Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

Οι λαθροκυνηγοί στη χώρα μασ είναι λίγοι; 🙄Έχω διαβάσει ένθετα σε περιοδικά για περιπτώσεις όπου κατέβαζαν τα κρι-κρι στη κρήτη ένα-ένα, τα αγριόγιδα(έτσι τα ξέρω)από την Πίνδο και δεν άκουσα να τιμωρείται κανείς. Μιλάμε για ζώα τα οποία είναι απειλούμενα είδη και πρέπει να προστατεύονται αυστηρά από το νόμο, ακόμα και με ποινές φυλάκισης! Με τέτοια ατιμωρισία λοιπόν, πιστεύω ότι είχαμε,έχουμε και θα συνεχίσουμε να έχουμε πολλούς λαθροκυνηγούς! Και η αλεπού... Που κολλάει στα θηράματα😕😡! Ακόμα δεν έχω καταλάβει. Μήπως θα κάνουμε σα τους άγγλους, οι οποίοι καταδιώκαν για ώρες την αλεπού,την στριμώχναν με τη βοήθεια 40-50 λαγωνικών και στη συνέχεια τους την έδιναν να την κομματιάσουν; Αλλά θα μου πεις, αυτά είναι συναισθήματα τα οποία δε μπορούμε εμείς, οι μη κυνηγοί, να κατανοήσουμε! 🙄
 
Η αλεπού θεωρείται ένα επιβλαβές ζώο γιατί εξολοθρεύει χιλιάδες αρουραίους τον χρόνο,ή επειδή εμείς έχουμε συνηθίσει(ο παππούς μου π.χ)να ξαμολάμε τις κότες στο βουνό και μετά να μας φταίνε οι αλεπούδες;:)
 
Σωστο, αρα και το σεξ να κοψουμε(εις), αφου δεν θελουμε να τεκνοποιησουμε η καλυτερα να το απαγορευσουμε η να το κανουμε καθε βδομαδα, αρκει να το ελεγξουμε.:D

Το σεξ το κάνουμε μόνο για ευχαρίστηση και επίσης, εφόσον συγκαταθέτουν όλοι δεν κάνει κακό σε κανέναν. Επίσης υπάρχουν ένα σωρρό προφυλάξεις για να μην τεκνοποιούμε, αλλά για να μπορούμε να το απολαμβάνουμε.
Οι κυνηγοί αφαιρείτε ζωές χωρίς λόγο. Ή μάλλον αφαιρείτε ζωές γιατί το θεωρείτε διασκεδαστικό. Το σεξ κανει καλό σε όλους, αλλά το κυνήγι κάνει "καλό" μόνο στους ανθρώπους. Δεν καταλαβαίνω πού κολλάει ο παραλληλισμός.
 
η αλεπου για τους μη γνωριζοντες κ τους ειρωνες ειναι σε θεση οταν ο πληθυσμος αυξηθει πολυ να προκαλεσει τεραστια ζημια στην αναπαραγωγη του λαγου κ εδαφοβιων πτηνων οπως της περδικας κ του φασιανου! Γι αυτο στο εξωτερικο οργανωνονται ειδικες ομαδες οι οποιες δρουν το βραδυ με φακο κ στοχο εχουν την σημαντικη μειωση του πληθυσμου της, χωρις αυτο να συνδεεται σε καμια περιπτωση με κοτες(ημαρτον τι αλλο θα ακουσουμε!)η καποιο αλλο οικοσιτο ειδος. Ολα αυτα γινονται φυσικα με την εγκριση του κρατους, κατι τετοιο εφαρμοστικε περισυ στην Λημνο για την μειωση του αγριοκουνελου!
 
επειδη τοσο εγω οσο και σεις που ειστε νομιμοι κυνηγοι ειστε εναντιον της λαθροθηριας θα ηθελα να μου βρειτε ακοινωσεις διδικτυακα ή οχι συλληψης λαθροθηρων τα τελευταια 5 χρονια με στοιχεια απο την θηροφυλακη που λετε οτι ενισχυεται προσωπικα.στη συνεχεια αν μου φαιρεται καποιο σοβαρο αριθμο εγω θα ζητησω συγνωμη στο οτι υποστηριζω οτι αν δεν ειναι μεγαλο μερος των αδειουχωνα κυνηγων και λαθροκυνηγοι συγχρονως και σεις θα εχεται καθε δικαιωμα να λετε οτι προστατευεται τη νομιμη χρηση του χομπι σας. Ελπιζω να εχω συντομα ανταποκριση

*αν γινετε αναφερεται και πια ηταν η τελικη τιμωρια τους
 
διαβαζοντας ολα αυτα τα τοσο ενδιαφεροντα μουχουν γεννηθει καποιες αποριες
οταν πετα ενα πουλακι.. Το σταματατε και του λετε αλτ τις ει; Και αν σας πει
μη προστατευομενο το μπουμπουνατε;βλεπετε και μπορειτε να διακρινετε τοσο καλα απο μακρυα;
καπου στην ζιμπαμπουε λεει ειναι ακομα μερικοι ανθρωποφαγοι..η κουλτουρα και ο πολιτισμος σας θα συγχορουσε αυτους αν σας ετρωγαν επειδη τοχουν σα πατροπαραδοτο εθιμο;
πως μπορει καποιος ναχει κατοικιδια πτηνα και να μπορει μετα να
περνει το ντουφεκι του και να ντουφεκα πουλακια;
οσο για το λεγομενο πολλες φορες το οτι βοηθα το κυνηγι στη διατηρηση της ισοροποιας διαφορων ειδων.. Μαλλον κουτο ακουγετε απειτα απο την
τεραστια μειωση των δασων και των μυριων οσων εχει επιβαλει ο πολιτισμος μας στη φυση.. Μαλλον για εξαφανηση η οχι ειδων μιλαμε
 
Σαν άσχετος που είμαι... Ο λαγός,το αγριοκούνελο και τα διάφορα εδαφόβια πτηνά, δεν αποτελούν την τροφή ή ένα κομμάτι των τροφικών επιλογών της αλεπούς. Τι γίνεται και την καθιστά επιβλαβή;Ξεπερνά σε πλυθησμό τους λαγούς; Αναπαράγεται με ταχύτερους ρυθμούς από τους λαγούς και τα αγριοκούνελα;Ή υπάρχει ανταγωνισμός ανάμεσα σε αλεπού και άνθρωπο ως προς τα θηράματα. Τα αγριοκούνελα στην λήμνο έγιναν μάστιγα, λόγω του ότι δεν υπήρχαν φυσικοί θηρευτές(όπως κάτι παρόμοιο έγινε και στην αυστραλία). Τόσες χιλιάδες χρόνια υπήρχαν αλεπούδες, λαγοί, αγριοκούνελα σε μια ισοροποία και τώρα τι; Ανατράπηκε; Γιατί;Εξαφανίστηκαν σχεδόν από τον Ελλαδικό χώρο ελάφια,ζαρκάδια, πλατώνια κ. Α Μήπως ο λύκος, σαν κύριως θηρευτής τους, ευθύνεται για κάτι τέτοιο;Να κοιτάξουμε να σταθεροποιήσουμε λίγο τον πλυθησμό του, μπορεί να γίνει επιβλαβής.
 
λοιπον επειδη η αγνοια σου πανω στο θεμα ειναι ολοφανερη, εχω να σου πω πως η αλεπου εχει αυξηθει τοσο πολυ καθως σαν κεροσκοπο κ προσαρμοστηκο ζωο που ειναι εκμεταλευεται τις χωματερες κ αλλες ανθρωπινες επεμβασεις με αποτελεσμα να αναπαραγεται κ περισοτερες φορες κ να παραγει περισοτερα μικρα αυτα στην συνεχεια αποικιζουν νεες περιοχες κ ετσι το προβλημα αυξανεται. Αυτο δεν υπηρχε οταν οι κυνηγοι ασχολουνταν με αυτο το ζωο στο παρελθον τωρα ομως χρειαζεται η κρατικη συνδρομη για να μας αντικαταστησει! Σταματηστε να αντιμετωπιζεται την φυση τοσο επιφανειακα,ρομαντικα κ κουλτουριαρικα(artist) λοιπον γιατι τα πραγματα δεν ειναι οσο απλα νομιζεται. Εφοσον μπηκαμε στο χωρο θα πρεπει κ να χωρεψουμε που σημαινει πως αφου εχουμε διαταραξει τις ισορροπιες οφειλουμε μεσα απο μια ολοκληρωμενη διαχειρηση να προσπαθησουμε να τις επαναφερουμε
 
Oταν θα σταματήσουμε να έχουμε απο 2 εξοχικά, όταν θα σταματήσουμε
να καίμε τα πεύκα για να φυτέψουμε στον κήπο του αυθαίρετου μας φοίνικες, όταν σταματήσουμε να αγοράζουμε 4χ4 και να μην αφήνουμε ούτε μονοπάτι απάτητο και γραμμένο με τις ροδιές του,όταν θα ενδιαφερόμαστε για το τί σκουπίδια και κάθε είδους ρύπανση προκαλούμε με την παρουσία μας και τις δραστηριότητές μας, στους ζωτικούς χώρους των κάθε είδους ζώων,όταν θα σκεπτόμαστε με ανατριχίλα που θα καταλήξουν τα κάθε λογείς απόβλητά μας, όταν θα αναρωτιόμαστε αν πρέπει να πλένουμε το αυτοκίνητο μας χασκογελόντας με τον γείτονα με το λάστιχο να ποτίζει την άσφαλτο,όταν τέλος πάντων μάθουμε τί θα πει "οικολογική συνείδηση" και πετάμε τις μεταλικές συσκευασίες στους ανάλογους κάδους...
Τότε ίσως να υπάρχει κάποια δικαιολογία να το παίζουμε "οικολόγοι" και να κάνουμε τους αθώους, και να κατηγορούμε όλους τους υπόλοιπους για την κατάντια που έχουμε φτάσει την χώρα μας, απο περιβαλλοντική άποψη. Μέχρι τότε καλόν είναι να κοιτάξουμε ΟΛΟΙ τις καμπούρες μας
και να προσπαθήσουμε στο μέτρο που του αναλογεί του κάθ' ενός μας, να κάνουμε αυτό που μπορούμε για το καλύτερο αύριο.
 
Παπαρολογιες(με το συμπαθειο)

Να σας πω γιατι καθεστε ολοι και εχετε ξεκινησει μια ανουσια συζητηση, γιατι η οικολογια (σαν επιστημη) θα επρεπε να ειναι υποχρεωτικη για καθε εναν απο μας τους κυνηγους, γιατι το κρατος ειναι μπαχαλο και δεν ελεγχει το θεμα θηρα, γιατι ο καθε "κυνηγος" ενημερωνεται μονος του, γιατι αφηνει τον καθε... Να μην πω να ασκει "οικολογια"του... Μπιπ, γιατι ειμαστε ολοι φαιδροικαι πασαλιπολογοι,ξερολες και καθοδηγουμενοι απο τον καθε... Μπιπ που θα βγει στην τν να κλαψει για το "καημενο το πουλακι".
Λυπαμαι γιατι ειδα φαιδρα επιχειρηματα και απο "κυνηγους". Το κυνηγι ειναι παραδοση, ειναι διαχειριση, ειναι παρατηρηση, ειναι βοτανολογια ειναι ΣΥΜΒΙΩΣΗ μετην φυση και οσο και αν δεν το καταλαβαινεται (αδιαφορω και δεν θελω να πεισω και κανενα) ειναι τροπος ζωης. Δεν ειναι βγαινω για να "σκοτωσω".
Ποσοι γνωριζετε οτι η θηροφυλακη δημιουργηθηκε μετα απο πιεσεις χρονων των κυνηγων και πληρωνεται απο τους κυνηγους.
τωρα για το ποιος εχει πιαστει, αν εχει πληρωσει,... ΚΑΝΕΝΑΣ!(μηπως εχει πληρωσει κανεις για οτιδηποτε;)
Και κατι ακομα για να καταλαβεται το μπαχαλο.
Ειμαι μαρτυρας κατηγοριας σε λαθροθηρια, περασαν 8(!)χρονια, πηγα με δικαμου εξοδα 3 φορες στην Λημνοκαι στο τελος αθωοθηκαν! Μονο εγω τιμωρηθηκα αλλα δεν το ξανακανω!
 
Πιστεψέ με δε θέλω να το παίξω ούτε κουλτούρα, ούτε υπεράνω ούτε τίποτα... Ούτε να προσβάλω κανένα. Εγώ ήθελα να καταλήξω στο άνθρώπινες παρεμβάσεις, εκεί ακριβώς. Κάποιος κατασταλτικός παράγοντας έπαιξε ρόλο ώστε να ταραχθούν οι ισοροποίες και αυτός, για μένα, είναι ο άνθρωπος.Φταίει η αλεπού η οποία είναι,όχι κεροσκόπος, αλλά ευπροσάρμοστη."Βοηθήσαμε" με τον τρόπο μας όπως λες την αλεπού να αυξηθεί πολύ... Και τα υπόλοιπα πλάσματα; Όπως λαγοί κ. ΑΈμειναν στάσιμα. Είναι ένας φαύλος κύκλος κατά τη γνώμη μου.Βοηθάμε ένα θηρευτή να αυξηθεί, με αποτέλεσμα κάποια μείωση στα θηράματα...συν ο παράγοντας κυνήγι, να το πρόβλημα.Ολοκληρωμένη διαχείρηση λοιπόν είναι, απο'τι κατάλαβα, να θηρεύουμαι την αλεπού επειδή έκανε αυτό το οποίο είναι τυπωμένο στο dna της, να εκμεταλεύεται όλες τις ευκαιρίες τις οποίες της προσφέρει το περιβάλλον με απότερο σκοπό...την επιβίωση της και του δικαιώματος να ζει!
 
οσο κ αν φανταζει σκληρο απιστευτο κ δεν ξερω τι αλλο για σενα το να σκοτωσουμε καποιες αλεπουδες ειναι μια λυση στο προβλημα αλλιως σε καποιες περιοχες θα μεινουν στο τελος μονο αυτες, σου ειπα κ προηγουμενος πρεπει να χωρεψουμε κ αυτο δεν το λεω εγω αλλα οι καθηγητες δασολογιας! Τωρα αν εσυ εχεις τις γνωσεις κ την φαντασια να προτεινεις κατι αλλο θα σε ακουσω με προσοχη
 
προσπαθησα ν αναρτησω μια δημοσκοπηση αλλα δεν ειναι ακομα ετοιμη
https://community.petbirds.gr/threads/Δημοσκοπηση-για-το-κυνηγι.11909/

οταν αποκατασταθει απ τη διαχειριση, περιμενω τις απαντησεις σας.

Υ. Γ
συγνωμη, αλλα δεν χωρουσε η ερωτηση στον τιτλο, αλλα ουτε εδινε επιλογη να θεσω το ερωτημα σε 1ο ποστ κ μετα να δημοσιευσω τη δημοσκοπηση.
ελπιζω στην κατανοηση σας.
αν κ δεν ειμαι νεα στο φορουμ κατι αλλαξε με το συστημα κ δεν μπορεσα να το καταφερω 😛
 
σε προηγουμενα ποστ ειτε εδωσα εικονες πραγματικες "σφαγης" πουλιων αλλα δεν ειδα κανεναν κυνηγο να τις αμφισβητει.ζητησα αποτελεσματα της δρασης της θυροφυλακης και απο εναν μονο φιλο σχολιασθηκε οτι δεν εχει κανει σοβαρες εως καθολου συλληψεις. Δεν αναρωτιεται κανεις γιατι; Ενα δικαστηριο καταγγελια ιδιωτη μπορει να μην της δωσει σημασια καλως ή κακως. Καταγγελια επισημου οργανου δεν νομιζω να μπορει. Εστω λοιπον ποσες τετοιες παραπομπες στη δικαιοσυνη εστω χωρις αποτελεσμα εχει κανει η θηροφυλακη; Μηπως τελικα ειναι ενα καλο αλλοθι; Επισης τα παιδια που κυνηγουν και συνηθως ερχονται σε επαφη με δασοφυλακες και θηροφυλακες μηπως ξερουν ποσοι (ενα πανω κατω ποσοστο) απο αυτους κυνηγουν ή και λαθροκυνηγουν;

η μηπως πρεπει να πουμε το ρητο βαλανε το λυκο να φυλαει τα προβατα...

θα ηθελα επισης να ρωτησω :τα θηραματα και ο αριθμος που επιτρεπετε συμφωνα με το νομο πως καθορισθηκανε;κανει τοσο καλη καταμετρηση των ειδων το κρατος που ξερει ποσα πρεπει να σκοτωνονται;

σιγουτα μακη η οικολογικη συνειδηση μας δεν πρεπει να περναει μονο μεσα απο το κυνηγι. Εχεις απολυτο δικιο. Αλλα μεχρι αυτο να συμβει (αν ποτε συμβει) πρεπει να αφηνουμε ασχολιαστη και να αποδεχομαστε τη σφαγη τοσων ζωων; 😕
 
Γειά χαρά παιδιά διαβάζοντας τα περισσότερα απο τα ποστ (είναι πολλά και μπορεί να έχασα κάποια) θα ήθελα και εγώ να πω την άποψη μου στο θέμα (είμαι κυνηγός). Κάποιοι μιλάνε για δικαιώματα των ζώων,το να έχεις κάποιο δικαίωμα σημαίνει οτι έχεις και κάποια υποχρέωση. Ποιές υποχρεώσεις λοιπόν εχουν τα ζώα; Στην φύση η υποχρέωση τους είναι να διαχειρίζονται τους πλυθησμούς των ζώων που είναι τροφή για αυτά και να δινουν τροφή σε κάποια άλλα σωστά μεχρι εδώ; Ο άνρωπος βρίσκεται στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας. Ένα ποστ έλεγε για κυνήγι με γυμνά χέρια, αν κοιτάξουμε στην φύση όλοι οι θηρευτές ειναι εξοπλισμένοι με όπλα (νύχια, δόντια,ικανότητα να τρέχουν απίστευτα γρήγορα κτλ) ο άνθρωπος δεν εχει τίποτε απο όλα αυτά παρά μονο την ικανότητα να βρισκει τρόπους να θηρέυει ανακαλύπτοντας όπλα και αυτό κάνουμε εκατομύρια χρόνια τώρα κάποτε ήταν η θηλειά τώρα είναι το ντουφέκι. Κατηγορήθηκαν κυνηγοί οτι εξολοθρέυουν ορισμενα είδη. Εκείνα τα αιολικά πάρκα ποιός τα κατηγόρησε που πάνω στις λεπίδες των ανεμογεννητριών θανατώνωνται χιλιάδες μεταναστευτικά πτηνά καθε χρόνο; Που με την όχληση κατα την λειτουργεία τους αναγκάζουν ενδημικά ζώα να αλλάξουν τόπο;Να μην πούμε για ρύπανση ποταμών λιμνών και θαλασσών. Γιατί κυνηγώ λοιπόν; Γιατί μέσα απο το κυνήγι εξασκώ τα αρχέγονα ένστικτα με τα οποία με προίκησε η φύση επιστρέφω στην ουσία έστω και για λίγο και όχι στο κυνήγι του χρήματος της δόξας και όλες τις υπόλοιπες ανθρώπινες εφευρέσεις που μόνο κακό κανουν στον πλανήτη μας αλλά στην αναζήτηση τροφής. Μέσα απο το κυνήγι έχω γίνει καλύτερος άνθρωπος οσο και αν σας ξενιζει αυτό.Αν θέλετε το συζητάμε αργότερα. Το κυνήγι με τόξο είναι παράνομο παιδιά γιατί κυνηγάς σε καρτέρι με αποτέλεσμα να θανατώνεις περισσότερα ζώα. Η πληγή για την κυνηγετική οικογένεια ειναι οι λαθροθήρες οι οποιοι πρέπει να εξοστρακιστούν απο την κοινωνία μας αυτοι οι τύποι απαρνήθηκαν την ανθρώπινη φύση τους και έχουν επιδοθεί στο κυνήγι τις δόξας, η βοήθεια όλων λοιπόν ειναι σημαντική. Την επόμενη φορά που θα δείτε λαθροθήρα να τον καταγγείλετε και όχι να αφορίζετε όλους τους κυνηγούς.
Χαίρομαι που εδώ γίνεται σωστός διάλογος και όχι μονόλογος όπως αλλού αυτο μας τιμά όλους.


Με φιλικο παντα τονο, να πω 2 λογια:)

Εγω ειπα για νυχια, δοντια κτλ κ εσυ αναφερες πολυ σωστα οτι τα αλλα ζωα ειναι προικισμενα με αυτα!
ο ανθρωπος λοιπον,ως γνωστο του αρεσει να εκμεταλευεται τα παντα, κυριως για την οικονομα.
ενα καινουργιο σουπερ ποζε η μια καραμπινα κοστιζουν αρκετα, αρα γιατι να μην φτιαξουμε τετοια οπλα, για να εξασφαλιζουμε το πρωτογονο ενστινκτο του διψασμενου για δραση κ αθληση ανθρωπου;
νατη η βιομηχανια οπλων για κυνηγι, με οτι αυτο συνεπαγεται(φυσιγγια, μποτακια,ρουχα... Ε να μην παρω κ ενα τζιπ να ανεβω κ πιο ανετα;)κ παει λεγοντας.

αυτο που μου κανει εντυπωση, ειναι οτι δεν εχω δει ουτε εναν κυνηγο κ το ενοοω σε καλη φυσικη κατασταση, αφου με τα λεγομενα των κυνηγων, εξασκουν το αρχαιο ενστινκτο για κυνηγι. Αρα κ εγρηγορση(οχι μονο πνευματικη αλλα κ σωματικη)

που κολαει αυτο; Κολαει κ παρακολαει...

γιατι να εχει φυσικη κατασταση λοιπον, αφου γεμιζει την τουφεκα κανει περιπατο αμολαει κ το σκυλι(αναλογα το θηραμα) κ οποιον παρει ο χαρος! Γιατι να τρεξει, γιατι να ζοριστει να το πιασει με τα χερια, αφου υπαρχει η λυση...ΜΠΑΜ!
τουλαχιστον οι πρωτογονοι, με ροπαλα κ ακοντια, το αξιζαν το θηραμα γιατι οντως το κυνηγουσαν.
θα το ξαναπω λοιπον! Ο ανθρωπος ΔΕΝ ειναι προικισμενος για να κυνηγαει με ΙΣΟΥΣ ορους τα ζωα πλεον!
μην μιλατε για ενστικτα γιατι εχουν χαθει σαν αυτα των καναρινιων στα κλουβια, ο σημερινος τροπος ζωης, ειναι της καλοπερασης με οτι αυτο συνεπαγεται. Γιατι να ξυπνατε απο τα αγρια χαραματα για να χαλασετε τον κοσμο;

οσο για την οχληση τον ανεμογενητριων, δεν νομιζω να συγκρινεται με το ΤΟΥΦΕΚΙΔΙ, που νομιζεις πως γινεται πολεμος μεσα στις ρεματιες, που πριν ξυπνησουν οι κυνηγοι, ακους μονο τιτιβισματα κ μια γλυκια ηρεμια μεσα στο δασος κ υστερα ΜΠΑΜ ΜΠΟΥΜ... Και τρομαγμενα πουλια μην γνωριζοντας τι γινεται, προσπαθουν να εξασκησουν το δικο τους ενστικτο! Το ενστικτο της επιβιωσης κ της λαχταρας για ζωη!

κ κατι λιγο ασχετο, ποσοι εχουν σκοτωθει γιατι ''το οπλισε ο διαολος''οπως λενε... Ποσοι εχουν σκοτωσει αλλους, αφου ειχαν στην κατοχη τους ενα δικαννο, μια καραμπινα.λιγα εχουμε ακουσει;

γιατι να επιτρεπεται ενα φονικο οπλο να υπαρχει μεσα στο σπιτι. Αυτοι που επραξαν εναν φονο(περα των θηραματων)αν δεν το ειχαν τι θα εκαναν;

δεν λεω δολοφονους τους κυνηγους, προς θεου, αλλα δεν εχουμε ακουσει κ λιγα στις ειδησεις. Για να εχουν στην κατοχη τους οπλο χρειαζεται αδεια. Ποιος την εδωσε;γιατι την εδωσε;

ναι ξερω! Με την αδεια του κρατους δοθηκε η εγκριση, οπως κ η εγκριση για το ποσα θηραματα ανα εξοδο μπορουμε κτλ

κατα την γνωμη μου,τα τουφεκια μονο προβληματα δημιουργουν στον ανθρωπο κ στα ζωα. Δεν χρειαζονται πραγματικα.
ειναι μεγαλη ιστορια κ δεν θελω να μπω σε τετοια διαδικασια.

ηδη ειπα αρκετα! Συγνωμη αν εθιξα καποιους, ειλικρινα δεν θελω να στεναχωρησω κανενα, απλα πριν πατε για υπνο,ριξτε μια ματια στα πουλακια που κοιμουνται στα κλουβακια τους κ σκευτειτε τα αλλα εκει εξω, που ισως κρυωνουν, πεινανε, κινδυνευουν... Κ μειωστε τα προβληματα τους, αντι να τα αυξανεται. (μην αναφερθειτε σας παρακαλω πολυ για παιδακια που πεινανε κτλ αλλη ιστορια αυτη☹ εδω μιλαμε μονο για πουλια, γιατι για πουλια εινα το forum)

δεν ειμαι οικολογος, εχω αυτοκινητο αλλα εχω κ ποδηλατοκ το χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα(αν δεν βρεχει)για την δουλεια.
το αυτοκινητο ειναι στο γκαραζ κ το πλενω 2-3 φορες το χρονο απ'εξω.

λοιπον τελος γιατι το κουρασα, με ενα ισως ''αστειο'' ποστ🙄 απλα με επιασε κ εγραφα! Να με συγχωρειτε λοιπον.
 
γιαννη δυστυχως (χωρις να εχω αποδειξεις, απλα το εχω ακουσει απο σοβαρο ατομο) γνωστη.."περιβαλλοντικη " κονομαοργανωση εχει εντελως τυχαια δεχθει οικονομικη στηριξη για το εργο της απο γνωστο επισης ασχολουμενο με τα αιολικα παρκα...

παντως με τις ανεμογεννητριες πραγματι υπαρχει προβλημα😕
 
φιλε jk21δεν απαντησε κανεις στα ερωτηματα σου γιατι ειναι ευκολα αποδειξημα, ενα απλο τηλεφωνο να κανεις σε ενα δασαρχιο (δεν σου λεω σε καποια κυνηγετικη ομοσπονδια γιατι ειναι σιγουρο τι θα μου απαντησεις μιας κ ειστε πλεον τοσο προβλεψιμοι)κ θα σου δωσει αρκετα χρησιμα στοιχεια! Τωρα οι τιμωριες που επιβαλλονται στους παρανομους ξερεις πολυ καλα οτι δεν ειναι στι δικαιοδοσια μας αν κ πολυ θα το ηθελα καθως μονο εμεις αντιλαμβανομαστε την σοβαροτητα αυτων των παραπτοματων
 
Σε περίπτωση που δείτε κάποιον στον δρόμο μπροστά σας να περνάει με κόκκινο με κίνδυνο να σκοτώσει αθώους ανθρώπους πως θα αντιδράσετε απαντήστε ειλικρινά και τότε θα καταλάβετε γιατί κανένας εκ τον λαθροθηρών δεν πρόκειται ποτέ να πάει μέσα και δεν πρόκειται να πληρώσει ποτέ.
Όπως δεν πρόκειται να πλήρωση ποτέ ο δημόσιος υπάλληλος που μας κλέβει όπως δεν πρόκειται να πληρώσει ο οποιοσδήποτε δουλεύει και ενεργή εις βάρος τον υπολοίπων.
Το πρόβλημα είμαστε όλοι μας και όταν θα αναλογιστούμε ο καθένας τις ευθύνες του τότε ίσως ο κόσμος μας γίνει καλύτερος κάποια μέρα ως τότε ας λέμε μεταξύ μας ότι όλα είναι μαύρα και να κλαίμε την μοίρα μας ΓΙΑΤΙ κανένας μας δεν κάνει τίποτα για να την αλλάξει.
 
ισα ισα. Θελω στοιχεια ενιαια αποτην πανελληνια κυνηγετικη ομοσπονδια ή απο ξεχωρους επισημους συλλογους εστω αλλα επισημα και με στοιχεια. Τα εχουν. Εγω δεν θελω να μαθω τιποτα. Το ξερω . Ισως και λανθασμενα. Να τα ανεβασετε να μαθουν και οι υπολοιποι που πιθανον παραπληροφορω😉
 
Back
Top