Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

Ειδα οτι σχεδον ολοι αναφερονται στους κακους κυνηγους που απλα τους αρεσει να σκοτωνουν τα πουλακια κ τιποτα παραπανω, αν ηταν ετσι θα αγοραζαμε περδικες η ορτυκια εκτροφης που ειναι σχετικα φθηνα κ θα καναμε ετσι ευκολα το κεφι μας χωρις να χρειαζεται να κανουμε ατελειωτα χιλιομετρα με το αυτοκινητο για να βρεθουμε στα κυνηγοτοπια κ ακομα περισοτερα με τα ποδια μεχρι να εχουμε την δυνατοτητα να τα συναντησουμε, με οτι αυτο συνεπαγεται για την τσεπη μας(βενζινες, διαμονη, διατροφη, συντηρηρη σκυλων, πυρομαχικα κλπ). Επισης πρεπει να σημειωθει οτι αν κ το κυνηγι τις πεδινης περδικας εχει απαγορευτει απο το 60 οι πλυθησμοι της ειναι σημερα πολυ χαμηλοι για λογους που δεν εχουν να κανουν με το κυνηγι (εντομοκτονα, μονοκαλιεργειες)το ιδιο συμβαινει κ για αλλα ειδη θηραματικα κ μη, ας στρεψουμε λοιπον εκει το ενδιαφερον μας εκει κ ας αφησουμε αυτην την ευκολη κ συνεχη στοχοποιηση των κυνηγων για ολα τα προβληματα γιατι εχει καταντησει γραφικη! Αυτα τα ολιγα απο εναν δασολογο-κυνηγο. ΥΓ σε καμια αλλη πολιτισμενοι χωρα δεν θα ακουσετε συζητησεις που να αφορουν στην καταργηση του κυνηγιου κ αλλα τετοια, α ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ πρωτοπορα!
 
Ειδα οτι σχεδον ολοι αναφερονται στους κακους κυνηγους που απλα τους αρεσει να σκοτωνουν τα πουλακια κ τιποτα παραπανω, αν ηταν ετσι θα αγοραζαμε περδικες η ορτυκια εκτροφης που ειναι σχετικα φθηνα κ θα καναμε ετσι ευκολα το κεφι μας χωρις να χρειαζεται να κανουμε ατελειωτα χιλιομετρα με το αυτοκινητο για να βρεθουμε στα κυνηγοτοπια κ ακομα περισοτερα με τα ποδια μεχρι να εχουμε την δυνατοτητα να τα συναντησουμε, με οτι αυτο συνεπαγεται για την τσεπη μας(βενζινες, διαμονη, διατροφη, συντηρηρη σκυλων, πυρομαχικα κλπ). Επισης πρεπει να σημειωθει οτι αν κ το κυνηγι τις πεδινης περδικας εχει απαγορευτει απο το 60 οι πλυθησμοι της ειναι σημερα πολυ χαμηλοι για λογους που δεν εχουν να κανουν με το κυνηγι (εντομοκτονα, μονοκαλιεργειες)το ιδιο συμβαινει κ για αλλα ειδη θηραματικα κ μη, ας στρεψουμε λοιπον εκει το ενδιαφερον μας εκει κ ας αφησουμε αυτην την ευκολη κ συνεχη στοχοποιηση των κυνηγων για ολα τα προβληματα γιατι εχει καταντησει γραφικη! Αυτα τα ολιγα απο εναν δασολογο-κυνηγο. ΥΓ σε καμια αλλη πολιτισμενοι χωρα δεν θα ακουσετε συζητησεις που να αφορουν στην καταργηση του κυνηγιου κ αλλα τετοια, α ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ πρωτοπορα!

Βασικα καλησπερα και ας μην την ευχεσαι εσυ σε εμας, και ειναι και το πρωτο σου μηνυμα.
Μπηκες λιγο με φορα για να υπερασπιστεις τα δικαιωματα των κυνηγων τα οποια νομιζεις οτι προσβαλαμε.
Καλα τα ειπες φιλε Γιωργο αλλα ειναι η μιση μονο αληθεια.
Και επειδη ζουμε στην ΕΛΛΑΔΑΡΑ μπορουν και τα κανουν αυτα οι κυνηγοι. Τι κανουν; Ελα τωρα που δεν ξερεις: Κυνηγι σε απαγορευμενη περιοχη, κυνηγι προστατευμενων ειδων, κυνηγι σε μη επιτρεπομενη περιοδο, κυνηγι-εξαφανιση ολοκληρων βιοτοπων (στα μερη μου βλεπω οργανωμενες παρεες με επαθλο 500 πουλια την ημερα παρακαλω! ), κυνηγι με απαγορευμενα μεσα (κασετοφωνα), κυνηγι... Μπορω να συνεχισω για πολυ ακομα αλλα δεν θελω.
Και η πολιτεια τι κανει στην ΕΛΛΑΔΑΡΑ μας; Αστο καλυτερα, μεγαλος ο τζιρος του κυνηγιου.
Και αυτα τα κανουν το 90% των κυνηγων.

Υ. Γ. Ε οχι και να λυπηθουμε την βενζινη των κυνηγων.
 
Ειδα οτι σχεδον ολοι αναφερονται στους κακους κυνηγους που απλα τους αρεσει να σκοτωνουν τα πουλακια κ τιποτα παραπανω, αν ηταν ετσι θα αγοραζαμε περδικες η ορτυκια εκτροφης που ειναι σχετικα φθηνα κ θα καναμε ετσι ευκολα το κεφι μας χωρις να χρειαζεται να κανουμε ατελειωτα χιλιομετρα με το αυτοκινητο για να βρεθουμε στα κυνηγοτοπια κ ακομα περισοτερα με τα ποδια μεχρι να εχουμε την δυνατοτητα να τα συναντησουμε, με οτι αυτο συνεπαγεται για την τσεπη μας(βενζινες, διαμονη, διατροφη, συντηρηρη σκυλων, πυρομαχικα κλπ). Επισης πρεπει να σημειωθει οτι αν κ το κυνηγι τις πεδινης περδικας εχει απαγορευτει απο το 60 οι πλυθησμοι της ειναι σημερα πολυ χαμηλοι για λογους που δεν εχουν να κανουν με το κυνηγι (εντομοκτονα, μονοκαλιεργειες)το ιδιο συμβαινει κ για αλλα ειδη θηραματικα κ μη, ας στρεψουμε λοιπον εκει το ενδιαφερον μας εκει κ ας αφησουμε αυτην την ευκολη κ συνεχη στοχοποιηση των κυνηγων για ολα τα προβληματα γιατι εχει καταντησει γραφικη! Αυτα τα ολιγα απο εναν δασολογο-κυνηγο. ΥΓ σε καμια αλλη πολιτισμενοι χωρα δεν θα ακουσετε συζητησεις που να αφορουν στην καταργηση του κυνηγιου κ αλλα τετοια, α ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ πρωτοπορα!
Eμένα προσωπικά δεν με εδιαφέρει πως το κάνετε αλλά το γεγονός οτι το κάνετε... Το να παίρνεις ένα όπλο και να βγαίνεις έξω και να σκοτώνεις άγρια ζώα το θεωρώ απαράδεκτο απ τη στιγμή που δεν υπάρχει ΑΠΟΛΥΤΗ ανάγκη επιβίωσης. Τί εννοείτε οταν λέτε πολιτισμένη χώρα; Μήπως αυτές που εδώ και χρόνια έχουν εξασφαλίσει την ευημερία τους, υποδουλώνοντας άλλους λαούς και καταστρέφοντας το περιβάλλον; Πολιτισμένη είναι μια χώρα που χρησιμοποιεί την επιστήμη και την τεχνολογία για να απαλλάξει την συνύπαρξη των όντων από τα θανατηφόρα αποτελέσματα της μεταξύς τους αναμέτρησης.. Εγώ δεν ξέρω καμία τέτοια ακόμα.. Παρά μόνο μερικές φυλές σε απομακρυσμένα μέρη... Μέχρι να επιτευχθεί αυτό μπορείτε να χρησιμοποιήτε τον όρο ''ψευδοπολιτισμένη'' ή ''α-πολιτισμένη''.Φιλικά πάντα Σ.
 
λοιπον παιδια για να καταλαβαιτε το σκεπτικο μου εχω να σας πω πως γνωριζω πολυ καλα τα οσα εχετε αναφερει για παρανομες πραξεις κυνηγων κ αλλων αυτοαποκαλουμενων κυνηγων αν κ τα ποσοστα που δωσατε ειναι τουλαχιστον αμφισβητησιμα, αλλα θα πρεπει να ξερετε πριν βιαστητε να μας καταδικασετε οτι η ελληνικη κυνηγετικη συνομοσπονδια ειναι η μονη στον ΚΟΣΜΟ που εχει ιδρυσει ομοσπονδιακη θηροφυλακη η οποια αντλει πορους αποκλειστικα κ μονο απο τους κυνηγους(σε αντιθεση με καποιες κρατικοδιαιτες οικολογικες οργανωσεις)κ αυτο για να καλυψει τα τραγικα κενα ενος ανυπαρκτου κρατους σε τομεις παταξης λαθροθηριας κ οχι μονο καθως μπορει να μην γνωριζετεοτι οι κυνηγοι ηταν οι πρωτοι που εσπευσαν αυθορμητα στην κατασβεση των μεγαλων πυρκαγιων τις πελ/νησου αλλα κ σε αλλες περιοχες. Επισης εχω να σημειωσω οτι ενω καθε χρονο ειδικα στη χωρα μας χανονται στην ασφαλτο χιλιαδες ανθρωπινες δεν ακουσα κανεναν να λεει οτι θα πρεπει να σταματησει η κυκλοφορια, με αυτο θελω να πω πως πριν φτασουμε στο συμπερασμα οτι θα πρεπει να σταματησει το κυνηγι θα πρεπει να δωσουμε λυση σε χιλιαδες αλλα προβληματα του περιβαλλοντος που εχουν προτεραιοτητα, κ αν μετα απο αυτο επιμενετε ακομα εγω τι να πω θα παω πασο. Τελος να σας πω οτι ο μεσος νομοταγης κυνηγος θα δωσει στην ζωη του πολλα χρηματα σε φιλοθηραματικες δρασεις, βελτιωσεις βιοτοπων κ ενισχυση του οικοτουρισμου σε ορεινες περιοχες πολυ μακρινες για τους κοινους οικολογουντες! Εσεις αναρωτηθηκατε ποτε αν εχετε δωσει εστω κ 1 Ε για το αγαπημενο σας περιβαλλον; ΥΓ σας διαβεβαιωνω οτι οι αποψεις μου αυτες συμβαδιζουν κ μαλιστα ενισχυονται απο αυτες εγκριτων καθηγητων του αριστοτελειου που ασχολουνται με το αντικειμενο κ σιγουρα κατι ξερουν παραπανω απο εμας! Πολυ φιλικα γιωργος.
 
αφου ξερουμε πολυ καλα οτι λαθροθηρια υπαρχει φιλε μου, εμεις λεμε εκτεταμενη, εσυ περιορισμενη, μπορεις να μου πεις αυτη η θηροφυλακη που λες οτι υπαρχει απο τους ιδιους κυνηγους ποσους λαθροκυνηγους εχει συλλαβει; Εγω δεν εχω παντως ακουσει κατι.
 
Ειδα οτι σχεδον ολοι αναφερονται στους κακους κυνηγους που απλα τους αρεσει να σκοτωνουν τα πουλακια κ τιποτα παραπανω, αν ηταν ετσι θα αγοραζαμε περδικες η ορτυκια εκτροφης που ειναι σχετικα φθηνα κ θα καναμε ετσι ευκολα το κεφι μας χωρις να χρειαζεται να κανουμε ατελειωτα χιλιομετρα με το αυτοκινητο για να βρεθουμε στα κυνηγοτοπια κ ακομα περισοτερα με τα ποδια μεχρι να εχουμε την δυνατοτητα να τα συναντησουμε, με οτι αυτο συνεπαγεται για την τσεπη μας(βενζινες, διαμονη, διατροφη, συντηρηρη σκυλων, πυρομαχικα κλπ). Επισης πρεπει να σημειωθει οτι αν κ το κυνηγι τις πεδινης περδικας εχει απαγορευτει απο το 60 οι πλυθησμοι της ειναι σημερα πολυ χαμηλοι για λογους που δεν εχουν να κανουν με το κυνηγι (εντομοκτονα, μονοκαλιεργειες)το ιδιο συμβαινει κ για αλλα ειδη θηραματικα κ μη, ας στρεψουμε λοιπον εκει το ενδιαφερον μας εκει κ ας αφησουμε αυτην την ευκολη κ συνεχη στοχοποιηση των κυνηγων για ολα τα προβληματα γιατι εχει καταντησει γραφικη! Αυτα τα ολιγα απο εναν δασολογο-κυνηγο. ΥΓ σε καμια αλλη πολιτισμενοι χωρα δεν θα ακουσετε συζητησεις που να αφορουν στην καταργηση του κυνηγιου κ αλλα τετοια, α ρε ΕΛΛΑΔΑΡΑ πρωτοπορα!
μη κατηγορουμε ωρε συνεχεια την ελλαδαρα
παρ ολη τη μιζερια γκρινια μας και κακομοιρια ναι ρε σεις
πολιτισμενοι ειμαστε πολυ περισοτερο απο πολλους δυτικους ανατολικους και ασιατες(θανατικες ποινες-ταυρομαχιες-κυνηγι φαλαινων... Και μυρια οσα αλλα)
 
λοιπον παιδια για να καταλαβαιτε το σκεπτικο μου εχω να σας πω πως γνωριζω πολυ καλα τα οσα εχετε αναφερει για παρανομες πραξεις κυνηγων κ αλλων αυτοαποκαλουμενων κυνηγων αν κ τα ποσοστα που δωσατε ειναι τουλαχιστον αμφισβητησιμα, αλλα θα πρεπει να ξερετε πριν βιαστητε να μας καταδικασετε οτι η ελληνικη κυνηγετικη συνομοσπονδια ειναι η μονη στον ΚΟΣΜΟ που εχει ιδρυσει ομοσπονδιακη θηροφυλακη η οποια αντλει πορους αποκλειστικα κ μονο απο τους κυνηγους(σε αντιθεση με καποιες κρατικοδιαιτες οικολογικες οργανωσεις)κ αυτο για να καλυψει τα τραγικα κενα ενος ανυπαρκτου κρατους σε τομεις παταξης λαθροθηριας κ οχι μονο καθως μπορει να μην γνωριζετεοτι οι κυνηγοι ηταν οι πρωτοι που εσπευσαν αυθορμητα στην κατασβεση των μεγαλων πυρκαγιων τις πελ/νησου αλλα κ σε αλλες περιοχες. Επισης εχω να σημειωσω οτι ενω καθε χρονο ειδικα στη χωρα μας χανονται στην ασφαλτο χιλιαδες ανθρωπινες δεν ακουσα κανεναν να λεει οτι θα πρεπει να σταματησει η κυκλοφορια, με αυτο θελω να πω πως πριν φτασουμε στο συμπερασμα οτι θα πρεπει να σταματησει το κυνηγι θα πρεπει να δωσουμε λυση σε χιλιαδες αλλα προβληματα του περιβαλλοντος που εχουν προτεραιοτητα, κ αν μετα απο αυτο επιμενετε ακομα εγω τι να πω θα παω πασο. Τελος να σας πω οτι ο μεσος νομοταγης κυνηγος θα δωσει στην ζωη του πολλα χρηματα σε φιλοθηραματικες δρασεις, βελτιωσεις βιοτοπων κ ενισχυση του οικοτουρισμου σε ορεινες περιοχες πολυ μακρινες για τους κοινους οικολογουντες! Εσεις αναρωτηθηκατε ποτε αν εχετε δωσει εστω κ 1 Ε για το αγαπημενο σας περιβαλλον; ΥΓ σας διαβεβαιωνω οτι οι αποψεις μου αυτες συμβαδιζουν κ μαλιστα ενισχυονται απο αυτες εγκριτων καθηγητων του αριστοτελειου που ασχολουνται με το αντικειμενο κ σιγουρα κατι ξερουν παραπανω απο εμας! Πολυ φιλικα γιωργος.

Γιωργο μπορεις να μας πεις ποια ειναι η δικη σου ευχαριστηση που περνεις μεσα απο το κυνηγι; Μην μας πεις οτι βλεπεις τους κοπους σου να ανταμειβονται οταν περνεις το "επαθλο" (το δυστυχο νεκρο πουλακι). Σιγα τα ωα. Μεγαλη επιτευξη με υπερσυγχρονες καραμπινες να ριχνεις κατω ενα ανυπερασπιστο πουλακι. Αν ειναι μονο για την "φαση" γιατι δεν πηγαινετε με τοξο και βελη να κυνηγησετε να δω τι θα κανετε;

Θηροφυλακη στην Ελλαδα. Το αλλο με τον τοτο το ξερεις;Ξερω θηροφυλακες που κυνηγανε παρανομα, θηροφυλακες που ενω ξερουν τι γινεται δεν κανουν τιποτα διοτι η γυναικα τους εχει μαγαζι(και δεν στενοχωρει τους πελατες). Πριν ενα χρονο τελειωνοντας την εργασια μου κατεβαινοντας στο πεζοδρομιο συναντησα εναν κυνηγο ο οποιος ηταν γεματος καμαρι. Ειχε το τροπαιο του σε ενα χαρτοκουτι. Κοιταω μεσα και βλεπω εναν υπεροχο ενηλικο αετο. Αν και τραυματισμενος ηταν σε καλη κατασταση. Χωρις δευτερη κουβεντα του τον πηρα και τον εστειλα στην Αιγινα. Ξερεις γιατι το ανεφερα το περιστατικο; Διοτι ολα αυτα εγιναν παρουσια θηροφυλακα ο οποιος χασκογελουσε;

Υ. Γ. Δεν καταλαβα ακομα τι σχεση εχει το κυνηγι με τα τροχαια
 
μη κατηγορουμε ωρε συνεχεια την ελλαδαρα
παρ ολη τη μιζερια γκρινια μας και κακομοιρια ναι ρε σεις
πολιτισμενοι ειμαστε πολυ περισοτερο απο πολλους δυτικους ανατολικους και ασιατες(θανατικες ποινες-ταυρομαχιες-κυνηγι φαλαινων... Και μυρια οσα αλλα)

Θοδωρε ανοιγεις μεγαλο θεμα τωρα.
Ο πολιτισμος μας απο που φαινεται;
Καποτε ενας σοφος ειχε πει: Ο πολιτισμος μιας κοινωνιας φαινεται απο δυο πραγματα.Απο την συμπεριφορα μας προς τα ζωα και απο την υγιεινη στις δημοσιες τουαλετες. Εμεις και στα δυο ειμαστε
 
Για δείτε τι κάνει αυτή η γερασμένη αρκούδα, κάπου στο νομό Γρεβενών. Μπορεί να γίνει επικίνδυνη;
Συνημμένα Αρχεία[x][x]
 
🙄 αν εννοεις για τα ζωα επικινδυνη, αυτι που κανει ειναι απολυτα φυσιολογικο:σκοτωνει για να φαει. Καποιοι αλλοι σκοτωνουν χωρις να πεινανε (τι κανει νιαου νιαου... 😉. Αν εννοεις για την τσεπη του κτηνοτροφου τοτε καλα ειναι να εστιασεις την προσοχη σου πως θα τον γλιτωσουμε απο τα καρτελ του γαλακτος πρωτα. Κανενας δεν χρεωκοπησε αν του φαγανε ενα ζωο. Οχι οτι ειναι κατι που δεν με αγγιζει για τον παθοντα(δεν θα ηθελα να ειμαι στη θεση του) αλλα δεν θα ξεκλιρισουμε καθε ειδος της φυσης το οποιο μας προκαλει φθορες στην περιουσια μας.σκεφθηκες αν εξαλειφθουν οι αρκουδες ποσα και πια ζωα τα οποια εκεινες τρωγανε θα αυξηθουνε ισως υπερμετρα;

ασε τη φυση να οριζει τους νομους της.η φυλαξη της ιδιωτικης περιουσιας ειναι δουλεια της πολιτειας (που δεν γινεται) και των συνανθρωπων του καθενος που θα πρεπει να φυλλασουν και την περιουσια του γειτονα αν μπορουν εκτος απο τη δικιας τους. Κοινωνικη συνειδηση λεγεται αυτο.

*δεν ξερω αν το προσεξες... Οι αρκουδες κυνηγανε χωρις οπλα. Δυσκολο χομπι
 
Επειδή προφανώς έχετε την εντύπωση ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά και ότι οποίος κυνηγός βγαίνει στο βουνό βιάζει το κάθε είδος που θηρεύει προφανώς δεν είχατε δεν έχετε και ούτε θα αποκτήσετε ποτέ προσωπική άποψη τη είναι το κυνήγι.
Κάνοντας μια μικρή αναδρομή του τελευταίου έτους που αποφάσισα να ασχοληθώ με το κυνήγι θα σας πω το εξής κυνήγησα όλων το χειμώνα φέτος τουλάχιστον 5-6 ώρες κάθε Κυριακή λόγο ότι δεν μπορώ άλλη μέρα κυνηγάω μπεκάτσες για όσους γνωρίζουν το πούλι και τη συνεπάγεται το κυνήγι του το αποτέλεσμα όλης της χρονιάς ξέρετε πιο είναι 0000000 και βαλτέ και άλλα τόσα μηδενικά για να συμπληρώσουμε το καρέ
Πια είναι η ευχαριστήσει θα μου πεις το ότι κυνηγάς ένα θήραμα που είναι πανέξυπνο το ότι σε ταλαιπωρεί όσο δεν πάει άλλο και ότι όταν το Θηρεύσεις( προσωπικά τα τρώω δεν τα πετάω και δεν ξέρω κανείς να τα πετάει) είναι ανταμοιβή των κόπων σου.
Βέβαια τώρα για τους οικολόγους που αναφέρθηκε σε προηγούμενα post όταν τρώνε τα γουρουνόπουλα και τις συκωταριές να θυμηθούν πριν τα φάνε ότι τα θανατώνουν με μια βαριοπουλα που τα κοπανάνε στο κεφάλι και σφαδάζουν μέχρι να καταλήξουν.
Το οξύμωρο της υπόθεσης είναι ότι ενώ όλοι μας βιάζουμε την φύση καθημερινά μερικοί το θυμούνται μόνο όταν αφορά το κυνήγι. ΕΛΕΟΣ εκτρέφουμε πουλιά που κάποτε ήταν ελεύθερα τρώμε ζώα που κάποτε ήταν ελεύθερα καταπατούμε γη που κάποτε όριζε η φύση το πώς θα την διαχειρισθεί ΑΛΛΑ βέβαια αυτά είναι κεκτημένα που μας τα παρέδωσαν η πρόγονοι μας και εμείς δεν είχαμε συμμετοχή όταν διδραματιζωνταν την μας νοιάζει άλλη τα έκαναν εεεεεεεεεε;
Για όσους δήθεν οικολόγους και φυσιολάτρες έχω να πω το εξής ΠΟΥΛΗΣΤΕ τα αυτοκίνητα σας τα σπίτια σας και όλοι την περιουσία σας και εμπρός για της σπηλιές και τα λαγκάδια
ΕΓΩ επειδή δεν είμαι σε θέση να τα κάνω όλα αυτά και με βολεύει ο τρόπος ζωής μας θα αρκεστώ σε ότι παρέλαβα από τους προηγούμενους χωρίς τυμπανοκρουσίες
Εν κατακλείδι μήνυμα προς τους απανταχού ΔΗΘΕΝ φυσιολάτρες κυνηγούς (υπάρχουν και είναι πολλή) το παιχνίδι παίζεται με ίσους όρους παλιολαμογια και το κράτος έχει θεσπίσει νόμους για αυτό ΑΝ θέλετε να αποκαλείσθε κυνηγοί και όχι δολοφόνοι παίξτε με ίσους όρους για να υπάρχει κυνήγι και για τα παιδία μας αύριο
 
φιλε μου για το κυνηγι αλλα και για τις συκωταριες αν διαβασεις προηγουμενο μου ποστ θα παρεις απαντηση. Οσο για προσωπικη αποψη που την εχουν υπογραψει τα ματια μου ειναι δεκαδες αιματοβαμμενοι κυκνοι που δεν τρωγονται, ενα σωρο πρωην περηφανες γερακινες που κατσιασμενες κοσμουν τα σαλονια περηφανων τροπαιοφορων, καμμια 20αρια τσιχλες να χτυπιουνται ζωντανες στα θηλυκια τροπαιοφορου.. Κυνηγου υστερα απο.. Μαχη, σκυλια να βουτανε στην καρλα να παρουνε παρανομα χτυπημενα πουλια εντος της λιμνης, κοσμοσυρροη στους κυνηγοτοπους οταν πεφτεςι κρυο και χιονιας για ευκολο και παρανομο πολλες φορες θηραμα...


θελεις και αλλες εικονες;

ναι δεν ειναι ετσι η πλειοψηφια των κυνηγων. Γιαυτο αποδεχομαι τον νομο του κρατους που διεπει το χομπι τους. Αλλα εσεις οι σωστοι περιφρουρηστε τον επειδη το κρατος ως γνωστον αδυνατει☹
 
Επειδή προφανώς έχετε την εντύπωση ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά και ότι οποίος κυνηγός βγαίνει στο βουνό βιάζει το κάθε είδος που θηρεύει προφανώς δεν είχατε δεν έχετε και ούτε θα αποκτήσετε ποτέ προσωπική άποψη τη είναι το κυνήγι.
Κάνοντας μια μικρή αναδρομή του τελευταίου έτους που αποφάσισα να ασχοληθώ με το κυνήγι θα σας πω το εξής κυνήγησα όλων το χειμώνα φέτος τουλάχιστον 5-6 ώρες κάθε Κυριακή λόγο ότι δεν μπορώ άλλη μέρα κυνηγάω μπεκάτσες για όσους γνωρίζουν το πούλι και τη συνεπάγεται το κυνήγι του το αποτέλεσμα όλης της χρονιάς ξέρετε πιο είναι 0000000 και βαλτέ και άλλα τόσα μηδενικά για να συμπληρώσουμε το καρέ
Πια είναι η ευχαριστήσει θα μου πεις το ότι κυνηγάς ένα θήραμα που είναι πανέξυπνο το ότι σε ταλαιπωρεί όσο δεν πάει άλλο και ότι όταν το Θηρεύσεις( προσωπικά τα τρώω δεν τα πετάω και δεν ξέρω κανείς να τα πετάει) είναι ανταμοιβή των κόπων σου.
Αφου σε ταλαιπωρουν φιλε μου... Ενταξει!
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Γειά χαρά παιδιά διαβάζοντας τα περισσότερα απο τα ποστ (είναι πολλά και μπορεί να έχασα κάποια) θα ήθελα και εγώ να πω την άποψη μου στο θέμα (είμαι κυνηγός). Κάποιοι μιλάνε για δικαιώματα των ζώων,το να έχεις κάποιο δικαίωμα σημαίνει οτι έχεις και κάποια υποχρέωση. Ποιές υποχρεώσεις λοιπόν εχουν τα ζώα; Στην φύση η υποχρέωση τους είναι να διαχειρίζονται τους πλυθησμούς των ζώων που είναι τροφή για αυτά και να δινουν τροφή σε κάποια άλλα σωστά μεχρι εδώ; Ο άνρωπος βρίσκεται στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας. Ένα ποστ έλεγε για κυνήγι με γυμνά χέρια, αν κοιτάξουμε στην φύση όλοι οι θηρευτές ειναι εξοπλισμένοι με όπλα (νύχια, δόντια,ικανότητα να τρέχουν απίστευτα γρήγορα κτλ) ο άνθρωπος δεν εχει τίποτε απο όλα αυτά παρά μονο την ικανότητα να βρισκει τρόπους να θηρέυει ανακαλύπτοντας όπλα και αυτό κάνουμε εκατομύρια χρόνια τώρα κάποτε ήταν η θηλειά τώρα είναι το ντουφέκι. Κατηγορήθηκαν κυνηγοί οτι εξολοθρέυουν ορισμενα είδη. Εκείνα τα αιολικά πάρκα ποιός τα κατηγόρησε που πάνω στις λεπίδες των ανεμογεννητριών θανατώνωνται χιλιάδες μεταναστευτικά πτηνά καθε χρόνο; Που με την όχληση κατα την λειτουργεία τους αναγκάζουν ενδημικά ζώα να αλλάξουν τόπο;Να μην πούμε για ρύπανση ποταμών λιμνών και θαλασσών. Γιατί κυνηγώ λοιπόν; Γιατί μέσα απο το κυνήγι εξασκώ τα αρχέγονα ένστικτα με τα οποία με προίκησε η φύση επιστρέφω στην ουσία έστω και για λίγο και όχι στο κυνήγι του χρήματος της δόξας και όλες τις υπόλοιπες ανθρώπινες εφευρέσεις που μόνο κακό κανουν στον πλανήτη μας αλλά στην αναζήτηση τροφής. Μέσα απο το κυνήγι έχω γίνει καλύτερος άνθρωπος οσο και αν σας ξενιζει αυτό.Αν θέλετε το συζητάμε αργότερα. Το κυνήγι με τόξο είναι παράνομο παιδιά γιατί κυνηγάς σε καρτέρι με αποτέλεσμα να θανατώνεις περισσότερα ζώα. Η πληγή για την κυνηγετική οικογένεια ειναι οι λαθροθήρες οι οποιοι πρέπει να εξοστρακιστούν απο την κοινωνία μας αυτοι οι τύποι απαρνήθηκαν την ανθρώπινη φύση τους και έχουν επιδοθεί στο κυνήγι τις δόξας, η βοήθεια όλων λοιπόν ειναι σημαντική. Την επόμενη φορά που θα δείτε λαθροθήρα να τον καταγγείλετε και όχι να αφορίζετε όλους τους κυνηγούς.
Χαίρομαι που εδώ γίνεται σωστός διάλογος και όχι μονόλογος όπως αλλού αυτο μας τιμά όλους.
 
Γειά χαρά παιδιά διαβάζοντας τα περισσότερα απο τα ποστ (είναι πολλά και μπορεί να έχασα κάποια) θα ήθελα και εγώ να πω την άποψη μου στο θέμα (είμαι κυνηγός). Κάποιοι μιλάνε για δικαιώματα των ζώων,το να έχεις κάποιο δικαίωμα σημαίνει οτι έχεις και κάποια υποχρέωση. Ποιές υποχρεώσεις λοιπόν εχουν τα ζώα; Στην φύση η υποχρέωση τους είναι να διαχειρίζονται τους πλυθησμούς των ζώων που είναι τροφή για αυτά και να δινουν τροφή σε κάποια άλλα σωστά μεχρι εδώ; Ο άνρωπος βρίσκεται στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας.
Τα ζώα ούτε έχουν δικαιώματα ουτε δεν έχουν, που λέει κ ένας φίλος μου. Τα δικαιώματα κ οι υποχρεώσεις είναι ανθρώπινο προιόν. Για να έχει ένα ζώο δικαιωματα θα πρέπει να υπάρχει πρώτα μια αμοιβαιότητα νοηματος, να μπορεί ακριβώς να κατανοήσει τι έιναι ολα αυτά και να συναινέσει ή όχι, να είναι δηλ συνδημιουργός.Αυτό εξ ορισμού δεν γίνεται. Ενα αρχέγονο ένστικτο στον άνθρωπο είναι και η εξόντωση συνανθρώπων του.. Αυτό τι σημαίνει.. Πως πρέπει να είναι αποδεκτό να το εξασκούμε σκοτώνοντας άλλους ανθρώπους; Κατά τη γνωμη μου οι κυνηγοί μάλλον έχουν κάποιο συμπλεγμα.. Να εκτονώνουν τα οποιαδήποτε ένστικτά τους απέναντι σ αυτούς που δεν μπορούν ή δεν ενδιαφέρονται να τους τα ανταποδώσουν εξ'αιτίας της διαφορετικότητάς τους. Τα ζώα είναι κάτι ΑΛΛΟ και πολλές φορές ακόμα κ εμείς που υποτίθεται πως τα αγαπάμε κ τα κρατάμε στο σπίτι ασκούμε μια ιδιότυπη εξουσία επάνω τους... Το ομολογώ... συμπεριλαμβανομένης και της αφεντιάς μου!
 
Το λάθος που έχω δει σε πολλές συζητήσεις να κάνουν οι κυνηγοί είναι οτι προσπαθούν να "ελαφρώσουν" την ευθύνη τους αναφέροντας ως χειρότερα πράγματα άλλα που δενέχουν σχέση με το κυνήγι. Το αρχικό ερώτημα δεν ήταν πόσο καλό ή κακό κάνει το κυνήγι στη φύση, επομένως στη συγκεκριμένη συζήτηση θεωρώ τους παραλληλισμούς με οικολογικές καταστροφές, αιολικά πάρκα, κτλ. άσχετες με το θέμα.
Επίσης προσωπικά δεν δέχομαι οτι το κυνήγι είναι κάτι που μας ενώνε με τη φύση. Π.χ. Γιατί εγώ και πάρα πολλοί άλλοι δεν έχουμε κυνηγετικά ένστικτα; Και εν πάσει περιπτώσει, αν έχουμε υπάρχουν χίλιοι δυό τρόποι να τα εκφράσουμε χωρίς να κάνουμε κακό σε κανέναν.
Επίσης η έννοια περί "στόχου ζωής" είναι ένα καθαρά ανθρώπινο φιλοσοφικό κατασκεύασμα. Εμείς οι άνθρωποι έχουμε την τάση να ομαδοποιούμε τα πράγματα στο περιβάλλον μας και μιά αίσθηση τάξης μας δίνει και ο σχεδιασμός για το μέλλον. Ο στόχος της ζωής δεν έχει να κάνει με το παρόν. Είναι στόχος, κάτι που δεν έχουμε φτάσει ακόμα, είναι στο μέλλον.
Όμως το μυαλό άλλων ειδών δεν λειτουργεί ετσι. Είναι άδικο να θέτουμε μόνοι μας "στόχους ζωής" για άλλα είδη ζώων. Ακόμα και έτσι να είναι ο στόχος του κάθε ζώου ξεχωριστά είναι να ζήσει.
Επίσης το γεγονός οτι είμαστε στην κορυφή της τροφικής αλυσίδας μας δίνει και μιά τεράστια ευθυνη απέναντι στα άλλα έιδη. Αν δεν υπήρχε η κτηνοτροφία το κυνήγι θα ήταν η μόνη μας εναλλακτική λύση. Απο την στιγμή που υπάρχει, και μας φέρνει το κρέας έτοιμο στο τραπέζι τότε κανονικα δεν θα έπρεπε καν να υφίσταται κυνήγι. Προσωπικά δεν στηρίζω ούτε το κυνήγι, ούτε όμως και τη βιομηχανοποιημένη κτηνοτροφία. Και εκεί γίνεται πραγματικότητα η απόλυτη καταπάτηση των δικαιωμάτων και του σεβασμού προς τα ζώα. Υπάρχει όμως και η βιολογική κτηνοτροφία, στην οποία τα ζώα ζουν μιά φυσιολογική ζωή, τρέφονται σωστά και έχουν έναν όσο γίνεται ανώδυνο θάνατο.
Ο λόγος για τον οποίον υπήρξε το ένστικτο του κυνηγού ήταν ια την εύρεση τροφής. Απο την στιγμή λοιπόν που αυτό εξασφαλίστηκε το ένστικτο αυτό δεν έχει λόγους να υπάρχει. Φυσικά αυτό το κανονίζει η φύση σε πάροδο εκατομυρίων ετών. Όμως εμείς έχουμε καταφέρει να "ελέγξουμ" μέχρι ενός βαθμού τη φύση εδώ και μερικές χιλιάδες χρόνια. Έχουμε καταφέρει να ελέγξουμε πολλά ένστικτά μας. Γιατί να μην το καταφέρνουμε αυτό και με το κυνήγι; Άρα δεν είναι θέμα ενστικτου, αλλά θέμα θέλησης.
 
Επειδή προφανώς έχετε την εντύπωση ότι τα πράγματα είναι τόσο απλά και ότι οποίος κυνηγός βγαίνει στο βουνό βιάζει το κάθε είδος που θηρεύει προφανώς δεν είχατε δεν έχετε και ούτε θα αποκτήσετε ποτέ προσωπική άποψη τη είναι το κυνήγι.
Κάνοντας μια μικρή αναδρομή του τελευταίου έτους που αποφάσισα να ασχοληθώ με το κυνήγι θα σας πω το εξής κυνήγησα όλων το χειμώνα φέτος τουλάχιστον 5-6 ώρες κάθε Κυριακή λόγο ότι δεν μπορώ άλλη μέρα κυνηγάω μπεκάτσες για όσους γνωρίζουν το πούλι και τη συνεπάγεται το κυνήγι του το αποτέλεσμα όλης της χρονιάς ξέρετε πιο είναι 0000000 και βαλτέ και άλλα τόσα μηδενικά για να συμπληρώσουμε το καρέ
Πια είναι η ευχαριστήσει θα μου πεις το ότι κυνηγάς ένα θήραμα που είναι πανέξυπνο το ότι σε ταλαιπωρεί όσο δεν πάει άλλο

Ρε τι τραβανε και αυτοι οι κυνηγοι απο τα ζωα.
Επιδομα απο την πολιτεια στους κυνηγους για την ταλαιπωρια τους ΑΜΕΣΩΣ.
 
Ο λόγος για τον οποίον υπήρξε το ένστικτο του κυνηγού ήταν ια την εύρεση τροφής. Απο την στιγμή λοιπόν που αυτό εξασφαλίστηκε το ένστικτο αυτό δεν έχει λόγους να υπάρχει. Φυσικά αυτό το κανονίζει η φύση σε πάροδο εκατομυρίων ετών. Όμως εμείς έχουμε καταφέρει να "ελέγξουμ" μέχρι ενός βαθμού τη φύση εδώ και μερικές χιλιάδες χρόνια. Έχουμε καταφέρει να ελέγξουμε πολλά ένστικτά μας. Γιατί να μην το καταφέρνουμε αυτό και με το κυνήγι; Άρα δεν είναι θέμα ενστικτου, αλλά θέμα θέλησης.

Σωστο, αρα και το σεξ να κοψουμε(εις), αφου δεν θελουμε να τεκνοποιησουμε η καλυτερα να το απαγορευσουμε η να το κανουμε καθε βδομαδα, αρκει να το ελεγξουμε.:D
 
Για να συμπληρωσω τα γεγομενα του Μιχαλη και του Δημητρη και επειδη πολλα απο τα μελη παντα ζουσαν στις πολεις και για παντα θα ειναι θαμενοι στο τσιμεντο και την τεφρα, εχω να πω πως πρεπει πριν κανεται οποιοδηποτε σχολιο να καταλαβεται την διαφορα του ΚΥΝΗΓΟΥ απο τον ΛΑΘΡΟΚΥΝΗΓΟ. Οι λαθροκυνηγοι στην χωρα μας ειναι λιγοι σε σχεση με τον πληθυσμο και την αναπτυξη του κυνηγιου... Αντιθετα τα αγρια ζωα που κυνηγουνται ειναι απαριθμημενα και προστατευομενα κατα περιοδους.

Το κυνήγι αποτελεί μια νόμιμη δραστηριότητα, η οποία θα πρέπει να λαμβάνεται υπόψη κατά τον καθορισμό των διαχειριστικών μέτρων που χρειάζεται μια περιοχή. Όπως, λοιπόν, και οι άλλες δραστηριότητες που ασκούνται στη φύση (γεωργική, κτηνοτροφική κτλ.) δεν απαγορεύονται, αλλά εντάσσονται σε ένα σύστημα διαχείρισης, έτσι και το κυνήγι θα πρέπει να αντιμετωπίζεται ως μια από τις παραμέτρους του οικοσυστήματος. Κυνηγετικός Σύλλογος Αμπελοκήπων Θεσσαλονίκης

Οριστε για να καταλαβεται ποια ειναι τα θηραματα:
Ο αριθμός των ζωνών που επιτρέπεται να θηρευθούν εμφανίζεται στον παρακάτω πίνακα.

ΠΙΝΑΚΑΣ ΘΗΡΕΥΣΙΜΩΝ ΕΙΔΩΝ
Α/Α - ΕΙΔΟΣ - ΖΩΝΕΣ - ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΗΜΕΡΕΣ - ΕΠΙΤΡΕΠΟΜΕΝΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ - ΘΗΛΑΣΤΙΚΑ:
1.*** Αγριοκούνελο (Oryctolagus cuniculus) 20/8 - 14/9 15/9 - 10/3 Oλες Χωρίς περιορισμό
2. Λαγός ( Lepus europaeus) 15/9 - 10/1 Τετ-Σαβ-Κυρ 1.
3.**** Αγριόχοιρος (Sus scrofa) 15/9 - 20/1 Τετ-Σαβ-Κυρ 2 κατά ομάδα.
4. Αλεπού (Vulpes vulpes) 15/9 - 29/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό
5. Πετροκούναβο (Martes foina) 15/9 - 29/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό

ΠΟΥΛΙΑ
α) Δενδρόβια, εδαφόβια κ. Α
1. Σιταρήθρα (Alauda arvensis) 20/8 - 14/9 15/9-10/2 'Oλες 10
2. Φάσα (Columba palumbus) 20/8 - 14/9 15/9-20/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό
3. Αγριοπερίστερο (Columba livia) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό
4. Ορτύκι (Coturnix coturnix) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες 12 .
5. Τρυγόνι (Streptopelia turtur) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες 12.
6. Τσίχλα (Turdus philomelos) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες
7. Δενδρότσιχλα (Turdus viscivorus) 20/8 - 14/9 15/9-20/2 'Oλες 25( Συνολικά
8. Κοκκινότσιχλα (Turdus iliacus) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες από όλα τα είδη)
9. Γερακότσιχλα (Turdus pilaris) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες
10. Κότσυφας (Turdus merula) 20/8 - 14/9 15/9-20/2 'Oλες
11. Καρακάξα (Pica pica) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό
12. Κάργια (Corvus monedula) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό
13. Κουρούνα (Corvus corone) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό
14. Ψαρόνι (Sturnus vulgaris) 20/8 - 14/9 15/9-29/2 'Oλες Χωρίς περιορισμό
15. Μπεκάτσα (Scolopax rusticola) 15/9- 29/2 Oλες 10.
16. Πετροπέρδικα(Alectoris graeca) 03/10 - 16/12 Τετ-Σαβ-Κυρ 4.
17.** Νησιωτική Πέρδικα (Alectoris chukar) 03/10 - 16/12 Τετ-Σαβ-Κυρ 4.
18. Φασιανός (Phasianus colchicus) 15/9 -30/12 Τετ-Σαβ-Κυρ 1.

ΠΟΥΛΙΑ:
β) Υδρόβια και παρυδάτια
1. Σφυριχτάρι (Anas penelope) 15/9 - 10/2 'Oλες
2. Κιρκίρι (Anas crecca) 15/9 - 31/1 'Oλες
3. Πρασινοκέφαλη (Anas platyrhynchos) 15/9 - 31/1 'Oλες
4. Σουβλόπαπια (Anas acuta) 15/9 - 10/2 'Oλες
5. Σαρσέλα (Anas querquedula) 15/9 - 10/2 'Oλες
6. Χουλιαρόπαπια ( Anas clypeata) 15/9 - 10/2 'Oλες 12( Συνολικά
7. Κυνηγόπαπια (Aythya ferina) 15/9 - 31/1 'Oλες από όλα τα είδη)
8. Τσικνόπαπια (Aythya fuligula) 15/9 - 10/2 'Oλες
9. Φαλαρίδα (Fulica atra) 15/9 - 10/2 'Oλες
10. Φλυαρόπαπια (Anas strepera) 15/9 - 31/1 Όλες
11. Ασπρομετωπόχηνα ( Anser albifrons) 15/9 -10/2 Όλες
12. Νερόκοτα (Gallinula chloropus) 15/9 - 10/2 'Oλες 10.
13. Μπεκατσίνι (Gallinago gallinago) 15/9 - 10/2 ΄Oλες 10.
14. Καλημάνα (Vanellus vanellus) 15/9 - 31/1 'Oλες 10.

*Περιοχές της χώρας οι οποίες χαρακτηρίζονται περιοχές θήρας τρυγονιών, ορτυκιών, δενδροβίων πτηνών κ.λπ. Περιστεροειδών (ζώνες διάβασης), σύμφωνα με αποφάσεις του υπουργού Γεωργίας.
** Εκτός από την περιοχή της Α΄ ΚΟΚΔ όπου η κυνηγετική περίοδος για τη νησιώτικη πέρδικα ορίζεται από 15/09 έως 28/11.
*** Από 1/3-10/3 μόνο σε νησιά που υπάρχει αγριοκούνελο χωρίς συνοδεία σκύλου.
**** Εκτός της Πελοποννήσου, όπου η θήρα του αγριόχοιρου περιορίζεται μέχρι τις 15-12-2007 και ο επιτρεπόμενος αριθμός θηρευομένων ατόμων κατά ομάδα είναι ένας αγριόχοιρος.
*Περιοχές της χώρας οι οποίες χαρακτηρίζονται περιοχές θήρας τρυγονιών, ορτυκιών, δενδροβίων πτηνών κ.λπ. Περιστεροειδών (ζώνες διάβασης), σύμφωνα με αποφάσεις του υπουργού Γεωργίας.
** Εκτός από την περιοχή της Α΄ ΚΟΚΔ όπου η κυνηγετική περίοδος για τη νησιώτικη πέρδικα ορίζεται από 15/09 έως 28/11.
*** Από 1/3-10/3 μόνο σε νησιά που υπάρχει αγριοκούνελο χωρίς συνοδεία σκύλου.
**** Εκτός της Πελοποννήσου, όπου η θήρα του αγριόχοιρου περιορίζεται μέχρι τις 15-12-2007 και ο επιτρεπόμενος αριθμός θηρευομένων ατόμων κατά ομάδα είναι ένας αγριόχοιρος.
 
Ρε τι τραβανε και αυτοι οι κυνηγοι απο τα ζωα.
Επιδομα απο την πολιτεια στους κυνηγους για την ταλαιπωρια τους ΑΜΕΣΩΣ.

Αλέξη επειδή διακρίνω κάποιο ύφος ειρωνείας να σε ρωτήσω κάτι;
Οι καρδερίνες που εκτρέφεις η κατέχεις δεν ξέρω, ρωτήθηκαν πριν συγκατοικήσουν μαζί σου και έδωσαν την συγκατάθεση τους η σε όρισε η φύση αυτεπαγκελτο προστάτη τους;
Επειδή όλα τα θέματα έχουν λόγο και αντίλογο και ποτέ δεν πρέπει να τα βλέπουμε μονοδιάστατα τουλάχιστον να αναλογιζόμαστε όλοι μας τις ευθύνες μας πριν σαρκάσουμε τον οποιοδήποτε.
Επίσης θα ήθελα να πω ότι παρακαλώ το ΚΡΑΤΟΣ να δώσει επειγόντως επίδομα στα πουλάκια που έχουμε σπίτι για οικειοθελή εγκλωβισμό εντός κλουβιού
 
Back
Top