Γενικά Τι πιστεύεις για το κυνήγι πουλιών και ζώων;

Χχχμμμ εδώ διαφωνώ.. Αλλά εντάξει! Εγώ θεωρώ πως τα ζώα έχουν και αισθήματα. Αλλά αυτό είναι άλλο θέμα προς ανάλυση! 😛
Φυσικά έχουν αισθήματα! Ο σκύλος σου σε αγαπάει αληθινά και αυτό είναι αίσθημα, αλλά όταν μια αλεπού σκοτώσει για να φάει μόνο ένα λαγό και όχι όσους μπορέσει(όπως θα έκανε ο άνθρωπος) δεν το κάνει λόγο σεβασμού και αισθημάτων, αλλά γιατί έτσι είναι απο την φύση της φτιαγμένη να κάνει. Και βασικά δεν θα περάσει ποτέ απο το μυαλό της κάποια σκέψη (όπως απο το δικό μας).
Για αυτό άλλωστε δεν προοδεύουν πνευματικά όπως οι άνθρωποι αλλά μένουν στάσιμα.
 
Η αλήθεια είναι ότι είμαστε παμφάγα και ως τέτοια, έχουμε τον άχαρο ρόλο να καταστρέφουμε την ίδια τη ζωή, να σκοτώνουμε με έμμεσο ή άμεσο τρόπο προκειμένου να τρεφόμαστε σωστά. Ένα φυτοφάγο ας πούμε, όχι όλα τα φυτοφάγα βεβαίως, μπορεί να καταναλώσει ένα τμήμα ενός φυτού χωρίς να το καταστρέψει ολοσχερώς, το οποίο δεν συμβαίνει στη δική μας την περίπτωση, τουλάχιστον όσον αφορά στην κατανάλωση κρέατος και όχι άλλων ζωικών παραγώγων.
Επομένως, κατά την αντίληψή μου, είμαστε ήδη εξαναγκασμένοι, αν όχι εν τω γεννάσθαι κι εκ' προοιμίου καταδικασμένοι, να θανατώνουμε προκειμένου να συντηρηθούμε.
Όσον αφορά στο κυνήγι: θεωρώ ότι το κυνήγι δεν μπορεί παρά να είναι κάποιο κατάλοιπο του ανθρώπου από την εξέλιξη, να αποτελεί δλδ κάτι σαν ενστικτώδη παρόρμηση, και όταν λέω κυνήγι, εννοώ το να μελετήσει κανείς το θύμα, τη ζωή του, τις συνήθειές του, τις διαδρομές που κάνει κλπ, και να παραφυλάξει με σκοπό να το πιάσει ή να το σκοτώσει. Και το πιστεύω ακράδαντα ότι πρόκειται για παρόρμηση... Παρόλα αυτά, οι κυνηγοί, σήμερα, δεν είναι ότι δεν έχουν να φάνε, ούτε και ακολουθούν την όποια διαδικασία: απλώς την στήνουν σε μια γωνιά, και έχουν ένα όπλο, συχνά μάλιστα όταν κυνηγούν μικρά θηράματα το όπλο αυτό εκτοξεύει φυσίγγια με σκάγια που ανοίγουν, ώστε να αυξηθεί το θανατηφόρο εύρος τους, εξασφαλίζοντας έτσι το θάνατο του θηράματος, έστω κι αν δεν το πετύχαιναν με μια απλή σφαίρα. Δεν έχουν δλδ, ένα κυνηγητικό εργαλείο που να ρίχνει μια βολή περιορισμένου εύρους τη φορά, να χρειάζονται χρόνο για να το οπλίσουν ξανά, δίνοντας και χρόνο στον στόχο να απομακρυνθεί... Δεν έχουν τόξο, σφεντόνα, μπούμεραγκ, δόρυ, αλλά ένα όπλο που πυροβολά ίσως και πολλές φορές μέσα σε ελάχιστο χρόνο. Δεν παραμονεύουν, δεν παρακολουθούν ιδιαίτερα, και δεν χρειάζεται να τραφούν από αυτό. Απλά πετυχαίνουν και... αφαιρούν ζωές.
Θεωρώ ότι έχω το κυνηγετικό ένστικτο, αλλά δεν θα κυνηγήσω ποτέ, και οι όλοι αυτοί τύποι, μου προκαλούν απέχθεια τουλάχιστον, διότι συμμετέχουν σε έναν άνισο αλλά θανάσιμο αγώνα και μάλιστα χωρίς έλεος και χωρίς σοβαρό κίνητρο, παρά για ψυχαγωγικούς καθαρά λόγους. Ποιός θα τό 'λεγε ότι το δολοφονικό έντστικτο, αυτό που διαβάζουμε στα media, αυτό που μας ταράζει στους serial killers, θα αποτελούσε ένα ευγενές ή μή, (αλλά πάντως) άθλημα, νόμιμο κι ενίοτε αξιοσέβαστο. Και σιγά τώρα που εμπλουτίζουν το περιβάλλον με τα μελλοντικά θηράματά τους, εμπλουτίζουν την κατσαρόλα τους με τα πτώματα που αναίτια και εις βάρος της ίδιας της ζωής, δημιουργούν. Ουφ!
 
στην τελική για το πρόβλημα εκτός απο κάποιους (και όχι όλους) ασυνείδητους και ξεροκέφαλους κυνηγούς, ευθύνεται για άλλη μια φορά και το αισχρό Ελληνικό κράτος...
.. Κάπου εδώ κρύβεται η αλήθεια!
κάτι ανάλογο συμβαίνει και στο ''ψάρεμα''..άλλο μεγάλο μελανό κομμάτι στην χώρα μας!
εγώ,ως ψαροτουφεκάς,έχω την άδειά μου.. Και αν βουτήξω χωρίς να την έχω μαζί μου.. Την έκατσα! Να μετρήσουμε και τις βάρκες που βγαίνουν για ψάρεμα, χωρίς άδεια και μετά πωλούν την ψαριά τους..χωρίς κανείς να τους πειράζει;
επίσης κάθε Μάιο (από 01/05 έως 31/05) απαγορεύεται το ψαροτούφεκο μιας και ο Μάιος θεωρείται ο μήνας της αναπαραγωγής.. Αν σε συλλάβουν να βουτάς,την έκατσες! Ο άλλος,όμως, με το αθερινόδυχτο αλλά και ο άλλος με τα δίχτυα βυθού.. Επιτρέπετε να ψαρεύουν! αυτοί που οργώνουν στην κυριολεξία το βυθόκαι έχω δει ''οργωμένο βυθό''..ψαρεύουν! τι να λέμε τώρα!
αυτοί είμαστε..
 
.. Κάπου εδώ κρύβεται η αλήθεια!
κάτι ανάλογο συμβαίνει και στο ''ψάρεμα''..άλλο μεγάλο μελανό κομμάτι στην χώρα μας!
εγώ,ως ψαροτουφεκάς,έχω την άδειά μου.. Και αν βουτήξω χωρίς να την έχω μαζί μου.. Την έκατσα! Να μετρήσουμε και τις βάρκες που βγαίνουν για ψάρεμα, χωρίς άδεια και μετά πωλούν την ψαριά τους..χωρίς κανείς να τους πειράζει;
επίσης κάθε Μάιο (από 01/05 έως 31/05) απαγορεύεται το ψαροτούφεκο μιας και ο Μάιος θεωρείται ο μήνας της αναπαραγωγής.. Αν σε συλλάβουν να βουτάς,την έκατσες! Ο άλλος,όμως, με το αθερινόδυχτο αλλά και ο άλλος με τα δίχτυα βυθού.. Μπορούν να ψαρεύουν! αυτοί που οργώνουν στην κυριολεξία το βυθόκαι έχω δει ''οργωμένο βυθό''..ψαρεύουν! τι να λέμε τώρα!
αυτοί είμαστε..
υπάρχουν νόμοι και για αυτά(π.χ. κάθε είδους δίχτυ απαγορεύεται για ερασιτέχνες) αλλά το θέμα είναι με την ασυνέπεια όπως και στο κυνήγι... Ξέρω γιατί πράγμα μιλάς εχω δει και εγω διάφορα...
 
Ενα παρεμφερές θεμα είναι και το ψάρεμα. Ομως δεν θεωρειται πιστεύω τόσο κατακριτέο απο τους ίδιους που κατακρίνουν το κυνήγι. Γιατί;
Γιατι η πλειοψηφια νομιζει ψαρεμα = αγκιστρι οποτε αμα παει το ψαρι επανω πιανετε. Δεν καταλαβαινουν την ασυδοσια και εκει.
Ψαροντουφεκαδες νυχτα με φακο, με χλωρινες σε θαλαμια, χιλιομετρα διχτυα κοντα στη ακτη.. Τρατες να οργνωνουν το βυθο και να μη μενει ουτε κοχυλι.

Τα καλυπτει η θαλασσα και το νερο βλεπεις, οι καλυκες δε φαινονται με μια γρηγορη βολτα.
 
υπάρχουν νόμοι και για αυτά(π.χ. κάθε είδους δίχτυ απαγορεύεται για ερασιτέχνες)
.. Τίποτε όμως δεν τηρείται Γιώργο μου!
φέτος το καλοκαίρι.. Μου έκανε έλεγχο το λιμενικό αν η σφυρίδα & και ο ροφός που είχα χτυπήσει ήταν στο βάρος που προβλέπεται, ενώ λίγο πιο πέρα άλλοι δύο(με βάρκα δανεική.. Καταλαβαίνεις τι λέω)μάζευαν το δίχτυ τους και. Απλά προσπέρασαν! Και θα το ξαναπώ: αυτοί είμαστε.. Τι να λέμε τώρα!
 
Ενα παρεμφερές θεμα είναι και το ψάρεμα. Ομως δεν θεωρειται πιστεύω τόσο κατακριτέο απο τους ίδιους που κατακρίνουν το κυνήγι. Γιατί;
έχεις απόλυτο δίκιο! Εγω πιστεύω οτι αυτό συμβαίνει για 3 λόγους
1ον οτι τα ψάρια δεν ειναι ζώα με τα οποία μπορείς να αληλεπιδράσεις (όπως π.χ. τα πουλιά) αλλά και δεν τα βλέπεις και συνέχεια (ξανά όπως τα πουλιά)
και δεύτερον οτι τα ψάρεμα αποτελεί κυνήγι για τροφή οπότε το συνηθίζεις...
και 3ον τι δεν τα σκοτώνεις άμεσα αλλά έμμεσα (χωρίς αίματα και ιστορίες) που στο μάτι μοιάζει πιο όμορφο + του οτι τα ψάρια ζωντανά και νεκρά διατηρούν το σχήμα τους και έχουν ακριβώς την ίδια όψη.
Γιατι η πλειοψηφια νομιζει ψαρεμα = αγκιστρι οποτε αμα παει το ψαρι επανω πιανετε. Δεν καταλαβαινουν την ασυδοσια και εκει.
Ψαροντουφεκαδες νυχτα με φακο, με χλωρινες σε θαλαμια, χιλιομετρα διχτυα κοντα στη ακτη.. Τρατες να οργνωνουν το βυθο και να μη μενει ουτε κοχυλι.

Τα καλυπτει η θαλασσα και το νερο βλεπεις, οι καλυκες δε φαινονται με μια γρηγορη βολτα.
σωστό...
.. Τίποτε όμως δεν τηρείται Γιώργο μου!
φέτος το καλοκαίρι.. Μου έκανε έλεγχο το λιμενικό αν η σφυρίδα & και ο ροφός που είχα χτυπήσει ήταν στο βάρος που προβλέπεται, ενώ λίγο πιο πέρα άλλοι δύο(με βάρκα δανεική.. Καταλαβαίνεις τι λέω)μάζευαν το δίχτυ τους και. Απλά προσπέρασαν! Και θα το ξαναπώ: αυτοί είμαστε.. Τι να λέμε τώρα!
δεν είχε να κάνει με εσένα ή τους ψαροντουφεκάδες αλλά... στην Ελλάδα είμαστε πρώτοι στις γνωριμίες και τα ρουσφέτια...
 
@Myra . Δεν κάνω την συγκριση στην παράνομη μόρφη, αλλα στην νόμιμη μορφή και των δυο. Ουτε στην επαγγελματική. Το ψάρεμα ως χομπι, ουτε ως τροφή.
 
@Myra . Δεν κάνω την συγκριση στην παράνομη μόρφη, αλλα στην νόμιμη μορφή και των δυο. Ουτε στην επαγγελματική. Το ψάρεμα ως χομπι, ουτε ως τροφή.
Πιστευω κ παλι εχει να κανει με στρουθοκαμηλισμο. Οτι δε βλεπουμε δεν πειραζει.
 
έχεις απόλυτο δίκιο! Εγω πιστεύω οτι αυτό συμβαίνει για 3 λόγους
1ον οτι *τα ψάρια δεν ειναι ζώα με τα οποία μπορείς να αληλεπιδράσεις (όπως π.χ. τα πουλιά) αλλά και δεν τα βλέπεις και συνέχεια (ξανά όπως τα πουλιά)
και δεύτερον οτι τα ψάρεμα αποτελεί κυνήγι για τροφή οπότε το συνηθίζεις...
και 3ον τι **δεν τα σκοτώνεις άμεσα αλλά έμμεσα (χωρίς αίματα και ιστορίες) που στο μάτι μοιάζει πιο όμορφο + του οτι τα ψάρια ζωντανά και νεκρά διατηρούν το σχήμα τους και έχουν ακριβώς την ίδια όψη.

σωστό...

δεν είχε να κάνει με εσένα ή τους ψαροντουφεκάδες αλλά... στην Ελλάδα είμαστε πρώτοι στις γνωριμίες και τα ρουσφέτια...

*Εγώ διαφωνώ, αρκεί ν΄ασχοληθεί κάποιος και αλληλεπιδρούν μια χαρά (αυτό πιστεύω), πολλές φορές έχει αποδειχθεί αυτό σε ντοκυμαντέρ...
**Πάλι διαφωνώ, μια σφαίρα (τις περισσότερες φορές) προσφέρει ανώδυνο θάνατο. Δεν υπάρχει χειρότερο από τον πνιγμό-ασφυξία που ιφύστανται τα ψάρια.
Την αποψή μου άλλωστε την έχω γράψει εδώ και χρόνια...
Ειμαι εναντιον στο να σκοτωνονται ζωα, πουλια, ψαρια, ΟΤΙ ΖΩΝΤΑΝΟ τελος παντων και αυτο να αποκαλειται σπορ η΄ διασκεδαση!
 
**Πάλι διαφωνώ, μια σφαίρα (τις περισσότερες φορές) προσφέρει ανώδυνο θάνατο. Δεν υπάρχει χειρότερο από τον πνιγμό-ασφυξία που ιφύστανται τα ψάρια.
Την αποψή μου άλλωστε την έχω γράψει εδώ και χρόνια...
ουσιαστικά ναι αλλά σου λέω για αυτόν που αγοράζει το ψάρι
*Εγώ διαφωνώ, αρκεί ν΄ασχοληθεί κάποιος και αλληλεπιδρούν μια χαρά (αυτό πιστεύω), πολλές φορές έχει αποδειχθεί αυτό σε ντοκυμαντέρ...
δεν συμφωνώ εδω... εμείς μπορεί να τα αγαπάμε-φροντίζουμε αλλά αυτά; καταλαβαίνουν ; δεν βγάζουν καν ήχους...
 
, δεν συμφωνώ εδω... εμείς μπορεί να τα αγαπάμε-φροντίζουμε αλλά αυτά; καταλαβαίνουν ; δεν βγάζουν καν ήχους...
και λοιπόν; κάποια από αυτά δεν βγάζουν ήχους ή εμείς δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε-ακούμε;...δες
(δεν αναφέρομαι σε δελφίνια...)
 
και λοιπόν; κάποια από αυτά δεν βγάζουν ήχους ή εμείς δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε-ακούμε;...δες
(δεν αναφέρομαι σε δελφίνια...)
Τα δελφίνια δεν είναι ακριβώς ψάρια... αλλά anyway δεν ξέρω μπορεί και να έχεις δίκιο
 
Ενα παρεμφερές θεμα είναι και το ψάρεμα. Ομως δεν θεωρειται πιστεύω τόσο κατακριτέο απο τους ίδιους που κατακρίνουν το κυνήγι. Γιατί;
Έλα ντε και το ψάρι σπαρταράει ώρα στον κουβά μέχρι να πεθάνει.
 
@maria p . Το(τα)παραπανω δεν απαντούν στη ερώτηση. Ηταν γενική η ερώτηση και όχι αν τα κατακρινουμε προσωπικά εξίσου με πειστικά επιχειρήματα. Μπορεί κάποιος να ασχολείται με το ψάρεμα συχνα η' σπανια (υποβρύχιο η' οτι άλλο), αλλα να μπορεί με άνεση να κατακρίνει το κυνήγι.Αυτή είναι μια γενική παρατήρηση.
.
Ενας κυριος λογος είναι οτι τα ψαρια δεν ζουν στο άμεσο περιβάλλον μας.Φυσικά υπαρχουν και άλλοι λογοι
 
@maria p . Το(τα)παραπανω δεν απαντούν στη ερώτηση. Ηταν γενική η ερώτηση και όχι αν τα κατακρινουμε προσωπικά εξίσου με πειστικά επιχειρήματα. Μπορεί κάποιος να ασχολείται με το ψάρεμα συχνα η' σπανια (υποβρύχιο η' οτι άλλο), αλλα να μπορεί με άνεση να κατακρίνει το κυνήγι.Αυτή είναι μια γενική παρατήρηση.
.
Ενας κυριος λογος είναι οτι τα ψαρια δεν ζουν στο άμεσο περιβάλλον μας.Φυσικά υπαρχουν και άλλοι λογοι
Δημήτρη μου δεν κατάλαβα τι θέλεις να πεις.
Την γενική μου γνώμη την είπα παραπάνω και ισχύει το ίδιο για κυνήγι και ψάρεμα εφόσον δεν γίνεται για να καλυφθούν διατροφικές ανάγκες αλλά για διασκέδαση.
 
Τι εννοείται ρε παιδιά το κυνήγι δε γίνεται για να καλύψει διατροφικές ανάγκες; Οι κυνηγοί δηλαδή τα πετάνε τα θηράματά τους μετά; Επίσης όταν πέρνουμε από το χασάπικο το μοσχαράκι όλα είναι κουλ επειδή δε το σκοτώσαμε εμείς;Οὐαὶ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί, ὅτι καθαρίζετε τὸ ἔξωθεν τοῦ ποτηρίου καὶ τῆς παροψίδος, ἔσωθεν δὲ γέμουσιν ἐξ ἁρπαγῆς καὶ ἀδικίας. Η μόνη σοβαρή κριτική για έναν κυνηγό που θα μπορούσα να καταλάβω θα προερχόταν από έναν χορτοφάγο.
 
Η μόνη σοβαρή κριτική για έναν κυνηγό που θα μπορούσα να καταλάβω θα προερχόταν από έναν χορτοφάγο.
Συμφωνώ και εγώ μαζί σου! Κάτι τέτοια μόνο οι χορτοφάγοι τα λένε αυτά... Και απορώ τώρα πως κάποιοι λέτε ότι είστε κατά του κυνηγιού και του ψαρέματος ενώ τρώτε ψάρι και κρέας.🙄
 
Όταν εκφράζουμε μια άποψη διαφορετική από αυτήν κάποιων άλλων, ο σοβαρός διάλογος προϋποθέτει να εκφράσουμε την δική μας με επιχειρήματα και αν θέλουμε να αντικρούσουμε τις αντίθετες επίσης με επιχειρήματα.
Αν καταφεύγουμε σε πρόχειρα ψυχογταφήματα, κρίσεις επί των προθέσεων των άλλων και χαρσκτηρισμούς όπως "υποκριτές",
δυναμιτίζουμε την συζήτηση και δεν προσθέτουμε κάτι χρήσιμο.
Επειδή δυο γραμμές μας έδωσαν μια εντύπωση, αυτό δεν σημαίνει πως καταλάβαμε και σωστά.
Την θρησκεία σας για να την χρησιμοποιείτε στον λόγο πρέπει και να την γνωρίζετε.
Η φράση που χρησιμοποίησες ήταν αντισυστημική αφού αφορούσε το κατεστημένο της εποχής αλλά να υπενθυμίσω μία φράση της κσθημερινότητσς που θα φανεί πιο χρήσιμη " μην κρίνετε ίνα μην κριθήτε" :)

Όταν λέμε για να καλύψουν διατροφικές ανάγκες, εννοούμε πως υπάρχει διαθέσιμη τροφή και το άτομο δεν αναγκάζεται να κυνηγήσει ώστε να τραφεί.
Δεν λέμε πως δεν τρώει το κυνήγι του.
Αν κάποιος πεινάει και δεν έχει λεφτά, φυσικά θα κυνηγήσει και δεν ξέρω τι άλλο για να χορτάσει.
Το θέμα δεν αφορά αυτούς τους ανθρώπους αλλά τους χομπίστες.
Ώστόσο αφού ο νόμος το επιτρέπει, μόνο κρίσεις μπορούμε να διατυπώνουμε και να προτρέπουμε τα άτομα να μην συμμετέχουν, όπως γίνεται και με τις γούνες που επίσης νόμιμα παράγονται.
 
Back
Top