Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

Απο το παράνομο κυνηγι υπάρχει κόσμος που βγάζει πολλά λεφτα.
Αν πάμε σε μια προστατευόμενη περιοχή μπορούμε να βγάλουμε 1500 ευρω σε μια νύχτα. Εσείς πόσες μέρες δουλειάς θέλετε;
Ενας λαγός πωλείται 100-150 ευρώ.

Το αγριογούρουνο 28-30 το κιλό, ενα ζώο 60 κιλών,60Χ30=1800Ευρώ

Το ζαρκάδι δεν γνωρίζω, πάνω απο 30...

Το μπούτι τις αρκούδας μπορεί κ 50ευρώ.

Αν δεν τα αγόραζε κανείς δεν θα έβγαζαν οι λαθροθηρες χιλιάδες ευρώ και θα ζουσαν τις οικογένιες τους.
Aυτό τι είναι τώρα; η ηθικά νομιμοποιητική βάση του κυνηγιού;και από το εμπόριο βρεφών και οργάνων βγαίνουν πολλά λεφτά... Κ τις προάλλες ένας Σαουδάραβας έδωσε ένα κάρο ευρώ για να αγοράσει ένα Spix macaw με μόνο σκοπό να κοσμεί την επαυλή του αντί να το βάλει σε πρόγραμμα αναπαραγωγής... Και... Και...
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Απο το παράνομο κυνηγι υπάρχει κόσμος που βγάζει πολλά λεφτα.
Αν πάμε σε μια προστατευόμενη περιοχή μπορούμε να βγάλουμε 1500 ευρω σε μια νύχτα. Εσείς πόσες μέρες δουλειάς θέλετε;

Αν δεν τα αγόραζε κανείς δεν θα έβγαζαν οι λαθροθηρες χιλιάδες ευρώ και θα ζουσαν τις οικογένιες τους.

Ναι, δημοκρατια εχουμε και φορουμ με ελευθερια λογου ειμαστε, αλλα...Αυτο το ποστ ειναι ντροπη να υπαρχει
 
Απο το παράνομο κυνηγι υπάρχει κόσμος που βγάζει πολλά λεφτα.
Αν πάμε σε μια προστατευόμενη περιοχή μπορούμε να βγάλουμε 1500 ευρω σε μια νύχτα. Εσείς πόσες μέρες δουλειάς θέλετε;
εγώ προσωπικά 8 ώρες!
 
Απο το παράνομο κυνηγι υπάρχει κόσμος που βγάζει πολλά λεφτα.
Αν πάμε σε μια προστατευόμενη περιοχή μπορούμε να βγάλουμε 1500 ευρω σε μια νύχτα. Εσείς πόσες μέρες δουλειάς θέλετε;
Ενας λαγός πωλείται 100-150 ευρώ.

Το αγριογούρουνο 28-30 το κιλό, ενα ζώο 60 κιλών,60Χ30=1800Ευρώ

Το ζαρκάδι δεν γνωρίζω, πάνω απο 30...

Το μπούτι τις αρκούδας μπορεί κ 50ευρώ.

Αν δεν τα αγόραζε κανείς δεν θα έβγαζαν οι λαθροθηρες χιλιάδες ευρώ και θα ζουσαν τις οικογένιες τους.



Εμεις οχι δεν βγαζουμε τοσα! Αν θελαμε θα βγαζαμε κι εμεις με τον τροπο που αναφερεις, αλλα εγω τουλαχιστον την οικογενεια μου θα την ζησω με αξιοπρεπεια και τιμια λεφτα! Ετσι διδαχτηκα κι ετσι θα διδαξω την επομενη γενια:να βγαζουν λεφτα(εστω και λιγα)με αξιοπρεπεια κι οχι να πατανε επι πτωματων στην κυριολεξια!
Αυτο λεγεται ηθικη, σεβασμος και ισσοροπημενος χαρακτηρας
Αυτο περιλαμβανει κι αυτους που τα αγοραζουν...
 
Ναι, δημοκρατια εχουμε και φορουμ με ελευθερια λογου ειμαστε, αλλα...Αυτο το ποστ ειναι ντροπη να υπαρχει
ντροπη γωγω μου ειναι , να υπαρχει η πραγματικοτητα που περιγραφει το ποστ κ οχι το ιδιο το ποστ.🙄

προτιμω χιλιες φορες τα ξεκαθαρα λογια, παρα τα δεκαδες αλλα γραφομενα εδω, που "γυροφερνουν" αλλά... "δεν λενε"😎

αυτο που πιστευα παντα οτι ευθυνεται για την υπαρξη ολων αυτων που ονομαζουμε κακως κειμενα, [ανεξαιρετως πατριδας, δραστηριοτητας κλπ] ειναι η ΑΤΙΜΩΡΗΣΙΑ.
Απο κει κ περα θα μαλλωνουμε εμεις εδω μεσα, για το ποιος εχει δικιο
κ εκει εξω θα συνεχισουν να κυνηγανε οτι βρουν μπροστα τους για την πλακα τους, ή για το κερδος
θα φτασουμε το 1.000.000 ποστ [ζωη να χουμε]😛 κ ακρη δεν θα βγαλουμε...
μακαρι να υπηρχε λιγο παραπανω συνειδηση.
αλλα αυτο, ειναι κατι που δεν... επιβαλλεται.🙄
 
Αυτός που είναι παράνομος σκέφτεται συνεχώς κ μιλά με δικηγόρους τι πρέπει να κάνει για να μην μπεί φυλακη! Κάνουν οτι μπορείτε να φανταστείτε κ τους τρελαίνουν τους δικαστες. Εδω το κ... λο κρατος δεν κανει κατι για την ανθρώπινη ζωή κ το εμπόριο βρεφών,θα λαβει μέτρα κ αλλους νόμους πιο αυστηρούς για τα ζώα; Τυχαίνει να είμαι Δασολόγος κ κυνηγος κ γελάω με τον τρόπο που γλυστρουν οι λαθροθήρες.

Μιλούσα με κάποιο συνάδελφο που δουλευει στην Καλλιστώ(εταιρεία που μελετά την αρκούδα στην Πίνδο, στις περιοχές που γινεται η ΕΓΝΑΤΙΑ ΟΔΟΣ)
& μου είπε οτι δεν ενδιαφέροντε για τον ανθρωπο που ζει σάυτές τις περιοχές, θα ενδιαφερθούν για την αρκούδα;
 
ντροπη γωγω μου ειναι , να υπαρχει η πραγματικοτητα που περιγραφει το ποστ κ οχι το ιδιο το ποστ

Ετερον εκατερον...
και μαλιστα τα θεωρει ολα τοσο "φυσιολογικα", τα γραφει με μια απαθεια...
 
για απαθεια,...ή μη,
γωγω ας σου απαντησει ο ιδιος, εφ οσον θελει κ μπορει.

εμενα εκεινο που μου προσεφερε το ποστ, ηταν κατι που δεν ειχα υπολογισει, οταν αναρωτιόμουν γιατι στο καλο τοση μανια με το κυνηγι.
[λες κ δεν υπαρχουν αλλες δραστηριοτες με φουλ αδρεναλινη...🙄]
εχω πολλες ακομα σκεψεις, αλλα δεν εχω ουτε τη διαθεση να τις γραψω, ουτε κ λογο αλλωστε.
ειναι κρατικο το θεμα.
οσο κ να φωναζουμε τον "λαιμο" μας χαλαμε [κ την μεταξυ μας διαθεση]😎🙄
 
Αυτοι που πουλάνε ναρκωτικά στα παιδιά σας, σέμάς τους ίδιους που πατάνε;
Σε ροδοπέταλα... Το χρήμα είναι γλυκο παιδιά.
Κ εμείς καθόμαστε κ ασχολούμαστε με τα καναρινάκια κ οι αλλοι μαγειρευουν κόλπα μεγάλα.
Εγω προτείνω να διαγραφεί αυτο το ποστ για να ασχοληθούμε με τα κατοικίδια μας, να κατασκευάσουμε, να δημιουργήσουμε, να αυτοσχεδιάσουμε στον ελεύθερο χρόνο μας κ να μην τσακωνόμαστε.
 
Για τον λόγο που έγινα μέλος, να μάθω απο τους πιο έμπειρους για την αναπαραγωγή, διαμονη των καναρινιών. Δυστυχώς η αλήθεια είναι ωμή κ με στεναχωρεί που μας πέρνει η μπάλα όλους.
 
δεν θα ασχοληθω με το αν το κυνηγι ειναι κατι ηθικο ή οχι. Ειναι θεμα που εχει να κανει με τα πιστευω και το χαρακτηρα του καθενος που στο σημερινο κοσμο και στην πορεια που εχει παρει δυστυχως ειναι αναμενομενο να μην υπαρχουν και δω αναστολες. Εγω απλα θελω να σχολιασω την πεποιθηση (που μπορει και νατο πιστευουν πραγματικα) οτι κανουν ενα υγιες χομπι και αγαπανε τα ζωα και τη φυση). Οταν πραγματικα αγαπας κατι και βλεπεις δυστυχως οτι αλλοι (λαθροκυνηγοι) δρουνε με λαθος τροπο δημιουργωντας προβλημα στη φυση που προστιθεται στα φυτοφαρμακα και τη δραση τους,τοτε αντεχεις (αφου αυτο που κανεις ειναι χομπι και οχι παθολογικη εξαρτηση)να το στερηθεις για πχ 5 χρονια (το χρονο θα τον βρουνε οι επιστημονες) ωστε η φυση να αναγεννηθει. Επισης αναρωτιεσαι με πιο τροπο οι λαθροθηρες μενουν ατιμωρητοι και οργανωμενα (σαν ομοσπονδια) προχωρας τα πραγματα δικαστικα στα ακρα ωστε αυτοι που ειναι αιτια κατ εσε να κατηγορεισαι αδικα να εξαλειφθουν. Οταν δεν παριστασαι σαν κατηγορος (ή τα γυριζεις οσα ειχες καταγγειλει), οταν κανεις αυτοψιες -δικογραφιες σαν θηροφυλακη με ελλειψεις καταλαθος και εξεπιτηδες η ατιμωρησια θα υπαρχει☹
 
Αγαπητοί φίλοι, παλιοί και νέοι του forum.
Για μια ακόμα φορά μπαίνω στο πειρασμό να γράψω στο θέμα αυτό.
Το θέμα δεν είναι αν ο κυνηγός είναι παράνομος ή νόμιμος. Μη αποπροσανατολίζεστε με τέτοια κατάταξη.
Πάντα είχα αυτή την απορία στην οποία δεν έχω πάρει απάντηση αλλά πάντα ελπίζω. Πως είναι δυνατόν να αντλεί ευχαρίστηση κάποιος από τον φόνο ενός ζωντανού πλάσματος.

Θα κάνω και μία πρόταση προς τους φίλους κυνηγούς που δείχνουν οικολογική ευαισθησία. Εφόσον η βόλτα στην φύση σας αρέσει και απεχθάνεστε τους παράνομους κυνηγούς μετατρέψτε τους συλλόγους σας σε περιπατητικούς στο δάσος και στην φύση, και σε οργανώσεις εντοπισμού των λαθροκυνηγών συνεργαζόμενοι προς αυτό με το κράτος. Επίσης μπείτε στην υπηρεσία του κράτους αφιλοκερδώς ώστε να σας χρησιμοποιεί όταν πρέπει να γίνει έλεγχος στον πληθυσμό κάποιου είδους που διαταράσσει την ισορροπία στο οικοσύστημα. Όμως συστηματικά σε συγκεκριμένους αριθμούς θηραμάτων και με την επίβλεψη τους κράτους. Ούτε ένα θήραμα σκοτωμένο για ευχαρίστηση
 
Επίσης μπείτε στην υπηρεσία του κράτους αφιλοκερδώς ώστε να σας χρησιμοποιεί όταν πρέπει να γίνει έλεγχος στον πληθυσμό κάποιου είδους που διαταράσσει την ισορροπία στο οικοσύστημα. Όμως συστηματικά σε συγκεκριμένους αριθμούς θηραμάτων και με την επίβλεψη τους κράτους. Ούτε ένα θήραμα σκοτωμένο για ευχαρίστηση

Η αρμόδια υπηρεσία υπάρχει και όλοι οι κυνηγοί συνεισφέρουν σε αυτό, αφιλοκερδός και με μεγάλη ευχαρίστηση.
AΛΦA ΩMEΓA EKΔOΣEIΣ
ΚΥΝΗΓΕΤΙΚΗ ΣΥΝΟΜΟΣΠΟΝΔΙΑ ΕΛΛΑΔΟΣ
Go-outdoor.gr - Το κυνήγι και οι επιδράσεις του
 
Φίλε Γρηγόρη,
Διάβασα αυτά στα οποία με παρέπεμψες. Από ότι κατάλαβα το πρόγραμμα ΑΡΤΕΜΙΣ δεν είναι αυτό που πρότεινα, αλλά μέρος αυτού που πρότεινα. Οι κυνηγοί δεν θα κυνηγούν παρά μόνο αυτά που θα τους λέει η αρμόδια υπηρεσία σε συγκεκριμένους αριθμούς και τόπους και όταν θα έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες μέθοδοι για λύση του προβλήματος που υπάρχει. Δεν παίρνω το ντουφέκι μου και ανεβαίνω στο βουνό να σκοτώσω για να περάσω ευχάριστα την ώρα μου και να επιβεβαιώσω ποσό καλός σκοπευτής είμαι.
 
Φίλε Γρηγόρη,
Διάβασα αυτά στα οποία με παρέπεμψες. Από ότι κατάλαβα το πρόγραμμα ΑΡΤΕΜΙΣ δεν είναι αυτό που πρότεινα, αλλά μέρος αυτού που πρότεινα. Οι κυνηγοί δεν θα κυνηγούν παρά μόνο αυτά που θα τους λέει η αρμόδια υπηρεσία σε συγκεκριμένους αριθμούς και τόπους και όταν θα έχουν εξαντληθεί όλες οι άλλες μέθοδοι για λύση του προβλήματος που υπάρχει. Δεν παίρνω το ντουφέκι μου και ανεβαίνω στο βουνό να σκοτώσω για να περάσω ευχάριστα την ώρα μου και να επιβεβαιώσω ποσό καλός σκοπευτής είμαι.

Οι κυνηγοί κυνηγούν βάση εκάστοτε ρυθμιστικής αποφάσεως του υπουργείου Γεωργίας, που αναφέρει τα ακριβή θηράματα, τον ακριβή αριθμό καρπόσεως, καθώς και τις τοποθεσίες που επιτρέπεται και απαγορεύται το κυνήγι. Κανένας σώφρων και σωστός κυνηγός δεν παρεκλίνει απο τις αποφάσεις του υπουργείου και των αρμοδίων αρχών και ομοσπονδιών. Το πρόγραμμα Αρτεμις δείχνει τις συναντήσεις πλυθησμών πτηνών, πότε βρέθηκαν, σε πιο χώρο, και υπο ποιές καιρικές συνθήκες, καθώς και αντλεί πληροφορίες απο είδα τα οποία θηρεύτηκαν απο κυνηγούς. Βάση του προγράμματος αυτού και σε συνεργασία με φορείς που διαχειρίζονται και παρακολουθούν την φωλεοποίηση και την αναπαραγωγή καθώς και προβαίνουν σε δαχτυλιδώσεις που γίνεται κατα κύριο λόγο σε ξένες χώρες (μεταναστευτικά πουλιά), και βάση των τοπικών συνθηκών (φωτιές κτλ) εκδίδεται η νέα ρυθμιστική απόφαση. Η επιβεβαίωση του καλού σκοπευτή γίνεται σε ειδικά διαμορφωμένους χώρους σκοπευτηρίων που λειτουργούν με πλασματικά θηραμάτα (skeet, trap)και όχι στο βουνό ή στον κάμπο. Κανένας σωστός κυνηγός δεν πάει στο βουνό να επιδίξει τις σκοπευτικές του ικανότητες. Φιλικά
 
Εχω κανει επαναλημενα ενστασεις μα απ' οτι φαινεται οι αυτοφιλια μερικων τους κανει να ξεπερνουν τα post μου. Ο ανθρωπος στηριξε και στηριζει την επιβιωση του στο κυνηγι...ΠΟΙΟΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΦΑΕΙ ΚΡΕΑΣ .. ΠΟΙΟΣ?τα ζωα μαλιστα που προοριζονται για σφαγη ειναι σε χεροτερη μοιρα απο τα αγρια... Το κυνήγι σήμερα
 
Ορισμένοι νέοι τομείς δραστηριοτήτων, όπως είναι η μελέτη και ανάλυση των χαρακτηριστικών των θηραματικών πληθυ­ Σμών, η κατάρτιση επιστημονικού σχεδιασμού για τη θήρα κτλ., άρχισαν να πραγματοποιούνται από τους κυνηγούς στην Ευρώπη και σιγά-σιγά στην Ελλάδα. Ήταν γεγονός, ότι αυτές οι κοινωνικές και οικολογικές αλλαγές διαμόρφωσαν μια μορφή κυνηγίου όπως είναι αυτή που προωθείται σήμερα, και η οποία απολαμβάνει κοινωνικής αποδοχής - αν και για ένα ελάχιστο τμήμα της κοινωνίας με συναισθηματισμούς και ψυχολογικές φορτίσεις, η αποδοχή του κυνηγίου είναι μάλλον αδύνατη. Αυτή η νέα μορφή του κυνηγίου και η νέα σημασία που πλέον αποκτά για τη φύση και την κοινωνία εί­ναι η εξέλιξη της κυνηγετικής δραστηριότητας. Το κυνήγι αποτελεί (σήμερα, όπως πανιά, ένα ισχυρότατο κίνητρο προ­ Στασίας και διαχείρισης του φυσικού περιβάλλοντος για χιλιά­δες ανθρώπους. Η άσκηση του με επιστημονικό τρόπο, όχι μονό δεν επιβαρύνει το περιβάλλον αλλά επιτελεί έναν οικολογικά ωφέλιμο ρόλο, ο. Ο­ Ποίος θα πρέπει να γίνει ευρύτερα αντιληπτός και να αξιοποιηθεί από την κοινωνία.1 Εί­ναι χρήσιμο να ιονίσουμε, τελειώνοντας, την τεράστια σημασία που διαχρονικά είχε το κυνήγι για την ανθρωπότητα, τον σημαντικότατο ρόλο που διαδραμάτισε στην προστα­ Σία του περιβάλλοντος για πάρα πολλούς αιώνες, και ακόμη να επισημάνουμε, τον ακό­ Μη πολυτιμότερο ρόλο, που σήμερα και στο μέλλον, μπορεί το κυνήγι να έχει για την προστασία μιας ιδιαίτερα πλούσιας φυσικής κληρονομιάς.
"Και μπορώ να πώ, μαζί με τον Ουγκώ, ότι και ένας κυνηγός να έμενε πάνω στη γη, αυτός θα ήμουν εγώ".
Κώστας Ουρανής

Το ΚΥΝΗΓΙ αποτελεί, για το λαό μας, σπουδαία πολιτιστική κληρονομιά, την οποία έχουμε χρέος να κληροδοτήσουμε και στα παιδία μας! Καταβάλλοντος κάθε δυνατή προσπάθεια για να διατηρήσουμε ό,τι οι προηγούμενες γενεές μας παρέδωσαν.
Βιβλιογραφία έντυπο ΚΣΕ
 
Ορισμένοι νέοι τομείς δραστηριοτήτων, όπως είναι η μελέτη και ανάλυση των χαρακτηριστικών των θηραματικών πληθυ­ Σμών, η κατάρτιση επιστημονικού σχεδιασμού για τη θήρα κτλ., άρχισαν να πραγματοποιούνται από τους κυνηγούς στην Ευρώπη και σιγά-σιγά στην Ελλάδα. Ήταν γεγονός, ότι αυτές οι κοινωνικές και οικολογικές αλλαγές διαμόρφωσαν μια μορφή κυνηγίου όπως είναι αυτή που προωθείται σήμερα, και η οποία απολαμβάνει κοινωνικής αποδοχής - αν και για ένα ελάχιστο τμήμα της κοινωνίας με συναισθηματισμούς και ψυχολογικές φορτίσεις, η αποδοχή του κυνηγίου είναι μάλλον αδύνατη. Αυτή η νέα μορφή του κυνηγίου και η νέα σημασία που πλέον αποκτά για τη φύση και την κοινωνία
σημασία αποκτά μόνο για ένα κομμάτι συγκεκριμένης κοινωνίας και όχι για όλους και για τη φύση
εί­ναι η εξέλιξη της κυνηγετικής δραστηριότητας. Το κυνήγι αποτελεί (σήμερα, όπως πανιά, ένα ισχυρότατο κίνητρο προ­ Στασίας και διαχείρισης του φυσικού περιβάλλοντος για χιλιά­δες ανθρώπους. Η άσκηση του με επιστημονικό τρόπο
τι εννοειτε επιστημονικο τρόπο;το κυνήγι είναι δολοφονία είτε με επιστημονικο έιτε με ψευδοεπιστημονικο, είτε με θρησκευτικό έιτε με ιδεολογικο είτε με πολιτικό τρόπο...
, όχι μονό δεν επιβαρύνει το περιβάλλον αλλά επιτελεί έναν οικολογικά ωφέλιμο ρόλο, ο. Ο­ Ποίος θα πρέπει να γίνει ευρύτερα αντιληπτός και να αξιοποιηθεί από την κοινωνία.1 Εί­ναι χρήσιμο να ιονίσουμε, τελειώνοντας, την τεράστια σημασία που διαχρονικά είχε το κυνήγι για την ανθρωπότητα
εκπροσωπείτε την ανθρωπότητα; Όχι βέβαια.. Εκπροσοπείτε συγκεκριμένα τμήματα ορισμένων κοινωνιών σε ορισμένο τόπο κ χρόνο
, τον σημαντικότατο ρόλο που διαδραμάτισε στην προστα­ Σία του περιβάλλοντος για πάρα πολλούς αιώνες, και ακόμη να επισημάνουμε, τον ακό­ Μη πολυτιμότερο ρόλο, που σήμερα και στο μέλλον, μπορεί το κυνήγι να έχει για την προστασία μιας ιδιαίτερα πλούσιας φυσικής κληρονομιάς
φυσική κληρονομιά δεν υπάρχει...η κληρονομιά προυποθέτει την σχέση ιδιοκτησίας..η οποία δεν είναι έιτε το θέλετε είτε όχι Φυσική.. Είναι προιόν κοινωνικών σχέσεων κ μόνο
.
"Και μπορώ να πώ, μαζί με τον Ουγκώ, ότι και ένας κυνηγός να έμενε πάνω στη γη, αυτός θα ήμουν εγώ".
Κώστας Ουρανής
Το ΚΥΝΗΓΙ αποτελεί, για το λαό μας, σπουδαία πολιτιστική κληρονομιά, την οποία έχουμε χρέος να κληροδοτήσουμε
την κληρονομιά αν θες την αποδέχεσαι αν δεν θες όχι.. Αποποιούμαι κάθε υπόνοια χρέους να αποδεχτώ οιαδήποτε κληρονομιά.. Πολιτιστική,ιστορική κτλ
και στα παιδία μας! Καταβάλλοντος κάθε δυνατή προσπάθεια για να διατηρήσουμε ό,τι οι προηγούμενες γενεές μας παρέδωσαν.

Βιβλιογραφία έντυπο ΚΣΕ
... Διδάξτε στα παιδιά σας το θαύμα της ζωής και αφήστε την προκάλυψη των σκοτομών με μανδύες τάχα μου πολιτιστικής κληρονομιάς κτλ, δεν τσιμπάμε μεγάλε... Και τον ίδιο το Θεό να μνημονεύσεις!
 
https://community.petbirds.gr/threads/Μείωση-του-πληθυσμού-της-άγριας-καρδερίνας.9583/
https://community.petbirds.gr/threads/Ποια-είναι-η-κατάλληλη-τροφή-για-το-σκαρθί.9443/
https://community.petbirds.gr/threads/Επιτελους-το-φανέτο-ελευθερο.11732/

😕

χρηστο με απογοητευσες. Αραγε αν ενας μαθητευομενος κυνηγος βαρεσει με το αεροβολοτου τις καρδερινες που ανησυχουσες για τη μειωση τους, αν καποιος βαρεσει με το αεροβολο του το φανετο που πριν λιγο καιρο του χαρισες την ελευθερια του,τι θα αισθανθεις (αν το μαθεις βεβαια);☹

καθε φορα με ενθουσιασμο σου εγραφα "keep going!"
τωρα...

"να σου πω ...,τι νασου πω; "( παυλος Σιδηροπουλος)

... Και ενα ακομα
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.


αραγε υπαρχει ελπιδα;☹
 
  • Like
Αντιδράσεις: Pigaki
Αγαπητε δημητρη θα απαντησω πρωτα σε εσενα... Ομολογω πως ισως επειδη ποτε δεν εχεις αποκτησει εμπειρια (γενικα) σε καπιο θεμα δεν μπορεις να το δεις αντικειμενικα και το συναισθημα παιζει κυριο ρολο για την αποψη σου.Αυτο που μεσα απο τα post μου θελω να πω δεν ειναι πως αντε αρπαξτε οπλα και σκοτωστε αλλα πως το τα νεα οικοσυστηματα στηριζονται πλεον και στους κυνηγους για τη διατηρηση της βιοκοινοτητας και της ισορροπιας, μιας και ο ανθρωπος κυνηγα τοσα χρονια.Για παραδειγμα, αν σταματησουμε αμεσα να κυνηγαμε λαγους μεσα σε 2 χρονια οι πληθυσμοι τους θα 4τραπλασιαστουν (τουλαχιστον), αποτελεσμα θα ειναι η αυξηση των φυσικων τους κυνηγων που θα δημιουργησει επιπτωσεις σε πληθυσμους αλλων ζωων...ΑΛΛΑ κυριοτερη επιπτωση θα ειναι η μειωση της προσφερομενης αποτο περιβαλλον τροφης πραγμα που μπορει τελικα να οδηγησει σε κατα τοπους εξαφανηση τους ειδους.

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ:O ανθρωπος ως κυνηγος αποτελει πλεον μεσα απο την εξελιξη χιλιαδων χρονων φυσικο παραγοντα ισσοροπιας των οικοσυστηματων που η απουσια του "Η η υπερβολικη παρουσια του μπορει να εχουν δυσαρεστες συνεπειες για το οιοσυστημα... ελπιζω να κατανοησατε τις θεσεις μου.
 
Back
Top