Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

πραγματικα τα στοιχεια υπαρχουν κ ειναι ακριβεστατα απλα δεν ειμαι εκπροσωπος καμιας ομοσπονδιας κ οπως καταλαβαινεις δεν τα εχω πανω μου αυτη τη στιγμη! Οταν τα παρω θα τα αναρτησω αν ομως βιαζεσαι τοσο γιατι δεν κανεις εσυ την κινηση αυτη;
 
δεν βιαζεται κανενας. Περιμενουμε.

δεν ισχυριστηκα εγω για το εργο της θηροφυλακης. Οποιος το προβαλλε να το αποδειξει. Ο αλλος φιλος ειπε αυτο που ηξερε. Πενιχρες συλληψεις και μηδεν τιμωριες. Βρηκε και το μπελα του ο ανθρωπος 🙂
εγω δεν εχω επισημα στοιχεια. Αλλα ειλικρινα χρονια τα αναζητω σε καθε ειδος μεσου ενημερωσης.😕
 
Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι οποιος/α δεν συμφωνει με το κυνηγι αγριων, ελευθερων και αμεριμνων ζωων,του κολλατε ορισμενοι την ταμπελα:"Δηθεν οικολογο"; 😕
Δηλαδη δεν γινεται να υπαρξουν καπου στον κοσμο τυχερα ζωα, που δεν θα τα ενοχλουν ανθρωποι;
 
Η Θηροφυλακή των Ομοσπονδιών, κατά την διάρκεια των τεσσάρων πρώτων ετών λειτουργίας της, έχει συνολικά πραγματοποιήσει 211.182 ελέγχους Κατά την διάρκεια αυτών των ελέγχων, διαπιστώθηκαν οι παραβάσεις που αναφέρονται στον επόμενο πίνακα.
Η ΑΙΤΙΟΛΟΓΙΑ ΤΩΝ ΜΗΝΥΣΕΩΝΜΗΝΥΣΕΙΣ. Άσκηση θήρας άνευ κυνηγετικής άδειας647. Άσκηση παρανόμου θήρας εντός καταφυγίων και προστατευομένων περιοχών265. Παράνομη θήρα εκτός κυνηγετικής περιόδου305. Θήρα μη θηρεύσιμων ή προστατευόμενων ειδών147. Θήρα κατά την διάρκεια της νύχτας309. Θήρα εκτός ζώνης διάβασης τρυγονιών και ορτυκιών129. Θήρα κατά την διάρκεια εκτεταμένης χιονοκάλυψης71. Παράνομη αλιεία εντός Εθνικού Δρυμού3. Παράνομη θήρα Ζαρκαδιού24. Θήρευση θηραμάτων υπέρ του προβλεπόμενου αριθμού23 Παράνομη θήρα με χρήση μιμητικών συσκευών431.Άσκηση θήρας με δολώματα18. Άσκηση θήρας με προβολέα κατά την διάρκεια της νύχτας260. Άσκηση θήρας στο καρτέρι134. Θήρα με κυνηγετικό όπλο χωρίς δελτίο κατοχής81. Παράνομη μετατροπή όπλου284. Παράνομη μεταφορά όπλου325. Παράνομη χρήση συσκευών V.H.F. κατά την διάρκεια της θήρας22. Χρήση ομοιωμάτων υδροβίων πουλιών14. Παράνομη θήρα σε λιμνοθάλασσα με πλωτά μέσα25. Χρήση ιξών για σύλληψη ωδικών πτηνών και παγίδων για σύλληψη θηραμάτων61. Θήρα με μηχανοκίνητο μέσο143. Παράνομη εκγύμναση σκύλων210. Διατήρηση ιχνηλατών σε υπαίθρια ποιμενική εγκατάσταση7. Παράνομη βόσκηση18 Παράνομη υλοτομία63. Παράνομη εκχέρσωση11. Ρήψη μπαζών σε βιότοπους9. Εμπρησμός13.Άρνηση ελέγχου και απείθεια153 ΣΥΝΟΛΟ4.205
Αυτα για να σας αποδειξω πως οποιος εχει την διαθεση να μαθει τι πραγματικα συμβαινει μπορει πολυ ευκολα να το κανει, προσωπικα δεν μου πηρε πανω απο 5 λεπτα να κοιταξω στην σελιδα της κυνηγετικης συνομοσπονδιας κ να βρω αυτα τα στοιχεια που νομιζω εκθετουν πολυ κασμο!
 
Και στα δικαστηρια ειτε αθωωθηκαν ειτε επιβληθηκαν ελαχιστοτατες ποινες. (για να προλαβω καποιους)Ομως αν δεν λειτουργει η Δικαστικη εξουσια δεν φταιει ο κυνηγος. Μηπως τιμωρηθηκε κανενας εμπρηστης, κανενας που ρυπαινει λιμνες ποταμια;Γιατι,?επειδη δεν "θελουν". Σκεφθητε το, τοσα χρονια αν ηθελαν να φτιαξουν κατι θα ειχαν κανει ΚΑΤΙ.Αντ αυτου κατηργησαν την αγροφυλακη, και αδρανοποισαν την θηροφυλακη (αν θελει καποιος μπορω νατου πω πολλα ακομη)
Εχει πολιτικο κοστος (και χρηματικο)να υπερασπιζεσαι τον κυνηγο, για αυτο τα παιρνεις και τους αφηνεις ναβγαλουν μονοι τους περα με τον "υπερασπιστη"της μπεκατσας πχ.
Στο εξωτερικο εχετε αναρωτηθει γιατι δεν εχουν τετοια προβληματα;
 
φιλε μου σε ευχαριστω πολυ. Ακριβως αυτο ηθελα. Εγω να ζητησω ενα τεραστιο συγνωμη γιαυτο που ισχυριστηκα. Αυτο που ηθελα το πετυχα. Εκτεθηκα εγω και ολος αυτο ς ο αριθμος των παρανομων. Και ειναι μονο αυτοι που πιαστηκαν. Βλεπετε οτι απο λαθροκυνηγους αλλο τιποτα. Εγω σας ειπα διαφωνω με το κυνηγι αλλα οτι ειναι νομος αρκει να τηρειται το αποδεχομαι.

οσο περι δικαστικης εξουσιας για να την γλυτωσεις πρεπει ή δοντι χοντρο να ζεις ή αυτοι που σε στειλανε εκει να μην εχουνε στηριξη σωστα την κατηγορια (ηθελημενα ή αθελητα). Οταν ο δικαστης εχει βεβαιωμενη παραβαση μπορει να ελαφρυνει την ποινη αλλα το προστιμο εστω και μικρο ειναι υποχρεωμενος να το επιβαλλει. Γιατι οπως ειπε και ο φιλος γονουσας σε αλλο ποστ τα γραπτα μενουν και κανενας δικαστης δεν βαζει το κεφαλι του στο ντροβα αν δεν εχει ισχυρη καλυψη😉
 
καπου εχεις δικιο καπου οχι. Η λαθροθηρια, ο εμπρησμος,(😱) και τοσα αλλα το ξερετε οτι ειναι πλημμεληματα; Αρα ακομη και αν επιβληθουν οι μεγιστες τιμες, παλι χαδι ειναι. Τοτε ακους τον δικαστη ναλεει (εγω προσωπικα τον ακουσα) ''Να μην λερωθει το μητρωο του χριστιανου για μια περδικα"
Τι καθωμαστε και λεμε τωρα;
 
Γεια χαρά και πάλι ενδιαφέροντα ποστ να ξεκινήσω απο τον φίλο yianni αγαπητέ για την φυσική κατάσταση που λες σε προσκαλώ σε "περιπατο" οταν θα παω το σκυλί μου για προπόνηση στο βουνό (θα πάμε να βρούμε πέρδικες χωρίς όπλο) εάν αυτό το θεωρήσεις έυκολο και οτι μπορεις να το κάνεις άνετα και χωρίς καλη φυσική κατάσταση τότε σου δίνω τον λόγο μου δεν θα ξανακυνηγήσω πέρδικα ΠΟΤΕ."ο ανθρωπος ΔΕΝ ειναι προικισμενος για να κυνηγαει με ΙΣΟΥΣ ορους τα ζωα πλεον!" Ποτέ δεν ήταν για αυτόν το λόγο έχουμε το μυαλό μας να βρόυμε τρόπο να τα κυνηγήσουμε. Κάποιος φίλος ειπε για βιολογική κτηνοτροφία και ανώδυνο θάνατο πώς οριζεις τον ανώδυνο θάνατο φίλε μου; Πόσο απλά νομίζετε οτι έιναι τα πραγματα ρε παιδιά στο βουνό? ΜΠΑΜ και κάτω αν ήταν έτσι θα είχα παρατήσει το κυνήγι δεν θα είχε ουσία για εμένα. Το πρόβλημα τότε που η ανθρωποκεντρική και αχόρταγη καταναλωτική κοινωνία μας έβαλε στο τριπακι να αρπάζουμε όσο περισσότερα μπορόυμε εκέι χάνουμε το παιχνίδι.
 
ο jk21 οπως λεμε εμεις οι νεοι δεν την παλευει καθολου τελικα μου ζητηθηκαν στοιχεια τα οποια λεει οτι εψαχνε χρονια του τα βρηκα κ παλι εκει δεν λεει να βγαλει τις παροπιδες ελεος πια τα παραταω!
 
ο jk ηθελε οι ιδιοι οι κυνηγοι ή εστω οι υποστηρικτες τους να ναβασουν στοιχεια που τελικα λενε (κανω λαθος; ) οτι η λαθροθηρια ειναι ευρυτατα διαδεδομενη και θα περιμενε και απο σενα περα απο τον φιλο γονουσα (που ειναι πιο ειλικρινης) να πει τοι υπαρχει ατιμωρισια. Κατι που δεν ειναι τυχαιο και δεν οφειλεται σε πονοψυχους δικαστες.σε προηγουμενο ποστ ανεφερα αυτο "; Οσο περι δικαστικης εξουσιας για να την γλυτωσεις πρεπει ή δοντι χοντρο να ζεις ή αυτοι που σε στειλανε εκει να μην εχουνε στηριξη σωστα την κατηγορια (ηθελημενα ή αθελητα). Οταν ο δικαστης εχει βεβαιωμενη παραβαση μπορει να ελαφρυνει την ποινη αλλα το προστιμο εστω και μικρο ειναι υποχρεωμενος να το επιβαλλει. ". Θα μπορουσες να το σχολιασεις παρα να μου πεις να βγαλω τις παρωπιδες που πραγματι εχω. Ξερεις αυτες οι αναμνησεις -εικονες που ανεφερα σε προηγουμενο μου ποστ στο ιδιο θεμα (δεν τις σχολιασε κανενας) εχουν ποτισει τοσο τα σωθικα μου και ειναι τοσο αληθινες που οι παρωπιδες εχουν γαντζωθει καλα και ελπιζω καποτε οι εξλιξεις να τις παρουνε...
ετσι για να τις ξαναθυμηθεις ή εστω να τις πρωτοδεις στις ανεβαζω και εδω
"... Ειναι δεκαδες αιματοβαμμενοι κυκνοι που δεν τρωγονται, ενα σωρο πρωην περηφανες γερακινες που κατσιασμενες κοσμουν τα σαλονια περηφανων τροπαιοφορων, καμμια 20αρια τσιχλες να χτυπιουνται ζωντανες στα θηλυκια τροπαιοφορου.. Κυνηγου υστερα απο.. Μαχη, σκυλια να βουτανε στην καρλα να παρουνε παρανομα χτυπημενα πουλια εντος της λιμνης, κοσμοσυρροη στους κυνηγοτοπους οταν πεφτεςι κρυο και χιονιας για ευκολο και παρανομο πολλες φορες θηραμα..."
 
Μπορει να μου εξηγησει καποιος την τεραστια διαφορα αναμεσα στον λαθροθηρα και στον κυνηγο;
Οι κυνηγοι σκοτωνουν νομιμα ενω οι λαθροθηρες παρανομα;
 
νικη ο θανατος ενος ζωου απο τον ανθρωπο ειτε οικοσιτο ειναι ειτε αγριο ειναι θανατος.στην πρωτη περιπτωση γινεται για να τραφουμε.στη δευτερη περιπτωση γινεται...🙄 απο χομπι και γιατι τα αγρια ειναι ξεχωροι μεζεδες οπως λενε οι φαν του ειδους. Ομως γινεται κατω απο νομιμη διαδικασια καλως ή κακως που εχουμε δικαιωμα να μην συμφωνουμε αλλα να αποδεχομαστε σε μια οργανωμενη κοινωνια. Οι λαθροκυνηγοι ειναι απλα τοσο ασυδοτοι που δεν τους φτανει οτι αδεια τους δινει το κρατος αλλα θελουν να τα αποδεκατισουν ολα.
 
Το κρατος δινει αδειες γιατι τους μασαει τα λεφτα! Αλλα επειδη ειναι νομος του κρατους δεν σημαινει οτι θα συμφωνησουμε και θα το αποδεχτουμε κιολας! Αν ρωταγανε δημοκρατικα δεν θα υπηρχαν νομιμοι κυνηγοι γιατι ειναι περισσοτεροι αυτοι που δεν συμφωνουν στο θεμα κυνηγι! Συμφερει το κρατος κατι τετοιο; Αν το απαγορεψουν θα χασουν μπολικο χρημα... Υπαρχουν πολλες φιλοζωικες οργανωσεις που μαχονται για την καταργηση αλλα, αλλα...
Η ΕΛΠΙΔΑ ΠΕΘΑΙΝΕΙ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ..
 
αν ρωταγανε δημοκρατικα, αν θυμαμαι καλα πιθανον να μπορουσα να δηλωνω προαιρετικα και στην ταυτοτητα μου οτι ειμαι ΧΟ (της κακιας ωρας). Αλλα η δημοκρατια μας δεν ειναι αμεση νικη

και γω εμαθα να μαχομαι στον "κυκλο" του Λουη απο μεσα. Μονο ετσι πεφτουνε οι τροιες 😉
 
Ναι φίλε Φάμπιο οι λαθροθήρες σκοτώνουν παράνομα όχι κρίνοντας μόνο απο τους νόμους του κράτους αλλά και απο τους άγραφους νόμους που διέπουν το κυνήγι.Λαθροθήρας ειναι αυτος που θηρέυει νύχτα, οταν όλος ο τόπος ειναι καλυμένος με χιόνι, σε καμμένες εκτάσεις (και το κυριότερο περιμμετρικά αυτών) είναι αυτός που εξαφανίζει ένα κοπάδι περδικες (λες και μία δεν του φτάνει) είναι αυτος που κυνηγά στο καρτερι την μπεκάτσα, ειναι αυτός που στηνει παγίδες (οχι μονο στα θηρευσιμα) είναι αυτος που γενικότερα δεν καταβάλει την παραμικρή προσπάθεια να θηρέυσει το όποιο ζωντανο κυνηγά.Αυτή είναι η διαφορά του λαθροθήρα με τον νόμιμο κυνηγό. Τώρα δεν μπορώ να καταλάβω πως αυτό που κάνετε εσείς, να εξουσιοδοτείτε κάποιον Χ εκτροφέα ή ιδιοκτήτη σφαγείου να σκοτώσει κάποιο ζώο για να το φάτε δεν το επιτρέπετε να το κάνω εγώ; Ποιά έιναι η διαφορά; Όσο για το οτι υπάρχει ατιμωρισία δεν νομίζω να φταίνε οι κυνηγοί αλλα το σάπιο κράτος που έχουμε φτιάξει όλοι μας. "... Ειναι δεκαδες αιματοβαμμενοι κυκνοι που δεν τρωγονται..."Σας παρακαλώ ρε παιδιά το παραμύθι αυτό έχει παλιώσει εάν χτυπήσεις κύκνο σε κυνήγι υδροβίων όποιος κυνηγά σε ακτίνα 2 χλμ θα σε πάρει με τις πέτρες (τουλάχιστον)!" καμμια 20αρια τσιχλες να χτυπιουνται ζωντανες στα θηλυκια τροπαιοφορου.. Κυνηγου υστερα απο.. Μαχη..." Μάλλον σοκάρεσαι μόνο βλέπεις αυτό το θέαμα το αρνάκι που σφαδάζει οταν το σφάζουν δεν σε ενοχλεί (γιατι δεν το βλέπεις)."; Σκυλια να βουτανε στην καρλα να παρουνε παρανομα χτυπημενα πουλια εντος της λιμνης..." εάν χτηπήσεις το πουλί και πέσει μέσα στην λίμνη να το αφήσουμε εκεί δηλαδή να το σκοτώσουμε για πλάκα ετσι; Εάν το κυνήγι γίνεται απο βάρκα τότε έιναι παράνομο και αξιζει τιμωρία στον τύπο που το έκανε.";κοσμοσυρροη στους κυνηγοτοπους οταν πεφτει κρυο και χιονιας για ευκολο και παρανομο πολλες φορες θηραμα..."Αυτό ακόμα και για εμένα είναι ακατανόητο...
Επίσης δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γίνεται διαχωρισμός κυνηγού και οικολόγου δεν μπορόυμε να είμαστε και τα δύο και άν όχι γιατι; τι μας εμποδίζει; "; Αρα ακομη και αν επιβληθουν οι μεγιστες τιμες, παλι χαδι ειναι..." Γύρω στα 15000 ευρώ (μπορει να λέω και λίγα) και 2 χρόνια φυλακή χωρίς αναστολή είναι χάδι; Το θέμα είναι πότε εφαρμόζεται ο νόμος και πότε δέν εφαρμόζεται.
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων δεν προσπαθω να ειρωνευτώ ή να θίξω κάποιον απλά προσπαθώ να καταλάβω.
Φιλικά Δημήτρης.
 
Θα ήθελα να απαντήσω στο τελευταίο. Ο κτηνοτρόφος εκτρέφει και σκοτώνει ζώα για λόγους επιβίωσης ενώ ο κυνηγός (καί ο λαθροθήρας) σκοτώνει ζώα για να διασκεδάσει. Αυτό είναι στην ουσία και το μόνο ερώτημα που έχω θέσει επανειλημμένα σε κυνηγούς και απάντηση δεν πήρα ποτέ. Απο την στιγμή που δεν τίθεται θέμα επιβίωσης (όπως στους κτηνοτρόφους), και αν αφήσουμε στην άκρη το κυνηγετικό ένστικτο (γιατί αποκλείεται να το έχουν μόνο οι κυνηγοί και κανένας άλλος) γιατί οι κυνηγοί κυνηγούν; Επίσης αν αφήσουμε τη φυσιολατρεία στην άκρη (γιατί κάποιος μπορεί να απολαύσει τη φύση κάνοντας μόνο κάμπινγκ ή φωτογραφικό σαφάρι) τί απολαμβάνει ο κυνηγός σκοτώνοντας οποιοδήποτε ζωντανό πλάσμα;
 
Δημητρη μερικοι απο δω αυτο προσπαθουμε.. Να μην θιξουμε και απλα να καταλαβουμε ο ενας τον αλλον!
Το θεμα με τα ζωα σφαγης και βασικα του τροπου σφαγης θα το συζητησουμε αλλου! Οπως κατα τη γνωμη μου και το θεμα της λαθροθηριας ειναι αλλη κατηγορια...
Εγω προσωπικα δεν μπορω να καταλαβω πως γινεται ενας ανθρωπος τη μια στιγμη να αγαπαει και να θαυμαζει ενα ζευγαρι περδικες ας πουμεκαι την αλλη μερα να τους φυτευει μια σφαιρα;
Απλα δεν μπορω να δωσω μια εξηγηση στον εαυτο μου και δεν μου την δινει και καποιος αλλος.. Σε καθε τετοιους ειδους ερωτηση η απαντηση ειναι για λαθροθηρια και ζωα καταναλωσης...
Λοιπον;
 
, συνονοματε τι να σου πω, δεν θα σου απαντουσα, δεν αξιζει. Αλλα για τους κυκνους να ρωτησεις κανεναν φιλος σου τι σφαγη εγινε το χειμωνα 93 προς 94 . Μπορει να ειχε και κεινος επιτυχιες. Εγω στην ζωη μου δεν λεω ψεμματα ισως ποτε αλλα ειδικα σε τετοια θεματα. Και αιματα ειδακαι σκαγια... Ειδακαι πρωην πενταμορφους κυκνους ν αβρωμανε απο τις ακαθαρσιες τους ειδα... 😡

δεν συνεχιζω, πιστευε και κανε οτι θες. Αδικος κοπος
 
Απο το παράνομο κυνηγι υπάρχει κόσμος που βγάζει πολλά λεφτα.
Αν πάμε σε μια προστατευόμενη περιοχή μπορούμε να βγάλουμε 1500 ευρω σε μια νύχτα. Εσείς πόσες μέρες δουλειάς θέλετε;
Ενας λαγός πωλείται 100-150 ευρώ.

Το αγριογούρουνο 28-30 το κιλό, ενα ζώο 60 κιλών,60Χ30=1800Ευρώ

Το ζαρκάδι δεν γνωρίζω, πάνω απο 30...

Το μπούτι τις αρκούδας μπορεί κ 50ευρώ.

Αν δεν τα αγόραζε κανείς δεν θα έβγαζαν οι λαθροθηρες χιλιάδες ευρώ και θα ζουσαν τις οικογένιες τους.
 
Back
Top