Γενικά Τι να κάνω για σωστά αποτελέσματα με τα καναρίνια μου;

Άμα δεις τον λαιμό του νεοσσού, φαίνεται πιο φουσκωμένο και κιτρινωπό.
Αν κάνεις μια αναζήτηση στο ίντερνετ θα το καταλάβεις.
Εγώ δεν έχω καμία φώτο να σου δείξω, δυστυχώς.
 
DSC05712.JPG

Βλέπεις την κίτρινη φουσκάλα κάτω από το ράμφος; Αυτός ο νεοσσός είναι ταισμένος! Σε αντίθεση με το αδελφάκι του που απ ότι βλέπω δεν έχει φουσκωμένο προλοβό!
 
Τέλεια φωτογραφία αν είναι δικά σου να σου ζήσουν. Κατάλαβα. Επομένως εγώ κούφια η ώρα αρχίζω να ανησυχώ από τη 2 μέρα αν είναι αταιστα. Σωστα;
 
Τέλεια φωτογραφία αν είναι δικά σου να σου ζήσουν. Κατάλαβα. Επομένως εγώ κούφια η ώρα αρχίζω να ανησυχώ από τη 2 μέρα αν είναι αταιστα. Σωστα;
Νομίζω πως δεν θα χρειαστεί να ανησυχήσεις... Ξέρουν πολύ καλά τι πρέπει να κάνουν τα πουλιά.
 
Καλημέρα. Ερώτηση! Το πρώτο αυγό βγήκε 17 του μήνα. Η κανάρα έκατσε η 17 η 18. Λογικά σήμερα δεν πρέπει να βγει ο νεοσσος; Αν μέχρι αύριο δεν βγει τι κάνω;
Υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που γίνεται η εκκόλαψη;
 
Καλημέρα. Ερώτηση! Το πρώτο αυγό βγήκε 17 του μήνα. Η κανάρα έκατσε η 17 η 18. Λογικά σήμερα δεν πρέπει να βγει ο νεοσσος; Αν μέχρι αύριο δεν βγει τι κάνω;
Υπάρχει συγκεκριμένη ώρα που γίνεται η εκκόλαψη;
Πολλές ερωτήσεις οι οποίες έχουν απαντήσεις αλλά σχετικές και όχι απόλυτες...
Χρειάζονται 14-15 μέρες (περίπου) από την ημέρα που η κανάρα θα ανεβάσει θερμοκρασία επώασης.
Αν δεν βγει σήμερα, θα περιμένεις να βγει αύριο ακόμη και μεθαύριο... αλλά χωρίς να την ενοχλείς
Φυσικά η ώρα εκκόλαψης δεν είναι κάτι ΄σταθερό γιατί όπως έγραψα εξαρτάται από την ώρα έναρξης της επώασης.
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση...
Τι θα σε ωφελήσει να γνωρίζεις άμεσα το πότε θα γεννηθούν; ...
Να έχεις στη διάθεση τους... Τα απαραίτητα για τις πρώτες ώρες των νεοσσών.
 
Άκυρο!
Το πρωί έβαλα νερό και τιποτα. Τώρα που κρύωσε το αυγό πήγα να το βάλω και τσουπ είδα το ΠΡΩΤΟ μου πουλάκι. Ναι είναι γεγονός επιτέλους έσκασε το αυγό. Τώρα λογικά περιμένω αύριο το 2. Είναι κουκλάκι ζωγραφιστό. Χιχιχι
 
Θα ελεγχεις διακριτικα αν ο προλοβος τους εχει φαγακι, γινεται σαν προγουλι και εχει σαν φουσκα με φαγακι οταν τα ταιζουν.

Την πρωτη μερα δεν τα ταιζουν συνηθως, και δεν τους χρειαζεται γιατι εχουν λαβει αρκετα θρεπτικα συστατικα απο το αυγο που βγηκαν.

Εσυ λοιπον αυτο που θα κανεις ειναι μια φορα το πρωι που θα αλλαζεις νερο και σπορακια να κοιτας χωρις να πιανεις τα μικρα αν εχουν φαγακι εκει που σου ειπα, και μια φορα το σουρουπο. ΔΕΝ παρεμβαινεις αν δεν δεις καποιο να ειναι μονιμως αταιστο, γιατι υπαρχει πιθανοτητα με δικη σου παρεμβαση να κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο, το εξτρα ταισμα γινεται σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις.

Εσυ θα βαζεις αυγο βρασμενο για πανω απο 10-12 λεπτα (αφου κρυωσει) καθημερινα, φρεσκα σπορακια, μετα την 6-7η μερα θα βαζεις και μηλαρακι και μετα τη 10η θα αρχισεις και τα χορταρικα.

Μην αγχωνεσαι γιατι τα ζωακια μας το αντιλαμβανονται, ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της και καλη τυχη! Περιμενουμε τα νεα σου!

Για να ελέγξω μια το πρωί και μια το σούρουπο αν είναι ο προλοβος γεμάτος θα σηκώνω τη καναρα γιατί αυτή δεν σηκώνεται!?
 
Θα περιμενεις μεχρι να σηκωθει, δεν εχει βγαλει και ριζες εκει μεσα. Και μονο για να τα ταισει θα σηκωθει για να φαει πρωτα. Ή αν εισαι κοντα, θα την δεις να ταιζει ή θα ακουσεις τα μικρα, οποτε και παλι θα ξερεις αν τα ταιζει.
 
Για να ελέγξω μια το πρωί και μια το σούρουπο αν είναι ο προλοβος γεμάτος θα σηκώνω τη καναρα γιατί αυτή δεν σηκώνεται!?
Όχι να μην την σηκώνεις... Όταν θα την πετύχεις εκτός φωλιάς τότε θα ελέγχεις..
 
Ερώτηση αρχαριου. Δεν βλέπω τους γονείς να είναι κάθε 3 ώρες περίπου να ταιζουν τα Μικρά. Εχθες βράδυ είδα τον ένα νεοσσούς είχα λίγο κίτρινο στον προλοβο. Σημερα το πρωί πάντως ήταν αταιστα. Βέβαια βγαίνει η καναρα τρώει και ξαναμπαίνει. Την βλέπω ότι κουνιέται στη φωλιά πράγμα που δεν έκανε όταν κλωσουσε. Ο αρσενικός επίσης με το που βγει η καναρα μπαίνει κατευθείαν στη φωλιά και αντίστροφα. Απλά δεν τα βλέπω να είναι από επάνω από τα Μικρά και να τα ταιζουν φανερά. Κάνω κατι;

Σήμερα λογικά περιμένω να βγει ο 3 νεοσσος και αύριο το τελευταίο.
 
Ερώτηση αρχαριου. Δεν βλέπω τους γονείς να είναι κάθε 3 ώρες περίπου να ταιζουν τα Μικρά. Εχθες βράδυ είδα τον ένα νεοσσούς είχα λίγο κίτρινο στον προλοβο. Σημερα το πρωί πάντως ήταν αταιστα. Βέβαια βγαίνει η καναρα τρώει και ξαναμπαίνει. Την βλέπω ότι κουνιέται στη φωλιά πράγμα που δεν έκανε όταν κλωσουσε. Ο αρσενικός επίσης με το που βγει η καναρα μπαίνει κατευθείαν στη φωλιά και αντίστροφα. Απλά δεν τα βλέπω να είναι από επάνω από τα Μικρά και να τα ταιζουν φανερά. Κάνω κατι;
Δεν κάνεις τίποτα. Όταν είναι μικρά τα ταΐζουν ενώ κάθονται πάνω τους! Όταν πετύχεις τη φωλιά άδεια έλεγξε τα μικρά αν είναι ταισμενα αν και πιστεύω τσάμπα ανησυχείς! Όλα κυλουν πολύ ομαλά! Πιο καλά και από ομαλά θα έλεγα! 😉
 
Θα ελεγχεις διακριτικα αν ο προλοβος τους εχει φαγακι, γινεται σαν προγουλι και εχει σαν φουσκα με φαγακι οταν τα ταιζουν.

Την πρωτη μερα δεν τα ταιζουν συνηθως, και δεν τους χρειαζεται γιατι εχουν λαβει αρκετα θρεπτικα συστατικα απο το αυγο που βγηκαν.

Εσυ λοιπον αυτο που θα κανεις ειναι μια φορα το πρωι που θα αλλαζεις νερο και σπορακια να κοιτας χωρις να πιανεις τα μικρα αν εχουν φαγακι εκει που σου ειπα, και μια φορα το σουρουπο. ΔΕΝ παρεμβαινεις αν δεν δεις καποιο να ειναι μονιμως αταιστο, γιατι υπαρχει πιθανοτητα με δικη σου παρεμβαση να κανεις περισσοτερο κακο παρα καλο, το εξτρα ταισμα γινεται σε εξαιρετικα δυσκολες περιπτωσεις.

Εσυ θα βαζεις αυγο βρασμενο για πανω απο 10-12 λεπτα (αφου κρυωσει) καθημερινα, φρεσκα σπορακια, μετα την 6-7η μερα θα βαζεις και μηλαρακι και μετα τη 10η θα αρχισεις και τα χορταρικα.

Μην αγχωνεσαι γιατι τα ζωακια μας το αντιλαμβανονται, ασε τη φυση να κανει τη δουλεια της και καλη τυχη! Περιμενουμε τα νεα σου!

Εχθές απόγευμα γεννήθηκε ο 2 νεοσσος. Σήμερα Πριν λίγο πριν τα βάλω για ύπνο, Χιχι, είδα ταισμενο τον 1 νεοσσο όμως όχι ταισμενο τον 2. Μέχρι πότε περιμένω για να επέμβω αν χρειαστεί; Πόσες μερες;
 
Εχθές απόγευμα γεννήθηκε ο 2 νεοσσος. Σήμερα Πριν λίγο πριν τα βάλω για ύπνο, Χιχι, είδα ταισμενο τον 1 νεοσσο όμως όχι ταισμενο τον 2. Μέχρι πότε περιμένω για να επέμβω αν χρειαστεί; Πόσες μερες;
Να μην ανακατευτείς... αφού ταΐζει... Θα το κάνει για όλα τα πουλιά.
 
Back
Top