Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

Δυστυχώς Οδυσσέα η λέξη οικολογία έχει γίνει μόδα και κάποιοι νομίζουν ότι θα σώσουν την φύση εάν σταματήσει το κυνήγι. Δεν καταλαβαίνουν ότι η φύση χάνεται από:Υποβαθμηση κατακερματισμος κ καταστροφη βιοτοπων, κλιματικη αλλαγη που επηρεαζει την βιολογια πολλων ειδων, εισβολη ξενικων ειδων σε νεες περιοχες με αποτελεσμα αυτα να ανταγωνιζωνται τα ντοπια, εντατικη γεωργια, κτηνοτροφια κ υπεραλιευση,ρυπανση του νερου του εδαφους κ της ατμοσφαιρας απο ανθρωπινες δραστηριοτητες.
Αλλα βλέπεις για μερικούς τα κανάρια και οι καρδερίνες γεννήθηκαν πάντα στα κλουβιά όπως η σκέψη τους, δεν υπήρχαν ποτε ελευθερα. Ποσο υποκριτές είμαστε μερικές φορες. Κρατάμε ζώα φυλακισμένα για την πάρτη μας και τα βάζουμε με κάποιους για να "εξαγνιασουμε" αυτό το έγκλημα μας
 
Αλλα βλέπεις για μερικούς τα κανάρια και οι καρδερίνες γεννήθηκαν πάντα στα κλουβιά ΟΠΩΣ Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ δεν υπήρχαν ποτε ελευθερα. Ποσο υποκριτές είμαστε μερικές φορες. Κρατάμε ζώα φυλακισμένα για την πάρτη μας και τα βάζουμε με κάποιους για να "εξαγνιασουμε" αυτό το έγκλημα μας

ΟΠΩΣ Η ΣΚΕΨΗ ΤΟΥΣ! Ακριβως, για αυτο μην ασχολεισαι!
 
Δυστυχώς Οδυσσέα η λέξη οικολογία έχει γίνει μόδα και κάποιοι νομίζουν ότι θα σώσουν την φύση εάν σταματήσει το κυνήγι. Δεν καταλαβαίνουν ότι η φύση χάνεται από:Υποβαθμηση κατακερματισμος κ καταστροφη βιοτοπων, κλιματικη αλλαγη που επηρεαζει την βιολογια πολλων ειδων, εισβολη ξενικων ειδων σε νεες περιοχες με αποτελεσμα αυτα να ανταγωνιζωνται τα ντοπια, εντατικη γεωργια, κτηνοτροφια κ υπεραλιευση,ρυπανση του νερου του εδαφους κ της ατμοσφαιρας απο ανθρωπινες δραστηριοτητες.


Βαγγελη μαλλον δεν διαβασες καλα το μηνυμα μου. Πρωτον δεν αναφερω πουθενα την λεξη οικολογια γιατι μονο οικολογος δεν ειμαι. Στους ιδιους λογους υποβαθμισης της με εσενα αναφερομαι και εγω και γιαυτο ξαναρωταω.

"Ειναι αναγκη να τυραναμε ακομα περισσοτερα για δικη μας ευχαριστηση και μονο; Η΄ λεμε "δεν βαριεσαι, τοσα και τοσα σκοτωνονται καθημερινα;"

Επισης, δεν πιστευω αλλα και ουτε δηλωσα πως η φυση θα καταστραφει απο το κυνηγι. Αναφερθηκα στην ζωη του καθε θυματος ξεχωριστα ως ζωντανο οργανισμο.

"Η ζωη ΕΝΟΣ και μονο ζωου εχει παρα πολυ μεγαλη αξια. Πολλα απο τα ζωα εχουν νοημοσυνη ενος μικρου παιδιου ή ακομα και ενος ατομου με υψηλη νοητικη υστερηση. Οπως και στα 2 αυτα παραδειγματα, ετσι και στα ζωα, η ζωη καθενος απο αυτα ξεχωριστα κρινεται απο αποφασεις δικιες μας... "
 
Οδυσσέα,Δεν αναφέρθηκα σε εσένα, φυσικά και κατανόησα ότι έγραψες. Συμφωνώντας μαζί σου έγραψα και εγώ τα πιστεύω μου.
Όμορφο το blogspot σου!
 
κανονικη δολοφονια που πρεπει να τιμωριτε με ισοβια φυλακιση οπως και ο βιασμος ή ο σκοτωμος ανθρωπων και παιδιων
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και συμφονα με ερευνες δεν χρειαζετε το κυνηγι η το κρεας για να ζησει καποιος
 
τί νιώθουν οι κυνηγοί οταν σηκώνουν το όπλα και πυροβολούν το θήραμά τους; Αισθάνονται ανωτερότητα και υπεροψία που καταφερνουν και τα τα βάζουν πάνοπλοι με πλάσματα μικρότερά τους; Μάλλον με την απορία θα μείνω...☹
Έξουσία τί άλλο, μαζί με ένα συναίσθημα που θα το όριζα ώς "ύπαρξη", αν δεν λέω το ίδιο πράγμα δυό φορές.
Τί νιώθει ένα ζώο όταν κατασπαράζει ένα άλλο;
Ο θάνατος, η θανάτωση δεν είναι μια απλή υπόθεση,θα μας ήταν πιο σαφές το όλο θέμα αν στις όψιμες κοινωνίες μας δεν κατέληγε να είναι ένα θέμα ταμπού.
Σκότωσα το τελευταίο μου πουλί πολλά χρόνια πριν κάνεις αυτή την ερώτηση. Προσωπικά μου είναι αδιάφορο το αν θα καταργηθεί ή όχι το κυνήγι. Σιχαίνομαι τη φλυαρία των κυνηγών όσο και των οικολόγων.
Δεν βλέπω κανένα πλάσμα ως γλυκό,τρυφερό ή χαριτωμένο και άρα μη άξιο να θανατωθεί,θα ήταν σα να το πυροβολώ εγώ ο ίδιος την ίδια στιγμή. Δεν έχει σημασία αν έχουν συναισθήματα, τί είναι αυτή η ηθική; Ο άνθρωπος είναι μια μηχανή και θα εκπληρώνει για πάντα ό,τι μηχανικά μπορεί να κάνει.

Διάβασα τα περισσότερα πόστ.Αξίζει να τα διαβάσετε γίνεται της μουρλής.
Το ξεσκόνισα γιατί μου φαίνεται ενδιαφέρον.
 
Τί νιώθει ένα ζώο όταν κατασπαράζει ένα άλλο;
Δόξα τω Θεώ, θα φάμε και σήμερα!

Άλλο αυτό και άλλο το "χόμπι" και το "σπορ".
Μην μπερδεύουμε τα πράγματα. Κανένα ζώο δεν σκοτώνει χάριν γούστου. Σέβεται ενστικτωδώς την λειτουργία της αλυσίδας, ως πολύτιμης διαδικασίας, που θα του εξασφαλίσει τροφή και αύριο και στο διηνεκές στους απογόνους του, γι αυτό και βλέπουμε να γίνονται βορά τα πλέον ευάλωτα άτομα κάθε είδους.
Περαιτέρω αναλύσεις τις θεωρώ περιττές.
 
Κανένα ζώο δεν σκοτώνει χάριν γούστου.
Μα ο καημένος δεν είπα γιατί υπάρχει το κυνήγι... Που και αυτό το ξέρω αλλά σας το κρατάω κρυφό.
Η αναφορά ήταν μόνο στο τί νιώθει, την στιγμή που τσαλακώνει ή σαβουριάζει το εκάστοτε θήραμα.
Για αυτό έκανα και τον παραλληλισμό με τα άλλα ζώα. Την στιγμή της κατάκτησης ή της ήττας δεν υπάρχει σεβασμός σε καμία διαδικασία, δεν είναι μια λογική απόφαση.
Αντίστροφα τί νιώθει ένα ζώο που κατασπαράσσεται; Μπορούμε να το κατανοήσουμε; Που εντάσσονται όλα αυτά;
 
Η αναφορά ήταν μόνο στο τί νιώθει, την στιγμή που τσαλακώνει ή σαβουριάζει το εκάστοτε θήραμα.
Για αυτό έκανα και τον παραλληλισμό με τα άλλα ζώα. Την στιγμή της κατάκτησης ή της ήττας δεν υπάρχει σεβασμός σε καμία διαδικασία, δεν είναι μια λογική απόφαση.
Αντίστροφα τί νιώθει ένα ζώο που κατασπαράσσεται; Μπορούμε να το κατανοήσουμε; Που εντάσσονται όλα αυτά;
Την ώρα που ο θηρευτής καταφέρνει να αδράξει το θήραμα, νοιώθει ότι νοιώθουμε εμείς την ώρα που στρώνεται το τραπέζι και περιμένουμε το φαγητό που μοσχομυρίζει, ενώ είμαστε πεινασμένοι.
Δεν υπάρχει νικητής και ηττημένος, είναι απλά επιβίωση. Ο σεβασμός που ανέφερα, αν εκφράζεται είναι μια ασυνείδητη συμμετοχή σε μια φυσική διαδικασία.
Το ζώο που κατασπαράσσεται βιώνει ένα επίπονο θάνατο όπως όσοι τους σκοτώνουν αυτοκίνητα στους δρόμους.
Που εντάσσονται όλα αυτά;
Αυτό είναι η ζωή.

Η τερατώδης διαφορά των ανθρώπων είναι πως είναι το μόνο ή έστω από τις λίγες εξαιρετικές περιπτώσεις ζώων που σκοτώνουν και για λόγους πέραν της θρέψης.
 
κανονικη δολοφονια που πρεπει να τιμωριτε με ισοβια φυλακιση οπως και ο βιασμος ή ο σκοτωμος ανθρωπων και παιδιων
Για να δείτε αυτό το περιεχόμενο χρειάζεται η συγκατάθεσή σας για τον ορισμό cookie τρίτων.
Για πιο λεπτομερείς πληροφορίες, ανατρέξτε στη σελίδα μας για τη χρήση cookies.
και συμφονα με ερευνες δεν χρειαζετε το κυνηγι η το κρεας για να ζησει καποιος
Πρώτα απο όλα (και άσχετα με το κυνήγι) σιχαίνομαι πραγματικά κάτι τέτοια ηλίθια και "πολύξερα" βιντεάκια που μπορεί να κάνει και ένα παιδί δημοτικού... η πραγματική αλήθεια για το θέμα της ανθρώπινης διατροφής βρίσκετε στην ιστορία και πολύ περισσότερο στην επιστήμη της βιολογίας! (σορρυ αν προσβάλω κάποιον χορτοφάγο αλλά έτσι έχουν τα πράγματα...)
Ελπίζω πως είναι απόλυτα σαφές σε όλους πως ο άνθρωπος σαν οργανισμός χρειάζεται και το κρέας ή έστω ζωικές τροφές ώστε να έχει πρόσβαση σε όλες τις απαραίτητες πρωτεΐνες, τις οποίες θα διασπάσει ώστε να πάρει τα απαραίτητα αμινοξέα και να σύνθεση τις δικές του (και απαραίτητες για την ζωή) πρωτεΐνες. Ακόμα για όσους δεν πείθονται απο την βιολογία ίσος είναι πιεστικότερο το παράδειγμα μιας γυναίκας "βιγκαν" ή όπως λέγονται αυτοί οι χορτοφάγοι η οποία κατα την διάρκεια αναρρίχησης πέθανε μην μπορώντας ο οργανισμός της να αντεπεξέλθει στις διατροφικές λείψεις σε κατάσταση ιδιαίτερης δυσκολίας (αυτό που παραλίγο να πάθει και το φιλαράκι μας ο Μαυρίδης απο το World Party).

Σε ότι αφορά το κυνήγι... Θέλω να επισημάνω ότι δεν με συγκινεί σαν χόμπι. Αρχικά τώρα όποιος είναι κυνηγός δεν είναι κακός άνθρωπος... μέχρι πριν 100 χρόνια οι άνθρωποι στα χωριά όντως κυνηγούσαν για να έχουν να φάνε την (ακριβή για αυτούς ζωική πρωτεΐνη) ή ένα εκλεκτό πιάτο σε περιόδους φτώχειας... Οι περισσότεροι κυνηγού στις μέρες μας είναι τα παιδιά και τα εγγόνια αυτών των ανθρώπων, πως λοιπών θα τους πείσεις πως δεν είναι σωστό.
Ακόμα για κάποιους αυτό τους κάνει να ξεφεύγουν, να χαλαρώνουν και γενικά τους αρέσει. Για εμένα δεν είναι κακό με την απαραίτητη προϋπόθεση πως τηρούνται οι σχετικές νομοθεσίες και πιστεύω πως αν πράγματι τηρηθούν οι νόμοι περί κυνηγιού, δεν θα είναι όντως επιβλαβές για την πανίδα, αλλά το θέμα είναι ποιος τους τηρεί... άρα στην τελική για το πρόβλημα εκτός απο κάποιους (και όχι όλους) ασυνείδητους και ξεροκέφαλους κυνηγούς, ευθύνεται για άλλη μια φορά και το αισχρό Ελληνικό κράτος...

Αυτά είναι η γνώμη και δεν είναι αναγκαίο να συμφωνούμε... και θέλω να ακούσω την γνώμη σαν ιδιαίτερα στο πρώτο θέμα με την διατροφή (ίσος λίγο άσχετο απο τον τίτλο αλλά έχει ήδη αναφερθεί αρκετά και είναι σχετικό οπότε δεν νομίζω να πειράζει...)
 
Τι κάνουμε και ποια θέση παίρνουμε στα πράγματα αφορούν και τις επίκαιρες καταστάσεις της εποχής που ζούμε.
Έχω γνωρίσει ανθρώπους που κυνηγούσαν μικρά ζώα και πουλιά στα χωριά από πραγματική ανάγκη να ζήσουν τα παιδιά τους, τις οικογένειές τους.
Έχω γνωρίσει και ανθρώπους "χομπίστες" που διοργανώνουν κυνήγια στα πέρατα της γης, με τους πανάκριβους εξοπλισμούς τους για να στηθούν να καιροφυλακτήσουν ένα θήραμα να το σκοτώσουν.
Η πρώτη περίπτωση είναι απλά μια ιστορία επιβίωσης.
Η δεύτερη είναι μια ιστορία καταχρηστικής άσκησης δικαιώματος. Κάντε καθένας μόνος του το προφίλ καθενός. Δεν χρειάζεστε βοήθεια.
Τι ικανοποίηση αντλεί κάποιος καιροφυλακτώντας να σκοτώσει ένα ζωάκι όταν ο εξοπλισμός του φτάνει να αγοράσει όλο το περιεχόμενο ενός κρεοπωλείου; Όχι την τροφή φυσικά.

Όσο για το αν πρέπει να τρώμε κρέας. Με όσα ξέρω μέχρι στιγμής και από τις μασέλες μας, αποδεικνύεται πως ναι, πρέπει να τρώμε και κρέας. Άρα είναι απαραίτητα τα στοιχεία του για την καλή λειτουργία του οργανισμού μας.
 
Κανένα ζώο δεν σκοτώνει χάριν γούστου. Σέβεται ενστικτωδώς την λειτουργία της αλυσίδας, ως πολύτιμης διαδικασίας, που θα του εξασφαλίσει τροφή και αύριο και στο διηνεκές στους απογόνους του, γι αυτό και βλέπουμε να γίνονται βορά τα πλέον ευάλωτα άτομα κάθε είδους.
Η τερατώδης διαφορά των ανθρώπων είναι πως είναι το μόνο ή έστω από τις λίγες εξαιρετικές περιπτώσεις ζώων που σκοτώνουν και για λόγους πέραν της θρέψης.
Και αυτή είναι η διαφορά μας με τα ζώα! Αυτά σέβονται τη ζωή και την φύση, ενώ εμείς την καταστρέφουμε! Για να μην πω την έχουμε καταστρέψει ήδη...
 
Και αυτή είναι η διαφορά μας με τα ζώα! Αυτά σέβονται τη ζωή και την φύση, ενώ εμείς την καταστρέφουμε! Για να μην πω την έχουμε καταστρέψει ήδη...
κοίτα αυτό δεν ισχύει εντελώς... Τα ζώα δεν σέβονται ούτε νοιάζονται απλά κάνουν αυτό που τους υπαγορεύει το ένστικτό τους, δηλαδή η φύση
Αυτό βέβαια δεν μας απαλλάσσει σαν είδς απο τα εγκλήματα που έχουμε διαπράξει σε βάρος της ίδιας μας της κατοικίας... Της Γης...
 
τα ζώα δεν σέβονται ούτε νοιάζονται
Χχχμμμ εδώ διαφωνώ.. Αλλά εντάξει! Εγώ θεωρώ πως τα ζώα έχουν και αισθήματα. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα προς ανάλυση! 😛
 
Back
Top