνε αρκετά ηρεμη.. Δυο τρεις μέρες τώρα μου λέει ο φίλος μου πως τη βλέπει αρκετά νευρική και πως έχει την εντύπωση ότι δεν τρώει αρκετά.. Από φρέσκα μόνο λίγο σταφύλι έφαγε τις τελευταίες ημέρες. τσιμπολογισε και ελάχιστο καλαμπόκι(βρασμένο).. Αλλά ούτε και στους σπόρους της έδειχνε ιδιαίτερη προτίμηση..σήμερα τη παρατηρώ από το πρωί και τη βλέπω όντως αρκετά νευρική. Κάπως φοβισμένη ίσως..λογικό και φυσιολογικό το βρίσκω όμως μιας και σε μικρό σχετικά διάστημα πέρασε τόσες αλλαγές το πουλάκι..άλλαξε σπίτι.. ανθρώπους.. Δύο φορές μάλιστα. Έκανε ολόκληρο ταξίδι.. Εδώ άλλαξε πάλι κλουβί.. Περίεργο μου φάνηκε για αρχή ότι τις πρώτες μέρες φαινόταν αρκετά ήρεμη. Τώρα συνειδητοποίησε φαίνεται η ψυχούλα μου τι έχει συμβεί..🙄
Δεν ανυσηχω όμως και είμαι σίγουρη πως θα ηρεμήσει γρήγορα και θα βρει πάλι τα νερά του το κοριτσάκι μας..λογικό είναι να αισθάνεται ταραγμένη.. Τις πρώτες μέρες που είχα μιλήσει με την Ανατολή μου πρότεινε σε περίπτωση που τη δω να δυσκολεύεται να προσαρμοστεί στο καινούργιο της περιβάλλον να της δώσω αντι-στρες.. Πήγαμε λοιπόν σήμερα και της πήραμε. Της πήραμε και δύο άλλες διαφορετικές τροφές μήπως τις δεχτεί καλητερα..rsz_img_20190921_153326.webp
rsz_img_20190921_153346.webp
Αυτό της πήραμε.. Ξέρω πως είναι βασικά βιταμίνες αλλά ήθελα να ρωτήσω γιατί δεν είμαι σίγουρη.. Το καρβουνακι να της το βγάλω από το κλουβί η δεν έχει να κάνει;
Από τροφές της πήραμε δύο διαφορετικές για. Μεσαιους παπαγάλους και τις ανακατεψαμε με αυτή που έτρωγε που είναι για μεγάλους.. Δοκίμασε ήδη.. Δείχνει να τη δέχεται καλά.. Θα δούμε και στη πορεία..
Δραστήρια είναι αρκετά.. Μια χαρά υγιής φαίνεται.. Απλά φοβάται ακόμα αρκετά όταν πλησιάζουμε το κλουβί η το μετακινουμε.. Φωτογραφία δεν μπόρεσα να τη βγάλω καθαρή γιατί στρεσσαριζοταν αρκετά όταν πλησιάζω με το κινητό.. Οπότε..άλλη φορά..
Επίσης περνάμε και πτεροροια συν όλα τα άλλα..σήμερα έριξε και ένα μεγάλο φτερά της ουράς.. σκέφτομαι σχετικά με το μπάνιο..η @anatolia μου έχει πει πως της αρέσει και το ευχαριστείται ιδιαίτερα όταν τη ψεκαζε.. Τώρα όμως μήπως να την αφήναμε να ηρεμήσει λίγο πρώτα πριν το επιχειρήσουμε; Από την άλλη πάλι είναι σχεδόν δύο βδομάδες τώρα χωρίς μπανάκι..
Τέλος πάντων.. Βλέποντας και κάνοντας και εδώ.. Τον χρόνο του θέλει απλά το πουλάκι μας και όλα μια χαρά θα είναι..🙂
 
Πανέμορφη είναι και φαίνεται προσεγμένη. Να τη χαίρεσαι! Αυτά τα αντιστρες, αντιπτεροροια, αντιδενξερωτι τα θεωρώ εμπορικά τρικς. Αν θέλεις να δώσεις βιταμίνες δίνε μια στο τόσο ένα καλό συμπλήρωμα.
 
Back
Top