Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

Οχι οδυσσεα το βιβλιο αναφερεται (ενα μαθημα συγκεκριμενα)στους παραγοντες που καθοριζουν την ισσοροπια ενος οικοσυστηματος.. Ας μην ειμαστε καλυτερα απολυτοι αλλα αφου δεν μας ενδιαφερει τι λενε οι αλλοι τοτε νομιζω πως δεν υπαρχει λογος να συζηταμε

Το "ΑΜΑΝ" μου ειναι πως ενω προσπαθω να σας εξηγησω πως οι κυνηγοι αποτελουν παραγοντα ισσοροπιας αντιμετωπιζω συνεχως αμφησβητησεις...
απο τη στιγμη οπως και πολλοι απο τα μελη λετε που καθοριστικος παραγοντας μειωσης των αγριων ζωων ειναι οι κυνηγοι(ΕΣΕΙς ΤΟ ΛΕΤΕ{ΓΕΝΙΚΑ})αρα ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩς ΑΠΟΤΕΛΟΥΝ ΚΑΘΟΡΙΣΤΙΚΟ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑ ΙΣΣΟΡΟΠΙΑς.Βεβαια ποτε δεν μπορεις να προβλεψεις με σιγουρια τις επιπτωσεις μιας αλλαγης στο περιβαλλον αλλα παραθετω μια εκδοχη της...

Ας μην γινομαστε λοιδωροι των γνωσεων μας...
 
Οχι οδυσσεα στο βιβλιο ελεγε πως επιδρουν οι παραγοντες ισσοροπιας στο περιβαλλον και ρωτω τωρα εγω σε οσους ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ, απο τη στιγμη που ολοι συμφωνουμε πως η δραση τον κυνηγων εχει επιδραση στο περιβαλλον(μειωση ζωων)και πως σε φυσιολογικους βαθμους δεν προκαλλει προβληματα στους πληθυσμους., διερωτομαι δεν ειναι παραγοντας που καθοριζει των πληθυσμο των λαγων(π.χ.)αρα τη γενικη λειτουργια του οικοσυστηματος επομενως ΕΙΝΑΙ ΡΥΘΜΙΣΤΙΚΟς ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ.

Ας μην ειματε ομως απολυτοι, οι επιπτωσεις στο περιβαλλον μπορει να ειχαν και αλλη τροπη... Μπορει π.χ. η αυξηση των λαγων να προκαλλουσε αυξηση των αλεπουδων οι οποιες θα οδηγουνταν σε τεραστια καταναλωση για να θραψουν τον πληθυσμο τους, αποτελεσμα η εξαφανιση των λαγων και εμμεσα των αλεπουδων λογω ελλειψης τροφης..

Αναντιρρητα, ολοι ειμαστε γνωστες πληροφοριων αλλα ας αφηνουμε παντα στον "σκληρο" τουλαχιστον "1 mb"ελευθερο για νεες αποψεις που θα μας ολοκληρωσουν και ας μην τις ενστερνιστουμε και ποτε......
...
 
ωρε σεις... Τι μαθαινουμε εδω.. Πως η φυση ειναι ανισοροπη.. Και πως χρειαζονται οι κυνηγοι για να ισοροπισει.. Ας ειναι
σοβαρα παντως δε νομιζω να οδηγει πουθενα αυτη η συζητηση
ολοι εχουν τις αποψεις τους..σωστες η λαθος.. Και επιχειρηματολογουν γυρω απο δαυτες...
 
Βασικα ζητω την παρεμβαση της διαχειρησης για το διπλο ποστ...
κατα δευτερον υπαρχει μια νοοτροπια αλαζονειας στο φορουμ δεν ειναι οι κυνηγοι λιγοτερο οικολογοι απο εσας(γενικα)αλλα εσεις περισσοτερο φιλαυτοι απο εμας(κυνηγαω και εγω, μερικες φορες με τον πατερα μου)

ΟΙ χειροτερες οικολογικες κατστροφες εχουν προκληθει απο τους δηθεν "οικολογους" θα μιλησω για την περιοχη μου μιας και δεν ξερω αλλες περιπτωσεις...
ΙΟΥΝΙΟΣ 2005, απελευθερωση φιδιων στους αγρους της Πτολεμαιδας για αποκατασταση του πληθυσμου... Ομως οι Βλ_κες δεν ηξεραν ουτε καν τα ειδη της περιοχης και "αγορασαν θαρρω φιδια απο πετ...
Αποτελεσμα ☹1)Εκει που προχωραω στην αυλη να σου ενα ποζ φιδι 1,5 μετρο κοντα. (2)τον επομενο χρονο παντου εβλεπες οπου και να κοιτουσες εναν σκαντσοχοιρο(3)Σημερα μας εχουν φαει τα ποντικια...


Το παραδειγμα ηταν κατι το γενικο απο την εφημεριδα εορδαικος για οποιον αμφησβητει.
Αυτο που δεν γινεται κατανοητο ειναι πως το κυνηγι ασκειται χιλιαδες χρονια και εχει συνδεθει αρικτα με τις αυξομειωσεις πληθυσμων.. Αρα το οικοσυστημα εξαρταται (καλως ή κακως) απο αυτο ως προς την ισσοροπια του..
 
Το παραδειγμα ηταν κατι το γενικο απο την εφημεριδα εορδαικος για οποιον αμφησβητει.
Αυτο που δεν γινεται κατανοητο ειναι πως το κυνηγι ασκειται χιλιαδες χρονια και εχει συνδεθει αρικτα με τις αυξομειωσεις πληθυσμων

Ανακριβες, καθοτι δεν υπαρχουν αποδειξεις (και γνωμη μου δεν ισχυει)

.. Αρα το οικοσυστημα εξαρταται (καλως ή κακως) απο αυτο ως προς την ισσοροπια του..

Ουτε εξαρταται, ουτε πρεπει!
 
Παιδια κουραστικα και πιστευω πως τελικα δεν προκυπτει τιποτα... Να ξερετε οτι απ' οσα ειπα τιποτα δεν ειπωθηκε προς προσβολη ατομων ή καταστασεων, ας μιλησει η κατανοηση, ετσι δεν θα ασχολιθω αλλο.
παντως πριν φυγω πιστευω ολοι να ξερεται για μια βραχονησιδα του Αιγαιου που το '60 ειχε 3 κατσικια... Οι "οικολογοι" τα βοηθησαν προσφεροντας τους γουρνες με νερο για να ζησουν αλλα τροφη; Πεθαναν ολα το '63
ΠΙστευω μια μερα να εγκαταλειφθουν ολες οι ΠΡΟΟΔΕΥΤΙΚΕς ιδεες και να υπαρχουν μονο πραξεις... αλλα το αλογακι θα ειναι πονυ για παντα..
 
Απάνθρωπο το θεωρώ το κυνήγι. Κι όσο σκευτομαι πως πιάνουν τα ζώα και τα γδέρνουν μου έρχετε...
 
Βασικα το θεμα ρωταει ποια ειναι η γνωμη σου για το κυνηγι, δεν λεει ελατε να ανταλλαξουμε αποψεις... Δεν εδειξα διαθεση να το συζητησω νομιζω...


Ααα και κατι αλλο:Δεν παιρνω κατι προσωπικα απο οτι εχει ειπωθει στη συζητηση..
 
Τωρα οσο αφορα τους λαγους και τα υπολοιπα θυματα, δεν νομιζω να παθαινε κατι η φυση αν δεν παρεμβαινει ο ανθρωπος!

Ο ανθρωπος ειναι και αυτος μερος του οικοσυστηματος. Παρεμβαινει μονο και που υπαρχει


Πιστευω κιολας οτι αν τα αφηναμε θα ειχαν φαγητο και τα σαρκοφαγα κι ετσι δεν θα κατεβαιναν σε στανες και κοτετσια!

Αν σου ελεγα να διαλεξεις να πας να πιασεις μια κοτα η ενα κατσικι σε ενα μεγαλο κτημα, για να το φας, η ναπας στον χασαπη να το παρεις απο το ψυγειο, δεν νομιζω να διαλεγες το πρωτο.
Γιατι λοιπον τα αρπαχτικα να κανουν κατι διαφορετικο 😉
ΥΣ ελπιζω να εγινα κατανοητος





Ναι εγινες κατανοητος! Αν ο χασαπης ηταν διπλα μου εκει θα πηγαινα ναι... Εδω παλι εμφανιζεται η παρεμβαση του ανθρωπου...
Τα σπιτια που ξεφυτρωνουν σαν μανιταρακια μεσα στα δαση και στα βουνα, διπλα στα σαρκοφαγα; Αλλα οχι βεβαια! Εμεις ειμαστε οι κυριοι του συμπαντος... Οτι γουσταρουμε κανουμε!
Σιγα τωρα μη δεν πουλησουμε οικοπεδο επειδη ζει εκει κοντα η αρκουδα κι ολυκος...η λυση υπαρχει εξαλλου😡
 
Τελικα αν καταλαβα καλα, δεν τα εχεις με τους κυνηγους αλλα με τους ανθρωπους:D
 
Είμαι κατά των κυνηγίου αν και έχω αρκετούς φίλους κυνηγούς.
Θεωρώ εντελώς άσκοπο το κυνήγι και εντελώς πρωτόγονο,
και θα έπρεπε να γίνεται με ποσοστώσεις και σωστή επιτήρηση
των κυνηγών, κάτι που δεν γίνετια ή όταν γίνεται γίνεται με πολλές
ελείψεις. Το κυνήγι γνωρίζει τέτοια αποδοχή από την κοινωνία και την
πολιτεία γιατί είναι μια βιομήχανία που συντηρείται από τους επίδοξους
εξολοθρευτές, από φυσίγγια μέχρι τα καταλύματα που νοικιάζουν, μιλάμε
για τουρισμό σε νεκρές περιόδους και αυτό βολεύει αρκετούς.

Τέλος να μην ξεχνάμε τα χιλιάδες θύματα από απειλούμενα είδη
(από αρκούδες μέχρι φλαμένγκος) που οι ήρωες με τα δίκανα
κατατροπώνουν.
Υπάρχουν βέβαια και κυνηγοί που βοηθούν στην πυροπροστασία
των δασών αλλλά και στις αναδασώσεις, αν και βέβαια από
αυτό έχουν άμεσο συμφέρον αφού διατηρούν το περιβάλλον
που συντηρεί τα θηράματά τους.
 
φιλε μου αρκα ποιος σου ειπε οτι η αρκουδα κ ειδικα τα φλαμινγκος ειναι ειδη προς εξαφανιση εχεις καποια στοιχεια γι αυτο που λες;
αυτο δεν σημαινει βεβαια οτι θα πρεπει να τα σκοτωνουμε απλα δεν μπορω να ακουω αλλο λογια του αερα!
 
Με συγχωρείς αλλά τώρα δηλαδή τι μου λες,
μου αποδυκνείεις έτσι ότι το κυνήγι τα ωφελεί;
Και για πες μου ποιος είναι παράλογος, εγώ ή οι
κυνηγετικοί σύλλογοι που θέλουν να χρηματοδοτηθούν
από την Ευρωπαϊκή Ένωση ως περιβαλλοντικές οργανώσεις;

Έχουν κάνει και χειρότερα εγκλήματα οι κυνηγοί.
Όταν κάνετε διαγωνσμό ποιος θα σκοτώσει περισσότερα
θηράματα και εξολοθρεύετε εκατοντάδες πουλιά, ποιος
παραλογίζετε, εγω; Ή δεν πειράζει αφού δεν είναι απειλούμενα είδη;

Και ξαναλέω μπορεί να είμαι κατά του κυνηγίου αλλά
θα έβλεπα με πολύ καλό ματί κάποιο εξορθολογισμό
του κυνηγίου με ορισμένο από το κράτος τον αριθμό
των θηραμάτων που μπορεί να σκοτώσει ο κάθε κυνηγός,
πολύ αυστηρότερη φύλαξη από τους θηροφύλακες που
προφανώς θα πρέπει να έχουν μεγαλύτερη εκπαίδευση
αλλά και αυστηρότερα μέτρα επιλογής για την θέση αυτή.

Επίσης οι άδειες κυνηγίου θα πρέπει να δίνονται πιο αυστηρά.
 
Το γνωριζατε;Σε μια αξιολογηση της καταστασης που βρισκονται τα οικοσυστηματα του πλανητη μας προεβη το 2005 ο Ο. Η. Ε με τη συμβολη 1300 ειδικων επιστημονων που συμφωνησαν οτι η βιοποικιλοτητα του κοσμου μειωνεται. Για διαβαστε λοιπον προσεκτικα τις αιτιες που φτωχαινουν τη χλωριδα κ πανιδα του πλανητη Γη συμφωνα παντα με την επισημη εκθεση του Ο. Η. Ε. Υποβαθμηση κατακερματισμος κ καταστροφη βιοτοπων, κλιματικη αλλαγη που επηρεαζει την βιολογια πολλων ειδων, εισβολη ξενικων ειδων σε νεες περιοχες με αποτελεσμα αυτα να ανταγωνιζωνται τα ντοπια, εντατικη γεωργια, κτηνοτροφια κ υπεραλιευση,ρυπανση του νερου του εδαφους κ της ατμοσφαιρας απο ανθρωπινες δραστηριοτητες. ΚΑΙ ΤΟ ΚΥΝΗΓΙ; Μα γιατι δεν αναφερεται πουθενα το κυνηγι; Μα γιατι την ερευνα την εκαναν 1300 ειδικοι επιστημονες κ οχι οι δημοσιογραφοι... Του ΣΚΑΙ η ο Τερενς Κουικ! Αυτα τα ολιγα για να μιλησουμε καποια στιγμη στη χωρα αυτη με αποδειξεις κ στοιχεια κ οχι με γραφικοτητες!
 
Τώρα μα αποδεικνύεις ότι οφελείτε και την φύση; Δηλαδή αυτοί που σκοτώνουν τις αρκούδες, κάνουν και αυτοί καλό στο σύστημα; Και μην ξεχνάς ότι στις άλλες χώρες υπάρχουν και αυστηρότεροι νόμοι αλλά και τηρούνται στην πράξη, αγαπητέ "μη γραφικέ" κυνηγέ.
Δεν μου είπες αν βρίσκεις λογικό το να σκοτώνεται εκατοντάδες πουλιά ο καθένας γιατί ανταγωνίζεστε μεταξύ σας, ποια η λογική σε αυτό?
Το καρτέρι με κράχτη που όλοι λίγο πολύ κανετε τι το θεωρείς; Λογικό? Νόμιμο;
Για να μην αναφέρω που λέτε ότι πάτε για εκπαίδευση τα σκυλιά και κυνηγάτε σε περιόδους που απαγορεύεται.
Τουλάχιστον οι αντικυνηγοί λένε γραφικότητες, εσείς τις κάνετε.
Όσο για το ΣΚΑΙ μάλλον είσαι εκτός πραγματικότητας, είναι το μόνο μη γραφικό κανάλι και πραγματικα αποτελεί ΟΑΣΗ στην θλιβερή ελληνική μιντιακή πραγματικότητα.
 
εγω δεν ειπα οτι αυτα που λες δεν ισχυουν το θεμα ειναι ο βαθμος στον οποιο συμβαινουν κ οι πραγματικες επιπτωσεις που αυτα εχουν στην φυση ειδικα σε συγκριση με τις επιδρασεις που εχουν αλλες ανθρωπινες δραστηριοτητες οι οποιες σκοπιμα υποβαθμιζονται! Οπως ας πουμε του υγροτοπους οι οποιοι συνεχιζουν να υποβαθμιζονται παρα το γεγονος οτι το κυνηγι απαγορευεται σχεδον στο συνολο τους, ενω τα μπαζα τα σκουπιδια, τα αποβλητα κ τα φυτοφαρμακα αποτελουν πλεον συνηθισμενη εικονα! Τωρα οσον αφορα τις αγαπημενες σου αρκουδες πρεπει να ξερεις οτι υπαρχουν χωρες που το κυνηγι τους επιτρεπεται(πχ Αμερικη) χωρις να υπαρχει καμια αρνητικη επιπτωση στον πλυθησμο τους! Το βασικο ειναι να υπαρχει ολοκληρωμενη διαχειρηση η οποια να εφαρμοζεται απο εμπειρους επιστημονες κ οχι απο κατσαμπλιαδες κ απο λαικιστες πολιτικους(προσωπικα ειμαι αντιθετως στο κυνηγι μη βρωσιμων ζωων τα οποια προοριζονται για στολισμα τοιχων κ χαλια)
 
Είμαι κυνηγός και είμαι υπέρ του νομιμου κυνηγιού με όλους τους νομους που το διέπουν. Θα πω μονο σε αυτούς που λένε ότι σκοτώνουμε κτλ ότι και τα φυτά πονάνε όταν τα κόβουμε και τα μαγειρεύουμε και πολύ χειρότερα τα ψαρια όταν τα βγάζεις από το νερό πεθαίνουν ασφυκτικά και βάναυσα και συνήθως γίνονται ψητά με βραστά λαχανικά... Πάντως είναι λάθος να υποκρινόμαστε εδώ μέσα βάζοντας τα με τους κυνηγούς και όχι και με τους φυτοφάγους.
Και όσοι είναι εναντια στο κυνήγι, μάλλον πρωτα θα έπρεπε να "ελεθερωσουν" τα ιθαγενή πουλια από τα κλουβιά τους γιατί τα περισσότερα από που προέρχονται, μην μου πείτε από εκτροφείς αφού διά νομου απαγορεύεται η κατοχή τους(και απάντηση από εκτροφείο:πως βρήκαν τους γεννήτορες, πήραν άδεια από το δασαρχείο για να τους συλλάβουν κτλ). Δυστυχώς το πρόβλημα είναι αλλου και θα συμφωνήσω με τους φίλους που απάντησαν ότι οικοπεδοποίηση,τα καμένα δάση, η μόλυνση κτλ φταίνε για την μείωση της χλωρίδας και πανίδας.
Σταματάω εδώ και δεν θα ξαναγράψω για το θέμα αυτό.Αγαπώ το κυνήγι.Βιώνω την φύση, δεν την αποστειρώνω. Οποιος καταλαβαίνει, καταλαβαίνει!
http://kalimana.cjb.net/
 
Βασικα δεν νομιζω να ξαναγραψει κανεις γιατι δεν διαβαζουμε και τιποτα καινουριο...
 
Φιλε Βαγγελη συμφωνω απολυτα σε οσα γραφεις περι ψαρεματος. Βασανιζουμε ηδη τεραστιους αριθμους ζωων, που ειχαν την ατυχια να γεννηθουν σε εκτροφεια ή να αλιευτουν απο επαγγελματιες ψαραδες, για να καλυψουμε τις βασικες μας αναγκες. Αν προσθεσω και αυτα που βασανιζονται για "διασκεδαση" (τσιρκο, ταυρομαχιες κτλ) ο αριθμος αυξανεται ακομα περισσοτερο...
Ειναι αναγκη να τυραναμε ακομα περισσοτερα για δικη μας ευχαριστηση και μονο; Η΄ λεμε "δεν βαριεσαι, τοσα και τοσα σκοτωνονται καθημερινα στα σφαγεια..";
Η ζωη ΕΝΟΣ και μονο ζωου εχει παρα πολυ μεγαλη αξια. Πολλα απο τα ζωα εχουν νοημοσυνη ενος μικρου παιδιου ή ακομα και ενος ατομου με υψηλη νοητικη υστερηση. Οπως και στα 2 αυτα παραδειγματα, ετσι και στα ζωα, η ζωη καθενος απο αυτα ξεχωριστα κρινεται απο αποφασεις δικιες μας...
 
Back
Top